Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Zona tehnica Dacia (https://forum.4tuning.ro/306-zona-tehnica-dacia.html)
-   -   izolare fonica (https://forum.4tuning.ro/306-zona-tehnica-dacia/24420-izolare-fonica.html)

marlyin 29-09-06 18:31

izolare fonica
 
am si eu o intrebare cum pot sa fac sa scad nivelul zgomotului din dacia mea?i-am schimbat chedarele dar degeaba.....motoaru are doar 2000 de km deci nu face un zgomot neobisnuit de mare,dar cu toate astea la viteza de 90-100 zgomotul e destul de mare in interior.are cineva vreo sugestie?

MauS 29-09-06 18:35

Re: izolare fonica
 
Pai.... ce dacie ai?

marlyin 29-09-06 18:37

Re: izolare fonica
 
1310....an de fabricatie 1994,motor de 1400

danutSZY 30-09-06 02:54

Re: izolare fonica
 
Quote:

Originally Posted by marlyin (Post 569672)
am si eu o intrebare cum pot sa fac sa scad nivelul zgomotului din dacia mea?i-am schimbat chedarele dar degeaba.....motoaru are doar 2000 de km deci nu face un zgomot neobisnuit de mare,dar cu toate astea la viteza de 90-100 zgomotul e destul de mare in interior.are cineva vreo sugestie?

cred ca ai putea sa-i pui in interior sub mocheta ceva material gen vata minerala sau........nu stiu cum se cheama exact dar arata ca si niste bucati.........laso balta ca nu stiu sa o descriu dar am sa-i fac o poza zilele astea si o postez sa vezi cum arata......doar sa mai astepti.......OK??????!!!!......PROMIT

marlyin 30-09-06 22:46

Re: izolare fonica
 
ok astept....da cred ca e bunicica idee ta

B_12_JOY 30-09-06 23:36

Re: izolare fonica
 
eu cred ca se referea sa iy bagi vata de sticla dinaia si "smoala" sau cum iy spune mastic dinala sunt la cuti dinalea si ity iey vreo doua cutii dinalea se gasesc in targ... dai scaunele jos si cu mocheta ce o ai pe jos si iy dai amandoua cutiile au destul si dupa nu o sa mai auzi cam nimik ;)) asha a avut si fratimiu un break il mai are e bagat in garaj ca nu mai are ce face cu el . . si ia bagat doua cutii dinalea de smoala si nu se mai auzea nimik de fiecare data cand se urcau tovarashi in masina ziceau ca ce ia facut de nu se mai aude zgomotul asha tare
:)

axxro 30-09-06 23:43

Re: izolare fonica
 
este buna si folia aia care se pune sub parchetul laminat, nu stiu cum se numeste, sa o pui dubla.....

MauS 02-10-06 08:00

Re: izolare fonica
 
2 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by marlyin (Post 570892)
ok astept....da cred ca e bunicica idee ta

Este un material numit Armaflex... folosit la izolarea termica si fonica a traseelor de ventilatie si AC pe vapoare.
Avantaje:
-izoleaza foarte bine termic( mentine temperatura din masina chiar daca afara sunt 20 gr. + sau -);
-izoleaza fonic;
- poti de asemenea izola si plafonul masinii (asta inseamna ca vara n-ai nici o treaba cu soarele sau caldura in masina);
Dezavantaje:
-nu prea sunt.... doar pretul care este intre 7 si 22 euro pe mp.

Pentru mai multe detalii, 0744.99.14.99 Radu

Rama_Jupanu 10-10-06 18:38

Re: izolare fonica
 
Se gaseste la magazinele de tuning un material care il pui in masina, se scoat scaunele, mocheta tot sa ramana pe dinauntru doar caroseria si se pune matarialul acela e tot un fel de vata dar e mai bun si dupa aceia se pun scaunele si mocheta la loc cand am vazut ultima data era 650.000 lei vechi metru patrat sau 2 metri patrati

sortex 27-10-06 21:19

Re: izolare fonica
 
au mai zis cativa pe aici..deci scoti mochete scaune tot.. cureti de mizerie.. si dau un strat de autovapant sau ce material gasesti.. autovapantu ala e un fel de cauciuc lichid... merita toti banii e foarte ieftin si izoleaza bine de tot.. mai ales la dacii

daman 29-10-06 21:18

Re: izolare fonica
 
eu i-am dat cu antifon autohton(ce rimeaza:-) )si nu se mai aude zgomotul.dar e bine sa nu il diluezi prea mult ,sa il dai cat mai gros.

sortex 29-10-06 21:59

Re: izolare fonica
 
da.. dar daca il dai mult prea gros.. mai ales peste mizerie praf etc.. sar putea sa crape... sau sa se desprinda...

