Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea BMW Seria 3 (https://forum.4tuning.ro/643-masina-mea-bmw-seria-3.html)
-   -   E36 - Jumy 4.4 V8 Supercharged Drift Project (https://forum.4tuning.ro/643-masina-mea-bmw-seria-3/233054-e36-jumy-4-4-v8-supercharged-drift-project.html)

IulianE36 30-07-11 18:31

re: E36 - Jumy 4.4 V8 Supercharged Drift Project
 
8 Attachment(s)
Salutare !

Intre timp masina a primit ceva modificari pe la caroserie si articulatie ...

Sa incepem cu caroseria :

- Partea din spate ( portbagajul ) a fost Taiat complet , in locul tablei originale se v-a monta plexic/tabla subtire . Am cantarit tot ce a fost taiat si a ajuns pe undeva pe la 15-16kg in - ...
- Mutarea bateriei inauntru + heblu .

La articulatie chiar astazi tatal meu a reusit sa monteze totul , aici ma refer la Bucse Powerflex , Bara stabilizatoare Racing.. !
Bineinteles prin hobby-ul si rabdarea lui imensa totul acolo straluceste si are culoare...!

Speram pana la urmatoarea etapa ce-a de la Prejmer , sa montam niste flanse pentru spate pentru un echilibru mai bun al masinii ...

Usor usor incepem sa ne apropiem de sfarsitul sezonului iar motorul acesta v-a fi vandut complet dupa ultima etapa , iar in locul lui v-a fi pus un v8 !
Am trecut prin fiecare punct si am ajuns la un acord ca v8-ul ar fi ce-a mai potrivita alegere din punct de vedere al cailor,cuplului / al bugetului si plus de asta cel mai important aspect la acest motor este fiabilitatea , prin care a facut diferenta intre aceasta alegere si alegerea nr2 ,adica 2.5Turbo.

Prin toate aceste schimbari,sacrificii vreau sa-i multumesc si pe aceasta cale tatalui meu care pune suflet in acest sport !

eMH 30-07-11 18:46

re: E36 - Jumy 4.4 V8 Supercharged Drift Project
 
Foarte tare ce ai facut cu articulatia!

Cu V8-ul, probabil te gandesti la 4.4i de la BMW, cum are Santos. Intr-adevar, e mult mai fiabil V8 decat 2.5T, dar V8-ul, daca il iei, ramane la 286 hp, parca atat are. Cu 2.5T e mai usor sa cresti puterea cand simti nevoia.

Indiferent ce alegere faci, e foarte frumos ce faci tu aici. Stiu ca parerea mea, in particular, conteaza mai putin, dar e de apreciat ca nu ai ales sa pui un motor mare si sa o alergi asa, cum sunt multi pe aici. Nu ma refer la nimeni exact, dar sunt masini care au motor puternic, suspensie stock, articulatii stock si cam totul stock.

Sper ca intelegi unde bat. Spor la treaba, esti pe val!

RacerJunior 30-07-11 20:32

re: E36 - Jumy 4.4 V8 Supercharged Drift Project
 
eMH :
Santos are M60B40 - 3982 cmc.
Tu spui de M62B44 - 4398 cmc.

Marian_nebunu 30-07-11 21:21

re: E36 - Jumy 4.4 V8 Supercharged Drift Project
 
Quote:

Originally Posted by eMH (Post 4497654)
Foarte tare ce ai facut cu articulatia!

Cu V8-ul, probabil te gandesti la 4.4i de la BMW, cum are Santos. Intr-adevar, e mult mai fiabil V8 decat 2.5T, dar V8-ul, daca il iei, ramane la 286 hp, parca atat are. Cu 2.5T e mai usor sa cresti puterea cand simti nevoia.

Indiferent ce alegere faci, e foarte frumos ce faci tu aici. Stiu ca parerea mea, in particular, conteaza mai putin, dar e de apreciat ca nu ai ales sa pui un motor mare si sa o alergi asa, cum sunt multi pe aici. Nu ma refer la nimeni exact, dar sunt masini care au motor puternic, suspensie stock, articulatii stock si cam totul stock.

