Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Opel (https://forum.4tuning.ro/116-masina-mea-opel.html)
-   -   Masina mea Astra Gsi C20LET WRC-ul (https://forum.4tuning.ro/116-masina-mea-opel/245924-masina-mea-astra-gsi-c20let-wrc.html)

alinWRC 06-07-13 11:41

Re: Masina mea Astra Gsi C20LET WRC-ul
 
Salut ,multumesc

Apa nu este asa scumpa dar mai ieftina este benzina clar!

alinWRC 15-07-14 17:00

Re: Masina mea Astra Gsi C20LET WRC-ul
 
5 Attachment(s)
Salutare tuturor GSI a reinviat a fost pe strazi si acum se odihneste iar dar de data asta in garaj.

4tuni 16-07-14 12:55

Re: Masina mea Astra Gsi C20LET WRC-ul
 
Quote:

Originally Posted by alinWRC (Post 5725861)
Salutare tuturor GSI a reinviat a fost pe strazi si acum se odihneste iar dar de data asta in garaj.

DOAMNE ajuta Aline...sa fie intr-un ceas bun

alinWRC 16-07-14 18:07

Re: Masina mea Astra Gsi C20LET WRC-ul
 
Urmeaza mici modificari la chiuloasa si un alt soft si alte injectoare pentru vara viitoare .daca va fi timp

dan.bellu 22-07-14 12:57

Re: Masina mea Astra Gsi C20LET WRC-ul
 
Quote:

Originally Posted by alinWRC (Post 5726154)
Urmeaza mici modificari la chiuloasa si un alt soft si alte injectoare pentru vara viitoare .daca va fi timp

Te salut
M-a impresionat pasiunea ta pentru Astra GSI, ai fost in stare sa revii dupa ce ti s-a intamplat, ai toata stima mea!
Am avut si eu timp de 10 ani un Astra GSI 16V cumparat nou in 1994, nu am avut nici o problema la motor si la partea mecanica in acei 10 ani, am vandut-o unui bucurestean in 2004, omul era mecanic la Midocar (VW) dar cauta un GSI de vanzare ! Efectiv mi-a ramas sufletul la masina aia, era de culoare red magma. Se poate spune ca GSI 2,0 16 V 150 CP a fost unul dintre cele mai reusite modele sport de la Opel, acest motor a fost echipat si pe Vectra GT si Calibra, dar pe Astra care avea cca 1100kg s-a potrivit cel mai bine.
Rotile standard erau de 205/50R15, dar am vazut si modele cu 225/50R15 dau 205/55R15.
Care a fost dimensiunea maxima pe care ai avut-o pe modelul cu care ai avut accidentul (sau pe actualul model) ?

alinWRC 22-07-14 19:34

Re: Masina mea Astra Gsi C20LET WRC-ul
 
Salut , multumesc pentru aprecieri .
Pe astra f am mers doar 195.50.15 / 205.50.15/ si 215.40.17 am mai avut 215.45.17 dar erau prea inalte .
Astea sunt dimensiunile pe 16 sigur intra si mai late.
Si mi e mi-ar trebui ceva mai lat pe 17 dar nu stiu daca incap o sa vad in viitor ca astea pe 215 le invarte toata a 2 a ...sau voi trece la semislik pe 205.40.17


O seara buna

alinWRC 28-08-14 09:29

Re: Masina mea Astra Gsi C20LET WRC-ul
 
Salutari , vreau un sfat in schimbarea simeringurilor la supape ,este ok sa le schimb cu chiuloasa pe masina a facut cineva asa ,si daca da unde .
Si inca ceva Victor R sau altceva ca producator ?

P.S. Nu as desface motorul ,chiar daca asa este mai bine ,pentru ca nu a fost desfacut niciodata !

Multumesc !

alinWRC 14-11-14 09:30

Re: Masina mea Astra Gsi C20LET WRC-ul
 
2 Attachment(s)
Salutare astra a primit ceva dorit de multa vreme si anume un set de spalatoare faruri !

acum astepta vara sa le montez

alinWRC 29-11-14 20:39

Re: Masina mea Astra Gsi C20LET WRC-ul
 
Asa cum puteti vedea in rubrica anunturi motorul plus instalatia si ecu intra la vanzare ,motiv am gasit un let forjat plus turbina mai mare exact ce urma sa fac eu asa ca letul meu se vinde .

1200 e neg

O zi buna

alinWRC 15-12-14 10:42

Re: Masina mea Astra Gsi C20LET WRC-ul
 
Dragi cititori ,letul este vandut multumesc 4tuning ,noul let pe astra mea va fi cel de pe vectra COX ,sper sa reusesc sa storc ceva cai din el .

O zi buna!

AnduGTR 18-12-14 09:44

Re: Masina mea Astra Gsi C20LET WRC-ul
 
Felicitarile mele ca nu te lasi de masinuta asta si spor la modificari in continuare. :-)

alinWRC 18-12-14 10:25

Re: Masina mea Astra Gsi C20LET WRC-ul
 
Nu ma las Andule , vorba aia opelurile vechi nu mor niciodata doar devin mai puternice si mai rapide ...:lol:

alinWRC 23-12-14 10:30

Re: Masina mea Astra Gsi C20LET WRC-ul
 
Inima astrei a plecat la Timisoara ,la userul Cox2010 ,sa il accelerezi cu placere si sa te bucuri de el .

Noua inima este pe drum de la Slobozia de la userul GTA si sper sa fac un numar frumos de ponei la vara din motorul asta .