B-69-TAU 04-11-06 21:15

Re: izolare fonica
 
eu am dat cu antifon din ala cauziucat in porbagaj si se simte! urmeaza toata podeaua si vreau sa fac acelasi lucru si cu capota, poate mai reduc din zgomotul de la motor.....

sortex 05-11-06 11:16

Re: izolare fonica
 
vezi ca ala nu prea rezista la caldura depinde de care ai...eu am dat pe sub masina si in unele locuri sa ars de la toba da nu e mare problema sub capota nu cred sa fie asa mare caldura

alex_scorpion 03-04-07 15:01

zgomot dacia
 
salut, urmaresc formul de multa vreme, am o dacie la care ma enerveaza mult zgomotul din interior.Am vazut ca ati mai abordat odata topicul asta,dar nu prea ati mai dezbatut subiectul. Daca s-ar putea redeschide topicul si astept sfaturi:D. Tin sa precizez ca sunt nou in domeniu asa ca lua-ti-ma usor.

bz23mat 16-04-07 21:06

Re: izolare fonica
 
fratilor idei sunt, cum a zis si tau cu capota, incercati un strat de antifon pe urma puneti ceva mai impermeabil si apoi alt strat de antifon antofonul nu il diluati ci incalzitil. vorbesc de antifon dala eftin. acum si dupa buzunar si antifonati si pe sub masina ca sa fie treaba buna

mihai_mox 07-05-07 11:14

Re: izolare fonica
 
treaba cu antifonul e binecuvantare dar intradevar se arde destul de rpd ideal ar fi cum a spus si Bz23mat sa mai puneti si altceva pe langa antifon gen vata minerala ideal ar fi daca in zonele unde se degaja nulta caldura sa le izolati la exterior cu ceva gen staniol dar nu de-ala de la ciocolata sa fie mai gros ca sa respinga caldura de la evacuare sau de la cutie "daca se incinge"

VioLo69 08-05-07 09:32

Re: izolare fonica
 
o alta metoda , pe langa cele de mai sus (eu am incercat)sa unpleti banchetele cu vatelina si aripile din portbagaj cu spuma poliuretanica
try it!!!!!:D

mihai_mox 08-05-07 12:17

Re: izolare fonica
 
da intradevar este buna si spuma poliuretanica dar problema este ca acea spuma dupa un anumit timp va incepe sa se arda adik sa se descompuna asta daca VioLo vb despre spuma care se foloseste si la termopane pt ca acea spuma ca sa nu se dezintegreze trebuie acoperita cu ceva ca sa nu intre in permanenta in contact cu aerul....

VioLo69 08-05-07 12:41

Re: izolare fonica
 
de chestia asta nu stiam dar am sa tin cont :-)
merci:lol:

VioLo69 08-05-07 12:43

Re: izolare fonica
 
era sa uit

cam cum sa izolez capota de la motor?
merge sa lipesc cu ceva vata minerala din aia cu folie de aluminiu pe o parte?
voi cum ati izolat capota?:???:

DACIA-Wrc 08-05-07 14:57

Re: izolare fonica
 
dynamat adica, nu?

VioLo69 09-05-07 09:21

Re: izolare fonica
 
salutare pazionati dacia.....:-P
mai fratilor voi ati bagat ceva in usi ?
ce ati bagat si cum ati procedat?
astept idei......ca mie inca nu mi-au venit
PS dar sa mearga si geamurile(macaralele)

Boycu 09-05-07 20:22

Re: izolare fonica
 
Eu am antifonat masina pe dedesupt cu antifon de locomotiva si e stas sa redus cam 40% din zgomot

vlad_VSV 09-05-07 21:23

Re: izolare fonica
 
usile cu ce se pot antifona?....sa nu mai se auda golu' ala cand le inchizi

ICE-M@N 09-05-07 23:01

Re: izolare fonica
 
lasa mah sa se auda golu ala cand inchizi usile face parte din traditie

vlad_VSV 09-05-07 23:42

Re: izolare fonica
 
eh acuma....mai schimbam traditia....:)....acuma serios vb....cu ce as putea sa antifonez usile.....

MARI_NSL 09-05-07 23:46

Re: izolare fonica
 
cu antifon ..body .brobonat ... la tub ...cred ca s-ar auzi mai gros sunetu ...;).... sau umple usa cu vata :))..

vlad_VSV 09-05-07 23:51

Re: izolare fonica
 
Quote:

Originally Posted by mari4speed (Post 893638)
cu antifon ..body .brobonat

??

Quote:

Originally Posted by mari4speed (Post 893638)
sau umple usa cu vata :))..

asta nu :lol:

Bogdan SM 26-05-07 23:54

Re: izolare fonica
 
Buna.. am si eu o intrebare.. nu am inteles.. chestia aia.. cu umplutul banchetelor cu vazelina.. ( era o gluma)..
la motor cum as putea antifona.. ?? oricum dak pun antifon pe capota.. tot s va auzi.. zgomot.. prin grila d la radiator.. nu..?? sau s-ar reduce??

stefanb 05-06-07 17:34

Re: izolare fonica
 
cea mai buna metoda "pentru dacia mea" mi se pare folosirea de armaflex.
este folosit la izolarea instalatiilor de aer conditionat cum zicea cineva intr`un post anterior.
izoleaza SI fonic(doar un efect secundar).. dar rolul principal e de a izola termic (so.. vara.. in loc de a te praji.. ). mai este cunoscut ca si cauciuc elastomeric. mai multe info. http://www.izolatii.ro/cauciuc_elastomeric_1.html
este destul de ieftin, mult mai rezistent, pe langa alte materiale.. (parerea mea) si serveste mai multor scopuri.

