Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Honda - Acura (https://forum.4tuning.ro/127-masina-mea-honda-acura.html)
-   -   '92 - CRX Del Sol EG2 - 1.6 DOHC (B16A2) - under development (https://forum.4tuning.ro/127-masina-mea-honda-acura/231477-92-crx-del-sol-eg2-1-6-dohc-b16a2-under-development.html)

kickass 04-03-11 20:13

Re: '92 - CRX Del Sol EG2 - 1.6 DOHC (B16A2) - under development
 
:shock: impresionant ce faci din masina asta..
felicitari!! ;)

Doc Mihai 04-03-11 22:48

Re: '92 - CRX Del Sol EG2 - 1.6 DOHC (B16A2) - under development
 
O treaba ca la carte!Bafta in continuare!

marutzu_vti 04-03-11 23:43

Re: '92 - CRX Del Sol EG2 - 1.6 DOHC (B16A2) - under development
 
spor la treaba si succes cu modificarile

Doc 06-03-11 04:02

Re: '92 - CRX Del Sol EG2 - 1.6 DOHC (B16A2) - under development
 
10 Attachment(s)
Multumesc pentru incurajari. Sper sa o scot cat mai curand pe strada. Mai sunt de facut cateva mici retusuri si e aproape gata.

Ceva piese comandate:

Doc 06-03-11 04:09

Re: '92 - CRX Del Sol EG2 - 1.6 DOHC (B16A2) - under development
 
17 Attachment(s)
Echipare plafon si instalare chedere noi:

cRbL 06-03-11 08:30

Re: '92 - CRX Del Sol EG2 - 1.6 DOHC (B16A2) - under development
 
Merita un sticky acest topic. Ar fi de vis daca ar avea toti rabdarea si placerea ta in "arta" reconditionarii. Multa bafta cu masina 8)

FAST&FURIOUS 06-03-11 08:46

Re: '92 - CRX Del Sol EG2 - 1.6 DOHC (B16A2) - under development
 
Se vede de la o posta acolo unde pasiunea isi spune cuvantul.
Felicitari si Bafta!!!

Doc 06-03-11 19:53

Re: '92 - CRX Del Sol EG2 - 1.6 DOHC (B16A2) - under development
 
5 Attachment(s)
Multumesc. Nu stiu daca poate fi numita arta pentru ca este primul meu proiect de restaurare si mai sunt multe de invatat. Sper sa il pot finaliza cu succes.
Urmeaza un nou episod:

Montaj emblema Honda

Doc 06-03-11 19:57

Re: '92 - CRX Del Sol EG2 - 1.6 DOHC (B16A2) - under development
 
14 Attachment(s)
Reconditionare chedere Honda CRX DelSol

Cand am cumparat masina, avea un strat nou de vopsea. Cel care a incercat sa o vopseasca n-a prea avut rabdare sa izoleze bine masina. A vopsit tot, inclusiv chederele la portiere. Cum bugetul s-a limitat un pic acum spre finalizarea proiectului, am decis ca pana reusesc sa achizitionez chedere, voi incerca o reconditionarea celor vechi. Vopseaua de pe chedere este in strat subtire si se poate curata cu diluant, eu am incercat cu nitrodiluant si a functionat. Trebuie insistat un pic mai mult. Acolo unde stratul este mai gros se poate incerca un smirghel fin dupa care se curata cu diluant.

Doc 08-03-11 23:48

Re: '92 - CRX Del Sol EG2 - 1.6 DOHC (B16A2) - under development
 
21 Attachment(s)
Cum să recondiționezi etrierii de frānă:

După etapa de sablare și vopsire īn cāmp electrostatic pe care care am aplicat-o etrierilor, a urmat recondiționarea garniturilor. Am comandat din US un set complet de garnituri Honda OEM, care a venit inclusiv cu pliculețe de vaselină. Și nu un singur fel, ci 3 tipuri: unul pentru garnituri și cilindru (vaselină incoloră), unul pentru sistemul de ghidaj (vaselină portocalie) și cel de-al treilea (vaselină roz) pentru pompă. Procedura de schimbare a garniturilor este simplă, dar necesită foarte multă atenție. Se īndepărtează garniturile vechi, se scoate cilindru și se curăță foarte bine etrierul cāt și cilindrul de rugină. Folosiți pentru curățare un spray de frānă, smirghel fin și o șurubelniță.

Montarea garniturii se face destul de greu. Mare atenție atunci cand gresați interiorul etrierului unde intră cilindrul să nu introduceți vaselina și īn sanțul unde se va instala garnitura. Aceasta trebuie să intre perfect pentru a nu fi aruncată afară. Cānd introduceți cilindrul īn etrier, aveti grijă să nu ciupiți garnitura.

!41! 09-03-11 07:17

Re: '92 - CRX Del Sol EG2 - 1.6 DOHC (B16A2) - under development
 
Nu cred ca as avea rabdare sa fac asa ceva . In plus nici nu cred ca as reusi sa restaurez o masina de la a la z :)
Respect .

LauX_LauX_LauX 09-03-11 10:21

Re: '92 - CRX Del Sol EG2 - 1.6 DOHC (B16A2) - under development
 
Excelent! Tzine-o tot asa...

Doc 09-03-11 11:53

Re: '92 - CRX Del Sol EG2 - 1.6 DOHC (B16A2) - under development
 
16 Attachment(s)
Cand te apuci de o lucrare de genul asta nu prea stii la ce sa te astepti. Cu cat desfaci mai mult la masina cu atat iti dai seama ca trebuie sa faci mai mult si e pacat sa te opresti.

Povestea nu se termina aic, urmeaza un nou capitol:

Aerisire instalatie de frana cu ABS

Discuri, placute si conducte noi. Etrierii au fost si ei reconditionati complet cu set complet de garnituri noi.

LauX_LauX_LauX 09-03-11 20:05

Re: '92 - CRX Del Sol EG2 - 1.6 DOHC (B16A2) - under development
 
Bravo! Bibelou cemai! Ma gandesc ca nu este o masina de toata ziua ci doar de wekend, nu-i asa? :)

Ce am observat, la axul planetarelor ai o guma acolo, care ajuta la cetrifuga si mai are un rol foarte importat ;) Putine modele au acele gume pe planetare.

Doc 09-03-11 22:40

Re: '92 - CRX Del Sol EG2 - 1.6 DOHC (B16A2) - under development
 
Mai chiar bibelou nu am reusit sa o fac, mi-as fi dorit dar am gresit un pas. Am refacut toata articulatia inainte sa ma apuc de restaurare si astfel am sarit peste sablare si vopsire brate fuzete si alte fiare din articulatie. Poate data viitoare cand peste cativa ani desfac iar articulatia pentru intretinere.

Imi doresc masina de zi cu zi pentru weekend am Accordul.


All times are GMT +2. The time now is 13:49.

- Copyright 2024 4Tuning