Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Iasi (https://forum.4tuning.ro/36-iasi.html)
-   -   Boicot Benzinărie (https://forum.4tuning.ro/36-iasi/229401-boicot-benzinarie.html)

criminales 13-01-11 12:52

Re: Boicot Benzinărie
 
Deprecierea cu 46% a monedei nationale compenseaza o parte din scaderea cu 73% a pretului barilului de petrol astfel incat in lei, barilul s-a ieftinit doar cu 60% (132 lei vs 332 lei). Aplicand aceasta scadere procentului de 65% din pretul benzinei cat reprezinta importurile, ajungem la un pret de 2.45 ron/litru. La acest pret trebuie sa adaugam atat cei 18 bani cat reprezinta accizele si trecerea la euro 5, cat si cresterea costurilor de exploatare a Petrom anul trecut (12% din 35% cat am presupus ca reprezinta productia proprie) ceea ce duce pretul final la 2.75 ron/litru, cu 15% mai mic decat cel actual.

Trebuie sa repet faptul ca pretul de 2.75 lei/litru este unul mare pentru ca Petrom nu importa 65% din ce vinde ci 25% insa pe noi ne intereseaza in primul rand pretul mediu al pietei iar din acest punct de vedere, calculul este unul corect.

Spre comparatie, in SUA, la mijlocul anului trecut pretul maxim al unui galon de benzina era de $4.4 iar acum acelasi galon costa $2, de unde rezulta o scadere de 54%. Deci la altii se poate.

Peste tot in lume, companiile petroliere inregistreaza profituri uriase iar in aceste conditii Petrom nu are de ce sa faca exceptie, insa mi se pare o lipsa de bun simt sa motivezi toate cresterile de pret prin evolutia preturilor la nivel international iar cand vine vorba de scadere, sa spui ca nu poti reduce pretul pentru ca intre timp au crescut costurile sau s-a depreciat dolarul.

criminales 13-01-11 13:19

Re: Boicot Benzinărie
 
Trebuie sa ne suparam INTOTDEAUNA cand cresc impozitele pentru ca ele inseamna HOTIE in orice procent exista in pretul de vanzare al carburantului. Statul nu ne ofera nimic de acele taxe ascunse din pretul combustibililor. Nu prea cred ca o sa se reduca radical consumul de servicii de transport pentru ca bunurile si serviciile nu se pot teleporta in piata. Statul rade abuziv banii din buzunarul meu fara sa ma intrebe si fara ca eu sa pot comenta (ia incercati sa refuzati sa va platiti vreun impozit).

sechestru pe bunuri salariu
asa ca chiar nu suporta concurenta statul roman
Deci, impozitarea duce la cresterea preturilor si deci la scaderea puterii de cumparare! De cele mai multe ori, cresterea unui impozit are ca efect reducerea consumului… asadar, intotdeauna ar trebui sa ne suparam cind statul creste impozitele, intrucit consumatorul este cel care plateste impozitele!

E o dovada in plus de debandada si dezordine creata de catre stat. Si nimic mai mult. Companiile petroliere sunt destul de puternice sa se apere de stat si sa valorifice orice slabiciune de reglementare care apare. Sunt un inamic pe masura statului. Din pacate, in acest razboi cad victima consumatorii pe care nu da doi bani nici statul dar nici companiile petroliere care sunt cumva tot de stat si care prospera cu ajutorul sau din plin.

mituc 13-01-11 15:49

Re: Boicot Benzinărie
 
Protestul e bun ca idee, insa probabil ar trebui schimbata modalitatea de protest. Sa mergi cu sacose de monezi si sa-l pui pe ala de la casa sa-si sparga creierii numarind e putin deplasat si ineficient in acelasi timp.
Ala de la casa are un salariu la fel de mic ca si al nostru, are aceleasi probleme acasa, si se loveste de aceeasi problema a necesitatii de a alimenta si a consturilor fiecarei alimentari ca si noi cei care protestam.

