Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Evenimente Auto (https://forum.4tuning.ro/25-evenimente-auto.html)
-   -   Strategie de boicot vanzatori de carburanti. (https://forum.4tuning.ro/25-evenimente-auto/232199-strategie-boicot-vanzatori-carburanti.html)

cangri 10-01-11 23:14

Strategie de boicot vanzatori de carburanti.
 
Propun ca toata luna Ianuarie sa votam si sa decidem de la care producator nu vom mai cumpara nimic toata luna Februarie.
Si apoi continuam tot asa.In Februarie votam pentru Martie.
Pana cand vom reusi sa schimbam ceva.

Ruff_Ryders 10-01-11 23:27

Re: Strategie de boicot vanzatori de carburanti.
 
hai ca asta e buna cu votul la rompetrol si lukoil de parca aia detin monopolul...ce oameni..thoamne

eMH 10-01-11 23:32

Re: Strategie de boicot vanzatori de carburanti.
 
Trebuia sa pui vot multiplu. Eu, de exemplu, nu pun nici de la Petrom, nici de la OMV, nici de la Rompetrol.
Pun de la Lukoil. Ca tot a venit vorba, mi se pare o prostie faza cu apa in benzina. Am mers ~12.000 km cu benzina numai de la Lukoil, nu a avut nici pe dreacu. Si am ramas de cateva ori in pana, deci s-a dus tot din rezervor, inclusiv "apa". Si am lasat-o si in ger, si nu a inghetat. Zeama de la Lukoil e buna :)

DarkDriver 10-01-11 23:33

Re: Strategie de boicot vanzatori de carburanti.
 
Ar fi trebuit sa pui omv/petrom pentru ca sunt una si aceeasi, iar lukoil detine o parte foarte mica din piata romaneasca.

Later edit: Oricum se vede ca "lumea" stie cine detine monopolul, adunate omv+petrom fac 75% di voturi.

Ruff_Ryders 10-01-11 23:37

Re: Strategie de boicot vanzatori de carburanti.
 
da trebuia vot multiplu asa e..aia dai in rasa m... de hotii huoooo

schumi_86 10-01-11 23:43

Re: Strategie de boicot vanzatori de carburanti.
 
Pacat ca nu am putut vota pt.toate benzinariile.....:D

Daci 10-01-11 23:44

Re: Strategie de boicot vanzatori de carburanti.
 
Ar fi fost mai frumos sa putem vota mai multe benzinarii de la care nu mai cumparam combustibili in februarie 2011...

cangri 10-01-11 23:48

Re: Strategie de boicot vanzatori de carburanti.
 
Pe rand.
In Februarie una in Martie alta in Aprilie alta.
Si tot asa prin rotatie.
Rabdare.
Cu primul pas incepe un maraton de 42 km.
Si fiecare pas conteaza pentru a aduce la bun sfarsit telul decis.

CLM_Audi 10-01-11 23:58

Re: Strategie de boicot vanzatori de carburanti.
 
daca pui petrom + omv (PetrOMV) cred ca ei o sa fie votati in fiecare luna :))

cangri 11-01-11 00:14

Re: Strategie de boicot vanzatori de carburanti.
 
Quote:

Originally Posted by CLM_Audi (Post 3973752)
daca pui petrom + omv (PetrOMV) cred ca ei o sa fie votati in fiecare luna :))

Faza nu e cu cine votam.
Faza e sa nu cumparam nimic si sa povestim tarii intregi de acest lucru ca nici ei sa nu mai cumpere nimic.

DTH 11-01-11 00:29

Re: Strategie de boicot vanzatori de carburanti.
 
Voted Petrom :-)

GTXR 11-01-11 00:42

Re: Strategie de boicot vanzatori de carburanti.
 
