Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Iasi (https://forum.4tuning.ro/36-iasi.html)
-   -   Boicot Benzinărie (https://forum.4tuning.ro/36-iasi/229401-boicot-benzinarie.html)

MihaiCsl 04-01-11 18:35

Re: Boicot Benzinărie
 
http://inregistrari.antena3.ro/view-...minute-32.html pe la 1 si 10.

dany12epz 04-01-11 21:27

Re: Boicot Benzinărie
 
Quote:

Originally Posted by MihaiCsl (Post 3952332)
http://www.gandul.info/financiar/cu-...enzina-7859467 Cititi si vedeti cum sta treaba, pacat ca transportatorii nu ne sustin pentru ca ei reprezinta o mare parte din piata de consum. :)

Vom vedea maine cand UNTTR-ul se intruneste special pentru a discuta despre acest subiect...dupa cum stiti au dat un comunicat de presa
http://www.untrr.ro/index.php?page=s...mia_din_romnia

Am avut o discutie cu Dl Radu Dinescu (l-ati vazut la emisiunea de pe antena 3)la iesire din studio si mi-a comunicat ca in functie de ce va decide majoritatea transportatorilor maine este posibil ca si dansii sa participe intr-un fel sau altul la un eventual boicot,am facut schimb de contacte si de datele noastre programate adica 07.01.2011 proteste in toata tara 14.01.2011 Bucuresti si cine mai doreste sa se alature + 17-18-19 Boicot total al carburantilor
Fac un apel la toata lumea ca sa mediatizam oriunde avem ocazia ,site-uri de socializare,comentarii la site-uri de stiri,forumuri,pe youtube,forumuri,orice site pe care exista cititori DATELE DE 17-18-19 ca un Boicot Total la adresa marilor grupuri petroliere

Nuicarc 04-01-11 21:37

Re: Boicot Benzinărie
 
Dute si vorbeste cu un taximetrist,ca ei sunt uniti,daca vine unul vin 200 !
Nu sta doar pe forum,informeaza si lumea de pe strada,multi ar veni dar nu stiu unde si cand,fa niste foi la imprimanta si lipeste prin cartiere pe stalpi !
Daca faceti ceva,faceti de o amploare mai mare !

MihaiCsl 04-01-11 21:42

Re: Boicot Benzinărie
 
Quote:

Originally Posted by Nuicarc (Post 3954292)
Dute si vorbeste cu un taximetrist,ca ei sunt uniti,daca vine unul vin 200 !
Nu sta doar pe forum,informeaza si lumea de pe strada,multi ar veni dar nu stiu unde si cand,fa niste foi la imprimanta si lipeste prin cartiere pe stalpi !
Daca faceti ceva,faceti de o amploare mai mare !

S-a mai discutat chestia cu taximetristii, majoritatea is niste idioti, vor combustibili ieftini dar in acelasi timp vor sa stea sa-si vada de painea lor. Cat despre publicitate, nu asa se face cu foi, de asta exista televiziune, daca as sti ca vine lumea sigur, as stabili o data de la inceput pentru viitorul protest.

m3_catalin 04-01-11 21:54

Re: Boicot Benzinărie
 
Quote:

Originally Posted by MihaiCsl (Post 3951155)
Ce te face sa crezi asta?

ca si managerii de benzinarii primesc massuri si-s la curent cu toate doar ei nu traiesc in copac

D3m0N 04-01-11 22:00

Re: Boicot Benzinărie
 
eu voi fi prezent cu cel putin 3 masini! dak aveti nevoie de bani de 1 leu contactati-ma, am pt toata lumea

MihaiCsl 04-01-11 22:47

Re: Boicot Benzinărie
 
Quote:

Originally Posted by m3_catalin (Post 3954339)
ca si managerii de benzinarii primesc massuri si-s la curent cu toate doar ei nu traiesc in copac

Chiar crezi ca vor inchide toate benzinariile din Iasi pentru inventar?
Daca ar fi asa ar fi perfect, nu ne-am mai chinui atat.

lupalb 05-01-11 14:17

Re: Boicot Benzinărie
 
http://cluj-am.ro/soferii-se-intorc-...-benzinariilor


3 zile nu alimentati fratilor. Hai ca se poate.
Dati mesajul mai departe, puneti afise pe masini.

criminales 05-01-11 14:22

Re: Boicot Benzinărie
 
deci o facem sau nu ??
lume prezenta
?