Revin cu sugestia de a plati sume mici cu card de credit/debit, companiile vor inregistra pierderi astfel pentru ca la fiecare operatiune se percep niste comisioane care fac relativ ineficienta orice tranzactie sub 10RON. Daca platiti 50 de bani sau 1RON cu cardul si ei platesc comision pe tranzactie de 20-50 de bani deja gindind in procente pierderile devin semnificative.
Eventual cineva care lucreaza in domeniul bancar poate sa ofere mai multe detalii despre cum functioneaza asta.

Daca cei care au mers la proteste au reusit sa aloce ceva timp pentru asta atunci ar putea pune 10 litri de benzina cite un litru sau jumate, sau chair cite 100-200ml daca aveti timp - si puteti face asta la benzinarii unde nu e coada sa nu-i incurcati pe cei care au de ajuns undeva secolul asta.
Practic compania petroliera va incasa undeva la vreo 3-3.5RON/l platind astfel, sau chiar mai putin :twisted: :)

Pe cind daca le dati 2 kile de monezi in loc de o bancnota ei nu vor pierde nimic, doar ii aduceti in pragul disperarii pe cei de la case care, repet, au aceleasi probleme ca si noi + cele pe care i le cream noi injurindu-i si dindu-le sa numere fire de par cu manusa de box desi ei nu au nici o vina.

criminales 13-01-11 16:29

Re: Boicot Benzinărie
 
Am cautat taxele incluse in benzina de la 1 ianuarie 2011:
- acciza este de 467 EUR / tona
- taxa de drum este de 125 EUR / tona
- taxa de solidaritate (cate un cent / litru - motivul este acoperirea prejudiciului din urma falimentului Bancorex) adica 10 EUR / tona
Producatorul are pretul de aproximativ 370 EUR / tona.
Astfel rezulta urmatorul pret pe tona de benzina:370+467+125+10=972 EUR /Tona (taxe si accize)
Se adauga TVA de 24 % adica 233.28 EUR
Totalul este de 1205.28 EUR/tona
Un litru de benzina este 1.205 EUR (aproximativ 5.15 RON)
Producatorul incaseaza 370 EUR/tona
Statul incaseaza 835.28 EUR/tona


ASA CA OAMENI BUNI REVOLTA ESTE UN CUVANT PREA MIC,,,,DA MAI DEPARTE DACA ESTI ROMAN




ASTEA SUNT INTOXICARI ALE OMV_PETROM
NU VA MAI LASATI INDUSI IN EROARE
ACCIZA ESTE LA MINIMUL E.U. ADICA 359 EURO/MIA DE LITRI NUMAI DATI MASSURI DIN ASTEA FALSE
O SPUN UNTRR-UL FORT-UL SI TELEVIZIUNILE CARE AU FACUT CERCETARI
AVEM CEA MAI SCUMPA BENZINA FARA TAXE DIN EUROPA IAR PROCENTUL ESTE DE:

50% TAXE SI ACCIZA
50% PRODUCATORUL SI DISTRIBUITORUL

http://www.money.ro/petrolistii-ne-a...na_819136.html



atentie ce dati mai departe multumim de informatie dany

MihaiCsl 13-01-11 18:00

Re: Boicot Benzinărie
 
Un banc ca sa ne mai destindem fruntile :D

Un parlamentar iese agale din sala de sedinte si se intalneste cu un coleg din opozitie care se plimba pe hol si-l intreaba soptit:
- Nici tu n-ai somn?

cangri 13-01-11 20:34

Re: Boicot Benzinărie
 
1 Attachment(s)
Sloganul Protestului in Lunile Februarie si Martie cand nimeni nu va cumpara ceva de la Petrom/OMV.

cangri 13-01-11 20:51

Re: Data Boicot 2011 a.k.a Marea Miscare
 
1 Attachment(s)
Sloganul Protestului in Lunile Februarie si Martie cand nimeni nu va cumpara ceva de la Petrom/OMV.

MihaiCsl 13-01-11 21:16

Re: Boicot Benzinărie
 
http://i55.tinypic.com/4ugmeb.jpg
Uitati-va la asta, curios, nu?
Daca pana maine dimineata nu se rezolva, dau edit la cel de pe 7.

