Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea SUZUKI (https://forum.4tuning.ro/426-masina-mea-suzuki.html)
-   -   Suzuki Jimny (https://forum.4tuning.ro/426-masina-mea-suzuki/233568-suzuki-jimny.html)

Emy_bike 17-01-11 16:50

Suzuki Jimny
 
41 Attachment(s)
De vreo 2 ani tot chinuiam un Fiat Doblo cu taicamiu pe coclauri si drumuri forestiere. Ce-i drept doblo e putin mai inalt si a mers cat de cat.
Intr-un final ne-am hotarat sa luam o jucarie pt offroad. La inceput ma uitam la Vitara, parea comoda, interesanta dar... dupa ce am studiat piata si ceva forumuri externe mi-am dat seama ca nu e buna deloc. Are bascule si planetare pe fata, deci e foarte greu sa o inalti. In teren ai sansa sa-ti sara planetara din diferential si adio 4x4. Pana la urma am ales un Jimny din 2004 cu AC. Are punte rigida fata spate, pe elicoidale. Deci simplu si bun. pt inceput i-am luat niste gume AT de 215/75/15. Si-au facut treaba pana intr-o zi cand am ramas in "deep shit" iar a 2a zi am luat un troliu de 8000lbs plus gume Simex plus jante de 7j. Un chit de inaltare pt jimny costa vreo 1000Euro ca de romanii nostrii cu piese de 4x4 umfla preturile de vreo 3. Dupa 1 noapte de "searching" pe forumuri, am facut eu kit inaltare Suspension Lift de +5cm. O placa de troliu pt Jiimny costa 100Euro .. iar cu montaj cu tot te duce la 200euro cel putin. Am zis wtf! o fac eu si uite asa dupa 1 zi de munca am facut si o placa de troliu de 6mm grosime. Iar acum sa pun si nite poze cu acaretul.
Pot sa zic despre jimny ca e o masina fffffoarte capabila cu toate ca e mica. Dar dupa un sezon de offroad am ajuns la concluzia ca masinile mici cu puntile inguste si cu blocant spate sunt cele mai bune. De multe ori cand iesit impreuna cu gasca am fost cel putin 10 masini diferite,iar unde un Patrol lung se chinuia sa treaca, Jimny-ul trecea de 3x mai repede si usor. Unde unii si-au atins masinile de copac si au spart geamuri, jimny-ul a trecut lejer, iar cand ramai cu jimny-ul in "deep shit" chiar e "deep shit mare" si il scoti imediat cu troliul lui.

Bong 17-01-11 17:52

Re: Suzuki Jimny
 
Super masinuta pentru offroad, si fiind mica mi se pare foarte smechera si pentru oras, mai ales bucuresti, ca o urci lejer pe orice bordura.

te-ai gandit la un snorkle si un roll-bar? sau nu o arzi atat de extrem?

Succes in continuare la modificat si catarat !

Emy_bike 19-01-11 13:11

Re: Suzuki Jimny
 
Quote:

Originally Posted by Bong (Post 3994761)
Super masinuta pentru offroad, si fiind mica mi se pare foarte smechera si pentru oras, mai ales bucuresti, ca o urci lejer pe orice bordura.

te-ai gandit la un snorkle si un roll-bar? sau nu o arzi atat de extrem?

Succes in continuare la modificat si catarat !

Multi au snorkel de "design" , ca nici unul nu se baga in apa mai sus de faruri.Noi mergem des la munte. Pana acum am rezemat jimny-ul o singura data de un copac. Atunci am iesit doar veverite si am luat-o prin padure la nimereala. Daca stii cum sa abordezi obstacolele ,nu-ti trebuie rollcage la jimny.

razak 20-01-11 13:20

Re: Suzuki Jimny
 
Felicitari pentru alegere ! Sa te bucuri de ea si la cat mai multi Km plini de distractie :)

Emy_bike 22-01-11 12:16

Re: Suzuki Jimny
 
Quote:

Originally Posted by razak (Post 4004069)
Felicitari pentru alegere ! Sa te bucuri de ea si la cat mai multi Km plini de distractie :)

Ms ms. Pe 2011 am inceput bine . Iesim cu gasca in fiecare weekend indiferent de vreme. De preferabil sa fie cat mai urat,ploaie,ninsori......:lol:

SORAN 26-01-11 17:03

Re: Suzuki Jimny
 
Um snorkel dupa mine te ajuta pe un drum prafuit si sa traga aer mai de sus unde e mai curat cand mergi mai cu viteza sa zicem pe un drum forestier.

Emy_bike 28-01-11 12:58

Re: Suzuki Jimny
 
Quote:

Originally Posted by SORAN (Post 4023083)
Um snorkel dupa mine te ajuta pe un drum prafuit si sa traga aer mai de sus unde e mai curat cand mergi mai cu viteza sa zicem pe un drum forestier.

