Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Colt Legislativ (https://forum.4tuning.ro/221-colt-legislativ.html)
-   -   Indicatoare - semafoare, in plin soare (https://forum.4tuning.ro/221-colt-legislativ/241634-indicatoare-semafoare-plin-soare.html)

rpopescu 19-02-11 23:05

Indicatoare - semafoare, in plin soare
 
In plin soare nu se poate distinge intotdeauna culoarea semaforului, sunt destul de dese astfel de momente de confuzie ; sau se distinge foarte greu...
Va invit sa discutam despre aceasta realitate, sunt asteptate pareri - cine stie, solutii de remediere a unor aspecte deficitare la actualele indicatoare semafoare si alte semne de circulatie...

flow87 19-02-11 23:11

Re: Semafoare in plin soare
 
Quote:

Originally Posted by rpopescu (Post 4101436)
In plin soare nu se poate distinge intotdeauna culoarea semaforului, sunt destul de dese astfel de momente de confuzie ; sau se distinge foarte greu...
Va invit sa discutam despre aceasta realitate, sunt asteptate pareri - cine stie, de remediere...

am avut si eu probleme cu asa ceva :)) semafoare de zeci de ani vechi si decolorate matuite si la soare nu se distinge care e aprins verde rosu sau portocaliu.... cele noi care sunt pe led sunt foarte ok se vad mai mult decat bine...

Dj_kyd 20-02-11 07:15

Re: Indicatoare - semafoare, in plin soare
 
Solutii pentru remedierea problemelor ar fi destule, dar problema este de unde vor veni bani?

CyberCSX 20-02-11 09:54

Re: Indicatoare - semafoare, in plin soare
 
La ultima mea vizita īn Romānia am fost si eu confruntat cu problema asta.
Primele probleme pe care le-am avut, au fost īn Arad une a fost necesar sa trag pe dreapta, sa pun avaria, sa-i las pe ceilalti sa riste pīna am reusit sa disting ce dracu se īntīmpla īn intersectiile respective.
La intrarea īn Timisoara dinspre Arad, aceasi poveste moment cīnd m-am enervat, tras pe dreapta la un motel, cīteva ore de somn ulterior circulat noaptea.
OK. Voi nu puteti face asta deoarece locuiti acolo si trebuie cautate caile posibile de a obliga pe cei dce se ocupa de semafoare sa reemedieze chiestiile astea.

Cred ca ar trebui facute sesizari la organele īn drept ce se ocupa de īntretinerea semafoarelor. Nu numai ca unele sīnt din evul mediu cu o intensitate luminoasa extrem de slaba dar mai ales vara multe sīnt acoperite de pomi ne-īntretinuti (ne-tunsi), crengi si nu le vezi decīt īn ultima clipa si asta prost de tot.

Daca eu de ex. asi avea un accident datorita unui semafor de acest gen, a-si cere despagubiri prin hotarīre judecatoreasca de la cei ce administreaza aceste semafoare.

De unde vin banii pt. īntretinerea / īnoirea semafoarelor nu conteaza. Aici este vorba de siguranta traficului rutier care lasa de dorit din acest punct de vedere, problema ce trebuie reemediata la nivel national.

Cu banii investiti īn fel de fel de contoare count-down de rosu / verde INUTILE prin intersectii, s-ar putea schimba vechiturile comiuniste invizibile din punct de vedere al intensitatii luminoase.

@ flow87

Treaba ca nu se disting corect culorile nu-i mare problema.
Poate sa fie si albe fara culori ca doar se stie ca rosu e sus, galben la mijloc si verde jos. Problema este INTENSITATEA LUMINII care trebuie sa poata fi distinsa pe zi indiferent cīt de intensa este lumina solara si aici e problema.
Multe semafoare vechi de 30 - 40 de ani au oglinzile ruginite si becuri de 40 wati ce pui acasa īn candelabru. Asa ceva este pur si simplu pericol public.

rpopescu 20-02-11 10:47

Re: Indicatoare - semafoare, in plin soare
 
Oare de ce ce la americani se scrie ,,stop" sau ,,go" si tablitele se ridica lateral ?

