Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Opel (https://forum.4tuning.ro/116-masina-mea-opel.html)
-   -   Masina mea Astra Gsi C20LET WRC-ul (https://forum.4tuning.ro/116-masina-mea-opel/245924-masina-mea-astra-gsi-c20let-wrc.html)

alinWRC 10-03-11 02:01

Masina mea Astra Gsi C20LET WRC-ul
 
14 Attachment(s)
Salut tuturor,

am aceasta Astra Gsi cam de 6 ani ,unii o cunosc altii nu ,dar pentru toti am sa incerc sa ii fac o descriere cat mai detaliata.

Masina a fost cumparat din Cluj ,initial gasisem un alt gsi dar l-am scapt si nu mai gaseam altul pana cand la cam doua saptamani dupa din intamplare o gasesc pe aceasta intr-o revista de anunturi auto ,am sunat masina era inca valabila a doua zi eram la Cluj sa o cumpar ,dupa un drum chinuitor pana la Cluj unde a trebuit sa astept propietarul in gara cam 3 ore pentru ca era la un examen ,a aparut intr-un final ,stiam atunci ca ar trebui sa fuga cam la 8 secunde pana la suta sau chiar mai bine ,dupa o aruncare de privire asupra masinii care nu arata foarte bine la exterior avand ceva rugina in locurile stiute ,am decis sa ii probam puterea si am executat cateva starturi 0-100 km/h care toate au iesit pana in 8 secunde ,si o viteza maxima prin oras de 160 km/h ora aprox. pe capat de a 3-a ,si o frica teribila chiar daca era o sosea destul de ok ,soferul era propietarul masinii,dupa toate astea am decis sa o cumpar si asa am ajuns un fericit propietar de Astra GSI .

Masina este nascuta in 1993 ,culoare neagra ,motor 2000 16 v ,c20xe ,m2.8,cutie F20.
Dotari :Geamuri electice
Oglinzi electrice si incalzite
Trapa manuala care ulterior cu ajutorul lui Costin XPT a devenit electrica
Controlul tractiunii
Comp. bord
A.B.S.
Cam tot ce are un gsi fara A.C. pe care vreau sa il montez .

Motorul a fost refacut total de catre Ilie BAUBAU, in uram cu 40 de mii,plus diverse modificari facute atunci si pe parcurs .

Masina a intrat la tinichigerie acum un an dupa care a fost colantata negru mat (mare greseala),iar in urma cu 3 luni a fost vopsita integral si a primit si un set de stopuri FK cu LED ,farurile cu angels eye si xenonul il are de cam 3 ani si sunt foarte multumit de ele,am mai schimbat jantele originale cu aceste WolfRace pe 15', interior din piele de pe Astra F Bertone Cabrio, volan MOMO ,si alte multe nimicuri de care nu imi amintesc,acum masina arata dupa cum se vede in poze si din pacate asteapta in curte ,pentru ca eu sunt plecat din tara pentru o lunga perioada .


https://www.youtube.com/watch?v=bA5ho...eature=related

https://www.youtube.com/watch?v=--3hH...eature=related


Cam asta este ,astept pareri mai atat bune cat si rele ,fiecare are dreptul la propria opinie .

mytzu0789 10-03-11 02:33

Re: Masina mea Astra Gsi C20xe WRC-ul
 
Frumoasa masinuta. sa o stapanesti sanatos si sa ne anunti cand mai faci vre-o modificare :D. salut

alinWRC 10-03-11 03:44

3 Attachment(s)
Modificari pe langa comprimare 0.4 ,marite gaurile admisie si evacuare ,volanta usurata si fulie arbore usurata si filtru aer si ecavuare putin marita,la motor nu mai sunt modificari doar ca e refacut de 40 de mii ,nu ca necesita ci pentru ca am vrut si am dispus de bani atunci.urmeaza un soft si o admisie ,si as vreau si un alt arbore mai usor dar inca nu desfac motorul doar pentru asta .

Multumesc ,bafta si tie .

OchoSB 10-03-11 11:26

Re: Masina mea Astra Gsi C20xe WRC-ul
 
Foarte faina, imi place cum arata gsi-ul pe negru, si eu vreau sa imi fac astra mea tot neagra :D, ai grija mare de ea ca masini ca astea nu se mai fabrica, bafta.