COxS 11-06-07 16:05

Re: izolare fonica
 
eu acum citiva ani cind nici nu stiam de acest forum am avut o dacie sport si am izolato in felul urmator;amluat antifon cauciucat si iam dat 2 straturi pe dedesubt,in portbagaj,pe aripi,portaripi,la motor,adik peste tot,iar in interior iam dat un strat,apoi am pus saci de rafie si apoi inca un strat.era belea izolatia.acum ramine la alegerea voastra daca imi veti urma exemplul sau nu:D .iar capotele,parerea mea e ca le poti da cu antifon(un strat subtire) si apoi sa le mochetezi.iar la usi nui rea ideea cu vata de sticla sau ceva asemanator.bafta

npeti 12-06-07 01:37

Re: izolare fonica
 
nu puneti mocheta acolo ca tot condensul din portbagaj se aduna acolo ...si se face umezeala ..in timp miros iar dupa rugina....Referitor la usi....scurgerile tre sa ramana libere de jos! Dc le astupati si pe alea o sa vi se rugineasca usile ff rapid...sau mocheta pe capota de motor.....fiti seriosi baieti ca luati foc....mocheta arde....(ex intr-o zi iti stropeste ceva cu benzina....mergi, cox...sau cine stie o lasi la soare...se incinge tabla etc....la capota motor se pun solutii ignifuge ce nu ard...dar si izoleaza fonic(uitati-va la masinile serioase straine) ..parerea mea....fie care face ce vrea..

tigerrr 26-08-07 17:19

Re: izolare fonica
 
ok...daca mocheta nu e buna in portbagaj, atunci ce e?...armaflex??
ar avea aceleasi consecinte ca la mocheta?
npeti..u ai ceva acolo, in portbagaj pus?
tnx

Preparatul 28-08-07 23:16

Re: izolare fonica
 
sall all eu sunt de parere ca antifonu clasic rezolva toate problemele(parca sunt doctor) :)) si ideea cu saci de rafie e ideala..incercati da rezultate maxime:D

canny 29-08-07 10:47

Re: izolare fonica
 
npeti, mam uitat la masinile de la mine de la lucru si cam la orice masina avea un fel de mocheta si bmw si audi si mercedes ..... dar e ca un fel de mocheta batucita si nu arata ca mocheta normala
si eu miam mochetat capota motor si ma tot gandesc acum sa o tin sau nu (cu masina inca nu circul)
ideea e ca atat timp cat ai coliere peste tot si benzina nu e arteziana sub capota nu vad cum sar putea aprinde mai ales ca si mocheta e ignifuga (in general se topeste nu arde)
e cu doua taisuri

Boycu 21-09-07 20:12

Re: izolare fonica
 
salut am si eu o problema masina va intra acum pe 1 noiembrie la tinichigerie si peurma la vopsit cu ce ,ma sfatuiti sa dau in portbagaj si mai ales ce pot face la usi sa nu mai sa auda a gol ce sa bag sau daca leas antifona cu antifon cauciucat ar fi o idee buna???

raresh_r 30-09-07 00:40

Re: izolare fonica
 
daca aplici toate medodele mentionate de toti de aici nu mai auzi nimica in masina :P

naboo 05-01-08 19:18

Re: izolare fonica
 
Eu nu am dacie.Am un Caddy Kombi din 2004 1.9TDI. La 160km\h zgomotul e cam mare.Incerc sa fac ceva ca sa mai reduc din zgomot.Ma gandeam sa bag vata minerala in panourile usilor culisante laterale, in usile din spate si plafon.Dar am obs ca mult zgomot e produs si de pietrele si tot ce se mai gaseste pe drumurile noastre, ce se izbesc de arcul rotilor si nu mai stiu pe unde.Dar se aude tare si e stresant. Motorul se aude normal.Are izolatie cu pasla de aia cu aluminiu pe o parte, pe partea ce da inspre habitaclu si deasemeni pe capota.Am observat ca in portbagaj arcul aripilor nu este acoperit cu nimic.Se vede tabla.Asta din cauza ca e var kombi si nu life.cred ca zgomotul de la pietre vine de acolo. Ceva idei referitor la usi?

B-69-TAU 02-01-10 10:32

Re: izolare fonica
 
la usi poti baga folie aluband, este foarte buna!


All times are GMT +2. The time now is 20:26.

- Copyright 2024 4Tuning