Champion 20-02-11 11:07

Re: Indicatoare - semafoare, in plin soare
 
Quote:

Originally Posted by rpopescu (Post 4101436)
In plin soare nu se poate distinge intotdeauna culoarea semaforului, sunt destul de dese astfel de momente de confuzie ; sau se distinge foarte greu...
Va invit sa discutam despre aceasta realitate, sunt asteptate pareri - cine stie, solutii de remediere a unor aspecte deficitare la actualele indicatoare semafoare si alte semne de circulatie...

Am patit si eu chestia asta tot in Cluj, cum zice CyberCSX, multe au o lumina zici ca sunt lanterne de bricheta si le poti dinstinge clar doar seara/noaptea, mai sunt si unele cu led ce se vad bine, asta daca nu sunt acoperite de o duba parcata in fata lor, sau un pom necuratat sau orice alt obstacol, acuma iarna e mai bine ca nu bate soarele tot timpu si pomii nu au frunze, dar vara e dezastru.De cateva ori era sa intru pe interzis din cauza ca indicatorul era dupa un pom sau o duba/cap tractor parchat in fata lui.Unele strazi le mai cunosti, dar e imposibil sa le stii pe toate.

@Dj_kyd la cate taxe platim la stat doar pt a avea o masina(sa nu luam in calcul si celelalte taxe) ar trebui sa avem sosele/strazi/autostrazi de nota 10, si ca si palma(fara gropi si obstacole)+ tot ce tine de circulatia pe strazi sa fie de ultima generatie(ex: semafoarele).Deci nu vad problema banilor.Ca statul fura in ultimul hal si doar promisiunile la alegeri is de toti pampiducii din Parlament e alta poveste.

CyberCSX 20-02-11 11:12

Re: Indicatoare - semafoare, in plin soare
 
Quote:

Originally Posted by rpopescu (Post 4102171)
Oare de ce ce la americani se scrie ,,stop" sau ,,go" si tablitele se ridica lateral ?

Da dar americanii sīnt........... alta planeta.
Si la trecerea de pietoni scrie WALK sau DONT WALK
Acu ce sa faca Romānii?
Sa Scrie STAI / MERGI ?
Oare cine īntelege, referindu-ma la straini?
De pietonul semianalfabet de la tara ce abea stie sa scrie si sa citeasca ce vine la oras, nici nu mai vorbesc.
Sistemul american nu ar functiona nici unde īn europa indiferent cīt o īntoarcem si o sucim.
o fi ca america e o natie de emigranti din toata lumea de sute de ani dar comparativ cu europa acele 55 de state au engleza ca limbaj comun ceea ce īn uniunea europeana nu exista. Daca si aici ar fi un limbaj comun sa-i dam cu totii pe engleza ca īn SUA ar merge sa-i copiem.

Ce trebuie facut cu semafoarele acolo e sa fie puse pe LED-uri de intensitate mare cu oglinda īntr-e LED-uri ca la lanternele pe LED si īntretinute, sterse de praf si mizerie si nu lasate sa-si faca ciorile cuib pe ele si alte tīmpenii din astea.

CyberCSX 20-02-11 11:31

Re: Indicatoare - semafoare, in plin soare
 
@ Champion

Treaba cu parcatu "deampulea" īn fata semnelor de circulatie e legat de disciplina rutiera si de politia ce nu-si face treaba. Nici unde nu ai voie sa parchezi astfel īncīt sa acoperi semnele de circulatie, indiferent ce masina ai.

Nasolia este (cum am discutat īn topicul de LEDuri albastre), marea parte a posesorilor de permis din Romānia, habar-nau de cod rutier si de legislatie iar batrīnii ce si-au facut permise pe vremea lui ceasca, acei tarani semianalfabeti de la sat ce vine cu tractorul sau buceaga la oras, sīnt tamīie īn domeniu pe toata linia si nu poti sa ai nici un fel de pretentie de la iei. Pe astia īi poti doar obliga la o rescolarizare sau sa le ridici rabla parcata aiurea.

