Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Opel (https://forum.4tuning.ro/116-masina-mea-opel.html)
-   -   Masina mea : Opel Astra F - Coupe`ul meu (https://forum.4tuning.ro/116-masina-mea-opel/246911-masina-mea-opel-astra-coupe-meu.html)

cris_tina 14-03-11 20:56

Masina mea : Opel Astra F - Coupe`ul meu
 
3 Attachment(s)
Am fost sambata in targul auto, hotarata sa imi iau ceva masinuta, nici prea mica, nici prea mare; pe benzina si o capacitate cilindrica decenta. Si am gasit un Opel Astra F, 1.6 din 1997, in doua usi si rosie. A fost un fel "love at first sight" :oops: .

Masina are :
- servo-directie
- sistem ABS
- aer conditionat
- 2 airbag-uri
- interior sport
- jante 15"
- geamuri electrice

Bineinteles, trebuie schimbate cate una alta pe la partea mecanica. Saptamana asta am sa remediez micile probleme, si pe viitor sper sa ii aduc mai multe imbunatatiri estetice, mi-am comandat niste stickere :D.

Am vazut ca o masina care e ceva mai joasa arata mult mai bine, asa ca pentru inceput m-am gandit la niste arcuri sport.

Sper ca o sa va placa masinutza. Astept pareri si sfaturi pentru ca sunt incepatoare in lumea asta dominata de barbati, a tuningului.

RIcKO 14-03-11 21:38

Re: Masina mea : Opel Astra F - Coupe`ul meu
 
nu de stikere ai nevoie :))))))))))))))))

schimbai distributia, ulei , bujii , filtre alea alea ca sa stii ca e oke si nu te lasa cand nu te astepti

Poti lua arcuri sport sau suspensie sport , le gasesti mai pe toate gardurile in ziua de azi incearca TA Technics undeva la 250 euro reglabile cred ca sunt indeajuns pt tine de moment , jante pe 16 nu mai mari iar J acum depinde de tine cate vrei de late sa fie ( J mic - jante inguste , J mare - jante late ) un kit de GSI eu zic ca e mai mult decat ok pt masina asta , mai ales ca e si coupe , o evacuare ( doar finala , de moment ) sport e ok zic eu, undeva in jur de 1000 euro in mare ce am scris eu aici , bafta iti doresc si un sfat prietenesc : tineo curata ( nu stickere , nu 12345....100 culori pe ea , nu preshuri TIUNING , nu tuning de piata ) daca faci ceva fa calumea

iviTe 14-03-11 23:06

Re: Masina mea : Opel Astra F - Coupe`ul meu
 
ptr astra F Ta Technix reglabila nu exista ;)

RIcKO 14-03-11 23:15

Re: Masina mea : Opel Astra F - Coupe`ul meu
 
Quote:

Originally Posted by iviTe (Post 4170227)
ptr astra F Ta Technix reglabila nu exista ;)

oke , ms de corectare , credeam ca au si pt astra ,,,oricum se gaseste la pret bun pt masinile astea

SatanaVeX 15-03-11 18:18

Re: Masina mea : Opel Astra F - Coupe`ul meu
 
Felicitari pt masina, arata super si ii ingrijita.Cu cat ai cumparat masina? ( matriculata gata? ).Sfatu meu ii sa incepi cu o suspensie sport, v`ei simti diferenta si nu v`ei regreta.Eu am trecut de la suspensie stok la sport si iti zic ca ii o diferenta mare,si la controlul masini si la stabilitate ( doar ca la noi ce ii rau cu drumurile si o mai freci de asfalt) dar te obisnuesti repede.Poate ne int si mai scumbam o vb doua.Mai poti incepe cu un sistem audio ;) care schimba atmosfera in masina

vlad_VSV 15-03-11 21:02

Re: Masina mea : Opel Astra F - Coupe`ul meu
 
Quote:

Originally Posted by cris_tina (Post 4169838)
mi-am comandat niste stickere :D

hmmm , abstraaact :-)

cris_tina 15-03-11 21:10

Re: Masina mea : Opel Astra F - Coupe`ul meu
 
Dupa cum spuneam, saptamana asta se vor rezolva problemele tehnice. Ieri a fost schimat filtrul de benzina, cel precedent parea a fi cel original. Azi au fost reconditionate bratele, schimbat sonda care indica nivelul de benzina ( cea anterioara indica eronat : 0 insemna plin, iar 25 - gol). Printre altele, am schimbat si stergatoarele .
Mai urmeaza: bujii, termostat, bulb de apa.
Distributia a fost schimbata acum 25.000 km, cureaua si rolele se prezinta in stare buna, asa a zis mecanicu`.