Eu nu mai bag de luni bune de la Petrom,bag numai de la Lukoil si Romeptrol si nu are nici pe draq,mai ales ca de la Lukoil bag de vro 4 ani motorina,nu am avut probleme.Tin sa cred ca depinde si de masina decat de motorina,ca vad ca cei cu loganuri se vaita de injectoarele de la 1.5 etc...

iulian2476 11-01-11 00:47

Re: Strategie de boicot vanzatori de carburanti.
 
Eu am votat Mol. Am vazut pollul si mi se pare total negandita treaba sa boicotezi tot pe ala care vinde cel mai ieftin, conform voturilor din poll. Pai nu o sa vanda si mai ieftin iar boicotul nu isi va atinge scopul. Orice copil isi poate da seama ca cel cu pretul cel mai mic nu va duce lipsa de clienti oricat de boicotat va fi.
Presiunea pe Petrom care vinde cel mai "ieftin", vorba vine, trebuie sa vina indirect de la concurenta. Deci sa boicotam pe rand pe cei mai scumpi dintre bezniarii.
Eu alimentez doar de la Petrom pentru ca e cel mai ieftin. Daca ar alimenta toti ca mine, ceilalti ar da faliment teoretic. Bineinteles ca nici monopolul nu ar fi avantajos.
Votati pentru cine vreti sa fie boicotat, dar trebuie sa fii naiv sa crezi ca daca nu mai cumperi de la cel mai ieftin, vei obtine pe viitor ceva. De bagat in rezervor tot trebuie sa bagi. Ce faci, iei de la cel mai scump si speri ca pretul sa scada??????

jemis90 11-01-11 01:24

Re: Strategie de boicot vanzatori de carburanti.
 
Quote:

Originally Posted by iulian2476 (Post 3973834)
Eu am votat Mol. Am vazut pollul si mi se pare total negandita treaba sa boicotezi tot pe ala care vinde cel mai ieftin,
Presiunea pe Petrom care vinde cel mai "ieftin", vorba vine, trebuie sa vina indirect de la concurenta.
Eu alimentez doar de la Petrom pentru ca e cel mai ieftin. Daca ar alimenta toti ca mine, ceilalti ar da faliment teoretic. Bineinteles ca nici monopolul nu ar fi avantajos.

Ai fost in ultimele 3 luni jumatate la Lukoil?
Eu am avut vreo 2 luni meci cu tatal meu. Imi spunea el mie ca Petrom e cel mai ieftin,si daca loganu lui merge de 160mii.km cu petrom, poate sa mearga si opelu meu, sa nu ma duc la OMV sau MOL --(oricum nu da duceam, fiindca au niste preturi enorme) si sa las figurile.Bineinteles nu m-a crezut o vreme ca nu arunc banii aiurea si caut si eu la randul meu ceva ieftin.
Eu i-am aratat saptamanal ca preturile la LUK sunt mai mici decat oriunde, cu bonuri.
Exemplu - data de 7, am pus de la petrom (la boicot :lol:) cu 5,02. De la Luk am pus in aceeasi zi, dimineata, cu 4.97 . ++ incepand cu vineri noaptea si pana duminca noaptea au o promotie cu - 5 bani/litru. Ieri am pus cu 4,92!!

Ca ultima idee: Lasati deoparte Petrom/omv/mol - nu au decat un nume grozav si atat.Nu aruncati banii de pomana.Benzina este calitativ aceeasi cu concurenta -luk/rompetrol

cangri 11-01-11 01:31

Re: Strategie de boicot vanzatori de carburanti.
 
