Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea BMW Seria 3 (https://forum.4tuning.ro/643-masina-mea-bmw-seria-3.html)
-   -   E46 - BMW - M3 (https://forum.4tuning.ro/643-masina-mea-bmw-seria-3/230957-e46-bmw-m3.html)

squid 05-01-11 08:53

E46 - BMW - M3
 
4 Attachment(s)
De mult timp am visat la un M3, iar in primavara am avut ocazia sa-mi cumpar unul.
Masina este din 2002 si am luat-o la combinatie cu fostul coupe ce l-am avut.

M3-ul cand l-am luat avea:
- jante RH pe 18" cu 10,5 J spate si pe fata 9 J
- suspensia terminata (cred ca din cauza jantelor si a drumurilor din ro ...)
- panouri interioare custom pline de fibra si urate (pe care le-am dat la schimb pe panouri stock)
- DVD aftermarket + monitoare in tetiere

Celelalte dotari fiind cele obisnuite pe M3 (piele, trapa, scaune full electrice, xenon ...)
Cateva poze cu masina cand am luat-o:

squid 05-01-11 09:07

Re: BMW - M3 E46
 
4 Attachment(s)
Prima modificare si cea de care aveam nevoie urgent:
- suspensie noua OEM
- Jante replica CSL - 19" + gume Toyo Proxes R1

P A K E 05-01-11 09:08

Re: BMW - M3 E46
 
Bun venit!
Trebuia sa scoti la lumina bestia!
Vreau sa spun atat! Arata foarte bine, cred ca si merge foarte tare!
Stiu ca are ceva modificari insa propietarul le va spune aici.
Multa bafta cu masina, si sa ai parte de senzatii :lol: , se pricepe M3-ul la asa ceva

Marian_nebunu 05-01-11 09:11

Re: BMW - M3 E46
 
Quote:

Originally Posted by P A K E (Post 3955105)
Bun venit!
Trebuia sa scoti la lumina bestia!
Vreau sa spun atat! Arata foarte bine, cred ca si merge foarte tare!
Stiu ca are ceva modificari insa propietarul le va spune aici.
Multa bafta cu masina, si sa ai parte de senzatii :lol: , se pricepe M3-ul la asa ceva

acum are vreo 300kg in minus :D:D:D:D:D

Cepreaneeeeeeeeeeee arzatear focu :D:D:D in sfarsit ai pus si tu masina :D
suspensia era terminata ca ala mergea cu ea pe drum de tara zi d zi :D am dat eu de fostul propietar al masinii prin Balotesti si l-am intrebat daca el a facut schimb cu tine si mi-a zis ca da :D ,sa vezi cercuri pe nisip ce dadea el cu 1.8 tau :lol: :D:D:D

asta e ,acum a ajuns p maini bune :D te pupa fratele Marean :D !!! si prezinta si tu masina "in prezent" NU CUM ERA:D

squid 05-01-11 09:36

Re: BMW - M3 E46
 
6 Attachment(s)
Multumesc Florine, i-a venit timpul, doar ca am asteptat pana o sa am ce sa prezint. Doar nu o sa pun masina aici ca i-am schimbat odorizantul :)

La multi ani Mareane! Nu a slabit chiar 300 de kg dar s-a usurat bine oricum. La primavara o punem pe cantar dupa ca mai fac unele "operatii" si scoatem din grasime.

Dupa suspensie si jante au urmat:
- capota: Seibon Carbon OEM
- scaunele: Seibon Carbon&Kevlar (mare necaz ca nu se potriveau sinele, au trebuit facute mici adaptari...)

Ricardinho 05-01-11 12:45

Re: E46 - BMW - M3
 
Super frumos, interesant proiect, bafta si sa o stapanesti sanatos colegu :D .... Si poate la primavara le facem si lor o intalnire asa ( la masini ) :D

squid 05-01-11 13:02

Re: E46 - BMW - M3
 
1 Attachment(s)
Facem cum sa nu, poate ne vedem la prima legala in primavara. Bafta si tie!

Pe partea de motor nu am vrut sa modific prea multe, consider ca a fost "intins" la maxim de inginerii BMW - fiind un motor destul de sensibil.
Modificarile au fost doar:
- filtru in carcasa originala K&N
- bujii NGK Iridium
- Rogue Engineering Power Pulleys

Rezultatul in fisa dyno din atasament. Urmeaza la vara ECU update facut la Vmax - daca ajung cu masina in Germania.

Ricardinho 05-01-11 13:14

Re: E46 - BMW - M3
 
Quote:

Originally Posted by squid (Post 3955648)
Facem cum sa nu, poate ne vedem la prima legala in primavara. Bafta si tie!