GJ 64 GAB 10-03-11 12:24

Re: Masina mea Astra Gsi C20xe WRC-ul
 
Bine ai venit īn primul rānd.
Frumoasă maşina şi văd că se ţine foarte bine , oricum ai avut un mecanic extraordinar, nea ilie este unul dintre cei mai buni mecanici din ţară .
La ce soft te-ai gāndit ?
Īmi plac jantele astea şi vin bine pe maşină !

Multă baftă !

alinWRC 10-03-11 15:11

Re: Masina mea Astra Gsi C20xe WRC-ul
 
Multumesc ,pentru aprecieri din pacate jantele pe 17 nu le-am tinut pe masina pentru ca am o suspensie foarte rigida si cu drumurile noastra am preferat sa raman pe 15 ,cu toate ca da foarte bine 17 ,la soft am vb cu CBR-ul de pe forum si in urma discutiilor am decis ca el sa imi vanda un soft pentru c20xe ,m2.8 .din cate stiu sunt posesori de xe -uri cu soft de la el si sunt multumiti .In legatura cu mecanicul da Ilie este un mecanic si un om bun ,si ii multumesc inca o data pe aceasta cale atat lui cat si lui Pepy ,Andrei ,Emil .

Maxim respect,Alin

Kahn 11-03-11 01:21

Re: Masina mea Astra Gsi C20xe WRC-ul
 
am mers cu o astra c20xe cu m2.8 si pot sa zic ca rupea asfaltul:shock: Bafta in continuare!

dragos2900 11-03-11 10:16

Re: Masina mea Astra Gsi C20xe WRC-ul
 
am iesit si eu acum dupa 5 luni in care a facut doar 150km cu astra mea si parca nu mai trage deloc....:cry: cred ca m-am obijnuit cu ea,trebuie sa mai fac un upgrade ceva ca mi se pare prea blanda :lol:

alinWRC 11-03-11 16:19

Re: Masina mea Astra Gsi C20xe WRC-ul
 
E posibil sa fie obisnuinta ,pune-o pe langa una cu care ai mai alergat si vezi ..dar am avut si eu senzatia asta dar doar pana m-am asezat la semnafor ,iar despre upgrade oricand e loc ,asa ca nu mai astepta ,bucurati-va de ele fratilor .

sebastyan2001 11-03-11 22:39

Re: Masina mea Astra Gsi C20xe WRC-ul
 
Una din putinele Astre GSi care imi plac cu adevarat de pe la noi, felicitarile mele si ai grija de ea. Cat despre soft de la CBR si eu am sa imi fac la el tot pt sfi, dar motronic 2.5 .

alinWRC 12-03-11 04:45

Re: Masina mea Astra Gsi C20xe WRC-ul
 
Multumesc pentru aprecieri ,mai am de munca la ea mai ales pe la motor si inca putin prin interior ,si ma tot chinui imaginea cu 17 inchi si cred ca ii pun iar ca bine ii sta ,in rest este si ea o baba ca toate celelalte ,dar sa ii respectam macar varsta.In legatura cu softul sper sa se simta oricum cu softul va veni si admisie si posibil si serpii mariti ,si un regulator reglabil ,dar momentan masina se odihneste sper ca nu pentru mult timp dar dupa atatia ani de munca merita si ea o vacanta...

sebastyan2001 12-03-11 12:54

Re: Masina mea Astra Gsi C20xe WRC-ul
 
La tot ce ai zis mai sus merg si niste injectoare mai mari ;) .

alinWRC 12-03-11 15:04

Re: Masina mea Astra Gsi C20xe WRC-ul
 
eu am injectoare albastra putin mai bune ,decat cele bej de pe m2.5 si cu regulatorul sper sa fie suficient ,daca nu o sa ii pun ceva de let, de facut sunt multe ,timp sa fie .

electric_style 12-03-11 18:53

Re: Masina mea Astra Gsi C20xe WRC-ul
 
salutare!!! arata foarte bine jucaria ta si trage pe masura! multa bafta !

alinWRC 12-03-11 21:24

Re: Masina mea Astra Gsi C20xe WRC-ul
 
Multumes ,e acceptabil tinand cont ca e masina de zi cu zi am ales sa merg cu ea mereu nu doar la curse ,dar am avut mereu grija de ea si ea de mine ,sper ca in urma softului ,admisiei si regulatorului sa mai urc putin oricum pentru anii ei si regimul de mers specific c20xe se tine bine .

