Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Daewoo tuning (https://forum.4tuning.ro/140-daewoo-tuning.html)
-   -   proiect cielo (https://forum.4tuning.ro/140-daewoo-tuning/246404-proiect-cielo.html)

KoFo 12-03-11 14:49

proiect cielo
 
6 Attachment(s)
salutare, ma alatur voua de pe acest forum in speranta ca ma ve-ti ajuta cu un proiect !Asadar sa incepem cu inceputul , aproximativ acum o luna mi-a fost acceptata ideea ce catre faculatatea de mecanica (la care sunt student in anul 4 ) si anume aceea de a modifica un cielo pt competitii sportive (vtm dar fara ca masina sa fie omologata ,mai exact sa arate ca o masina de vtm ).tin sa precizez ca masina este proprietatea facultatii ,fapt ce ma bucura deoarece nu trebuie sa pun eu masina mea la bataie si totodata sa fac practica pe masina altora. Deoarece nu am foarte multe cunostinte in domeniu as dorii sa ma ajutati cu pareri, sfaturi si incurajari .
Acum sa va prezint ideile mele si realizarile de pana acum :
-cusca de preotectie
-suspensie sport
-evacuare cap-coada teava directa (serpisori,scoase tobe si catalizator)
-modificare chiuloasa
-demontat tot interiorul
-filtru de aer sport
-priza de aer pt filtu pe capota
-scaun sofer tip scoica
-centuri prindere 3 sau 4 puncte
-geamuri inlocuite cu plexiglas
-resoftare
-panou cu contacte
Tin sa precizez ca nu perea dispun de fonduri asa ca mare parte din lucruri vor fi facute manual de mine si echipa din care fac parte.
Pana acum la masina s-au realizat urmatoarele :
-demontare tot interior inclusiv bord
-micsorare chiuloasa cu 0,4mm
-demontare evacuare
-si in momentul de fata se lucreaza la cusca care este aproximataiv 60-70% finalizata

KoFo 12-03-11 15:12

Re: proiect cielo
 
2 Attachment(s)
in cursul zilei de astazi sper ca voi finaliza si centurile care vor fi facute din vechile centuri de pe masina si care ar trebui sa arate cam in genul celor din poza(inca nu sunt hotarat daca le fac in 3 sau 4 puncte)

vladutzu 12-03-11 16:24

Re: proiect cielo
 
Quote:

Originally Posted by KoFo (Post 4163773)
in cursul zilei de astazi sper ca voi finaliza si centurile care vor fi facute din vechile centuri de pe masina si care ar trebui sa arate cam in genul celor din poza(inca nu sunt hotarat daca le fac in 3 sau 4 puncte)

trebuia si tu sa pui un alt motor. dak nu dispuneai de sume mari de bani era OK si un c20ne ala il gasesti la vreo 200 d euro cu totu pt transplant, sau un c20xe ala i mai scump... is curios cum o sa iasa centurile sa faci o poza sa vad.:D

KoFo 12-03-11 21:21

Re: proiect cielo
 
2 Attachment(s)
am revenit cu pozele la centuri , mai trebuie ajustate un pic

vladutzu 12-03-11 21:56

Re: proiect cielo
 
Quote:

Originally Posted by KoFo (Post 4164614)
am revenit cu pozele la centuri , mai trebuie ajustate un pic

interesante o iesit:D bafta cu proiectu

Teroarea 13-03-11 00:12

Re: proiect cielo
 
la ce facultate se face acest proiect?

KoFo 14-03-11 11:28

Re: proiect cielo
 
Quote:

Originally Posted by Teroarea (Post 4164928)
la ce facultate se face acest proiect?

facultatea de mecanica din craiova asa e cum e scris si mai sus...:D

gbry_el_05-RSG 14-03-11 18:46

Re: proiect cielo
 
si eu sunt la mecanica in craiova. nu am auzit de proiectul asta. poate ne intalnim candva si mai stam de vorba, schimbam idei. am un oltcit de vtm cu destule modificari. id meu e gbry_el. interesant proiect

KoFo 18-03-11 08:16

Re: proiect cielo
 
3 Attachment(s)
salutare . am reusit sa terminam cusca si am inlocuit usa dreapta fata , sper ca saptamana viitoare va fi gata si evacuarea

speed line 18-03-11 08:54

Re: proiect cielo
 
Felicitari pentru proiect, rollcage-ul este facut dupa un proiect?

