![]() |
sfat achizitionare sistem difuzoare 16.5cm!
salut!
1) masina este un fiat seicento, player Alpine 9812RB, am pe spate sistem de dif. mac audio proflat conectat pe 2din4 canale ale amplificatorului; amplif este unu slabut un blaupunkt ema 460 (rms: 4x55). iar pe partea de subwoofer am un alpine swr 1242D amplificat de o alta statie 2) momentan dispun de 400- 450 Ron. Posibil sa strang chiar 600ron. Asa ca va rog frumos sa ma ajutati cu sfaturi de componente si la 400 dar si la 600. 3) de preferat sistem pe 3 cai. 4) la ce ma gandeam eu: 400 ron: - Focal Access 165 A1 - Alpine SPG-17CS - Crunch Blackmaxx MXB 6.2c 600 ron: - Focal Access 165 A3 - Focal Polyglass 165VB - BRUTUS BX6.2Ci astept pareri si despre alte componente cel mai mult ma incanta Access A3. 5) vreau sa se auda tare dar si clar :D 6) multumesc anticipat |
Re: sfat achizitionare sistem difuzoare 16.5cm!
Salutare,
Pe ce masina vor fi montate? |
Re: sfat achizitionare sistem difuzoare 16.5cm!
un fiat seicento.. voi face din fibra de sticla incintele difuzoarelor.. iar dak sunt pe 3 cai am loc de medii in bord
|
Re: sfat achizitionare sistem difuzoare 16.5cm!
Le vei amplifica activ sau pasiv?
Vor canta in incinta sealed sau infinte baffle? |
Re: sfat achizitionare sistem difuzoare 16.5cm!
amplificatorul este un blaupunkt ema 460.. iar incinta ma gandeam la sealed
|
Re: sfat achizitionare sistem difuzoare 16.5cm!
Intrebam daca vei amplifica independent componentele sau vei folosi filtrele cu care au venit?
Vezi mai intai ce volum au nevoie midbass-ul respectiv media! |
Re: sfat achizitionare sistem difuzoare 16.5cm!
voi folosi filtrele cu care vin acestea
|
Re: sfat achizitionare sistem difuzoare 16.5cm!
Eu iti recomand un sistem pe 3 cai insa este mult mai pretentios decat unul pe 2 cai si mai ales cand nu faci o amplificare activa si nu ai un player care sa poata controla fiecare componenta dpdv al punctelor de taiere si al alinierii in timp.
|
Re: sfat achizitionare sistem difuzoare 16.5cm!
am inteles.. deci in situatia in care ma aflu mai bine imi i-au unu pe 2 cai.. multumesc pt. sfat
|
Re: sfat achizitionare sistem difuzoare 16.5cm!
nu mai ma ajuta nimeni? o parere despre difuzoarele Blackmaxx MXB 6.2c de la crunch ?
|
Re: sfat achizitionare sistem difuzoare 16.5cm!
Par ok dar nu stiu daca poti sa te bazezi pe specificatiile alea ... daca te uiti la o pereche de difuzoare MTX T6S652 care costa peste 500 ron o sa vezi ca au 100W si astea de la crunch sunt date la 120 .... nu cred ca se pune problema....
Poti sa incerci si o varianta de la Alpine : SPG-17CS --- nu au o putere mare dar sunt foarte ok pentru amplificatorul tau |
Re: sfat achizitionare sistem difuzoare 16.5cm!
Quote:
Un alt sistem ok ar fi Helix Esprit E62C. |
Re: sfat achizitionare sistem difuzoare 16.5cm!
multumesc frumos pentru raspunsuri.. o sa ma mai gandesc zilele astea..
|
| All times are GMT +2. The time now is 14:40. |
- Copyright 2026 4Tuning