06XPT 13-03-11 18:39

Re: Masina mea Astra Gsi C20xe WRC-ul
 
parerea mea o stii..mai adu-o pe la mine la ploiesti sa o mai vad si eu..ca mai tot disperat cu omega aia....

alinWRC 13-03-11 23:32

Re: Masina mea Astra Gsi C20xe WRC-ul
 
Da ,Costin o stiu si tin inka o data sa iti multumesc ,pentru multe dar mai ales pentru ca esti un om de milioane ,dupa cum bine stii eu am fugit din tara ,pentru nu stiu ce perioada dar cred ca va fi lunga ,Omega ce sa zic are si aia opusul Astrei ,mai ales fiind combi ,multe distractii incap....si tractiunea aia spate pentru iarna a fost minunata ,mersi inka o data si sper sa ne vedem sanatosi cat mai repede.

Toate cele bune ,Alin

alinWRC 18-03-11 17:45

Re: Masina mea Astra Gsi C20xe WRC-ul
 
Urmatoarea modificare este montarea unui sistem A.C. ,pentru ca masina este neagra ,piele ,si mai nou o sa o folosesc intr-o tara in care canicula e la ea acasa ,adica Iordania,si se cere chiar daca are trapa trebuie si un aer conditionat,vreau sa stiu parerei pro si contra si cam cat de dificila este operatiunea si de ce mai am nevoie pe langa compresor instalatia de freon tablou de comanda /consola...
In acelasti timp sunt in cautarea unei suspensii reglabile.

Astept pareri

djandrewbv 20-03-11 08:12

Re: Masina mea Astra Gsi C20xe WRC-ul
 
Quote:

Originally Posted by alinWRC (Post 4180156)
Urmatoarea modificare este montarea unui sistem A.C. ,pentru ca masina este neagra ,piele ,si mai nou o sa o folosesc intr-o tara in care canicula e la ea acasa ,adica Iordania,si se cere chiar daca are trapa trebuie si un aer conditionat,vreau sa stiu parerei pro si contra si cam cat de dificila este operatiunea si de ce mai am nevoie pe langa compresor instalatia de freon tablou de comanda /consola...
In acelasti timp sunt in cautarea unei suspensii reglabile.

Astept pareri

Superba masina, sa o stapanesti sanatos. Ca si o idee, incearca sa montezi un sistem climatronic pe masina, pe langa faptul ca este mai bun decat AC, va fi si unica masina AstraF cu clima:D

06XPT 20-03-11 14:23

Re: Masina mea Astra Gsi C20xe WRC-ul
 
astra f a avut clima de fabrica.....asa ca nu va fii prima..

alinWRC 23-03-11 21:03

Re: Masina mea Astra Gsi C20xe WRC-ul
 
Astra f a avut multe ,iar Costin le stie pe toate si chiar e in posesia unu F sedan super si super dotat.

alinWRC 03-04-11 01:27

Re: Masina mea Astra Gsi C20xe WRC-ul
 
5 Attachment(s)
Proaspat achizitionata o toba Powerful cu iesire oval de care voi fi foarte multumit,pentru ca am avut exact acelasi model in urma cu multi ani cand am cumparat masina ,momentan pe masina e un circ de toba sport ,mult prea scurta pentru volumul de gaze al c20xe-ului,si o admisie custom copie lexamull,cateva poze cu toba ,si cu jantele ce vreau sa le cumpar 7jX17 si vor fi incaltate cu 205/40/17 astept pareri.

alinWRC 07-04-11 05:12

Re: Masina mea Astra Gsi C20xe WRC-ul
 
Daca tot suntem la momentul achizitii ,dupa toba si admisie ,sunt inca pe ganduri cu jantele ,dar mai nou am gasit o calibra LET....si as vrea sa o cumpar si sa schimb motoarele intre ele ,letul pe astra si sfiul pe calibra plus gpl pentru ca masina deja are gpl pe let si mai este si 4X4 ,a si inmatriculata..dar chiar nu stiu ce sa fac ,este un vis de cand am astra sa ajung sa ii pun let acum am posibilitatea dar ,sunt si alte multe aspecte care ma fac sa renunt...repet letul nu va fi unul de top maxim 280 cp ,doar de distractii pentru ca sa il faci sa spuna ceva la grupa ei e greu sunt multe masini potente si dedicate drag-ului , si astra nu e pentru asa ceva este totusi o masina grea si letul nu este la noi in tara asa dezvoltat iar sa il fac bomba e nevoie de multi multi bani si timp iar de timp eu nu prea dispun ,iar cum cursele la noi sunt asa de "dese" ma refer la cele legale mai ca nici nu iti mai vine sa te gandesti . Ideea e daca se merita sa fac investitia doar pentru moftul meu de a avea let pe astra gsi ,chiar daca nu e prima .....sunt in mare dilema si astept parerea celor ce detin un let daca merita sau nu sa tin un let doar de distractie..