DarkDriver 13-01-11 23:34

Re: Boicot Benzinărie
 
1 Attachment(s)
Ar trebui sa il modifici din seara asta, mai sunt si pasari de noapte :D

mituc 14-01-11 08:45

Re: Boicot Benzinărie
 
Quote:

Originally Posted by mituc (Post 3981826)
Revin cu sugestia de a plati sume mici cu card de credit/debit, companiile vor inregistra pierderi astfel pentru ca la fiecare operatiune se percep niste comisioane care fac relativ ineficienta orice tranzactie sub 10RON. Daca platiti 50 de bani sau 1RON cu cardul si ei platesc comision pe tranzactie de 20-50 de bani deja gindind in procente pierderile devin semnificative.
Eventual cineva care lucreaza in domeniul bancar poate sa ofere mai multe detalii despre cum functioneaza asta.

Lucreaza cineva in domeniul bancar sau are cunostinte care lucreaza ca sa confirme cele de mai sus, eventual sa ne dea o idee asupra valorii comisioanelor platite de firme atunci cind cineva achita cu cardul? Cumparatorul nu plateste nici un comision.

Vad ca voi sinteti hotariti sa mergeti sa urlati pe strada in loc sa faceti ceva care sa-i doara cu adevarat, si asta e ineficient si inutil.

criminales 14-01-11 08:52

Re: Boicot Benzinărie
 
Quote:

Originally Posted by mituc (Post 3984068)

Vad ca voi sinteti hotariti sa mergeti sa urlati pe strada in loc sa faceti ceva care sa-i doara cu adevarat, si asta e ineficient si inutil.

NU merge nimeni sa urle pe strada.

MihaiCsl 14-01-11 13:10

Re: Boicot Benzinărie
 
Quote:

Originally Posted by DarkDriver (Post 3983544)
Ar trebui sa il modifici din seara asta, mai sunt si pasari de noapte :D

A revenit dimineata, chiar postase emilian pe acolo parca si cand ajung inapoi acasa de la scoala, aceiasi problema, cum ziceam, ceva necurat aici.
Am dat edit la cel de pe data de 7 :)

DarkDriver 14-01-11 19:57

Re: Boicot Benzinărie
 
Federatia Operatorilor de Transport Rutier au de gand sa participe la manifestul impotriva scumpirii exagerate a pretului carburantilor. Astfel, acestia au trimis o adresa catre toti membrii sai pentru a boicota benzinariile OMW Petrom in datele de 17, 18 si 19 ianuarie.

„Am trimis adrese către toţi transportatorii care fac parte din asociaţia noastră şi le-am cerut să analizeze posibilitatea de a sista alimentarea cu carburanţi de la benzinăriile din grupul OMV Petrom pentru 2-3 luni. Vrem să facem acest lucru împreună cu cetăţenii pentru ca firmele petroliere să înţeleagă că nu pot merge la nesfârşit cu scumpirile astea”, a spus, pentru Money.ro, Augustin Hagiu, preşedintele FORT, cea mai mare organizaţie de profil din România.

Pe de alta parte, Uniuniea Nationala a Transportatorilor din Romania s-a declarat boicotarii unei anumite companii. Prin vocea vicepresedintelui UNTR, Ion Lixandru, acestia au declarat ca nu ar fi corect sa se traga la raspundere doar OMW Petrom pentru ca, la urma urmei, fiecare companie isi joaca sansa ei asa cum stie mai bine. In schimb, acuza Guvernul de scumpirea carburantilor pentru ca, desi are puterea sa controleze acest fenoment, nu o face!


Uite ca se face ceva de amploare in sfarsit :D

andrei:) 14-01-11 21:10

Re: Boicot Benzinărie
 
poze de azi gasiti aici.
Imi pare rau pentru incidentul neplacut. Sper sa fie prinsi acei indivizi.

cotto 14-01-11 21:18

Re: Boicot Benzinărie
 
Quote:

Originally Posted by andrei:) (Post 3986153)
poze de azi gasiti aici.
Imi pare rau pentru incidentul neplacut. Sper sa fie prinsi acei indivizi.


Dar ce s-a intamplat ?