Nuicarc 05-01-11 15:17

Re: Boicot Benzinărie
 
Chestia cu televiziunea e mai grea,daca apare la televizor obligat iti trebuie autorizatie !!
Poti sa faci niste fluturase,sa le pui la stergatori oamenilor ! Pune 3 fluturase pe o foaie,300 foi = 30 lei,din 900 de fluturase puse eu zic ca 200 de oameni tot se prezinta pentru ca lumea nu mai suporta si nu prea mai tace ! Totul e sa ia cineva initiativa ! Sau pur si simplu,du-te cu 2-3 prieteni pe strada,prin parcari si anunta lumea IN ZIUA CUTARE ORA CUTARE VA ASTEPTAM LA PROTEST !
Am vazut mai sus ca un club si-a anuntat prezenta si tu le-ai multumit.Nu le multumi,nu o fac pentru tine,o fac pentru toti,inclusiv pentru ei si pentru toti care nu vin la protest ! Tu esti mai presus decat ei prin simplu fapt ca esti un baiat cu initiativa care se zbate sa faca ceva, mai ia doi trei oameni in care ai incredere sa te ajute !
Luati o goarna si tipati in centru,orice !
Nu renuntati,benzina si motorina depasesc pretul benzinei din Austria si Belgia !

criminales 05-01-11 16:09

Re: Boicot Benzinărie
 
Nu renuntati,benzina si motorina depasesc pretul benzinei din Austria si Belgia !
dupa cum puteti vedea
mai vreti motive sunt milioane de motive
Nu renuntati,benzina si motorina depasesc pretul benzinei din Austria si Belgia !

dany12epz 05-01-11 16:17

Re: Boicot Benzinărie
 
Va salut,tocmai ce am vorbit cu cei de la Realitatea care m-au invitat maine la ora 16.00 la emisiunea deschide lumea datorita stirilor ce raspandesc vestea pe net in legatura cu Boicotul Total din data de 17-19,le-am spus si de protestele voastre de pe data de 7 precum si in Bucuresti in data de 14.
Au revenit la scurt timp cu un telefon sa le dau locatiile voastre de intalnire,va rog poimaine daca o sa fie prezenti vorbiti si de boicotul nostru de pe data de 17-18-19 am vorbit la tv ieri de el la antena 3,voi vorbii si maine,toti implicati in acest boicot deja scriu pe unde pot,spammeaza la greu orice site care are audienta,astfel cat mai multa lume va sti de el si poate ni se vor alatura va rog cei care aveti timp liber sa o faceti si voi.
Am luat forumul la rand si va spun cu mana pe inima ca am ramas impresionat de ce nucleu s-a format,mi s-a cutremurat tot corpul in momentul cand am recitit toata lista ...sunt atat de multe orase care vor participa fapt ce ma bucura pe mine si pe orice roman din tara asta care are simt civic in el,numai impreuna vom putea face ceva...BRAVO BAIETI
Ca sa va faceti o idee acestea sunt orasele solidare acestui boicot:

CLUJ-ei vor face pe 6 ianuarie adica maine

Restul oraselor vor striga prenzenta in data de 7

Baia-mare
Buzau
Brasov
Constanta
Iasi
Mures
Ploiesti
Râmnicu Vâlcea
Targu-Jiu
Tulcea