Īn Resita de ex., Resita ce nu-i un oras grozav de mare si are cel mult 3 semafoare :D nu-i mare filozofie sa te descurci. Totusi, vara, cam 80% din semnele de circulatie din tabla sīnt pur si simplu invizibile. Unele sīnt si atīt de ruginite īncīt īti poti da seama de ce vor sa arate dupa forma pe care o au (romb / Triunghi / hexagon). Ba mai mult de atīt lipsesc si marcajele de pe sosea. Te trezesti pe contrasens sau o insula (marcaj diagonal - interzicere) fara sa realizezi deoarece marcajul nu exista.

Prioblema cu insula am avuto-n Timisoara unde venise nenea politistul sa-mi tina teoria chibritului si sa ma amendeze.
M-am dat jos si i-am spus sa-mi arate marcajul, moment īn care se uitase la mine ca un bou la poarta noua, spunīndu-mi ca EL STIE ca acolo e marcaj chit ca acesta nu exista deoarece cunoaste orasul, moment īn care eu l-am contrazis spunīnd-ui:

- Bine nene, dar eu care vin īn tara o data la 10 ani trebuie sa va visez marcajele care nu exista, sa le stiu din amintiri de cīnd am locuit īn Romānia acum 20 de ani?
- Nu cred ca exista vreo lege care sa ma oblige la asa ceva. Daca dumneata vrei sa ma amendezi (pe mine ca cetatean strain cu acte straine si domiciliu stabil īn strainatate) TREBUIE SA-MI DOVEDESTI ca am īncalcat un marcaj. Din pacate marcajul de care dumneata vorbesti, pt. īncalcarea caruia vrei sa ma amendezi, NU EXISTA iar figura cu...... "Amintiri din copilarie (epoca de aur) de Ion Creanga (Nicolae Ceausescu)" nu tine :D si nu este suportata de nici o lege.

Ei bine īn cele din urma, a lasa-to balta ca vazuse ca n-are sanse si ca am dreptate :D

Ca sa fiu sincer, eu la faza asta nu m-am zgīrcit la bani ca nu m-au facut alea cītiva EURO dar era chiestie de pricipiu si daca insista la amenda, i-o plateam dar īl taxam ulterior de se satura de dat amenzi fantezie pt. marcaje inexistente. :D ;)

rpopescu 20-02-11 11:41

Re: Indicatoare - semafoare, in plin soare
 
Sa zicem ca in multe intersectii largi, lipsesc semafoare centrale atarnate la mijlocul benzii de sens si suntem nevoiti sa ,,cautam" in van si pe dupa el. Atunci, contoare count-down de rosu / verde sunt citite de primii si ... ,,zboara, caprioara" !
Cum a zis CyberCSX nu sunt de acord cu citirea secundelor si actionarea la secunda verde a demarajului pe count in intersectie : Se castiga 1-2 secunde , dar induce o secunda de deruta cand salvare -pompieri-politie se apropie de intersectia aceea sau altceva , surprinde brusc... Noi si cei din campul vizual de countdown... ,,numaram in cap" secundele foarte putin utile comparativ cu riscul demarajului la secunda. Pai de ce ni-l mai arata ? Mai bine cu banii dati pe echiparea cu count-down, echipam altceva sau intretinem.

Quote:

Originally Posted by CyberCSX (Post 4102252)
Da dar americanii sīnt........... alta planeta.
Si la trecerea de pietoni scrie WALK sau DONT WALK
Acu ce sa faca Romānii?
Sa Scrie STAI / MERGI ?

Oare cine īntelege, referindu-ma la straini?
De pietonul semianalfabet de la tara ce abea stie sa scrie si sa citeasca ce vine la oras, nici nu mai vorbesc.
55 de state au engleza ca limbaj comun ceea ce īn uniunea europeana nu exista. Daca si aici ar fi un limbaj comun sa-i dam cu totii pe engleza ca īn SUA ar merge sa-i copiem.

.

Avem universal cuvantul STOP care poate fi tiparit oriunde si la semafor pietoni si la semafor masini... In absenta lui , se subintelege ca este liber sa mergi.
Se ridica tablita lateral , o vad toti ca este lateral (transversal), cu sau fara culoare rosie si gata.

