Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Dacia (https://forum.4tuning.ro/109-masina-mea-dacia.html)
-   -   Dacia Sport VTM #003834 '89 (https://forum.4tuning.ro/109-masina-mea-dacia/234980-dacia-sport-vtm-003834-89-a.html)

bolidu' 03-02-11 11:27

Re: Dacia Sport VTM #003834 '89
 
La Metrom se mai gasesc ceva piese de Mobra? in special de aprindere ma intereseaza,un platou ,o platina,orice sunt binevenite daca sunt noi...:D Multumesc si scuze de OFF.

Catalin R 03-02-11 12:48

Re: Dacia Sport VTM #003834 '89
 
Asa cum a zis si Luci in metrom sableaza orice.

Ar mai fi cei de la www.matolux.com din tractoru', dar din cate am auzit sunt cam scumpi.

Inca o varianta ar fi de inchiriat un aparat de sablat. Asta presupune un spatiu si o sursa de aer comprimat cu butelie de min 500 litri.

Catalin R 03-02-11 18:32

Re: Dacia Sport VTM #003834 '89
 
Quote:

Originally Posted by bolidu' (Post 4048324)
La Metrom se mai gasesc ceva piese de Mobra? in special de aprindere ma intereseaza,un platou ,o platina,orice sunt binevenite daca sunt noi...:D Multumesc si scuze de OFF.

Metrom s-a transformat in parc industrial. Nu stiu daca mai ai sanse sa gasesti piese pentru mobra. Poti intra pe site-ul lor si sa iei contact cu cineva de acolo. Personal nu cunosc pe nimeni in metrom.
http://www.mipbrasov.ro
www.metrom.ro

Catalin R 03-02-11 18:41

Re: Dacia Sport VTM #003834 '89
 
Revenind la discutia despre tratamentul si protectia anticoroziva dupa curatarea caroseriei, primul strat care ar trebui aplicat este grundul.
Se poate aplica un grund monocomponent de calitate dar care are un neajuns: se spala usor cu diluant sau face reactie cu straturile urmatoare de vopsea pe baza de solventi.
Pentru a scapa de acest neajuns se poate folosi un grund bicomponent (grund +intaritor). Acest tip de grund se fixeaza si mai bine si nu apar reactii ulterioare.

B XX ADI 03-02-11 20:47

Re: Dacia Sport VTM #003834 '89
 
Felicitari pentru realizare! Si culoare o prinde bine.

bolidu' 03-02-11 21:21

Re: Dacia Sport VTM #003834 '89
 
Totusi am intrebat ceva pe pagina anterioara...nu e mare scofala dar sunt curios daca ai facut asa..

b08ygs 03-02-11 21:24

Re: Dacia Sport VTM #003834 '89
 
Quote:

Originally Posted by bolidu' (Post 4050221)
Totusi am intrebat ceva pe pagina anterioara...nu e mare scofala dar sunt curios daca ai facut asa..

Quote:

Originally Posted by andreigame (Post 4044837)
e cu schema bolidule 8) numai sportivi cunosc :lol:

Nu auzi ma ca numai sportivele primesc astfel de informatii... Noi restu consatenilor nu au acces la astfel de informatii top secrete:lol::-P

bolidu' 03-02-11 21:28

Re: Dacia Sport VTM #003834 '89
 
Nu e ma nimic top secret.este vorba de doua strunjiri,una aplicata butucului pe conturul sau exterior si una pe centrarea discului, dar eram curios daca si catalin a facut asa fiindca butucul de R18 cum am eu mi se pare cam subtire in carne si mi-e sa nu zboare roata daca iau din el putin cat sa intre discul care il vreau eu deaia intreb pe catalin daca are punte de 18 cu butuci sau tamburi strunjiti.