Sper ca nu am uitat vreun oras,daca am facut-o va rog dati un pm
Va rog sa fiti civilizati si sa nu le dam sansa de a ne discredita,daca cineva devine prea "exuberant" in actiuni delimitati-va de el si scoateti-l din grup este posibil sa fie adus special pentru intoxicare.
Cand mergeti pe drumurile publice va rog sa nu incalcati codul rutier....la Bucuresti sa luat un permis(pe buna dreptate ce-i drept) pentru ca au stat cu ochii pe noi ca pe niste raufacatori.
Nu uitati cine ajunge cu usurinta sau are drum prin UNGARIA,BULGARIA,MOLDOVA,UKRAINA alimentati de acolo,aveti benzinari particulari in zona atunci mergeti la ei haideti sa le vizitam pompele austriecilor doar la Boicoturi..sa ne vada la ei in statie si sa stie ca nu le vom mai da asa usor cea ce ei urmaresc...Banii nostri din buzunar.
Hai sa le aratam, ca numai suntem o piata slaba asa cum au gasit-o ei in 2004,sa le aratam ca am intrat in U.E nu doar pe hartie si ca am descoperit simtul civic si dreptul consumatorului...le-am vazut in orice stat european civilizat Spania,Franta,Anglia,Italia,Germania este timpul sa aplicam si noi ce am invatat din cultura europeana.
Domnilor va salut si va urez succes

stiffler 05-01-11 19:52

Re: Boicot Benzinărie
 
Quote:

Originally Posted by dany12epz (Post 3956215)
Cand mergeti pe drumurile publice va rog sa nu incalcati codul rutier....

+1

Succes şi ţie Dany!

criminales 06-01-11 00:24

Re: Boicot Benzinărie
 
atentie nu impartiti flayere va poate acuza de instigare la protest ilegal
atentie mai bine pe site-urile de socializare
__________________

criminales 06-01-11 00:27

Re: Boicot Benzinărie
 
fluturasele sunt luate drept instigare la revolta ATENTIE
mai degraba vorbiti cu cei care sunt interesati de protest

DarkDriver 06-01-11 00:58

Re: Boicot Benzinărie
 
1 Attachment(s)
:pistoles: Eu am pregatit munitia :pistoles:

alex_maf2007 06-01-11 10:21

Re: Boicot Benzinărie
 
3 Attachment(s)
care imi schimba niste bani? ca nu vreau sa ma puna vreoun casier la pomelnic:))
sunt 30 ron acolo:)

criminales 06-01-11 10:36

Re: Boicot Benzinărie
 
Citez din http://giurgiu-net.ro/
"So, a fost mai mult decat ne-am asteptat! Mai mult de cincizeci de masini au alimentat cate un litru, doi, sau mai mult si au platit cu monede de cinci sau zece bani.

De remarcat este ca inafara tinerilor ce au avut initiativa au fost si multi oameni veniti din proprie convingere. Doamne respectabile la 40, 50 de ani, domni la varste respectabile s-au alaturat tinerilor, preagatiti cu monede din cele mai mici cu putiinta.

Au inceput la ora 4 P.M. cu o benzinarie goala si inghetata si au incheiat dupa ora 6. P.M. cu tot platoul benizariei plin cu masini conduse de oameni nemultumiti de cresterea exagerata a pretului benzinei.

A filmat TVR 1 si in jurnalul de la ora 8 puteti vedea si imagini filmate.

Reusita acestui demers incurajeaza initiatorii sa repete aceasta actiune la o alta benzinarie in saptamanile ce urmeaza, sau, asa cum tot mai multe voci cereau, sa organizeze si un protest in cazul in care Centrala Electro-Termica va opri caldura in tot orasul din cauza proastei gestionari a reletei de distributie a agentului termic.

Giurgiu-net va fi primul care va va tine la curent cu miscarile sociale din Giurgiu si se va alatura oricarei initiative a societatii civile de a protesta pentru drepturile cetatenilor!"

criminales 06-01-11 10:48

Re: Boicot Benzinărie
 
Quote:
Originally Posted by bau88g3 View Post
Link-uri interesante:



Pe www.golf-club.ro s-a deschis petitie impotriva pretului benzinei:

http://www.golf-club.ro/petitie-impo...i-benzinei.htm
Oare cate petitii ONLINE stii tu ca s-au aprobat?
Si totusi...aia e petitie?