Quote:

Originally Posted by iulian2476 (Post 3973834)
Eu am votat Mol. Am vazut pollul si mi se pare total negandita treaba sa boicotezi tot pe ala care vinde cel mai ieftin, conform voturilor din poll. Pai nu o sa vanda si mai ieftin iar boicotul nu isi va atinge scopul. Orice copil isi poate da seama ca cel cu pretul cel mai mic nu va duce lipsa de clienti oricat de boicotat va fi.
Presiunea pe Petrom care vinde cel mai "ieftin", vorba vine, trebuie sa vina indirect de la concurenta. Deci sa boicotam pe rand pe cei mai scumpi dintre bezniarii.
Eu alimentez doar de la Petrom pentru ca e cel mai ieftin. Daca ar alimenta toti ca mine, ceilalti ar da faliment teoretic. Bineinteles ca nici monopolul nu ar fi avantajos.
Votati pentru cine vreti sa fie boicotat, dar trebuie sa fii naiv sa crezi ca daca nu mai cumperi de la cel mai ieftin, vei obtine pe viitor ceva. De bagat in rezervor tot trebuie sa bagi. Ce faci, iei de la cel mai scump si speri ca pretul sa scada??????


pai daca o luna nu cumpara nimeni de la petrom nu scad preturile la ei?
apoi daca o luna nu cumpara nimeni de la OMV nu or sa scada si ei?
si daca nu cumpara nimeni timp de o luna de la rompetrol nu scad si ei?
si apoi daca alta luna nu cumpara nimeni de la petrom nu scade din nou?
asta-i tot spilul strategiei.

dany12epz 11-01-11 01:49

Re: Strategie de boicot vanzatori de carburanti.
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by iulian2476 (Post 3973834)
Eu am votat Mol. Am vazut pollul si mi se pare total negandita treaba sa boicotezi tot pe ala care vinde cel mai ieftin, conform voturilor din poll. Pai nu o sa vanda si mai ieftin iar boicotul nu isi va atinge scopul. Orice copil isi poate da seama ca cel cu pretul cel mai mic nu va duce lipsa de clienti oricat de boicotat va fi.
Presiunea pe Petrom care vinde cel mai "ieftin", vorba vine, trebuie sa vina indirect de la concurenta. Deci sa boicotam pe rand pe cei mai scumpi dintre bezniarii.
Eu alimentez doar de la Petrom pentru ca e cel mai ieftin. Daca ar alimenta toti ca mine, ceilalti ar da faliment teoretic. Bineinteles ca nici monopolul nu ar fi avantajos.
Votati pentru cine vreti sa fie boicotat, dar trebuie sa fii naiv sa crezi ca daca nu mai cumperi de la cel mai ieftin, vei obtine pe viitor ceva. De bagat in rezervor tot trebuie sa bagi. Ce faci, iei de la cel mai scump si speri ca pretul sa scada??????

Daca tot zici de ieftin...te rog demonstreaz-mi ca e mai ieftin petrom

cangri 11-01-11 02:00

Re: Strategie de boicot vanzatori de carburanti.
 
nu conteaza care-i ieftin sau nu
toti au un pret supraexagerat
pret benzina
si toti trebuie sa scada pretul succesiv

stelian67 11-01-11 07:51

Re: Strategie de boicot vanzatori de carburanti.
 
Quote:

Originally Posted by iulian2476 (Post 3973834)
Eu am votat Mol. Am vazut pollul si mi se pare total negandita treaba sa boicotezi tot pe ala care vinde cel mai ieftin, conform voturilor din poll. Pai nu o sa vanda si mai ieftin iar boicotul nu isi va atinge scopul. Orice copil isi poate da seama ca cel cu pretul cel mai mic nu va duce lipsa de clienti oricat de boicotat va fi.
Presiunea pe Petrom care vinde cel mai "ieftin", vorba vine, trebuie sa vina indirect de la concurenta. Deci sa boicotam pe rand pe cei mai scumpi dintre bezniarii.
Eu alimentez doar de la Petrom pentru ca e cel mai ieftin. Daca ar alimenta toti ca mine, ceilalti ar da faliment teoretic. Bineinteles ca nici monopolul nu ar fi avantajos.
Votati pentru cine vreti sa fie boicotat, dar trebuie sa fii naiv sa crezi ca daca nu mai cumperi de la cel mai ieftin, vei obtine pe viitor ceva. De bagat in rezervor tot trebuie sa bagi. Ce faci, iei de la cel mai scump si speri ca pretul sa scada??????

