Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Zona tehnica Dacia (https://forum.4tuning.ro/306-zona-tehnica-dacia.html)
-   -   izolare fonica (https://forum.4tuning.ro/306-zona-tehnica-dacia/24420-izolare-fonica.html)

marlyin 29-09-06 18:31

izolare fonica
 
am si eu o intrebare cum pot sa fac sa scad nivelul zgomotului din dacia mea?i-am schimbat chedarele dar degeaba.....motoaru are doar 2000 de km deci nu face un zgomot neobisnuit de mare,dar cu toate astea la viteza de 90-100 zgomotul e destul de mare in interior.are cineva vreo sugestie?

MauS 29-09-06 18:35

Re: izolare fonica
 
Pai.... ce dacie ai?

marlyin 29-09-06 18:37

Re: izolare fonica
 
1310....an de fabricatie 1994,motor de 1400

danutSZY 30-09-06 02:54

Re: izolare fonica
 
Quote:

Originally Posted by marlyin (Post 569672)
am si eu o intrebare cum pot sa fac sa scad nivelul zgomotului din dacia mea?i-am schimbat chedarele dar degeaba.....motoaru are doar 2000 de km deci nu face un zgomot neobisnuit de mare,dar cu toate astea la viteza de 90-100 zgomotul e destul de mare in interior.are cineva vreo sugestie?

cred ca ai putea sa-i pui in interior sub mocheta ceva material gen vata minerala sau........nu stiu cum se cheama exact dar arata ca si niste bucati.........laso balta ca nu stiu sa o descriu dar am sa-i fac o poza zilele astea si o postez sa vezi cum arata......doar sa mai astepti.......OK??????!!!!......PROMIT

marlyin 30-09-06 22:46

Re: izolare fonica
 
ok astept....da cred ca e bunicica idee ta

B_12_JOY 30-09-06 23:36

Re: izolare fonica
 
eu cred ca se referea sa iy bagi vata de sticla dinaia si "smoala" sau cum iy spune mastic dinala sunt la cuti dinalea si ity iey vreo doua cutii dinalea se gasesc in targ... dai scaunele jos si cu mocheta ce o ai pe jos si iy dai amandoua cutiile au destul si dupa nu o sa mai auzi cam nimik ;)) asha a avut si fratimiu un break il mai are e bagat in garaj ca nu mai are ce face cu el . . si ia bagat doua cutii dinalea de smoala si nu se mai auzea nimik de fiecare data cand se urcau tovarashi in masina ziceau ca ce ia facut de nu se mai aude zgomotul asha tare
:)

axxro 30-09-06 23:43

Re: izolare fonica
 
este buna si folia aia care se pune sub parchetul laminat, nu stiu cum se numeste, sa o pui dubla.....

MauS 02-10-06 08:00

Re: izolare fonica
 
2 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by marlyin (Post 570892)
ok astept....da cred ca e bunicica idee ta

Este un material numit Armaflex... folosit la izolarea termica si fonica a traseelor de ventilatie si AC pe vapoare.
Avantaje:
-izoleaza foarte bine termic( mentine temperatura din masina chiar daca afara sunt 20 gr. + sau -);
-izoleaza fonic;
- poti de asemenea izola si plafonul masinii (asta inseamna ca vara n-ai nici o treaba cu soarele sau caldura in masina);
Dezavantaje:
-nu prea sunt.... doar pretul care este intre 7 si 22 euro pe mp.

Pentru mai multe detalii, 0744.99.14.99 Radu

Rama_Jupanu 10-10-06 18:38

Re: izolare fonica
 
Se gaseste la magazinele de tuning un material care il pui in masina, se scoat scaunele, mocheta tot sa ramana pe dinauntru doar caroseria si se pune matarialul acela e tot un fel de vata dar e mai bun si dupa aceia se pun scaunele si mocheta la loc cand am vazut ultima data era 650.000 lei vechi metru patrat sau 2 metri patrati

sortex 27-10-06 21:19

Re: izolare fonica
 
au mai zis cativa pe aici..deci scoti mochete scaune tot.. cureti de mizerie.. si dau un strat de autovapant sau ce material gasesti.. autovapantu ala e un fel de cauciuc lichid... merita toti banii e foarte ieftin si izoleaza bine de tot.. mai ales la dacii

daman 29-10-06 21:18

Re: izolare fonica
 
eu i-am dat cu antifon autohton(ce rimeaza:-) )si nu se mai aude zgomotul.dar e bine sa nu il diluezi prea mult ,sa il dai cat mai gros.

sortex 29-10-06 21:59

Re: izolare fonica
 
da.. dar daca il dai mult prea gros.. mai ales peste mizerie praf etc.. sar putea sa crape... sau sa se desprinda...

B-69-TAU 04-11-06 21:15

Re: izolare fonica
 
eu am dat cu antifon din ala cauziucat in porbagaj si se simte! urmeaza toata podeaua si vreau sa fac acelasi lucru si cu capota, poate mai reduc din zgomotul de la motor.....

sortex 05-11-06 11:16

Re: izolare fonica
 
vezi ca ala nu prea rezista la caldura depinde de care ai...eu am dat pe sub masina si in unele locuri sa ars de la toba da nu e mare problema sub capota nu cred sa fie asa mare caldura

alex_scorpion 03-04-07 15:01

zgomot dacia
 
salut, urmaresc formul de multa vreme, am o dacie la care ma enerveaza mult zgomotul din interior.Am vazut ca ati mai abordat odata topicul asta,dar nu prea ati mai dezbatut subiectul. Daca s-ar putea redeschide topicul si astept sfaturi:D. Tin sa precizez ca sunt nou in domeniu asa ca lua-ti-ma usor.


All times are GMT +2. The time now is 09:52.

- Copyright 2024 4Tuning