Te cred.In Romania nu se gasesc snorkele pt Jimny. Doar un singur baiat face pe comanda si cere 100Eu. Un snorkel original te costa vreo 300Eu plus drumul pana in Ro. Deci nu se merita. Nu mergem noi pe forestiere cu praf :lol: :lol: . De regula noi suntem cap de coloana ca stim trasee :)

TZN 85 BUB 28-01-11 13:49

Re: Suzuki Jimny
 
foarte frumos si potent jimmy !

spune-mi si mie te rog, unde este facuta poza cu lacul https://forum.4tuning.ro/attachment.p...8&d=1295278648 , ofera cazare ceva, am vazut o casuta mica acolo .

distractie maxima in continuare, si drumuri noroioase :twisted::twisted:

Emy_bike 03-03-11 14:08

Re: Suzuki Jimny
 
Quote:

Originally Posted by TZN 85 BUB (Post 4029257)
foarte frumos si potent jimmy !

spune-mi si mie te rog, unde este facuta poza cu lacul https://forum.4tuning.ro/attachment.p...8&d=1295278648 , ofera cazare ceva, am vazut o casuta mica acolo .

distractie maxima in continuare, si drumuri noroioase :twisted::twisted:

Lacul Vulturilor. E inchisa cabana. Poti sa stai cu cortul langa ea daca vrei. Ms,ms.

ulysses 28-03-11 23:07

Re: Suzuki Jimny
 
Intr-un final ne-am hotarat sa luam o jucarie pt offroad. La inceput ma uitam la Vitara, parea comoda, interesanta dar... dupa ce am studiat piata si ceva forumuri externe mi-am dat seama ca nu e buna deloc. Are bascule si planetare pe fata, deci e foarte greu sa o inalti. In teren ai sansa sa-ti sara planetara din diferential si adio 4x4....[/QUOTE]

Salut.
Permite-mi sa te contrazic si sa iti spun ca Vitara se inalta foarte usor si este foarte buna in teren. Daca vrei si argumente iti stau la dispozitie. Detin o Vitara modificata.
Toate cele bune.

Emy_bike 30-03-11 13:25

Re: Suzuki Jimny
 
Quote:

Originally Posted by ulysses (Post 4208158)
Intr-un final ne-am hotarat sa luam o jucarie pt offroad. La inceput ma uitam la Vitara, parea comoda, interesanta dar... dupa ce am studiat piata si ceva forumuri externe mi-am dat seama ca nu e buna deloc. Are bascule si planetare pe fata, deci e foarte greu sa o inalti. In teren ai sansa sa-ti sara planetara din diferential si adio 4x4....

Quote:

Originally Posted by ulysses
Salut.
Permite-mi sa te contrazic si sa iti spun ca Vitara se inalta foarte usor si este foarte buna in teren. Daca vrei si argumente iti stau la dispozitie. Detin o Vitara modificata.
Toate cele bune.

Si un kit de inaltare Calmini cu bascule cu tot e 1000Euro . In fine, parerile sunt impartite.
Eu raman tot la punte fata/spate.

Niste detalii despre vitara ta se poate? si ceva poze. te salut.

ulysses 30-03-11 22:00

Re: Suzuki Jimny
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by Emy_bike (Post 4212618)
Si un kit de inaltare Calmini cu bascule cu tot e 1000Euro . In fine, parerile sunt impartite.
Eu raman tot la punte fata/spate.

Niste detalii despre vitara ta se poate? si ceva poze. te salut.

Se poate si cu kit neoriginal si nu neg faptul ca cu punte rigida fata este mai ok.
Eu am Suspension Lift de 30 mm fata si 40 mm spate si Body Lift de 30 mm. Costa cam 500 lei ambele. Plus manopera. Am anvelope 215/75/R15, BFG KM2.
O poza:

Laptiucu 05-04-11 15:23

Re: Suzuki Jimny
 
sincer prefer vitara decat jimny ... prea multa electronica pe ea (pentru gusturile mele!)

Bong 05-04-11 21:20

Re: Suzuki Jimny
 
Quote:

Originally Posted by Laptiucu (Post 4229483)
sincer prefer vitara decat jimny ... prea multa electronica pe ea (pentru gusturile mele!)

vitara e genul de masina cu care te prefaci ca faci offroad. e o diferenta mare intre SUV si OFFROADER. O masina de offroad are punte fata rigida, precum au Nissan Patrol, Land Rover Defender, Suzuki Samurai, Suzuki Jimny, Lada Niva, Toyota Land Cruiser si epicul Mercedes G.

Daca vrei un SUV....ai de unde alege. Daca vrei o masina pentru offroad...sunt putine cele cu care poti sa faci treaba calumea.

Colegul Emy_bike a vrut o masina de offroad, nu una cu care doar sa aibe sanse mai mari sa nu ramana iarna in zapada, drept urmare si-a cumparat o masina de offroad.

Laptiucu 05-04-11 21:52

Re: Suzuki Jimny
 
:)) Bong esti simpatic. Daca Vitara e SUV ... :))
Si daca puntea fata rigida face o masina sa fie offroader sau nu ... :))
Concret: cu ce e mai potenta in offroad Jimny-ul lui Emy decat o Vitara cu aceleasi modificari (inaltata si incaltata cu simex-uri) ... iti raspund eu: cu nimic ;))

Diferenta dintre cele doua masini (Vitara si Jimny) e faptul ca in Jimny faci totul de la butoane ... electronic ... pe cand la Vitara faci totul manual ... si tocmai asta apreciez mai mult la Vitara ... mai putina electronica, mai putine chestii care se pot strica in rest ... the same caca asa ca nu inteleg asocierea dintre Vitara si SUV :)

P.S. tu vorbesti de Tucson, Santa Fe, Q7, X5, Touareg, etc ... care nicidecum nu le poti baga in aceeasi oala cu Vitara :)) in fine :D
P.S.2 Emy ... sa iasa planetara din reductor? :))
Apropo dupa ce inalti vitara mai montezi si o flansa la cardan si nu mai iese din reductor ... costa vreo 50 euro flansa. La unele vitare ai din fabrica planetare (verzi) HD deci nu vad problemele care le vedeti voi legat de vitara ... si inca nu le-am simtit :))


All times are GMT +2. The time now is 08:08.

- Copyright 2024 4Tuning