O zi buna !

kox2o1o 23-12-14 21:05

Re: Masina mea Astra Gsi C20LET WRC-ul
 
Quote:

Originally Posted by alinWRC (Post 5767858)
Inima astrei a plecat la Timisoara ,la userul Cox2010 ,sa il accelerezi cu placere si sa te bucuri de el .

Noua inima este pe drum de la Slobozia de la userul GTA si sper sa fac un numar frumos de ponei la vara din motorul asta .

O zi buna !

da intradevar motorul a ajuns la mn doresc sa spun ca Alin este un baiat de milioane cum a zis asa a fost motorul recomand cu cea mai mare placere si ce sa mai zic decat spor la modificat si cel mai important multa satisfactie sa aduca noul let ca si primu dc nu si mai multa

seara placuta

alinWRC 28-12-14 22:12

Re: Masina mea Astra Gsi C20LET WRC-ul
 
Sa ai bafta de el !

Noua inima urmeaza sa urce pe masina in poze arat cam asa...

alinWRC 28-12-14 22:13

Re: Masina mea Astra Gsi C20LET WRC-ul
 
1 Attachment(s)
Asa...

GTA 29-12-14 12:49

Re: Masina mea Astra Gsi C20LET WRC-ul
 
Sa-l alergi cu placere Alin.

alinWRC 29-12-14 13:31

Re: Masina mea Astra Gsi C20LET WRC-ul
 
Mulțumesc Edi , sper sa am timp sa il alerg mai mult cand o sa revin definitiv in tara !

graty 17 29-12-14 21:59

Re: Masina mea Astra Gsi C20LET WRC-ul
 
Sa-l folosesti sanatos si cum iti doresti!

alinWRC 29-12-14 22:05

Re: Masina mea Astra Gsi C20LET WRC-ul
 
Ms cred ca am putea incepe un club c20let am mai avut ideea asta dar un moderator destept a inceput sa stearga posturi si sa comenteze in necunostinta de cauza .o sa fac eu grupul pe facebook.

alinWRC 03-03-15 20:39

Re: Masina mea Astra Gsi C20LET WRC-ul
 
4 Attachment(s)
In sfarsit inima este sus si cum era de asteptat problemele apar ,wastegatul atinge intr un brat al electroventilatorului dar din ce imi amintesc eu electroventilatorul de pe let este mai lat..am sa incerc in prima instanta cu cel de ne 8v care parca este mai ingust daca nu unul slim .

mai urmeaza modificarile la traseul de intercooler si evacuare plus o alta finala pe 70 intrare daca aveti un sfat eu ma gandeam la borla...

pe lista sunt si un set de injectoare cel mai probabil 630 cc

si softul ....

speed line 03-03-15 20:49

Re: Masina mea Astra Gsi C20LET WRC-ul
 
Spor la treaba!

salfkm 04-03-15 05:02

Re: Masina mea Astra Gsi C20LET WRC-ul
 
Aline,ai radiatorul de apa de LET sau cel de SFI montat?Pune electroventilatorul de SFI pt ca acela are carcasa de plastic,nu de metal ca cel de LET, si are prinderile putin in alta parte pe radiator...Cel de LET este conceput ca sa ajunga o parte din electroventilator si pe intercooler,de aceea difera putin urechile de prindere si forma carcasei.Bafta multa cu motorul :)

alinWRC 04-03-15 05:45

Re: Masina mea Astra Gsi C20LET WRC-ul
 
Salut radiatorul si ventilatorul acum sunt de let ventilatorul la sfi l am avut tot de fier....dar mai am unul de ne care pare mai ingust sper sa fie ok cu ala daca nu voi gasi eu o solutie .
Multunesc !

salfkm 04-03-15 18:04

Re: Masina mea Astra Gsi C20LET WRC-ul
 
Am inteles,iti dau un sfat,schimba-ti radiaotorul de apa cu unul de SFI,este mai lung decat cel de LET(chiar daca e putin mai subtire) dar are o racire mai buna pt ca e suprafata mai mare pe care bate aerul...legat de electroventilator,daca nu ti se potriveste cel de NE,incerc sa te ajut eu cu unul de SFI de care am montat si eu la mine pe masina.

alinWRC 04-03-15 21:05

Re: Masina mea Astra Gsi C20LET WRC-ul
 
La asta ma gandeam si eu astazi am am si radiator si ventilator si de sfi si de ne si clar va fi mai bine pentru ca se.muta tot spre dreapta si nu va mai atinge nimic.
Acum sunt in cautari pentru finala teava o am pe 70 si nu stiu ce sa iau borla sau magnaflow ???

Multumesc pentru interes si ajutor

salfkm 05-03-15 05:30

Re: Masina mea Astra Gsi C20LET WRC-ul
 
Ok,ma bucur ca suntem pe aceeasi lungime de unda :)

Legat de finala,depinde daca iti place sa faca zarva mare sau nu.Daca nu vrei zgomot foarte mare atunci ti-as recomanda Borla,am avut ProXS pe a mea si era decent sunetul

alinWRC 05-03-15 06:15

Re: Masina mea Astra Gsi C20LET WRC-ul
 
Vreau ceva decent nu vreau zarva ca si asa va face zarva din fluierat de anvelope ...o sa ma orientez catre borla proxs sper sa gasesc pe 70 intrarea


All times are GMT +2. The time now is 02:16.

- Copyright 2024 4Tuning