Daca o diferenta de pret de 5 bani/litru ti se pare multumitoare ,intradevar ai dreptate nu il sabotezi pe cel mai ieftin.
Daca vrei ca intradevar pretul sa scada semnificativ il sabotezi pe cel mai puternic si acesta este OMV- PETROM fara putinta de tagada ,are o cota de 75% din piata romaneasca ,plateste o redeventa de 16dolari/baril in timp ce ceilalti platesc titeiul cu 90dolari/baril, extarge 60 din titei din Romania ,titei care calitativ este mult peste cel din orientul mijlociu si care este aici nu trebuie transportat. Fa un calcul simplu si vezi cam cit ar fi pretul corect pe care ar trebuii sa-l practice OMV- PETROM.
Treaba este identica cu situatia in care 3-4 golani se iau de tine pe strada. Daca o sa-l pocnesi prima data pe cel mai pricajit ceilalti 3 iti sar in cap si te termina. Daca il troznesti insa pe cel mai mare si mai vinjos si il culci la pamint ,garantez ca ceilalti 3 mai pricajiti fug.Cam la asta se traduce treaba.
Asa ca sa realizati cam cum sta treaba ,va spun ca volumul de vinzari al OMV- PETROM a scazut in 2010 cu 12% fata de 2009 ,datorita situatiei economice. Cu toate acestea profitul trimestrial raportat de petrom este identic . De unde acest profit in conditiile scaderii volumului de vinzari? E simplu din pret!!

stelian67 11-01-11 08:02

Re: Strategie de boicot vanzatori de carburanti.
 
Quote:

Originally Posted by cangri (Post 3973593)
Propun ca toata luna Ianuarie sa votam si sa decidem de la care producator nu vom mai cumpara nimic toata luna Februarie.
Si apoi continuam tot asa.In Februarie votam pentru Martie.
Pana cand vom reusi sa schimbam ceva.

Laudabila initiativa ,fiti siguri ca si cei de la companiile petroliere se uita inclusiv pe acest forum pentru a mai vedea ce li se pregateste ,mai ales acum dupa ce Marinarul si Boc-Poc au deschis subiectul in emisiuni televizate. Se pare ca acest boicot nu a fost in zadar.
Asa cum am mai spus in poatarile anterioare poate nu ar fi rau sa se imparta niste fluturasi (chiar si in parcarile de la supermarket) in care soferii sa fie informati de ce ar trebui sa ocoleasca benzinariile celor doi grei OMV si PETROM si mai ales care este scopul urmarit. Mi-e greu sa cred ca exista cineva care nu-si doreste scaderea pretului la carburanti.

chucky, 11-01-11 08:20

Re: Strategie de boicot vanzatori de carburanti.
 
petrom omv votez eu cu toate ca as avea o idee mai buna

Dooku 11-01-11 08:26

Re: Strategie de boicot vanzatori de carburanti.
 
votat pETROM.
ce idee ai chucky, ?

chucky, 11-01-11 09:03

Re: Strategie de boicot vanzatori de carburanti.
 
am votat petrom pt ca detin monopolul pe piata romaneasca.dar as opta pt rompetrol si mol dintrun motiv simplu,protestand la ori ce statie afecteaza consumatorul mic persoana fizica ,insa adevarati consumatori firme de distributie,lanturi de magazine alimenteaza numai de la acestea doua firme si de obicei se face la sfarsitul lunii in ultima zi lucratoare.
cu toate ca aste greu sa organizezi un protest la aceste statii ar fi o miscare foarte buna daca in aceea dimineata ne-am posta mai multi la pompe blocandui pe acesti consumatorii,exemplu firma mea alimenteaza de la rompetrol ,aveam carduri si intodeauna alimentam la sfarsitul lunii,facand plinul la fiecare masina
scuzati-ma ca am scris prea mult sper sa ca nu vam fi plictisit.