Sper ca intelegi unde bat. Spor la treaba, esti pe val!

de unde vii ma nene tu cu informatiile astea eronate ???

:lol: :lol: :lol: :lol: !!!

si in caz ca nu stii un motor 2.5 turbo nu este destul de fiabil la drift !!!

vrei sa fii interesant incearca pe un topic de horoscop ca aici nu esti deloc !!!

eMH 30-07-11 23:20

re: E36 - Jumy 4.4 V8 Supercharged Drift Project
 
Quote:

Originally Posted by Marian_nebunu (Post 4497914)
de unde vii ma nene tu cu informatiile astea eronate ???

:lol: :lol: :lol: :lol: !!!

si in caz ca nu stii un motor 2.5 turbo nu este destul de fiabil la drift !!!

vrei sa fii interesant incearca pe un topic de horoscop ca aici nu esti deloc !!!

Da, cu Santos m-a indus in eroare faptul ca amandoua sunt V8 si amandoua de 286 de cai. Ma rog, se mai intampla. Sunt convins ca tu ai un carnetel unde ai notat ce capacitate cilindrica are fiecare de pe forum.

Ai avut 2.5T si nu a fost fiabil? Nu e fiabil pentru ca oamenii se asteapta sa fie fiabil cu interne stock. Normal ca nu.

Nu am vrut sa fiu interesant, dar eu macar am vorbit la subiect si nu am atacat pe nimeni. Nu vrei tu sa iti vezi de ale tale?

IulianE36 31-07-11 09:49

re: E36 - Jumy 4.4 V8 Supercharged Drift Project
 
emH ! Mereu se tot strica cate ceva pe la turbo .... nu rezista mereu la forja maxima !
Nu pica internele pentru cat am fi vrut noi dar pica tot felu de chichitze !

Eu cu pisica doar o dau jos de pe platforma si ii dau blana atata tot . Nu vreau sa iasa din obiceiu asta :)) !

4.4 are vanos din cate stiu si nu este cine stie ce din cate am inteles ! Trebuie umblat pe la axe/vanos cv gen ca sa traga grav. Poate gresesc !

4.0 v8 o sa fie alegerea perfecta ! Modificari la motor nu or sa trebuiasca . Decat cuzinetii schimbati cand v-a fi achizitionat . In rest BLANA .! O sa vorbesc cu niste drifteri din EU sa ii mai intreb anumite detalii dar in rest cam asta v-a fi !

Cat despre 2.5 ... v-a fi vandut dupa ultima etapa , se v-a da complet cu radiator evacuare ,soft , etc Motorul a primit schimb de ulei + filtre la fiecare 2-3 etape , nu a fost incalzit niciodata , motorul se poate proba in cadrul urmatoarelor etape eventual !
8)

@emH "Cu 2.5T e mai usor sa cresti puterea cand simti nevoia."
Cuplu ma intereseaza nu caii ! 4.0 = 400nm ce-ti mai trebuie !?

Pisica v-a intra intr-o usurare mai ampla , ma refer la geamuri din plexic , usile taiate pe interior sa ramana decat tabla de ext. + ceva taieturi prin spate !

Eu cred ca usurata foarte mult pisica, cu un v8 si niste cauciucuri foarte bune v-a da roade !
:rolleyes2

RacerJunior 31-07-11 13:41

re: E36 - Jumy 4.4 V8 Supercharged Drift Project
 
Quote:

Originally Posted by eMH (Post 4498091)
Da, cu Santos m-a indus in eroare faptul ca amandoua sunt V8 si amandoua de 286 de cai. Ma rog, se mai intampla. Sunt convins ca tu ai un carnetel unde ai notat ce capacitate cilindrica are fiecare de pe forum.

Ai avut 2.5T si nu a fost fiabil? Nu e fiabil pentru ca oamenii se asteapta sa fie fiabil cu interne stock. Normal ca nu.