Catalin R 03-02-11 22:06

Re: Dacia Sport VTM #003834 '89
 
4 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by bolidu' (Post 4050266)
Nu e ma nimic top secret.este vorba de doua strunjiri,una aplicata butucului pe conturul sau exterior si una pe centrarea discului, dar eram curios daca si catalin a facut asa fiindca butucul de R18 cum am eu mi se pare cam subtire in carne si mi-e sa nu zboare roata daca iau din el putin cat sa intre discul care il vreau eu deaia intreb pe catalin daca are punte de 18 cu butuci sau tamburi strunjiti.

Pe prima pagina raspunsesem la o intrebare asemanatoare.
Nu este nici un secret. Asa cum ti-ai dat seama varianta strunjirii butucului de r18 nu este cea mai indicata.
Eu am apelat la proiectarea asistata si la analiza de model finit pentru a concepe o piesa destinata puntii de dacia. Aceasta varianta implica costurile cele mai mici pentru utilizatorul final. Butucii sunt realizati pe o masina in comanda numerica. Am lucrat la isko engineers http://www.isko-engineers.de/de/CAE-...ftware/MECANO/ unde am facut cateva proiecte pt BMW Motorsport, Mercedes, Audi, Porsche etc
Tot ansamblul: furca etrier, etrier, disc, butuc, rulmenti se potrivesc fara nici o modificare pe orice punte de dacia clasica.
Fara improvizatii, fara compromisuri.
Safety first!

bolidu' 04-02-11 19:11

Re: Dacia Sport VTM #003834 '89
 
Multumesc domn inginer de raspuns!Felicitarile mele!:D

dexter_20 06-02-11 12:56

Re: Dacia Sport VTM #003834 '89
 
Inca o sportiva. Ce bine, uite asa constat ca nu sunt singurul din Brasov mort dupa o Dacie Sport

ziemenz 06-02-11 23:57

Re: Dacia Sport VTM #003834 '89
 
ai avut "cojones" sa te apuci de restaurat o dacie, odata candva, in sufletul fiecaruia dacia a fost masina preferata, dar din pacate marea ei problema ramane tabla.
Frumos proiect si admir ambitia ta. Daca iti faceai un mic atelier de sablat si powdercoating intr-un cuptor de casa pentru toate piesele si piesulicile, te tineau multi ani fara cea mai mica intretinere.

PS, nu renunta la rotile late, n-or fi ele frumoase pentru unii, dar la urma urmei franele conteaza.

De curiozitate, cati bani te-a dus pana acum restaurarea?

Catalin R 09-02-11 21:09

Re: Dacia Sport VTM #003834 '89
 
6 Attachment(s)
Tinichigerie

60swanted 09-02-11 21:39

Re: Dacia Sport VTM #003834 '89
 
Quote:

Originally Posted by ziemenz (Post 4061008)
ai avut "cojones" sa te apuci de restaurat o dacie, odata candva, in sufletul fiecaruia dacia a fost masina preferata, dar din pacate marea ei problema ramane tabla.
Frumos proiect si admir ambitia ta. Daca iti faceai un mic atelier de sablat si powdercoating intr-un cuptor de casa pentru toate piesele si piesulicile, te tineau multi ani fara cea mai mica intretinere.

PS, nu renunta la rotile late, n-or fi ele frumoase pentru unii, dar la urma urmei franele conteaza.

De curiozitate, cati bani te-a dus pana acum restaurarea?


cu privire la cat a dus restaurarea, iti arat ce mi`a raspuns proprietarul(si eu am pus aceasi intrebare) :"Bani am bagat cam cat cheltuie un fumator inrait pe an. Inmultiti cu 5 ani si aflati suma pe care am cheltuito. E mult e putin? Ideea e ca nu am cheltuit pe an mai mult decat un om care are un anumit viciu sau o pasiune de gen pescuit, fotbal etc "

kta 16-02-11 21:18

Re: Dacia Sport VTM #003834 '89
 
Bordul ala de CN e exact ce-i trebuie masinii. E exact cum trebuie. Bravo !


All times are GMT +2. The time now is 10:07.

- Copyright 2024 4Tuning