Revin si cu un filmulet. BRAVO VOUA! TOT RESPECTUL!

http://video.bzi.ro/video/show/prote...din-iasi-8949#

andrei:) 14-01-11 21:24

Re: Boicot Benzinărie
 
la petrom in pod de piatra, un tip cu un opel corsa a inceput sa faca figuri ca de ce blocam pompele.. etc. ca suntem in sec 21, si ca legea se face cu pistolul si nu cu pumnul.. iar la omv in bucium a mai venit cu inca o masina cu doi malaci, si au luat la bataie pe un coleg de'al nostru. si ca de obicei politia statea si se uita... ca deh.. romania.. mai departe nu stiu sa iti spun ce s-a intamplat ca am plecat..




http://www.ziaruldeiasi.ro/economic/...cidente~ni6vld

cotto 14-01-11 21:25

Re: Boicot Benzinărie
 
Ce TARANI! Asta e mentalitatea si cocalarimea din Romania! Nu ai ce sa le ceri!

Emiliannec 14-01-11 22:01

Re: Boicot Benzinărie
 
poze si filme de la noi... 8)

incidentele astea sunt la ordinea zilei in traficul din RO. Este doar o chestiune de noroc sau ghinion sa (nu) fii implicat in asa ceva. Eu am patit-o si deja stiu cum trebuie procedat :o

criminales 14-01-11 22:21

Re: Boicot Benzinărie
 
dany12epz

Stage 5

dany12epz's Avatar

Join Date: Jan 2007
Oras: bucuresti
Age: 27
Posts: 417

Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale
http://www.money.ro/transportatorii-...om_821746.html

Transportatorii se aliază cu populaţia şi pregătesc boicotul benzinăriilor OMV Petrom

"Cea mai mare organizaţie patronală din domeniu a trimis o adresă către toţi membrii ei prin care se propune un embargo total impotriva benzinăriilor OMV Petrom care să ţină măcar 2 luni. Asta în timp ce mii de persoane fizice au ameninţat că nu vor alimenta deloc autoturismele cu carburanţi în primele trei zile ale săptămânii viitoare".

Va spuneam de ieri de acest lucru mai ales celor care spuneau ca degeaba numia mergem noi la Austrieci cva merg transportatorii...SOLIDARITATE FRATILOR...VA ESTE ATAT DE GREU SA MAI MERGETI 500 METRI IN PLUS SAU SA FACETI STANGA IN LOC DE DREAPTA
E prima mare sansa de la revolutie sa aratam solidaritate si ca ne pasa...nu aveti nici o scuza....Transportatorii se raliaza,toatya lumea ne-a auzit demersurile datorita media...oamenii politici si din societatea civila ne arata calea....DEPINDE DE NOI SA NUMAI FIM NESIMTITI...ca de 20 de ani ne ascundem ca soarecii in casa si stam pe forumuri sa cautam nod in papura si sa faecm pe Toma necredinciosu la orice propunere utila...La iasi intr-o pompa colegii nostrii si noi am fost facuti mizerii...aratati-le ca nu sunteti asa.
dany12epz i

DarkDriver 14-01-11 22:35

Re: Boicot Benzinărie
 
Si un articol cu un sambure de adevar http://www.ziaruldeiasi.ro/economic/...ni-foto~ni6vld

Cu o mica inadvertenta, Criminales a aplanat conflictul, cei de la rutiera stateau de vorba cu atacatorii, se pare ca se cunosteau.

DarkDriver 14-01-11 22:40

Re: Boicot Benzinărie
 
Si inca un protest anuntat de aceasta data de CNR care se pare ca va fi de anvergura. http://www.ziaruldeiasi.ro/economic/...protest~ni6vi0

Emiliannec 14-01-11 22:41

Re: Boicot Benzinărie
 
"se vorbeste" ca incidentul de la OMV nu a fost unul intamplator :rolleyes2

criminales 15-01-11 05:06

Re: Boicot Benzinărie
 
asa e nu e intimplator

mituc 15-01-11 07:16

Re: Boicot Benzinărie
 
In ultima vreme nu am prea avut timp sa urmaresc toate evenimentele si va rog sa-mi explicati si mie un lucru: de ce protestul vizeaza in primul rind grupul omv-petrom? Si rompetrol are puncte de extractie in romania (petromidia?) si au preturi identice.
Nu fac vreo sugestie, doar vreau sa inteleg.

