![]() |
Importare masina tunata
Salutari,
La momentul dat locuiesc in Washington D.C., si la vara urmeaza sa ma intorc in Bucuresti pentru cativa ani. Vreau sa i-au masina cu mine si inca ma interesez de costul transportului, dar nu sunt sigur prin ce proces trebuie sa trec cand o aduc in tara. Am facut ceva modificatii la ea, si cea mai mare problema care cred ca ar putea aparea sunt emisiile, luand in considerare ca am inlocuit tot sistemul de esapament cu un high flow turbo back de 3 inch fara catalizator. Daca aveti experienta, sugestii sau sfaturi, va rog sa ma ajutati, multumesc. Este vorba despre un VW GTI din 2002, motor 1.8T 20v 180 CP din fabrica, la moment aproximativ 240-250 CP http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-..._7217605_n.jpg http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-..._6591659_n.jpg http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-..._5528924_n.jpg http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-..._6905467_n.jpg |
Re: Importare masina tunata
frumoasa masina ... probleme nu o sa ai cu modificarile, dar indicat ar fi sa ai omologare la ele (evacuare care banuiesc ca este si zgomotoasa, folie geamuri) ca poate dai de capsomani ;) ....
|
Re: Importare masina tunata
Din cate stiu eu problema cu emisiile apare doar daca vrei sa o inmatriculezi, in acest caz cel mai bine e sa montezi inapoi sist de evacuare stock, altfel te vei ingrozi la taxa de inmatriculare pe care o vei plati. Bafta.
|
Re: Importare masina tunata
Taxa de inmatriculare este afectata de evacuare? Ciudat. Nu cunosc sistemul legislativ din Romania prea bine, dar daca de exemplu pun evacuarea stock inapoi, inmatriculez masina, trec toate testele si emisiile, si pun inapoi evacuarea de 3" o sa mai am probleme? Care sunt sansele sa se agate un gabor de mine pentru evacuare zgomotoasa sau geamuri fumurii?
|
Re: Importare masina tunata
Quote:
|
Re: Importare masina tunata
RAR-ul asta este anual? si sa inteleg ca prin "omologare" va referiti la spaga?
Planul meu initial era sa-mi vand masina si sa cumpar ceva nou cand ajung acolo si sa o i-au de la 0, dar dupa cata munca am bagat in masina asta mi-e greu sa ma desprind de ea. Sper ca in Romania o sa am la fel de mult access la parti diferite precum aici. Alt lucru de care imi e frica sunt drumurile... am masina prea joasa pentru strazile din bucuresti |
Re: Importare masina tunata
Quote:
masina este intradevar foarte joasa, dar nu trebuie sa te sperii, daca mergi frumos nu se intampla nimic btw si aici ai acces la foarte multe piese, mare parte pe comanda din state :D |
Re: Importare masina tunata
deci trebuie trecut absolut tot, modificari mecanice si vizuale? e ciudata treaba, pare a fi un chin.
|
Re: Importare masina tunata
apropo, nu stiu daca conteaza sau nu dar am software pe ECU si sterge codul de la lipsa de catalizator. La noi cel putin, la masinile cu port OBD-II emisiile se citesc din ecu, si daca nu apare nici un cod, treci fara probleme. cat de amanuntit se testeaza emisiile in romania?
|
Re: Importare masina tunata
iti baga o "teava" pe finala si o accelereaza pana se plictisesc. nu e deloc amanuntit :D
modificarile de la motor nu trebuie trecute in carte doar evacuarea foliile si eventual rotile, iti verifica doar seriile de la motor si caroserie, noxele, franele si cam atat |
Re: Importare masina tunata
din experienta personala, crezi ca are rost sa incerc sa o trec cu evacuarea asta?
|
Re: Importare masina tunata
Quote:
|
| All times are GMT +2. The time now is 14:32. |
- Copyright 2026 4Tuning