Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Discutii generale (https://forum.4tuning.ro/392-discutii-generale.html)
-   -   Polaritati inversate (https://forum.4tuning.ro/392-discutii-generale/23362-polaritati-inversate.html)

MindBlank 10-09-06 23:56

Polaritati inversate
 
Ce se intampla daca inversez polaritatile la un difuzor? Si nu ma refer la subwoofer.
Se aude diferit? Mai incet, barait, prost, cum?

saxo 11-09-06 00:17

Re: Polaritati inversate
 
Daca le inversezi pe amindoua, ( stinga + dreapta ) nu se intimpla nimic.
Daca e numai unul inversat, vei avea probleme de faza si nimic mai mult.

MindBlank 11-09-06 00:41

Re: Polaritati inversate
 
Mersi :)

Credeam ca e ceva mai serios.

decibels 12-09-06 19:53

Re: Polaritati inversate
 
Poate ma insel, dar nu se modifica si cursa membranei? Adica sa bata in interior? Asta nu afecteaza deloc difuzorul?

decibels 12-09-06 19:57

Re: Polaritati inversate
 
De fapt cred ca la acelasi lucru s-a referit si saxo, si nu am inteles eu, asa ca scuze. :(


All times are GMT +2. The time now is 18:28.

- Copyright 2026 4Tuning