[SIZE="6"]Esti sanatos ? Vesel ? Bine dispus ? Stai linistit! Toate astea o sa treaca

Nautilus 11-01-11 09:18

Re: Strategie de boicot vanzatori de carburanti.
 
Boicotarea Rompetrolului are efecte slabe fiindcă ei acţionează conform cu regulile clasice ale profitabilităţii, în limite practice. Importă petrol la un preţ relativ redus, dar mai mare decât al celui extras din solul nostru, vorba lui Patriciu, "petrol greu bogat în sulf" (ghici de unde provine), îl rafinează, produc carburant de calitate bună şi foarte bună şi îl aduc la pompă.

Fiindcă nu au zăcăminte proprii, nu au posibilitatea de a extrage un profit nemeritat exploatând petrol ieftin şi băgându-l pe gâtul consumatorului la preţ de lux, nici posibilitatea de a impune un monopol.

Din acest motiv, noi trebuie să boicotăm OMV şi clienţii lor (MOL, Agip şi alţii) şi să folosim ca alternativă Rompetrol. Sau Lukoil.

~Nautilus

PuFuL3T3 11-01-11 10:08

Re: Strategie de boicot vanzatori de carburanti.
 
Vot Petrom... sa simta pierderi sa mai scada din preturi ca sunt deja exagerate...

Thomas Everywhere 11-01-11 12:44

Re: Strategie de boicot vanzatori de carburanti.
 
trebuia OMV-PETROM sa le aleg pe amandoua, am votat OMV...dar cu siguranta as vota si PETROM daca as putea...oricum nu prea bag de le ei, bag numai de la LukOil si merge destul de bine masina.

EvLSant0S 11-01-11 13:03

Re: Strategie de boicot vanzatori de carburanti.
 
Pentru cine n-a inteles ce s-a scris pana acum.


Mesajul este foarte simplu.




In luna februarie, alimentati DOAR de la ROMPETROL sau LUKOIL.

In luna februarie NU PASITI in : OMV , PETROM , MOL , AGIP !



atat.
e atat de simplu.

deyuuu 11-01-11 14:35

Re: Strategie de boicot vanzatori de carburanti.
 
votat petrom ... dar nici de la lukoil nu alimentez pt ca mi`am fost alimentat odata de la ei si mi s`a "julit" sonda lambda ... si de atunci nu mai alimentez de la ei ... merg pe MOL ... singura benzinarie unde mai alimentez in caz de nevoie ... altfel tin masina in garaj :(

eMH 11-01-11 16:44

Re: Strategie de boicot vanzatori de carburanti.
 
Quote:

Originally Posted by deyuuu (Post 3975030)
nici de la lukoil nu alimentez pt ca mi`am fost alimentat odata de la ei si mi s`a "julit" sonda lambda

Si esti sigur ca asta a fost cauza?

EvLSant0S 11-01-11 17:35

Re: Strategie de boicot vanzatori de carburanti.
 
Quote:

Originally Posted by deyuuu (Post 3975030)
votat petrom ... dar nici de la lukoil nu alimentez pt ca mi`am fost alimentat odata de la ei si mi s`a "julit" sonda lambda ... si de atunci nu mai alimentez de la ei ... merg pe MOL ... singura benzinarie unde mai alimentez in caz de nevoie ... altfel tin masina in garaj :(

ma bucur ca ai inteles ce-am scris.

se poate comunica sau ?
chiar exista bariere din astea atat de mari ?
adica, am scris complex? era greu de inteles care-i scopul boicotului asta DESTEPT in morTzii lui ?

Thomas Everywhere 11-01-11 18:13

Re: Strategie de boicot vanzatori de carburanti.
 
