Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   PROVOCARI (https://forum.4tuning.ro/61-provocari.html)
-   -   B-99-WRC vs Sierra v12 (https://forum.4tuning.ro/61-provocari/2358-99-wrc-vs-sierra-v12.html)

Turbo110 01-11-04 23:14

B-99-WRC vs Sierra v12
 
5.0l v12 vs 3.6 L inline 6 !

Puterea 315-315
Pana acum sierra sa dat cu masini net inferioare cred ca ar fi cazul ca treca o treapta mai sus !

Gabi_323i 02-11-04 06:31

sierra are 295 iar wrc daca nu ma insel are 340, motorul de 3.8? :?: :?:

GSi 02-11-04 07:05

Sierra are 320CP, insa e automata si pierde mult din cauza asta. WRC are 340Cp din cate stiu.

Gabi_323i 02-11-04 07:07

de unde stii ca are 340?

GSi 02-11-04 07:31

Pai atat are motorul de pe M5 E34, 3.8, 6 in linie, 340CP.

COObra 02-11-04 07:51

dar sierra are avantajul ca nu poate gresi vitezele :P

GSi 02-11-04 08:15

Mare avantaj, avand in vedere ca are o treapta in minus, convertorul de cuplu care ii patineaza pana la 80Kmh, pierderi in transmisie de 2-3 ori mai mari si intarziere la schimbare de aproximativ o secunda, eu n-as zice ca e avantajata automata. Sa nu mai pun ca are si cateva zeci de kg in plus.
Desi il cunosc pe Edi si il admir pentru ce a facut cu masina aia, incerc sa fiu realist: datele tehnice il scot ca favorit pe WRC. Sa vedem acum daca ce e pe hartie se potriveste cu ce e pe sosea :).

Gabi_323i 02-11-04 10:20

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"B 31 FXN\"
de unde stii ca are 340?

micutzu scuza-ma, vroiam sa intreb de unde stii ca sierra are 320 si mi-a iesit 340 :) din cate stiu motoarele pe de 7 aveau 295 de cai :roll:

Turbo110 02-11-04 10:21

:D
 
Mah tai tot !
O datzi ca are avantaj acum.......Dar el cand sa dat cu moartea cu 3.0L cata avantajul a avut !
B99WRC are motor de 3.6 L 315 cp este prima versiune cu 5 trepte nu este aia de 340 cu 6 trepte !

GSi 02-11-04 10:29

De versiunea de 3.6 315CP de pe M5 nu stiam, recunosc. Iar pe Sierra credeam ca e de pe generatia mai noua de 750i motorul, ala de 320CP, care e si pe 850i.

Turbo110 02-11-04 10:39

:D
 
Si eu credeam la fel ! ca e versiunea de motor de pe 850 !

F_L_R 02-11-04 10:41

Motorul lui WRC are 316 Cp si Sierra V12 are 299 Cp.
-Acestea sunt datele oficiale despre motoare dar nu uitati ca ambii concurenti au motoarele puse pe caroserii mai usoare .

Gabi_323i 02-11-04 10:41

mda, de wrc stiam ca are 3.8, 340 de cai iar edy a spus o data ca are motorul de pe 7, am presupus ca e32 iar acela are 295 :roll:
cred ca cel mai bine ne spune el :wink:

Hondarul 02-11-04 13:15

Eu zic ca ar fi interesant... WRC l-a facut pe MMS, Edy l-a facut pe MMS... Asa ca... Sunt amandoi pe undeva pe acolo...

F_L_R 02-11-04 13:18

Bre ma trimiti la scoala de motoare? WRC are 3.6 depe M5/E34- 316cp. Sierra are V12 de pe serie 7 ,E32 si are 299.


All times are GMT +2. The time now is 13:28.

- Copyright 2026 4Tuning