TheEnZo 18-03-11 12:26

Re: proiect cielo
 
Ia punetii voi poze cu rollcage-ul clare, ca eu dupa ce am bagat capul in masina, mi s-a ridicat parul pe mine ... voi va jucatii cu moartea !!!!!!

1) Teava voastra nu este facuta prin tragere, ci este facuta din coala si sudata.
2) E prea mica in diametru si peretele cam subtire.
3) Nu ati indoito cu masina de indoit si nici cu nisip in ea.
4) Rollcageul in punctele esentiale se sudeaza nu se prinde cu suruburii din alea de 2 lei din dedeman.
5) Trebuia neaparat urmarita forma stalpului masini.

Uite cum arata un rollcage pe nexia: (postul #50)!
https://forum.4tuning.ro/111-masina-m...ar/page-4.html

speed line 18-03-11 12:51

Re: proiect cielo
 
Din accelasi motiv intrebam si eu :rolleyes2...

KoFo 18-03-11 13:06

Re: proiect cielo
 
Quote:

Originally Posted by TheEnZo (Post 4179444)
Ia punetii voi poze cu rollcage-ul clare, ca eu dupa ce am bagat capul in masina, mi s-a ridicat parul pe mine ... voi va jucatii cu moartea !!!!!!

1) Teava voastra nu este facuta prin tragere, ci este facuta din coala si sudata.
2) E prea mica in diametru si peretele cam subtire.
3) Nu ati indoito cu masina de indoit si nici cu nisip in ea.
4) Rollcageul in punctele esentiale se sudeaza nu se prinde cu suruburii din alea de 2 lei din dedeman.
5) Trebuia neaparat urmarita forma stalpului masini.

Uite cum arata un rollcage pe nexia: (postul #50)!
https://forum.4tuning.ro/111-masina-m...ar/page-4.html

ceea ce zici u e absolut corect dar din lipsa fondurilor si a experientei in acest domeniu am incercat si noi sa realizam ceva asa cum am crezut noi ca e bine si cum ne-am priceput si din ce am mai vazut pe diferite site-uri si forumuri(totusi precizez ca masina trebuie doar sa arate ca e masina de competitie nu si sa indeplineasca normele referitoare la astfel de masini)avem o parte din ducumentatia si materialele ce trebuiesc folosite pt ca masina sa indeplineasca normele dar inca o data o sun fipsa de fonduri face diferenta

giubau_v8 18-03-11 13:11

Re: proiect cielo
 
Quote:

Originally Posted by KoFo (Post 4179552)
ceea ce zici u e absolut corect dar din lipsa fondurilor si a experientei in acest domeniu am incercat si noi sa realizam ceva asa cum am crezut noi ca e bine si cum ne-am priceput si din ce am mai vazut pe diferite site-uri si forumuri(totusi precizez ca masina trebuie doar sa arate ca e masina de competitie nu si sa indeplineasca normele referitoare la astfel de masini)avem o parte din ducumentatia si materialele ce trebuiesc folosite pt ca masina sa indeplineasca normele dar inca o data o sun fipsa de fonduri face diferenta


Dar fiind studenti in ultimul an ar trebui sa faceti ce trebuie sau sa nu mai faceti. Nu vad rostul cheltuielii fondurilor existente pentru a face asa ceva....
Experienta nu va trebuie multa insa ce faceti trebuie facut cu cap .
Primiti note pentru proiectul asta?

KoFo 18-03-11 14:01

Quote:

Originally Posted by giubau_v8 (Post 4179566)
Dar fiind studenti in ultimul an ar trebui sa faceti ce trebuie sau sa nu mai faceti. Nu vad rostul cheltuielii fondurilor existente pentru a face asa ceva....
Experienta nu va trebuie multa insa ce faceti trebuie facut cu cap .
Primiti note pentru proiectul asta?

asa e dar nu sunt fondurile facultatii ci ale noastre

si nu primim note


All times are GMT +2. The time now is 08:04.

- Copyright 2024 4Tuning