m3_catalin 15-01-11 11:20

Re: Boicot Benzinărie
 
Quote:

Originally Posted by mituc (Post 3987007)
In ultima vreme nu am prea avut timp sa urmaresc toate evenimentele si va rog sa-mi explicati si mie un lucru: de ce protestul vizeaza in primul rind grupul omv-petrom? Si rompetrol are puncte de extractie in romania (petromidia?) si au preturi identice.
Nu fac vreo sugestie, doar vreau sa inteleg.


se doreste presarea unuia singur ca sa scada preturile si nemaiavand ceilalti clienti sa faca la fel

ChuckyOvi 15-01-11 15:15

Re: Boicot Benzinărie
 
In data de 14.01.2011 au fost prezente la boicotare urmatoarele orase :
1 Ploiesti
2 Constanta
3 Valcea
4 Galat
5 Deva
6 Sibiu
7 Iasi
8 Baia Mare
9 Tg Mures
10 Tg jiu
11 Brasov
12 Buzau
13 Tulcea
14 Cluj
15 Focsani

Speram ca la urmatoarea boicotare sa fie mai multe orase si mult mai multi soferi pentru a vedea si ei ca ne pasa.

Florinelu' 15-01-11 17:38

Re: Boicot Benzinărie
 
azi 15.01......au facut si in vaslui...eram prin vs cu niste treaba si am vazut coloana...erau cam 20 de masini...mai bine chiar.....bv lor....;))))...hai baietii pe ei ....pe mama lor:)))):D:D

kristi_is 15-01-11 20:30

Re: Boicot Benzinărie
 
buna seara.
ati facut cumva poze in timpul incidentului ? sau a filmat cineva ? oricum, daca s-a intamplat pe teritoriul benzinariei sau in apropiere sigur camerele lor au inregistrat. trebuie facuta plangere la politie si 'presat' acolo, sa se duca sa ia inregistrarile si etc. pt ca daca se face doar plangere si se lasa la mana lor, sigur o dau la ascuns, avand in vedere si faptul ca...se stie cine i-a chemat pe aia.
baiatul cum se simte ? e rau lovit ? sau doar... ?

Emiliannec 15-01-11 21:29

Re: Boicot Benzinărie
 
incidentul s-a consumat in cateva fractiuni de secunda. Eu personal nu am putut imortaliza nimic, dar cu siguranta a fost surprinse imaginile de camerele de supraveghere de la iesirea din benzinarie. Din ce stiu s-a facut plangere la sectia 5 si chiar s-a discutat minute in sir pe acesta tema cu un agent dornic sa lamureasca situatia :rolleyes2
Colegul agresat nu a avut mare lucru, de fapt nici nu stiu daca a apucat sa il atinga respectivul, cert este ca a venit cu tupeu deodata sa ii imparta cateva.. noroc cu Broasca care a fost pe faza si a sarit sa ii desparta ;)

kristi_is 15-01-11 21:57

Re: Boicot Benzinărie
 
aha. foarte bine. sa se tina de plangere, in caz ca a fost ceva serios. am vazut intr-un ziar ca i-a rupt si haina. cu atat mai mult, daca erau si prieteni cu politistii spune totul :p si in pacurari s-a luat lumea de cei care au ramas pe la final, dar nu s-a ajuns asa departe.

CristiTL 16-01-11 00:34

Re: Boicot Benzinărie
 
Dragi romani, protestul din 17,18 si 19 nu inseamna mai nimic... 3 zile nu vor muri ei... O solutie mai buna ar fi ca toata lumea sa nu mai cumpere carburant de la o companie, aceasta fiind nevoita sa scada pretul ca sa nu falimenteze... Atragand apoi clientii si pierzand ceilalti, si acestia din urma ar fi nevoiti sa scada pretul. Cel mai mare impact ar fi falimentarea PETROM. DECI, IN PERIOADA 15 IAN-15 FEB SA NU MAI ALIMENTAM DE LA PETROM! Dupa ce PETROM va fi fortat sa scada pretul vom alimenta numai de la ei... ceilalti vor fi si ei nevoiti sa intre in competitie si astfel vom avea cu adevarat o economie de piata... FORTATA DE NOI! Daca vrei sa ajuti la acest protest chiar daca nu ai masina... raspandeste acest mass! Va multumim si nu uitati: UNITATEA INVINGE!