Quote:

Originally Posted by deyuuu (Post 3975030)
votat petrom ... dar nici de la lukoil nu alimentez pt ca mi`am fost alimentat odata de la ei si mi s`a "julit" sonda lambda ... si de atunci nu mai alimentez de la ei ... merg pe MOL ... singura benzinarie unde mai alimentez in caz de nevoie ... altfel tin masina in garaj :(

mai baiete aici nu se face clasificari de preferinte statii Peco
aici boicotam, intelegi?

NIMENI NU ALIMENTEAZA DE LA OMV/PETROM, MOL, AGIP TOATA LUNA, alimentezi de la concurenta LUKOIL, ROMPETROL, dar nu de la ai lui patriciu
ai inteles acuma? sau mai trebe sa repete in ca altii 15...nu ne intereseaza ce ai patit tu la masina ta..nu stiu daca aia a fost cauza, atatia alimenteaza si eu la fel din Lukoil si nu avem probleme..deci nu mai postati comentarii inutile...eu nu alimentez de acolo ca...am nu stiu ce la masina....voteaza OMV sau Petrom pentru a nu mai alimenta de la ei cat de curand si sa folosesti concurenta fie ele pe care le preferi din cele 2.

mihairadu 11-01-11 18:13

Re: Strategie de boicot vanzatori de carburanti.
 
Votat Petrom, desi inainte de treminarea sezonului moto numai de la ei puneam benzina...
O sa fie cu voi pana la capat!!!!!!!!!:twisted:

iulian2476 11-01-11 19:53

Re: Strategie de boicot vanzatori de carburanti.
 
Quote:

Originally Posted by dany12epz (Post 3973869)
Daca tot zici de ieftin...te rog demonstreaz-mi ca e mai ieftin petrom

Ce prezinti tu in atasament este dintr-o sambata sau duminica. Se stie ca si la Lukoil e ieftin doar in weekend. Eu am zis ca la Petrom e mai iefitn in general, ce-i drept cu cativa bani, nu semnificativ, dar ca cifra e mai mic la Petrom ca la Lukoil sau alte benzinarii.

iulian2476 11-01-11 19:58

Re: Strategie de boicot vanzatori de carburanti.
 
Quote:

Originally Posted by stelian67 (Post 3974021)
Daca o diferenta de pret de 5 bani/litru ti se pare multumitoare ,intradevar ai dreptate nu il sabotezi pe cel mai ieftin.
Daca vrei ca intradevar pretul sa scada semnificativ il sabotezi pe cel mai puternic si acesta este OMV- PETROM fara putinta de tagada ,are o cota de 75% din piata romaneasca ,plateste o redeventa de 16dolari/baril in timp ce ceilalti platesc titeiul cu 90dolari/baril, extarge 60 din titei din Romania ,titei care calitativ este mult peste cel din orientul mijlociu si care este aici nu trebuie transportat. Fa un calcul simplu si vezi cam cit ar fi pretul corect pe care ar trebuii sa-l practice OMV- PETROM.
Treaba este identica cu situatia in care 3-4 golani se iau de tine pe strada. Daca o sa-l pocnesi prima data pe cel mai pricajit ceilalti 3 iti sar in cap si te termina. Daca il troznesti insa pe cel mai mare si mai vinjos si il culci la pamint ,garantez ca ceilalti 3 mai pricajiti fug.Cam la asta se traduce treaba.
Asa ca sa realizati cam cum sta treaba ,va spun ca volumul de vinzari al OMV- PETROM a scazut in 2010 cu 12% fata de 2009 ,datorita situatiei economice. Cu toate acestea profitul trimestrial raportat de petrom este identic . De unde acest profit in conditiile scaderii volumului de vinzari? E simplu din pret!!

Habar nu am avut ca Petrom detine 75% din piata de desfacere a combustibilului. In cazul asta imi reviziuiesc afirmatiile.

cangri 11-01-11 20:14

Re: Strategie de boicot vanzatori de carburanti.
 