Rusine pentru cei din Golf Club ca profita de naivitatea multora si fac asta doar pentru trafic !
__________________
IF 91 K T A
CataL is online now Report Post Reply With Quote

criminales 06-01-11 11:12

Re: Boicot Benzinărie
 
OUG 195/2002:
''Cu pedeapsa prevăzută la alin.(3)( 3 luni la 2 ani) se sancţionează blocarea cu intenţie a drumului public, dacă se pune în pericol siguranţa circulaţiei ori se aduce atingere dreptului la libera circulaţie a celorlalţi participanţi la trafic



deci atentie ?

vlad87 06-01-11 11:21

Re: Boicot Benzinărie
 
Succes !

criminales 06-01-11 12:06

Re: Boicot Benzinărie
 
ATENTIE
NU BLOCATI TRAFICUL respectati intrutot regulile de circulatie

daca vi se cere sa va legitimati nu refuzati riscati alte complicatii

nu injurati organele de ordine dam dovada de huliganism

ca clienti nu au voie sa ne dea afara din aceea benzinarie ...

pastrati bonurile de la benzinarie ca sa dovediti ca ati fost clienti la acea benzinarie nu le aruncati ...
pt ori ce eventualitate

daca am putea bloca mai multe benzinarii simultan impactul ar fi mult mai mare 4 masini de pompa ar fi de ajuns " parerea mea"

SUSTIN IEFTINIREA CARBURANTILOR
SOLIDARITATE


MihaiCsl 06-01-11 13:04

Re: Boicot Benzinărie
 
Acelasi lucru o sa vi-l zic si eu maine la stadion si va rog, sa respectati tot ceea ce a scris criminales mai sus, mai ales faza cu bonurile si legile de circulatie.
Inca un lucru, daca unul dintre participanti o sa faca scandal o sa-l rugam frumos sa inceteze daca nu sa plece.

RazvanMRG 06-01-11 15:32

Re: Boicot Benzinărie
 
am sa fiu prezent maine. ar fi tare aroganta de a alimenta de cativa lei si de a plati cu o bancnota de 500 lei. dupa cativa clienti raman fara bani in casa, cred.

criminales 06-01-11 16:02

Re: Boicot Benzinărie
 
Imi duc si cardul, gol, mai intai sa incerc plata cu cardul(1minut)... de fapt cred ca am vreo 3 carduri goale(3minute), am o boala a pielii care nu suporta contactul cu urme de benzina deci o sa am nevoie ori de manusi de nailon(care foarte greu le bag pe maini ~4minute) ori de ceva servetele(~2minute), masina oricum mi-e murdara ca toate visele urate, parbrizul(2minute), luneta(2minute), farurile(2 minute) la fel, rotile or sa trebuiasca umflate(5 minute sau 20 minute la statii OMV cu butelie d-aia de caca ce tot tre s-o pui la incarcat cu aer), apa in vasul de expansiune nu-s sigur ca e la nivel, ma gandesc c-o fi calda si tre sa mai astept pana se mai raceste s-o pot deschide(~5minute)... shit, cred ca oi avea si un bec ars(5minute)... si nah, dinastea, de rutina!

Propuneri pentru statia boicotata? ... sau ramane sa se stabileasca la fata locului? Vor fi anuntati si cei din media?
idei de la baietii din timisoara foarte bune

RazvanMRG 06-01-11 16:04

Re: Boicot Benzinărie
 
bravo criminales pentru ca iei si atitudine.
https://www.220.ro/umor-romanesc/Inca...st/kS5kdJzdXS/

DarkDriver 06-01-11 17:16

Re: Boicot Benzinărie
 
Eu zic sa coboram si la Petromul din spate de la Mitropolie, prin Podul de Piatra etc. Mie nu imi ajunge sa merg doar pe Pacurari.

