Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Subwoofere (https://forum.4tuning.ro/390-subwoofere.html)
-   -   Recomandari incinta sealed pt sub Kicker Solo-Baric L7 S15L7 (https://forum.4tuning.ro/390-subwoofere/25152-recomandari-incinta-sealed-pt-kicker-solo-baric-l7-s15l7.html)

Low Rider 12-10-06 16:06

Recomandari incinta sealed pt sub Kicker Solo-Baric L7 S15L7
 
Vreau sa construiesc o incinta sealed pentru un sub Kicker S15L7 de 1000W rms.
Am cateva nelamuriri:
1 Are vro importanta forma incintei sau conteaza doar volumul ei? Intreb, pentru ca din motive practice incinta ar putea avea fata cu difuzorul inclinata fata de orizontala (in loc de perpendiculara pe)

2 Daca cutia nu are toate unghiurile drepte si fata cu difuzorul e inclinata (adica difuzorul "priveste" putin in sus) cum afecteaza asta soundul in masina (e mai bine sau mai rau decat cutia normala)? Masina e break.

3 Unde se gasesc conectori pentru cutia de sub(cei in care intrea firele de la amp) si cam cat costa?

4 vreau sa pun covor pe cutie. Nu stiu cat de gros sa fie? (Daca e prea gros nu se muleaza daca e prea subtire se vad toate prinderile si imperfectiunile)
Ce grosime se foloseste de obicei?

5 vreau sa prind cutia cu dibluri si holtzsuruburi e ok?

6 E bine sau nu sa pui amplificatorul pe cutia Subwooferului?

7 Unde gasesc si cat costa "vata" care se baga in cutie

alex MG ZR 160 13-10-06 09:29

Re: Recomandari incinta sealed pt sub Kicker Solo-Baric L7 S15L7
 
1. are importanta forma cutie pt ce vrei sa faci cu ea SQ sau SPL , conteaza si asezarea dif pentru port.
2. conectori gasesti pe maica domnului (lacul tei)
3.exista o mocheta speciala pt asa ceva.se lucreaza repede si bine .(e cu auto adeziv pe spate).
4.holtzsuruburi de rigips sau de lemn. fara dibluri . daca vrei ceva extra cepuri de lemn cu adeziv.
5.nu se pune amplifu pe cutie.
6. nu as pune "vata" in cutie.

daca vrei cutia ti-o pot face eu si ca sa fie ok vb de luni incolo, dupa ce ma intorc de la db Drag cluj.

Low Rider 13-10-06 13:19

Re: Recomandari incinta sealed pt sub Kicker Solo-Baric L7 S15L7
 
Multumesc pentru raspuns.
Icinta vreau sa fie sealed, si pentru SQ cat se poate. Am volumul pentru o astfel de incinta (e dat de producator) Nu stiu daca pentru volumul ala pot sa fac eu cutia cum vreau(ma refer la forma) sau trebuie respectate niste reguli.
Ce stiu sigur e ca producatorul spune sa umpli 50% din cutie cu "vata".

saxo 13-10-06 15:10

Re: Recomandari incinta sealed pt sub Kicker Solo-Baric L7 S15L7
 
Forma cutiei nu are nici o importanta. Fa-o cum iti convine mai bine.

Low Rider 13-10-06 16:19

Re: Recomandari incinta sealed pt sub Kicker Solo-Baric L7 S15L7
 
Quote:

Originally Posted by alex MG ZR 160 (Post 584481)
daca vrei cutia ti-o pot face eu si ca sa fie ok vb de luni incolo, dupa ce ma intorc de la db Drag cluj.

Multumesc pentru oferta dar e placerea mea sa construiesc cutia, si in plus de asta mai invat si cate ceva facand eu treaba.

Low Rider 17-10-06 03:23

Re: Recomandari incinta sealed pt sub Kicker Solo-Baric L7 S15L7
 
Am ramas totusi nelamurit cu cateva chestii: unde gasesc d cumparat "vata"(sau vatelina??) si cam cat costa, unde anume se pune in interiorul cutiei, si cu ce o prind de cutie ca nu vreau sa sara ca popcornul prin cutia sub-ului.

Low Rider 23-10-06 01:55

Re: Recomandari incinta sealed pt sub Kicker Solo-Baric L7 S15L7
 
Chiar nu stie nimeni ??????????????????

bulu 24-10-06 04:39

Re: Recomandari incinta sealed pt sub Kicker Solo-Baric L7 S15L7
 
Mi-a placut intrebarea cu SPL/SQ cand omu vorbea de incinta sealed :) .

Cat despre vata se pune pe toate partile inafara de placa pe care sta diful.
Poti sa folosesti cam orice material fonoabsorbant.De obicei acel material fonoabsorbant scade din puterea redata dar scoate un sunet mai profund.
De unde gasesti materiale --- de obicei practiker/brico chestii de genu.

Maske 26-08-08 17:03

Re: Recomandari incinta sealed pt sub Kicker Solo-Baric L7 S15L7
 
salut de unde ai cumaparat kicker-ul de 15 tzoli k numa nu gasesc pe site-urile din tara:)

AlexBanu 26-08-08 17:20

Re: Recomandari incinta sealed pt sub Kicker Solo-Baric L7 S15L7
 
Pai modelul nu se mai fabrica. Il gasesti pe site-urile din afara.

Maske 26-08-08 17:23

Re: Recomandari incinta sealed pt sub Kicker Solo-Baric L7 S15L7
 
dar modelul 15L7 nu e mai nou decat 15L5?
pacat ma gandeam ca pot cumpara din tara

AlexBanu 26-08-08 17:27

Re: Recomandari incinta sealed pt sub Kicker Solo-Baric L7 S15L7
 
Cel mai bine ar fi sa intrebi la Falcon ca ei te pot ajuta..fiind importatorii Kicker in Romania..

Lil' D 26-08-08 22:31

Re: Recomandari incinta sealed pt sub Kicker Solo-Baric L7 S15L7
 
Daca esti interesat de Kickere noi (garantie si tot tacamul), da-mi un pm ;)

L5 si L7 inca se fabrica si sunt 2 serii total diferite.

saxo 27-08-08 22:32

Re: Recomandari incinta sealed pt sub Kicker Solo-Baric L7 S15L7
 
Are blak unele de vinzare. Da-i un pm.


All times are GMT +2. The time now is 22:17.

- Copyright 2026 4Tuning