YELLOW 07-04-11 20:59

Re: Masina mea Astra Gsi C20xe WRC-ul
 
daca iti permiti sa-ti faci moftul, parerea mea , MERITA TOTI BANII. si o data pe luna sa te "plimbi" cu ea si tot face toti banii
numai bine...

alinWRC 07-04-11 21:18

Re: Masina mea Astra Gsi C20xe WRC-ul
 
3 Attachment(s)
Mersi de sfat ,am sa merg cu ea zilnic ,pentru ca aici unde sunt eu e benzina foarte ieftina,dar ma gandesc totusi ca din cate am inteles ,face multe figuri electronica ,poate gresesc eu pe sfi m2.8 nu am schimbat in 6 ani decat un senzor de pe arbore si o lamda acum cateva luni atat ...

si ca tot veni vorba de achizitii moft..azi am luat doua scaune Sparco ,impecabile ,rabatabile ,din ambele parti si reglabile spatar tot de pe ambele parti..astept pareri

Esperache 08-04-11 08:28

Re: Masina mea Astra Gsi C20xe WRC-ul
 
Foarte tari scaunele ! Sa le stapanesti sanatos :peace:
Nu ne aduci si noua niste benzina la PET de pe-acolo ? :mrgreen:

alinWRC 08-04-11 19:03

Re: Masina mea Astra Gsi C20xe WRC-ul
 
Mersi ,sincer daca as putea as aduce cateva cisterne de aici la pretul asta ....pacat ca nu se poate si in ro pretul asta ...

M-am mai gandit si renunt la ideea cu LET-ul ,din multe motive momentan raman la astra care va primi in max 2 luni si soft si admisie custom ,si mici adjustari si va fi satisfacator .iar cand voi considera voi trece la ceva cu turbo cu o electronica mai accesibila si cu o transmisie rezistenta,un gand ar fi S3 sau poate un vechi subaru .

crystip84 10-04-11 23:01

Re: Masina mea Astra Gsi C20xe WRC-ul
 
frumoase rau scaunele, sa le stapanesti sanatos

alinWRC 10-04-11 23:07

Re: Masina mea Astra Gsi C20xe WRC-ul
 
Mersi ,poate vad si la tine in Bertone un set ca nu ii prinde rau o slabire ,a venit vremea sa uiti de piele ,plus ca vine soarele acum

crystip84 11-04-11 08:11

Re: Masina mea Astra Gsi C20xe WRC-ul
 
ar fi o idee, imi vand tot interiorul.. si pun un singur scaun recaro

alinWRC 12-04-11 00:57

Re: Masina mea Astra Gsi C20xe WRC-ul
 
3 Attachment(s)
Si dupa cum va spuneam de admisia custom am si ceva poze cu ea ,astept pareri .

Multumesc inca o data Emil aka BeWare

Radu_print 12-04-11 08:26

Re: Masina mea Astra Gsi C20xe WRC-ul
 
arata bine, da cred ca mai important este cum functioneaza ;)
asteptam sa ne spui tu ce parere ai dupa ce o montezi :D

alinWRC 12-04-11 13:05

Re: Masina mea Astra Gsi C20xe WRC-ul
 
Mesrsi Radu ,abia astept dar mai am de asteptat maxim 2 luni pentru a sti cum merge eu nu sunt in tara momentan,felicitari si tie pentru proiect,am auzit de un v6 de 335 cp pe la bv...? stii ceva ? Bafta

Radu_print 12-04-11 13:15

Re: Masina mea Astra Gsi C20xe WRC-ul
 
nu am auzit, si imi vine destul de greau sa cred, pentru ca motoarele astea sunt super pretentioase la supraalimentare
dar asta nu inseamna ca este imposibil, cine stie?
eu tintesc 200, cred ca m-ar multumi cu trectiune fata, mai ales ca la curse nu prea merg

alinWRC 12-04-11 15:07

Re: Masina mea Astra Gsi C20xe WRC-ul
 
Din cate am aflat a fost pe o masina de rally si e rasturnata ,dar astept sa imi spuna mai multe cel ce mi-a zis de motor,si eu tot acolo tintesc ,cu admisia asta va veni si un soft si poate serpii mariti sper sa iasa ceva.