Emiliannec 16-01-11 01:02

Re: Boicot Benzinărie
 
ideea de baza am enuntat-o si eu in acest topic cu aproape o saptamana in urma :D

+1 pentru ce ai scris mai sus! ;)

criminales 16-01-11 07:43

Re: Boicot Benzinărie
 
Nautilus

Stage 5

Nautilus's Avatar

Join Date: Apr 2005
Oras: Bucuresti
Age: 30
Posts: 1,794
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]

Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale
Nu are importanţă ce se ştie şi ce nu.

1. Poliţiştii erau în uniformă? Aveau insigne cu numere?
2. Jandarmii erau în uniformă? Aveau insigne cu numere?
3. Poze ale incidentului s-au făcut?
4. După identificarea agresorului, s-a depus plângere?

A se reţine:

Pe vremea Răposatului, riscul de a întâlni un miliţian sau securist era destul de redus. Dar cine călca strâmb risca destul de multe din partea unor oameni din populaţia civilă.

La venirea minerilor, ei au bătut şi au spart multe capete. Dar atât martorii cât şi înregistrările filmate arată că au fost sprijiniţi de bătăuşi în civil.

Când "s-au împărţit mici şi bere pentru voturi", cei care au mâncat şi votat erau din populaţia civilă.

Aceşti civili în zilele noastre se numesc cocalari. Nu s-au numit tot timpul aşa.

Dar aceşti cocalari -sau părinţii lor, cocalarii bătrâni de azi- cu 20 de ani în urmă susţineau tăcut regimul. Sau mai puţin tăcut, cu câteva mormăieli dispreţuitoare îmbibate de damful vodcii Săniuţa şi berii Griviţa

Astfel încât, trebuie reacţionat legal la cea mai mică provocare. Chiar dacă eşti convins că vor arunca reclamaţia la coş (foarte posibil să nu-şi asume însă un asemenea risc!), ea trebuie făcută, însoţită de declaraţiile martorilor, cât mai amănunţite. Şi de probe.

Dacă nu reacţionezi legal, e suficient să spună unul "golanii ăia". Şi gata. Chiar dacă n-au mineri, de dat în cap mai pot da alţii. Şi de acolo, odată ce eşti "golanul ăla", poţi să crăpi. Nu mai dă nimeni două parale pe tine, nici măcar dacă eşti la puşcărie sau în scaunul cu rotile. "Golanii şi-au meritat-o. Ei sunt de vină, noi doar plantam nişte panseluţe ".

~Nautilus

da ce sa zic ???????


INTRATI AICI SI DATI MAI DEPARTE http://eject.ro/

Serjan-SRG 16-01-11 09:27

Re: Boicot Benzinărie
 
Quote:

Originally Posted by kristi_is (Post 3988888)
buna seara.
ati facut cumva poze in timpul incidentului ? sau a filmat cineva ? oricum, daca s-a intamplat pe teritoriul benzinariei sau in apropiere sigur camerele lor au inregistrat. trebuie facuta plangere la politie si 'presat' acolo, sa se duca sa ia inregistrarile si etc. pt ca daca se face doar plangere si se lasa la mana lor, sigur o dau la ascuns, avand in vedere si faptul ca...se stie cine i-a chemat pe aia.
baiatul cum se simte ? e rau lovit ? sau doar... ?

Cica figurantul ala care sa sarit la bataie..a primit amenda in valoare de 400 lei.atata tot :)

afteru 16-01-11 10:43

Re: Boicot Benzinărie
 
Nu vad unde este unitatea ... atat timp cat cineva din afara grupului vostru a reusit sa intre sa loveasca/ameninte pe baiatul care era cu voi. Sau unii au venit doar la impresie ca fac si ei ceva.Politia zice ca nu a vazut nimic dar dintre voi care ati vazut, ce ati facut ?! Din ce am citit noroc de criminales.

Quote:

Originally Posted by CristiTL (Post 3989529)
sa nu mai cumpere carburant de la o companie, aceasta fiind nevoita sa scada pretul ca sa nu falimenteze...