Nuicarc 06-01-11 18:06

Re: Boicot Benzinărie
 
Quote:

Originally Posted by criminales (Post 3958651)
OUG 195/2002:
''Cu pedeapsa prevăzută la alin.(3)( 3 luni la 2 ani) se sancţionează blocarea cu intenţie a drumului public, dacă se pune în pericol siguranţa circulaţiei ori se aduce atingere dreptului la libera circulaţie a celorlalţi participanţi la trafic



deci atentie ?

De ce esti asa panicat?
Ce atentie..trezeste-te ! 100 oameni merg la o benzinarie sa alimenteze,nu blocheaza nimeni cu intentie drumul public.Termina cu toate legile astea tampite facute de niste incompetenti care ne fura la fiecare minut !
Asa,si daca vine politia ce?

@Eu zic sa coboram si la Petromul din spate de la Mitropolie, prin Podul de Piatra etc. Mie nu imi ajunge sa merg doar pe Pacurari.

Nu mergeti la benzinariile mici,unde vine o masina la 10 minute ! Duceti-va la benzinariile mari,unde sunt cozi permanent !

Nu luati nici un banner cu voi sau vreun carton sau ceva pe care sa va exprimati nemultumirea,pentru ca se considera protest ( orice contraargument ati da ) si va trebuie autorizatie !

alex_maf2007 06-01-11 18:08

Re: Boicot Benzinărie
 
iti ia carnetul si cu asta basta:)) simplu nu? nu cred ca-i convine nimanui...asa ca asculta ca spune bine

Nuicarc 06-01-11 19:48

Re: Boicot Benzinărie
 
El spune ca te sanctioneaza daca blochezi intentionat drumul public.
Politia nu poate dovedi asta,atat timp cat tu nu afisezi semnele unui protest,pur si simplu sunt multi oameni la acea benzinarie,toti cu bani marunti.
Singurul lucru pentru care te poate sanctiona este chestia cu autorizatia,dar la fel,daca nu afisezi semnele unui protest,e totul ok !
Chestia cu legitimatul si respectarea regulilor,e chestie de baza...!
Asta in caz ca ar veni politia...
Luati-va un baiat cu voi care stie cat de cat legea si fiti foarte atenti,politia de multe ori acuza pe cineva pe nedrept,daca este cineva care cunoaste legea imediat ii inchide gura !

DarkDriver 06-01-11 19:57

Re: Boicot Benzinărie
 
Ar trebui sa facem o traditie din asta, ce-ar fi sa facem asa minim de 2 ori pe luna?

MihaiCsl 06-01-11 21:24

Re: Boicot Benzinărie
 
Quote:

Originally Posted by DarkDriver (Post 3960438)
Ar trebui sa facem o traditie din asta, ce-ar fi sa facem asa minim de 2 ori pe luna?

Daca maine iese ok, facem si pe 14, vedem acum ce zic restul :P
Apropo, ti-am furat semnatura :D
@Era sa uit, ascultati sau cititi https://www.youtube.com/watch?v=ZpPtQ...eature=feedlik

criminales 07-01-11 08:45

Re: Boicot Benzinărie
 
Guvernul.Presedentile,ministrul de finante se pot implica macar la nivel declarativ ( daca nu si mai mult)cum a facut-o Traian Basescu in septembrie 2005 amenintand cu scoaterea pissici moarte din sac(privatizarea Petrom) iata un extras al unui articol de la acea vreme:

"Daca MEC nu poate influenta deciziile OMV, in schimb, amenintarile presedintelui Traian Basescu ating coarda sensibila a austriecilor. Acum o saptamana, cand Petrom a depasit orice limita, scumpind benzina o data la trei zile, Basescu a intervenit cerand Consiliului Concurentei sa faca o investigatie. Iesirea presedintelui a avut drept efect o prima ieftinire a benzinei cu 900 lei. Acum doua zile, a fost suficient ca seful statului sa spuna ca are pe birou contractul de privatizare a Petrom, pentru ca pretul benzinei sa scada cu inca 800 lei."