PS. Offtopic: Limba universala a Comunitatii Europene = Esperanto ? Nu a fost ... sa fie.

CyberCSX 20-02-11 12:06

Re: Indicatoare - semafoare, in plin soare
 
Countdown-ul acela inutil nu face alt ceva decīt sa provoace, acei handicapati mintali ce se cred Shumacher si trebuie permanent sa-si dovedeasca calitatile de "racer".
Daca stai la un semafor doar vezi cīnd se face galben, moment īn care te pregatesti sa demarezi. Ce te ajuta porcaria aia de countdown daca ai īn fata ta pe unul care doarme-n post si īi trebuie juma de ora pīna baga īn viteza sau o "fufa" ce cauta ziua de ieri īn poseta?

Eu de exemplu, care conduc de ani de zile automata, am probleme cu mestecatorii astia īn oala carora le trebuie o vesnicie pīna se misca de pe loc. Jumatate din faza de verde se duce naibii din cauza lui astia.

Daca n-am pe nimeni īn fata, masina e pe "D", eu cu piciorul drept pe acceleratie, cu stīngul o tin din frīna.
S-a facut verde, iau stīngul de pe frīna si cu dreptul calc acceleratia simultan. Ei bine, eu dispar sīnt deja la urmatorul semafor si cīnd ma uit īn oglinda, chit ca merg ca melcul numai cu 40, īl vad pe cel din spate ca abea acum se pune īn miscare de la semafor si īn spatele lui.... coloana. :D
(Asta numesc unii.... condus sportiv, sa mesteci īn oala si sa blochezi circulatia) :D

Quote:

Originally Posted by rpopescu (Post 4102386)
Se ridica tablita lateral , o vad toti ca este lateral (transversal), cu sau fara culoare rosie si gata.

Bun. Si cīnd rugineste mecanismul electromagnetic al tablitelor de atīta īntretinere cu constiinciozitate romāneasca, ce faci? Te duci tu s-o dai cu mīna ? :D :D :D :D
De modificat e usor. De īntretinut e greu. Romānia nu-i SUA.
Īn Romānia nu-s īn stare 3 saptamīni sa schimbe un bec la un semafor darmite sa īntretina sute de astfel de sisteme. :rolleyes2

rpopescu 20-02-11 12:15

Re: Indicatoare - semafoare, in plin soare
 
Toti o putem pune ,,de mamaliga" daca atentia ne este captata pentru o secunda numai la verdele count-down. Fluidizarea aceasta pretioasa edilului, este pe spinarea - ,,riscul" nostru... Ne-am modernizat, cum s-ar zice...

Referitor mestecau in viteze sau in carburant, pot sa zic ca suntem in aceeasi oala si din punct de vedere al parteneriatului (parteneri egali in trafic :D)

rpopescu 20-02-11 12:17

Re: Indicatoare - semafoare, in plin soare
 
Quote:

Originally Posted by CyberCSX (Post 4102464)
Si cīnd rugineste mecanismul electromagnetic al tablitelor de atīta īntretinere cu constiinciozitate romāneasca, ce faci? Te duci tu s-o dai cu mīna ? :D :D :D :D

Pai ma gandeam feroce cum daca virgula curentul cade, in intersectiile vitale, edilul actioneaza cu mana. Macar are de ce sa traga... Boom american !:D

Numai la auto. Ca la semafor pietoni este altceva.

PS. Ontopic, pentru descretirea fruntilor si offtopic - pentru trecerea economica printr-o criza energetica mondiala, cititi la muzica o melodie , acum.
Dar aici, discutam bine inteles si serios.

CyberCSX 20-02-11 12:52

Re: Indicatoare - semafoare, in plin soare
 
Da. Cu sau fara oala de mamaliga, ca e mamaliga īn fierbator automat sau trebuie mestecata, sīntem toti la fel si daca stai bine sa te gīndesti, ar trebui sa ne descurcam si fara "blink-blink" beculete si LED-uri.

Pe pariu ca marea majoritate nu mai stiu ce-i aia "prioritate de dreapta".