Pe partea de motor nu am vrut sa modific prea multe, consider ca a fost "intins" la maxim de inginerii BMW - fiind un motor destul de sensibil.
Modificarile au fost doar:
- filtru in carcasa originala K&N
- bujii NGK Iridium
- Rogue Engineering Power Pulleys

Rezultatul in fisa dyno din atasament. Urmeaza la vara ECU update facut la Vmax - daca ajung cu masina in Germania.


Oho ce frumoasa fisa, 361 hp .. mmm e un CSL acum :P ... tare ... Vreau si eu niste rogue power pulleys :D ... Ai cum sa faci rost ?

squid 05-01-11 13:24

Re: E46 - BMW - M3
 
Sunt comandate de pe ebay, mi le-a adus un baiat din Pitesti care cu asta se ocupa.
Nr. de tel: 0723.342.506, 0751.698.882.
Trebuie sa dai un avans (sa ai incredere) - am multi prieteni care aduc de pe e-bay cu el si nu au avut probleme.

Adryanbmw 05-01-11 16:28

Re: E46 - BMW - M3
 
frumos m3-ul sa-l stapanesti sanatos ai grija de el ce planuri ai pt el?bafta la modificat numai bine:-P

Alexutzzz 05-01-11 16:53

Re: E46 - BMW - M3
 
Frumoasa masina.Ce pret a avut?
Am fost interesat si eu de m3 dar am preferat ceva mai comfortabil si un motor mai relaxat,folosesc masina zi de zi.Daca este a2a masina este perfecta.Tot ce imi doresc la a mea este un diferetial blocant care din pacate bmw nu pune decat pe M de ceva timp.
Sa o stapanesti sanatos,sunt curios cat de comfortabile sunt scaunele la un drum +200km
Aveau la AB m3 2002 parca cu putini km 20.000 euro,tipla masina.

RacerJunior 05-01-11 18:41

Re: E46 - BMW - M3
 
Foarte frumoasa masina. Imi plac jantele. Sa o stapanesti sanatos.
Va fi un proiect daily-driver sau mai mult pentru week-end?

ady_viteza 05-01-11 19:06

Re: E46 - BMW - M3
 
Frumoasa masina si foarte interesante scaunele:D
Cum ai facut cu senzorii de airbag din scaunele originale?....au si scaunele astea sport conectori pentru senzori?
Pentru ca stiu ca nu mai functioneaza airbaguri-le in cazul asta.

squid 06-01-11 07:53

Re: E46 - BMW - M3
 
4 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by Adryanbmw (Post 3956258)
frumos m3-ul sa-l stapanesti sanatos ai grija de el ce planuri ai pt el?bafta la modificat numai bine:-P

O sa fie masina de distractie, planuri am sa-l usurez cat mai mult si sa particip la cat mai multe legale :)

Quote:

Originally Posted by Alexutzzz (Post 3956345)
Frumoasa masina.Ce pret a avut?
Am fost interesat si eu de m3 dar am preferat ceva mai comfortabil si un motor mai relaxat,folosesc masina zi de zi.Daca este a2a masina este perfecta.Tot ce imi doresc la a mea este un diferetial blocant care din pacate bmw nu pune decat pe M de ceva timp.
Sa o stapanesti sanatos,sunt curios cat de comfortabile sunt scaunele la un drum +200km
Aveau la AB m3 2002 parca cu putini km 20.000 euro,tipla masina.

Am dat un E46 318 CI + diferenta.
O perioada am folosit si eu m3-ul zi de zi, dar acum folosesc un Sandero 1.5 dci :)
Scaunele nu le-am testat la drum lung, transport masina pe trailer ...

Quote:

Originally Posted by RacerJunior (Post 3956762)
Foarte frumoasa masina. Imi plac jantele. Sa o stapanesti sanatos.
Va fi un proiect daily-driver sau mai mult pentru week-end?

Multumesc. Mai mult de week-end.

Quote:

Originally Posted by ady_viteza (Post 3956860)
Frumoasa masina si foarte interesante scaunele:D
Cum ai facut cu senzorii de airbag din scaunele originale?....au si scaunele astea sport conectori pentru senzori?
Pentru ca stiu ca nu mai functioneaza airbaguri-le in cazul asta.

Nu au conectori, dar voi anula senzorii - am gasit ceva pe net si se poate face, nu o sa mai dea eroare.

De Craciun pentru ca merita si urma sa intre la garaj pana in primavara a mai primit ceva cadouri:
- geamuri lexan margard de la Plastic 4 Performance (laterale fata/spate + luneta)
- plafon carbon OEM de M3 CSL

Din pacate nu am reusit sa le montez pentru ca era plecat mecanicul din tara si masina trebuia sa o trimit la Arad ca aveam trailer disponibil ... drept urmare le voi monta la primavara

Caius TM 06-01-11 09:07

Re: E46 - BMW - M3
 
bafta! evacuarea nu o schimbi?


All times are GMT +2. The time now is 15:58.

- Copyright 2024 4Tuning