Ma tu te auzi ce spui..am tot vazut atatea lozinci cu faliment, faliment..
Uite ce face Petrom Noul sediu Petrom de peste 130 milioane euro , si crezi ca are sa sufere.

Quote:

Originally Posted by CristiTL (Post 3989529)
Atragand apoi clientii si pierzand ceilalti, si acestia din urma ar fi nevoiti sa scada pretul.

Bine l-au scazut. Apoi te intorci la petrom. De unde stii ca nu va creste pretul la loc ?! O iei de la capat ?

Quote:

Originally Posted by CristiTL (Post 3989529)
Dupa ce PETROM va fi fortat sa scada pretul vom alimenta numai de la ei... ceilalti vor fi si ei nevoiti sa intre in competitie si astfel vom avea cu adevarat o economie de piata

Cine ii obliga ?! Rusii de la Lukoil au dat deja 50% din oameni afara lukoil renunta la sediul din bucuresti si concediaza 50% din angajati. Crezi ca va scadea pretul , mai face restructurari.

Nu ai vazut statul....a scazut pretul la ceva ?! Nu. A facut restructurari.

Sa aiba succes miscare intr-o oarecare masura, dar in limitele realitatii.

criminales 16-01-11 11:17

Re: Boicot Benzinărie
 
Originally Posted by wallypif View Post
Numele meu este Valeriu Pricop si sunt din Husi. Permiteti-mi sa va rapesc din timpul d-stra pretios 3 minute si veti vedea cum se poate scade pretul la orice produs de oriunde-ar fi el in lumea asta. Exista o solutie insa nimeni nu doreste a o spune. De ce oare? Ori nu si-au dat seama ce solutie sa gaseasca ori o stiu dar nu o spun. FRATI ROMANI concurenta este mama economiei. Acolo unde este concurenta este si pretul mai mic insa daca cei ce comercializeaza acelasi produs la acelasi pret incalca o lege a economiei nascandu-se astfel monopolul. Nu va explic mai multe pentru ca o sa va plictisesc insa trec direct la subiect. Ei comercializeaza motorina si benzina la acelasi pret. Hai sa spunem ca difera de la o companie la alta doar cu cativa banuti. Orice-ar fi toate companiile cresc pretul in acelasi timp ca un facut. Stiti de ce il cresc? Pentru ca indiferent de pret noi tot alimentam. Renuntam la o haina, la papica, la un produs pentru a cumpara motorina sau benzina. DECI? Vedeti? Cerere exista. Fiecare punem in rezervor de la orice benzinarie pentru ca nu difera pretul. Aici este problema dragii mei. Ei sunt uniti. Noi nu. Ia hai sa fim acum noi uniti si sa dizolvam fratia lor fortandu-i sa sparga monopolul si sa creeze inapoi concurenta. Ce-nseamna acest fapt? Eu lansez ideea insa impreuna vom alege compania care se va debarasa de acest legamant al lor. IATA SI SOLUTIA CORECTA: "De azi inainte nu mai alimenteaza de la o anumita companie nimeni. E clar? Nimeni. Ce credeti ca vor face directorii de marketing ai companiei respective? Vor astepta sa vada cum zi de zi castiga tot mai putin pentru ca nu mai au clienti? NU dragii mei. Vor fi spargatorii legamantului si vor scade imediat pretul pentru a ne atrage la ei. Acest fapt intamplandu-se, binen-teles vom alimenta doar de la compania cu cel mai mic pret. Ce vor face celelalte companii? Vor scade pretul in urmatoarea zi pentru a nu iesi in pierdere si pentru a-si recastiga clientii. Putem face acest protest impreuna si de atatea ori pana cand vom readuce pretul real al motorinei si benzinei in limitele suportabilitatii venitului nostru. Va spun dragii mei... numai daca aud companiile ce punem la cale vor scadea imediat pretul dara-mi-te sa-l mai si punem in aplicare. Haideti cu totii pe forum, prin apeluri, prin mesaje, prin aparitii televizate sau transmisii radio sa stabilim compania spargatoare de intelegere si vom fi cu un pas in fata lor. Daca suntem uniti castigam daca nu... nu prea. Parerea mea este sa nu mai alimentam de la cea mai mare companie din Romania dar acest lucru il vom hotari cu totii. VEDETI? Eu am gasit solutia foarte usor pentru ca este o vertebra a economiei rupta voit insa doar unul langa altul obtinem ceva. Nu sta cu mainele in san! Spune-le prietenilor tai, vecinilor, tuturor. STABILIM CU TOTII compania la care sa nu mai alimentam. Hai fratilor! CURAJ! O saptamana, doua, trei , o luna de zile evitam o singura companie si am castigat. Trebuie sa stabilim doar compania. Indiferent care. Va spun 100% ca din ziua in care am pus cu totii in aplicare acest plan in maxim o saptamana se va afla in toata tara. Imediat protestul ia proportii nationale iar compania va scade pretul inevitabil evitand astfel falimentul. Chemati presa intr-un oras si stabiliti in fata camerelor compania ce va fi evitata sa stim si noi de unde incepem. E foarte, foarte simplu. Stiti cum se spune... "BUTURUGA MICA RASTOARNA CARUL MARE". Dar buturuga langa buturuga ce rastoarna? TOTUL. Mult curaj tuturor! Fii mandru de tine daca-ti indemni prietenii sa facem acest pas.
+1 si de la mine, in februarie nici nu mai pun piciorul in OMV Petrom.