Masina a costat 6.300 ron,inmatriculata.

Sper ca in curand sa pot sa ii pun si o suspensie sport, si de acolo mai vedem.

@VSV : da da , you are my number one provider. ... dar, oare roboatele au drepturi? :D

Subawooo 17-03-11 13:35

Re: Masina mea : Opel Astra F - Coupe`ul meu
 
Foarte tare masinuta , sa o stapanesti sanatos si multi multi km fara probleme :)

p.s sper sa o vedem la o intalnire de club :)

Jokerman170 19-03-11 19:55

Re: Masina mea : Opel Astra F - Coupe`ul meu
 
s-o stapanesti sanatoasa :)



ricko lasa ca stie ea ce-i trebuie, daca nu are cine s-o ajute :p

ovidiuS 21-03-11 14:29

Re: Masina mea : Opel Astra F - Coupe`ul meu
 
uffff...te invidiez pt scaunele alea......foarte frumoase....si masina de altfel....si eu am una la fel...bafta si la cati mai multi km fara probleme.

cris_tina 31-03-11 02:14

Re: Masina mea : Opel Astra F - Coupe`ul meu
 
Am lipsit ceva vreme din cauza unor probleme tehnice care sper ca le-am rezolvat. Am crezut initial ca bate un tachet, dupa care s-a aprins si martorul de la ulei. Asa ca ne-am hotarat sa il desfacem sa vedem ce si cum.
Si am inceput sa eliminam cauzele batatii ..... ca sa constatam ca blocul motor avea zgarieturi ( posibil de la ceva segmenti rupti ). Segmentii erau ok si doua pistoane aveau joc in bolt. Asa ca am achizitionat un alt motor.
Cu ajutorul prietenilor mei buni, a fost facut "transplantul" si in seara asta am putut sa il auzim. :D
Foarte multe multumiri lui Detman, Subawoo si k.lada care auavut destula rabdare si daruire. :P


@ ovidiuS: mersi si ma bucur ca iti place ;)

Detman 31-03-11 03:35

Re: Masina mea : Opel Astra F - Coupe`ul meu
 
acum poti sa te gandesti si la styling, poate facem rost odata de arcurile alea sport. :P

ps, motorul pus pe masina e cu carte service, cu 165.000 km. a fost schimbat si ambreajul .
..... cris_tina, se pare ca te-ai emotionat si ai uitat. :))

cris_tina 29-04-11 18:53

Re: Masina mea : Opel Astra F - Coupe`ul meu
 
De ceva vreme se auzea un zgomot ciudat pe la motor .... ce sa fie? ce sa fie? ....
Am stat ce am stat, sa analizam posibilele cauze... si am ajuns la concluzia ca este pompa de apa. Asa ca am decis sa schimbam distributia. :D
Intradevar, sunetul era de la pompa de apa, care era intr-o stare jalnica, chiar tind sa cred ca e cea de la ultima distributie schimbata in Germania. :))

Oricum, totul e bine cand se termina cu bine :P

sias 29-04-11 20:17

Re: Masina mea : Opel Astra F - Coupe`ul meu
 
frumoasa masina sa ai grija de ea si sa o faci frumoasa, are dotari bune :lol: as vrea si eu dar le fac usor usor :)
iti doresc mult succes cu masina si km fara incidente :)

simy_90_xgf 29-04-11 20:22

Re: Masina mea : Opel Astra F - Coupe`ul meu
 
Frumoasa masina:) sa o stapanesti sanatoasa;) si cati mai multi km fara incidente neplacute!


All times are GMT +2. The time now is 13:44.

- Copyright 2024 4Tuning