Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Volkswagen tuning (https://forum.4tuning.ro/137-volkswagen-tuning.html)
-   -   Golf I G60 este posibil? (https://forum.4tuning.ro/137-volkswagen-tuning/24802-golf-g60-posibil.html)

MicDaRAu 06-10-06 15:52

Golf I G60 este posibil?
 
In primul rand salut!
Vreau sa incep un proiect interesant din punctul meu de vedere, un proiect la care ma gandesc de mult timp, golf 1 G60, din cate am intrebat. Din care stiu este posibil acum vreau sa aud si parerea altora, sa caut eventuale probelme ce pot apare, deoarece nu vreau sa ma arunc cu capul inainte!
va multumesc!

Turbo110 06-10-06 19:21

Re: Golf I G60 este posibil?
 
merge siguranta exista in bucuresti un golf 1 g60 cabrio se misca bine ....fara modificari iti intra doar daca ai motor de 1.6 ca suporti motorului sunt la fel....daca ai mai mic de 1.6 trebuie sa modifici tamponu de pe partea dreapta

Golfuletz 06-10-06 20:11

Re: Golf I G60 este posibil?
 
Sigur se poate! Eu stiu un Scirocco I cu G60....nick-ul lui este AB-33-WOB...nu stiu daca pe 4tuning ii dar poti incerca pe vwforum.ro...mai bun ca el in adaptat motoare nu stiu daca pot sa-ti recomand...si apropo...un G1 cu G60 se transforma intr-o bestie :D...bafta multa

MicDaRAu 07-10-06 10:02

Re: Golf I G60 este posibil?
 
ehe...stiu asta golfuletule ! :) sper sa imi iasa pasenta !!! o sa va tin la curent cu toate

tristan 07-10-06 14:12

Re: Golf I G60 este posibil?
 
Golf 1 VR6...aia masina :wink:

MicDaRAu 07-10-06 15:24

Re: Golf I G60 este posibil?
 
:) deci incep sa strang cele necesare pentru proiect! acum care stie un golf 1 de vanzare(ieftin)? :D ca motor gasim noi afara!!!

Turbo110 07-10-06 19:25

Re: Golf I G60 este posibil?
 
Quote:

Originally Posted by tristan (Post 578195)
Golf 1 VR6...aia masina :wink:

da aia masina da si ala consum 15 !

Mario_Dub 07-10-06 20:06

Re: Golf I G60 este posibil?
 
daca este golf 1 cu 16v pe el, va intra si compresorul fara probleme pe golf 1 ma refer, dar cand procuri un golf 1 va trebui sa te uiti atent la inceputuri de rugina ca deh nu mai este o masina recenta sa zic asa, mare noroc sa gasesti una fara pete pe ea... oricum bafta este de admirat ce vrei sa faci

MicDaRAu 07-10-06 23:23

Re: Golf I G60 este posibil?
 
eu vreau sa transfer direct un G60 pe el si caut unu intr-o stare nu foarte depreciata, adica ma astept la rugina pe el...asta e, ar mai fi o varianta un scirocco mk1, da si ala e la fel de vechi, asa ca ma asteapta si ceva munca la tinichigerie. numai sper sa iasa ceva frumos de apreciat.

Golfuletz 08-10-06 00:36

Re: Golf I G60 este posibil?
 
Quote:

Originally Posted by MicDaRAu (Post 578634)
eu vreau sa transfer direct un G60 pe el si caut unu intr-o stare nu foarte depreciata, adica ma astept la rugina pe el...asta e, ar mai fi o varianta un scirocco mk1, da si ala e la fel de vechi, asa ca ma asteapta si ceva munca la tinichigerie. numai sper sa iasa ceva frumos de apreciat.

o intrebare...tu ai motorul sau vrei sa-l cumperi apoi? nu de alta dar nu le gasesti la tot pasul ;)

@tristan...un g1 G60 este peste un G1 VR6 cu mult pe un traseu virajat...asa ca daca vrei o machiutza pretabila si la drum drept si in curbe optezi pt G60...in SUA Mk1 si Mk2 cu VR6 se numesc "nose-down"...oare de ce? :D

BULLETTT 08-10-06 18:25

Re: Golf I G60 este posibil?
 
Golf1 vr6 2.9 masina ideala pt linii:D
Un g60 cu bani putini poti sa il faci f rau.....da vr6 e mai exclusivist..nu mai spun de sound care e demential.

MicDaRAu 08-10-06 23:14

Re: Golf I G60 este posibil?
 
golfuletz, motorul il aduc din afara, am in plan sa iau un pasat g60 sau un golf g60 pentru a ii folosi franele si mecanica fata!intradevar motorul G60 se gaseste mai greu, dar se gaseste :)!!!am gasit si in romania unu pe la 400$, in germania atata mar costa un pasat g60(da trebe pus si drumul). oricum vreau sa imi calculez bine fiecare pas.

MicDaRAu 08-10-06 23:18

Re: Golf I G60 este posibil?
 
Quote:

Originally Posted by BULLETTT (Post 579348)
Golf1 vr6 2.9 masina ideala pt linii:D
Un g60 cu bani putini poti sa il faci f rau.....da vr6 e mai exclusivist..nu mai spun de sound care e demential.

daca as opta pentru un vr6 ar mai fi o problema, spatiul!oricum nu ma tenteaza sa bag un motor de 2.9L si sa am acelasi randament ca unu de 1.8 in presoana lui g60, un motor care la capitolul fiabilitate sta foarte bine!
pe deasupra o masina sport nu inseamna doar acceleratie....

Mario_Dub 09-10-06 20:50

Re: Golf I G60 este posibil?
 
un motor g60 poate fi dus relativ usor in 220cp prin schimbarea compresorului... vr6 este de admirat dar la noi cu costurile benzinei nu prea se merita acela avand un consum mediu de 16% cel putin si nu vb din auzite:(... si mie imi place extrem de mult vr6 fie el 2.8 sau 2.9 (care sunt foarte rare) dar pe un golf 1 nu se merita mai ales ca un g1 cu compresor bate un vr6 pe 400m

MicDaRAu 09-10-06 22:39

Re: Golf I G60 este posibil?
 
ma bucur ca esti deacord cu mine:)
da ma intreb cat timp o sa tina motoru :) daca il duc la 220 cp, asa la g60 stock stiu ca motoru face parte din clasa motoarelor care duc travalii lungi inainte de moarte :))


All times are GMT +2. The time now is 13:13.

- Copyright 2026 4Tuning