dati mai departe pe siturile de socializare si haideti sa facem ceva
Nascut in romania
Crescut in romania
Deci sunt roman
si am de GIND sa fac ceva
ceia ce unii numesc prostie inconstienta

asa e dar cineva trebuie sa o faca


criminales 16-01-11 16:02

Re: Boicot Benzinărie
 
Previziune sumbra ca efect al protestelor:

Conform principiilor de marketing & management, o companie ce doreste profit, trebuie sa faca tot posibilul pentru maximizarea profitului si diminuarea costurilor (sau mentinerea acestora pe o linie fixa, atat timp cat exista profit +1 ron).

In situatia de fata, grupul OMV/Petrom, prin scaderea incasarilor in februarie / martie 2011, vor intra in imposibilitate de plata a datoriilor si de aici vor trebui sa regandeasca strategia actuala de management a riscului. In mod sumbru pentru noi si o parte din angajatii lor, pot spune ca au si optiunea urmatoare: lichidarea unor statii de alimentare cu incasari slabe si concedierea angajatilor + o usoara crestere a preturilor carburantilor in vederea acoperirii "gaurilor". Vor putea face asa doar sa mentina pretul ridicat (implicit incasari mult mai putine ca numar de alimentari, dar mai "babane") si vor incerca sa "fidelizeze" clientii actuali (aka fraierii care cumpara in continuare de la petrom, indiferent de pret) prin diverse promotii care mai de care mai stupide.

Sa zicem ca OMV/petrom va deveni benzinar de "dorobanti"... ce vom face cu competitia? In mod cert nu se vor folosi de strategia preturilor de dumping, deoarece pot fi acuzati de OMV/Petrom de competitie neloiala.

Din punct economic, exista si situatia asta.

Emiliannec 16-01-11 20:35

Re: Boicot Benzinărie
 
Urgent:
care vrea maine sa fie filmat (de catre o echipa de la protv) dimineata cum isi lasa masina in parcare si merge cu alte mijloace de transport sau eventual alta forma de continuare a protestului, pentru un material, sa lase un semn.

de recomandat sa fie si alti prieteni care sunt solidari cu actiunea :D

DarkDriver 16-01-11 21:04

Re: Boicot Benzinărie
 
Ce bine ar fi sa nu alimenteze toata tara o zi la omv/petrom :evil:

http://www.cotidianul.ro/134964-Cat-...ni-masina-o-zi

m3_catalin 16-01-11 22:15

Re: Boicot Benzinărie
 
TREBUIE raspandita ideea si pe alte cai nu doar internetul pentru ca doar 1 din 10 sunt la curent.
Care stie cum se poate raspandi ideea fara a fi ilegala treaba?


All times are GMT +2. The time now is 14:17.

- Copyright 2024 4Tuning