Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea BMW Seria 3 (https://forum.4tuning.ro/643-masina-mea-bmw-seria-3.html)
-   -   E36 - 320 coupe ! (https://forum.4tuning.ro/643-masina-mea-bmw-seria-3/248087-e36-320-coupe.html)

B 58 MAL 20-03-11 16:50

E36 - 320 coupe !
 
6 Attachment(s)
Salut , am cumparat si eu un bmw 320i coupe din decembrie 1992 , masina este albastra, are 169000km(nu stiu cat de reali), geamuri trapa oglinzi electrice(heliomate si incalzite),semi piele(nu cred ca este din fabrica),computer de bord de 7 butotoane,incalzire in scaune,cotiera fata piele,dublu climatronic manual,perdeluta luneta, amortizoare blistein si cam atat imi aduc aminte acum. Acum sa incepem si cu problemele: Plafonul(panza ) atarna, incalzirea in scaune merge decat la sofer, rugina la aripa dreapta spate,portbagaj s-a dus lacul , bara fata putin ciupita, scaunul la sofer nu se regleaza pe inaltime(cred ca s-a rupt cablul),usa de la sofer nu sta deschisa , se inchide s-a rupt arcul acela,masina nu a avut proiectoare din fabrica si i s-a improvizat un buton, merge decat un proiector,imi sta aprins in bord airbagul,si abs-ul, abs nu intra , cand pun frana ma duc ca pe gheata. Si cam atat cu problemele , daca ma puteti ajuta sa ma trimitei la cineva cu problemele astea, Multumesc anticipat.P.S volanul cand merg drept sta spre stanga un sfert de tura, mi se pare cam mult , nu cred ca este unghiul de fuga ce o fi oare ?

B 58 MAL 21-03-11 11:10

re: E36 - 320 coupe !
 
ma poate ajuta cineva cu o informatie ? cu abs-ul am inteles ca se poate sa fie o siguranta arsa sau senzori dusi sau pompa , am scos borna de la baterie am lasat-o 10 minute si nimic , nu si-a revenit nici airbag-ul nici abs-ul. Mentionez ca airbag-ul clipeste 5 minute dupa care sta aprins inconntinu. Oare cu un tester pot rezolva ceva ?

EmyM6 21-03-11 11:35

re: E36 - 320 coupe !
 
dar daca e din senzorul de la placute?
da ai putea sa o pui la tester poate iti da ceva mai amanuntit

Vladz 21-03-11 11:51

re: E36 - 320 coupe !
 
In legatura cu volanul , du te si bag-o la geometrie , se va indrepta

La abs , incearca sa cureti toate mufele de la roti , posibil sa fie firele ciupite sau contactii murdari

Maniak22 21-03-11 13:57

re: E36 - 320 coupe !
 
Felicitari.... planuri inafara sa o pui pe linia plutire ai ?:):)

B 58 MAL 21-03-11 23:00

re: E36 - 320 coupe !
 
Quote:

Originally Posted by Maniak22 (Post 4187871)
Felicitari.... planuri inafara sa o pui pe linia plutire ai ?:):)

mai intai sa ii fac toate problemele , po revizie ca lumea , si dupa evacuare , admisie , si am vazut niste cipuri pe aici nu stiu sincer daca sunt bune de ceva, dar as vrea macar sa am cei 150 de cai (dupa toate astea).

B 58 MAL 21-03-11 23:01

re: E36 - 320 coupe !
 
Quote:

Originally Posted by EmyM6 (Post 4187533)
dar daca e din senzorul de la placute?
da ai putea sa o pui la tester poate iti da ceva mai amanuntit

O sa o pun zilele astea pe tester, sa vad unde gasesc un tester.

B 58 MAL 22-03-11 22:25

re: E36 - 320 coupe !
 
mai am o problema , masina mea nu vrea sa se invarta de nici o culoare, daca dau sa ma invart in stanga se inclina de bot dreapta, cred(sigur) nu are autoblocant, asa ca daca ma ajuta cineva cu un autoblocant sau lsd diferential ceva, nu stiu care este diferenta intre ele ? si ce raport sa iau , care e mai bun ? va multumesc.

B 58 MAL 30-03-11 00:48

re: E36 - 320 coupe !
 
Quote:

Originally Posted by B 58 MAL (Post 4192422)
mai am o problema , masina mea nu vrea sa se invarta de nici o culoare, daca dau sa ma invart in stanga se inclina de bot dreapta, cred(sigur) nu are autoblocant, asa ca daca ma ajuta cineva cu un autoblocant sau lsd diferential ceva, nu stiu care este diferenta intre ele ? si ce raport sa iau , care e mai bun ? va multumesc.

deci incep sa cred ca nu este din lipsa de autoblocant....bine e si asta un factor...dar totusi tractiune spate...acum 10 minute am incercat fiind ud pe jos ca a plouat, si mai mult de jumate de cerculet si asta cand ii dau a 2-a nu vrea ...nu stiu parca intra in limitare asa ... o tine ceva .. nu stiu sa explic. Ar putea fi de la altceva ?? am roti pe 15 de vara aliaj...