OK. Traficul si fluidizarea lui este un obligatoriu iminent īn ziua de azi. Nu mai sīntem pe vremea unde trecea o masina pe ora, unde se circula duminica alternativ cu numere cu sau fara sot si aiureli din astea dar daca stam bine sa ne gīndim, se poate si fara.

Iau exemplu englejilor care īntr-e timp e copiat de nemti la greu.

SENSUL GIRATORIU. Pur si simplu se desfinteza intersectiile semaforizate si se fac sensuri giratorii. La mine la colt de ex.era o intersectie semaforizata. Era permanent blocata ca este īn apropierea intrarii / iesirii de pe autostrada A 59. La orele de vīrf era dezastru. Nu numai circulatie bara la bara (stop & go) dar si galagie.
Au desfiintat-o si au facut un sens giratoriu. De cīnd este gata, merge ca uns si e liniste, circulatul bara la bara pur si simplu a disparut.

Cine umbla prin Anglia stie. Englejii au sensuri giratorii si la cele mai mici intersectii cu un drum de tara si credeti-ma este excelent de circulat.
Acum īn Germania se practica īn mai toate orasele pur si simplu o camnpanie de desfiintare a intersectiilor semaforizate si crearea de sensuri giratorii.

Sensurile giratorii au extrem de multe avantaje:

- ZERO consum de energie electrica si īntretinere pt. semaforizare
- Consum redus pt. participantul de trafic
- Bara la bara aproape inexistent
- Zgomot de trafic redus
- Fluidizare de trafic ridicata

Pt. saracia din romānia, lipsa de fonduri, cred ca sensurile giratorii dupa metoda englezeasca ar fi cea mai buna alternativa.

rpopescu 20-02-11 13:01

Re: Indicatoare - semafoare, in plin soare
 
S-au schimbat dirijarea prin semafoare cu sensuri giratorii si aici la noi. S-au facut de toate felurile si degringolada continua ba dai in giratoriu prioritate de dreapta (tipul initial - cum era odata unicul tip de giratoriu), ba nu ai prioritate (nu mai este prioritate de dreapta). Pe spinarea si cu materialul clientului care risca mai mult la greseala unuia din aceeasi oala, din trafic.
Si atentie ! Vezi toate acestea numai pe spatele gri si dupa forma indicatorului strazii care o intersectezi pe giratoriu, caci tu, pe cale, nu ai semn : Ghicesti... Sau tii minte... Ca nu trebuie sa te iei dupa altii, niciodata chiar daca indicatoarele de presemnalizare a configuratiei intersectiei de tip giratoriu lipsesc in majoritatea cazurilor, inclusiv semnalizarea prin indicarea pe parcursul virajului care il presupune girarea, asa cum am spus in primul paragraf.

Daca giratoriul nu poate fi de acelasi tip si cu prioritate de dreapta la fiecare intersectare, trebuie sa se poata citi presemnalizare la aceste insule giratorii ! Panou alb suplimentar, sub semn indicator.

CyberCSX 20-02-11 13:23

Re: Indicatoare - semafoare, in plin soare
 
Da si dependent de fluxul de trafic, la intersectiile mici, giratoarele au o singura banda si nu doua. Deci, miscari hazard de pe o banda pe cealalta īn cadrul giratoriului sīnt excluse.

La un giratoriu nici nu īti trebuie nici un fel de semne. Fiecare stie ca la intrarea īn giratoriu nu are prioritate ci are >>> CEDEAZA TRECEREA <<<.
La trecerile de pietoni ce se afla la 5 metri de sensul giratoriu, trebuie OBLIGATORIU dat prioritate.

Stiind astea doua puncte legislative din codul rutier nu ai nevoie de nici un fel de marcaj sau semn de circulatie deoarece se foloseste CREIERUL si ce am īnvatat la scoala de soferi. ;)

Cu prioritatea de dreapta ma refeream la intersectiile nesemaforizate si nesemnalate prin indicatoare rutiere. Īn Romānia sint cu miile de acest gen.


All times are GMT +2. The time now is 09:11.

- Copyright 2024 4Tuning