Quote:

Originally Posted by iulian2476 (Post 3976045)
Habar nu am avut ca Petrom detine 75% din piata de desfacere a combustibilului. In cazul asta imi reviziuiesc afirmatiile.

Da si Petrom mai ia petrol si din Romania ca are campuri in propietate.
Deci cum s-ar spune are vaca propie de muls aici aproape.
Ailalti cu totii trebuie sa importe dinafara.

iulian2476 11-01-11 20:24

Re: Strategie de boicot vanzatori de carburanti.
 
In fine, nu cunosc situatia si pozitia pe piata a fiecarei benzinarii, insa eu personal cred cau totul altceva legat de pretul acesta ridicat al combustibilului.
Eu personal consider ca masoneria a stabilit cu multi ani in urma, daca va amintiti, ca pretul carburantului sa fie acelas cel putin la nivel european iar politica comunitara sa fie aplicata si pe piata carburantilor. Din 2005 (imi amintesc eu), daca nu mai devreme, se tot vorbea de egalizarea preturilor la carbruanti si o politica comuna in normele d epoluare in toata Europa.
Eu asa cred ca tot balamucul asta la carburanti (ca si altele, disponibilizari, fiscalitate excesiva, etc in toata Europa) se trage de la politica de mediu dusa de Uniunea Europeana, care urmareste prin orice mijloace reducerea poluarii si incalzirii globale. Toata indoctrinarea asta cu "generatiile viitoare sa aibe si ele viitor" duce la aceste politici nebunesti. Si va spun eu ca va fi mai rau.
Sa nu imi spuneti mie ca toti smecherii, ca Patriciu si eilalti nu sunt masoni si nu se conformeaza deciziilor venite d emai sus. Parerea mea ca doar daca reducem consumul putem sa ii afectem cat de cat, dar nu prea mult, ca tot mai suntem nevoiti sa ne deplasam.

TSC-Us 11-01-11 20:41

Re: Strategie de boicot vanzatori de carburanti.
 
nasol ca la mine in mangalia sunt 3 benzinarii, una no name>nu am incredere in a deloc, pt ca era sa imi omoare 2 masini de la motorina naspa, iar celelalte 2 sunt petrom. trebuie sa merg la eforie sa bag dela lukoil.

TREBUIE SA NU MAI CUMPARAM DE LA CEL PUTN 1 BENZINARIE> PETROM SAU SA ALIMENTAM(sa le falimentam pe celelalte) DOAR DE LA O BENZINARIE(cea mai buna solute) SA ZICEM ROMPETROL!

stelian67 11-01-11 21:55

Re: Strategie de boicot vanzatori de carburanti.
 
Quote:

Originally Posted by chucky, (Post 3974171)
am votat petrom pt ca detin monopolul pe piata romaneasca.dar as opta pt rompetrol si mol dintrun motiv simplu,protestand la ori ce statie afecteaza consumatorul mic persoana fizica ,insa adevarati consumatori firme de distributie,lanturi de magazine alimenteaza numai de la acestea doua firme si de obicei se face la sfarsitul lunii in ultima zi lucratoare.
cu toate ca aste greu sa organizezi un protest la aceste statii ar fi o miscare foarte buna daca in aceea dimineata ne-am posta mai multi la pompe blocandui pe acesti consumatorii,exemplu firma mea alimenteaza de la rompetrol ,aveam carduri si intodeauna alimentam la sfarsitul lunii,facand plinul la fiecare masina
scuzati-ma ca am scris prea mult sper sa ca nu vam fi plictisit.