Nu am vrut sa fiu interesant, dar eu macar am vorbit la subiect si nu am atacat pe nimeni. Nu vrei tu sa iti vezi de ale tale?

Capacitate cilindrica = wiki. Nu ai de unde sa retii atata informatie. Intradevar, ambele au 286 cai. Diferenta consta in Vanos, cum a spus iulian + 20 NM cuplu in plus in favoarea M62-ului.

Marian_nebunu 31-07-11 15:12

re: E36 - Jumy 4.4 V8 Supercharged Drift Project
 
Quote:

Originally Posted by eMH (Post 4498091)
Da, cu Santos m-a indus in eroare faptul ca amandoua sunt V8 si amandoua de 286 de cai. Ma rog, se mai intampla. Sunt convins ca tu ai un carnetel unde ai notat ce capacitate cilindrica are fiecare de pe forum.

Ai avut 2.5T si nu a fost fiabil? Nu e fiabil pentru ca oamenii se asteapta sa fie fiabil cu interne stock. Normal ca nu.


Este plin pe forum de useri "eronati ca tine " !!!

Nu am avut eu,sincer nu sunt fan turbo nu mi-as pune turbo pe o masina (sunt fan Compresor)
sI NU TRE SA AM EU TURBO CA SA STIU CA NU E DESTUL DE FIABIL "LA DRIFT" !!!
E SUFICIENT SA AI PRIETENI SI SA ASCULTI SFATURILE LOR !!!

oN TOPIC: Iulian 4.0 este alegerea potrivita !!!
si in timp schimbi softul,pui serpi de m5 e39 modifici evacuarea , si mai castigi ceva :D cuplu ce iti trebuie tie :D :D

IulianE36 05-08-11 16:45

re: E36 - Jumy 4.4 V8 Supercharged Drift Project
 
2 Attachment(s)
Cam asa arata masina finalizata >!

HostBooter 05-08-11 23:48

re: E36 - Jumy 4.4 V8 Supercharged Drift Project
 
Bai imi place la nebunie pisica asta ,este printre favoritele mele. Apropo filmari din interior ai gasit?:D

Bmwaldo 08-08-11 21:22

re: E36 - Jumy 4.4 V8 Supercharged Drift Project
 
hai pustiu, dai blana .. ne vedem la prejmer :D

IulianE36 17-08-11 20:14

re: E36 - Jumy 4.4 V8 Supercharged Drift Project
 
5 Attachment(s)
Astazi masina a plecat la umflat de aripi , cei de la GheTTo tuning se v-or ocupa de toata treaba.
Vrem sa fie cat mai adecvata din punct de vedere estetic pentru Brasov !

A venit in sfarsit vremea cand si la noi in Romania se pune accent pe Design-ul masinii !

IulianE36 19-08-11 19:29

re: E36 - Jumy 4.4 V8 Supercharged Drift Project
 
2 Attachment(s)
Ceva noutati ! Inca nu este gata , am facut cateva poze dar inca mai are de lucru la aripi !

P.S 1 : EVACUARI/SERPISORI/REDUCTII/etc. LA ALL CUSTOM TUNING 0740 103 545 / TAVI ! EXCEPTIONAL LUCREAZA !
P.s 2: un admin sa uneasca posturile eventual :) !

IulianE36 20-08-11 08:59

re: E36 - Jumy 4.4 V8 Supercharged Drift Project
 
Concurez pentru un ulei motul ! Trebuie sa am cele mai multe like-uri !

VA ROG Ajutati-ma aici este poza !!

zn_tavy 20-08-11 12:53

re: E36 - Jumy 4.4 V8 Supercharged Drift Project
 
Quote:

Originally Posted by IulianE36 (Post 4536606)
Concurez pentru un ulei motul ! Trebuie sa am cele mai multe like-uri !

VA ROG Ajutati-ma aici este poza !!

nu merge linkul


All times are GMT +2. The time now is 09:26.

- Copyright 2024 4Tuning