BeWaRe 12-04-11 16:45

Re: Masina mea Astra Gsi C20xe WRC-ul
 
Salve Alinu sa ai parte de ea si sa scoti ce iti propui..Mai trebuie finisata ea putin si eu zic ca jucaria o sa faca treaba.Trebuie mentionat ca admisia nu este facuta de mine ci de nea Ilie (babau).

alinWRC 12-04-11 20:24

Re: Masina mea Astra Gsi C20xe WRC-ul
 
Mersi Emil , sigur o sa faca treaba ,nu am dubii de in data ce se "informeaza " atata lume , poate vor sa si posteze "prietenii" nostrii posesori de C20XE...

BeWaRe 13-04-11 19:11

Re: Masina mea Astra Gsi C20xe WRC-ul
 
Alinusule am una buna pentru ,,PRIETENII'' nostri necuvantatori..Rog audienta sa de-a clic pe lincu de mai jos ..FARA NUMARRRRRRRRR https://www.youtube.com/watch?v=IwNQTRJlmW0

alinWRC 13-04-11 19:44

Re: Masina mea Astra Gsi C20xe WRC-ul
 
Da mai Emilus ,ce sa ii faci invidia e mare ,pacat ca nu si omenia unora ,nu-i nimic noi sa fim sanatosi , pune mana si fa calulele sa le mai dau inka un motiv de invidie ,te salut.

kosmin55 13-04-11 20:01

Re: Masina mea Astra Gsi C20xe WRC-ul
 
Quote:

Originally Posted by alinWRC (Post 4157491)
Salut tuturor,

am aceasta Astra Gsi cam de 6 ani ,unii o cunosc altii nu ,dar pentru toti am sa incerc sa ii fac o descriere cat mai detaliata.

Masina a fost cumparat din Cluj ,initial gasisem un alt gsi dar l-am scapt si nu mai gaseam altul pana cand la cam doua saptamani dupa din intamplare o gasesc pe aceasta intr-o revista de anunturi auto ,am sunat masina era inca valabila a doua zi eram la Cluj sa o cumpar ,dupa un drum chinuitor pana la Cluj unde a trebuit sa astept propietarul in gara cam 3 ore pentru ca era la un examen ,a aparut intr-un final ,stiam atunci ca ar trebui sa fuga cam la 8 secunde pana la suta sau chiar mai bine ,dupa o aruncare de privire asupra masinii care nu arata foarte bine la exterior avand ceva rugina in locurile stiute ,am decis sa ii probam puterea si am executat cateva starturi 0-100 km/h care toate au iesit pana in 8 secunde ,si o viteza maxima prin oras de 160 km/h ora aprox. pe capat de a 3-a ,si o frica teribila chiar daca era o sosea destul de ok ,soferul era propietarul masinii,dupa toate astea am decis sa o cumpar si asa am ajuns un fericit propietar de Astra GSI .

Masina este nascuta in 1993 ,culoare neagra ,motor 2000 16 v ,c20xe ,m2.8,cutie F20.
Dotari :Geamuri electice
Oglinzi electrice si incalzite
Trapa manuala care ulterior cu ajutorul lui Costin XPT a devenit electrica
Controlul tractiunii
Comp. bord
A.B.S.
Cam tot ce are un gsi fara A.C. pe care vreau sa il montez .

Motorul a fost refacut total de catre Ilie BAUBAU, in uram cu 40 de mii,plus diverse modificari facute atunci si pe parcurs .

Masina a intrat la tinichigerie acum un an dupa care a fost colantata negru mat (mare greseala),iar in urma cu 3 luni a fost vopsita integral si a primit si un set de stopuri FK cu LED ,farurile cu angels eye si xenonul il are de cam 3 ani si sunt foarte multumit de ele,am mai schimbat jantele originale cu aceste WolfRace pe 15', interior din piele de pe Astra F Bertone Cabrio, volan MOMO ,si alte multe nimicuri de care nu imi amintesc,acum masina arata dupa cum se vede in poze si din pacate asteapta in curte ,pentru ca eu sunt plecat din tara pentru o lunga perioada .


https://www.youtube.com/watch?v=bA5ho...eature=related

https://www.youtube.com/watch?v=--3hH...eature=related


Cam asta este ,astept pareri mai atat bune cat si rele ,fiecare are dreptul la propria opinie .

wow:D:D:D:D superba masina sa o stapanesti sanataos:D, am vazut ca ti ai pus alta volanta mult mai usoara de ce este? sau este una usurata? se potriveste de la motronic 2,5 la 2,8 ?numai bine;)


All times are GMT +2. The time now is 05:28.

- Copyright 2024 4Tuning