[SIZE="6"]Esti sanatos ? Vesel ? Bine dispus ? Stai linistit! Toate astea o sa treaca

Crede-ma ca si consumul persoanelor fizice reprezinta o cota de piata importanta si ca sa-ti demonstrez asta iti voi spune ce s-a intimplat la baia mare azi fata de ieri cu preturile la motorina ca eu acolo "ma stiu".
Ieri era euro 5 disel (cea inferioara) 4,96 la Petrom 5,02 la OMV 4,92 Lukoil.
Azi: 4,92 Petrom ,4,96 OMV si de la 4,89 la 4,92 Lukoil care pe deasupra avea si un bener cu reduceri in week-end.

Cea mai interesanta miscare este la Petrom -OMV care fiind o companie cu cea mai mare cota de piata ar fi fost normal sa reactioneze mai greu.
Ginditi-va ca directia clara de boicotare a OMV-PETROM este oarecum stabilita doar de ieri in special de Badea la "in gura presei".
Acum decizia este a noastra : ne vom multumi cu o scadere de 4 bani sau nu? parerea ea este ca nu trebuie sa ne multumeasca o astfel de scadere.
Fiti convinsi ca si companiile petroliere au oameni desemnati sa intre pe site-urile pe care se face aceasta campanie cu scopul de a se pregati si reactiona daca companiile lor sunt vizate de campanie. Scopul principal de acum inainte al acestei campanii ,trebuie sa fie in opinia mea constientizarea a cit mai multi consumatori sa NU mai alimenteze din OMV-Petrom o perioada. Pina la urma 4 bani sunt nesemnificativi (la calcul iese ca cu banii de pe 110 litri de motorina ai alimenta 111 litri).
Trebuie bineinteles continuate si protestele asa cum au inceput dar asta cu unicul scop de a tine treaza atentia presei si consumatorilor in principal.

stelian67 11-01-11 21:58

Re: Strategie de boicot vanzatori de carburanti.
 
2 Attachment(s)
Poate il mai editeaza cineva pe asta :

Nautilus 11-01-11 22:03

Re: Strategie de boicot vanzatori de carburanti.
 
iulian2476: Presupun că ştii, ca orice om care citeşte şi ziare serioase, nu hârtii igienice cum e Cancan, că piaţa cea mai scumpă dintre toate ţările dezvoltate (sau poate chiar cea mai scumpă din lume) este Japonia.

Fiind a doua economie din lume, şi având veniturile populaţiei medii corespunzătoare, nu îi afectează prea mult. Dimpotrivă, sunt cei mai buni clienţi pentru mărfuri de lux şi mari fani ai lui Louis Vuitton :)

Fiind de asemenea o ţară aglomerată, nu sunt foarte prietenoşi cu automobilismul: aprobări greoaie pentru loc de parcare (fără care înmatricularea e imposibilă), limitări electronice la 180 km/h, ITPuri dificile făcute special să fie picate etc.

Ei bine, în această piaţă extrem de scumpă a unui stat extrem de bogat, preţul benzinei de 95 este de 5,3 RON/litru.

La începutul lui 2010, perioadă mai slabă din punct de vedere al preţurilor, era, ţineţi-vă bine... aproximativ 4,5 RON/litru! :o

Ce mama dracului, îşi închipuie cineva că suntem mai avuţi decât japonezii, ori motivul e că, spre deosebire de ei, noi suntem gâşte bune de jumulit!?

~Nautilus

Daci 11-01-11 22:08

Re: Strategie de boicot vanzatori de carburanti.
 
Quote:

Originally Posted by Nautilus (Post 3976586)
Ce mama dracului, îşi închipuie cineva că suntem mai avuţi decât japonezii, ori motivul e că, spre deosebire de ei, noi suntem gâşte bune de jumulit!?

~Nautilus



La noi au vazut ca se poate orice si nu se rascoala nimeni intr-un mod mai violent. Prin ceea ce s-a creat acum cu acest boicot, parca imi pare ca s-au mai unit romanii, acesti putini care boicotam, iar cel mai reusit e ca sunt multi, foarte multi tineri.


All times are GMT +2. The time now is 12:36.

- Copyright 2024 4Tuning