EmyM6 30-03-11 01:00

re: E36 - 320 coupe !
 
Quote:

Originally Posted by B 58 MAL (Post 4192422)
mai am o problema , masina mea nu vrea sa se invarta de nici o culoare, daca dau sa ma invart in stanga se inclina de bot dreapta, cred(sigur) nu are autoblocant, asa ca daca ma ajuta cineva cu un autoblocant sau lsd diferential ceva, nu stiu care este diferenta intre ele ? si ce raport sa iau , care e mai bun ? va multumesc.

un diferential blocabil costa ceva banuti te-ai gandit la problema asta ? sau poate nu este pentru tine o problema....estimativ vreo 250 300 euro....si cat despre faptul ca nu se invarte poate ca inca nu ai tu experienta....sau poate nu trage masina cum trebuie din diferite motive...ambreiajul.....ar fi unul din ele...

B 58 MAL 30-03-11 01:02

re: E36 - 320 coupe !
 
Quote:

Originally Posted by EmyM6 (Post 4211560)
un diferential blocabil costa ceva banuti te-ai gandit la problema asta ? sau poate nu este pentru tine o problema....estimativ vreo 250 300 euro....si cat despre faptul ca nu se invarte poate ca inca nu ai tu experienta....sau poate nu trage masina cum trebuie din diferite motive...ambreiajul.....ar fi unul din ele...

stiu cat costa m-am informat , si da sunt o problema si banii stai linistit :) si am idee cat de cat, este al 4-lea bmw :) si nu, ambreiajul este bun. ..dar un bmw care nu se invarte nu mai este bmw

EmyM6 30-03-11 01:08

re: E36 - 320 coupe !
 
atunci ai o alta problema...pot fi multe cauze..nu le pot ghici...nu trage masina destul pentru a rupe aderenta....

RIcKO 30-03-11 01:09

re: E36 - 320 coupe !
 
nu te inteleg .....gata ai luat bmw dai pe el cercuri , forja ....tipic mentalitate de roman , nu te supara ca zic , dar tu ai luat masina asta ca sa o omori sau ???????.....in loc sa ai grija de ea sa o aduci la linia de plutire tu o varzalesti , parca ziceai ca o sa incerci sa faci cumva sa ai toti caii etc ....dupa aia ne intrebam de ce naiba toate pisicile si ursii sunt cu motoarele schimbate si sunt varza , m-ai bine ai pune mana si ai schimba ulei , filtre etc ....umpic de curatenie la interior si etc sa arate bine masina ca doar ai investit in ea ,, iar daca vrei cercuri si chestii deastea sudeaza tata diferentialul ala si dai sa sune ..bafta

B 58 MAL 30-03-11 01:14

re: E36 - 320 coupe !
 
Quote:

Originally Posted by RIcKO (Post 4211579)
nu te inteleg .....gata ai luat bmw dai pe el cercuri , forja ....tipic mentalitate de roman , nu te supara ca zic , dar tu ai luat masina asta ca sa o omori sau ???????.....in loc sa ai grija de ea sa o aduci la linia de plutire tu o varzalesti , parca ziceai ca o sa incerci sa faci cumva sa ai toti caii etc ....dupa aia ne intrebam de ce naiba toate pisicile si ursii sunt cu motoarele schimbate si sunt varza , m-ai bine ai pune mana si ai schimba ulei , filtre etc ....umpic de curatenie la interior si etc sa arate bine masina ca doar ai investit in ea ,, iar daca vrei cercuri si chestii deastea sudeaza tata diferentialul ala si dai sa sune ..bafta

scuza-ma eu mi-am luat masina asta sa ma distrez cu ea... asta nu inseama neaparat ca am luat-o sa o rup si da am de gand sa investesc in ea , dar sa ma si distrez cu ea, dupa cum spuneam un bmw care nu se invarte nu este bmw. si in legatura cu diferentialul am inteles ca se poate rupe sudura.

EmyM6 30-03-11 01:14

re: E36 - 320 coupe !
 
Quote:

Originally Posted by RIcKO (Post 4211579)
nu te inteleg .....gata ai luat bmw dai pe el cercuri , forja ....tipic mentalitate de roman , nu te supara ca zic , dar tu ai luat masina asta ca sa o omori sau ???????.....in loc sa ai grija de ea sa o aduci la linia de plutire tu o varzalesti , parca ziceai ca o sa incerci sa faci cumva sa ai toti caii etc ....dupa aia ne intrebam de ce naiba toate pisicile si ursii sunt cu motoarele schimbate si sunt varza , m-ai bine ai pune mana si ai schimba ulei , filtre etc ....umpic de curatenie la interior si etc sa arate bine masina ca doar ai investit in ea ,, iar daca vrei cercuri si chestii deastea sudeaza tata diferentialul ala si dai sa sune ..bafta

e pb lui daca vrea sa il ''omoare'' dar daca masina nu se invarte inseamna ca-i departe de aia 150 de cai....:D


All times are GMT +2. The time now is 11:11.

- Copyright 2026 4Tuning