Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii VW (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw.html)
-   -   Problema motor mk3 1.8 75hp (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw/250286-problema-motor-mk3-1-8-75hp.html)

Tweety_rzw 31-03-11 13:07

Problema motor mk3 1.8 75hp
 
1 Attachment(s)
Am schimbat de curand uleiul 10w40 castrol !Nu este full syntetic!

Am fost la drum lung si pe la 100 treapta 5 o tin constant si dupa 1minut sau 2minute incepe sa mi se aprinda martorul incercuit din poza(incercuit) si piuie intr;una nu stiu din ce cauza !

Asta nu ar fi problema , deoarece am observat ca daca o turez mai tare de 4000rpm se opreste senzorul dar ce e mai rau ca incepe sa imi bata si tachetzii:(.De ce?

Este motorul pe duca? Astept pareri ,nu a fost fortat motorul de cand am luat masina!

Altii spun ca nu urca uleiul,este din pompa de ulei,altii imi spun sa ii pun aditiv...?

Si pe langa asta in bord apare "Insp. 02" ?

alex.jdm 31-03-11 13:11

Re: Problema motor mk3 1.8 75hp
 
Quote:

Originally Posted by Tweety_rzw (Post 4215569)
Am schimbat de curand uleiul 10w40 castrol !Nu este full syntetic!

Am fost la drum lung si pe la 100 treapta 5 o tin constant si dupa 1minut sau 2minute incepe sa mi se aprinda martorul incercuit din poza(incercuit) si piuie intr;una nu stiu din ce cauza !

Asta nu ar fi problema , deoarece am observat ca daca o turez mai tare de 4000rpm se opreste senzorul dar ce e mai rau ca incepe sa imi bata si tachetzii:(.De ce?

Este motorul pe duca? Astept pareri ,nu a fost fortat motorul de cand am luat masina!

Altii spun ca nu urca uleiul,este din pompa de ulei,altii imi spun sa ii pun aditiv...?

Si pe langa asta in bord apare "Insp. 02" ?

Stiu ca asa a patit-o varul meu...la fostul bmw, nu ii urca uleiul, si incepeau sa-i bata tachetii, dupa cateva ture de cartier si forja...si-a revenit.Mai mult ca sigur nu-ti urca uleiul.

Tweety_rzw 31-03-11 16:41

Re: Problema motor mk3 1.8 75hp
 
In afara de Alex , nimeni nici un sfat nimic?Ce trebuie verificat sau schimbat?:(

NightDevil 31-03-11 17:00

Re: Problema motor mk3 1.8 75hp
 
pai daca mai i-ti face asa si incepe sa-ti bata tacetii mai tine'o in ture asa si s-ar putea sa mai auzi niste batai ... :)) probabil nu i-ti mai baga pompa suficent ulei .. ar fi bine sa o schimbi sau sa verifici si sa nu mai mergi cu masina pana la remedierea problemei ....

giubau_v8 31-03-11 18:04

Re: Problema motor mk3 1.8 75hp
 
Quote:

Originally Posted by NightDevil (Post 4216034)
pai daca mai i-ti face asa si incepe sa-ti bata tacetii mai tine'o in ture asa si s-ar putea sa mai auzi niste batai ... :)) probabil nu i-ti mai baga pompa suficent ulei .. ar fi bine sa o schimbi sau sa verifici si sa nu mai mergi cu masina pana la remedierea problemei ....

Sustin parerea colegului forumist.
Am avut si eu o problema similara la fiesta. se aprindea martorul la ulei si bateau tachetii rau. Trebuie sa schimbi pompa de ulei ...cel putin la mine asa a fost

Flaviu-Daniel 01-04-11 08:19

Re: Problema motor mk3 1.8 75hp
 
fix aceeasi problema un prieten a avut-o si dupa 3000 de ture se oprea pt cateva minute...si el a schimbat senzori,a verificat presiunea toate bune,insa pompa de ulei a fost problema tot la golf 3

Tweety_rzw 01-04-11 23:54

Re: Problema motor mk3 1.8 75hp
 
Quote:

Originally Posted by NightDevil (Post 4216034)
pai daca mai i-ti face asa si incepe sa-ti bata tacetii mai tine'o in ture asa si s-ar putea sa mai auzi niste batai ..

Mersi frumos ZAK ule de sfat...:X love u :)

Tweety_rzw 04-04-11 00:50

Re: Problema motor mk3 1.8 75hp
 
In loc sa fiti ironici mai bine ati da niste sfaturi utile .... pe bune daca nu aveti aceasta placere mai bine se inchide acest topic..;)

giubau_v8 04-04-11 18:55

Re: Problema motor mk3 1.8 75hp
 
Quote:

Originally Posted by Tweety_rzw (Post 4225106)
In loc sa fiti ironici mai bine ati da niste sfaturi utile .... pe bune daca nu aveti aceasta placere mai bine se inchide acest topic..;)

Iarta-ma ca te intreb, dar cine a fost ironic ?
Din cate vad eu raspunsurile sunt pertinente :rolleyes2

Tweety_rzw 05-04-11 00:08

Re: Problema motor mk3 1.8 75hp
 
Quote:

Originally Posted by giubau_v8 (Post 4227045)
Iarta-ma ca te intreb, dar cine a fost ironic ?
Din cate vad eu raspunsurile sunt pertinente :rolleyes2

Ok se poate inchide,vad ca lumea incepe cu caterinca in loc sa dea un sfat , prefera sa inceapa cu caterinca !

Va multumesc din suflet!

Balaurr 13-04-11 21:42

Re: Problema motor mk3 1.8 75hp
 
nu ai presiune de ulei,sau posbil sa fie sonda de ulei,asta in cel mai fericit caz

Tweety_rzw 13-08-11 16:42

Re: Problema motor mk3 1.8 75hp
 
Am rezolvat problema am schimbat pompa de ulei si totul este in regula !

Dar este o alta problema de ce cand incerc sa o tin constant in ture imi merge foarte putin intrerupt si imi da niste rateuri pe evacuare?Fise bujii?Posibil sa fie astea duse?

EUGEN_ZIM 29-08-11 14:52

Re: Problema motor mk3 1.8 75hp
 
Incearca intai de toate sa masori presiunea....presiunea de ulei este data de pompa mai putin si de cuzineti mai mult....rar pica pompa...e drept ca isi face si ea uzuri, dar faptul ca ai schimbat-o nu poate aduce decat o remediere de moment.
Martorul din bord este in legatura directa cu cele 2 sonde de pe suport filtru ulei...
PRESIUNEA DE ULEI O MASORI LA 80GR ULEI LA 2000 R/M TREBUIE SA AI MINIM 1,8 B(se masoara jos la filtru).
Pentru a anula din prima orice banuiala electrica, pune firul galben al sondei galbene la masa cand e aprins becul ...trebuie sa se inchida...prin asta te asiguri ca electrica si bordul te avertizeaza ok ori ba.
Cel mai fericit caz, dupa cum a spus Laur este sa ai o sonda dusa, cel mai NEFERICIT ESTE SA AI UZURA IN CUZINETI.
Spor la lucru si sper sa iti fi fost de folos cele de mai sus.


All times are GMT +2. The time now is 00:24.

- Copyright 2026 4Tuning