Acum stiti si de cand a inceput celebrul caz de 5 ani al consililui concurentei...melcul romaniei se pare
Articolul intreg aici
http://www.newspad.ro/Facand-jocul-C...nte,23455.html

In aceea perioada exact dupa uraganul katrina cand preturile au luat-o puternic in sus,Ministrul austriac de finante a amenintat companiile petroliere cu celebra taxa Robin Hood...raspunsul a venit prompt cu o scadere in zilele ce au urmat de 3 eurocenti...la fel a procedat si Presedintele Francez Jacques Chirac,urmarea venind a doua zi -3 euro centi la pompa.
Ca fapt divers ieri Dl Hagiu a fost la o emisiune de la Alpha tv ploiesti la care un angajat la rafinaria petrom a comunicat sub anonimat pretul de iesire de pe poarta rafinariei...1.6 ron / litru (cu titei extras la 26 $ barilul dar socotit ca 90$ in costul de productie ca sa nu dea faliment concureanta zic ei)daca tinem cont ca avem accize cu 32 % mai mici ca si in Austria iar pretul este egal 5.13 lei per litru ne dam seama cam ce adaos exista de la rafinarie la pompa.
Iarasi un articol intersant cu motivul pentru care omv nu vrea sa vanda mai ieftin decat concurenta desi o pot face conform normelor U.E pretul total poate fi oricat de mic daca in el contine acciza minima obligatorie de 359 euro/1000 litri la care am ajuns la 01.01.2011 conform calendarului de aderare(practic acciza reprezinta 0.359 euro/litru adica 1.53 ron !!! ) S-au dus zilele cand credeam balivernele benzinarilor ca acciza este imensa si de aceea pretul este asa mare...mai tineti minte??? acum mai auzi pe vreunul sa mai zica asa ceva...de ce va intrebati...pentru ca devenim niste consumatori informati.

http://www.newspad.ro/Petrom-ne-minte-frumos,23926.html

Daca e cineva din rahova care poate sa ne ajute am citit aici

http://www.gazonline.ro/statie_detalii.php?st_id=1095

Ca la statia Luk oil din Calea Rahovei nr. 234 pretul este de 4.88 ron per litru...pretul este actualizat in data de 2 ianuarie era weekend si luk au reduceri de pret de 5 bani(500 lei vechi) la sfarsitul saptamanii + o promotie in restul zilelor la cate o statie din bucuresti/zi + 5 in tara cand cumperi benzina de 98 la pret de 95...ar cam trebuii sa le vizitam mai des aceste statii daca se confirma pretul asta mai mic...vizite scurte si alimentat pe bune nu ca la austrieci

criminales 07-01-11 09:04

Re: Boicot Benzinărie
 
Petrom isi face preturile in functie de cotatiile internationale ale titeiului si nu-si permite sa le reduca sub nivelul concurentilor din piata romaneasca deoarece ar incalca astfel principiile de competitie loiala ale Uniunii Europene, a explicat ieri presedintele OMV, Wolfgang Ruttenstorfer (foto).

„Sunt povesti ceea ce spun ei. UE nu are treaba cu stabilirea preturilor. Pe ei ii intereseaza nivelul accizelor de la noi la combustibili“ ne spune analistul economic Ilie Serbanescu.

„In Romania, 60% din cererea de titei este acoperita din importuri, pana in 2010 acestea urmand sa creasca in medie cu sase la suta pe an. Petrom importa 20% din necesarul de petrol din tari precum Rusia sau Irak. In stabilirea preturilor, Petrom nu poate ignora preturile internationale si nici nu poate vinde titei la preturi sub cele ale pietei, nici macar propriilor sale unitati operationale, fiindca acest lucru ar pune compania sub incidenta concurentei neloiale. Am practica o politica de dumping daca am folosi preturi scazute pentru titeiul intern, deoarece am face concurenta neloiala celorlaltor companii de pe piata, care ar putea astfel sa dea faliment sau sa nu isi achite taxele catre stat“, a explicat Ruttenstorfer. El a exclus ipoteza potrivit careia Petrom ar fi redus preturile benzinei ca reactie la declaratiile presedintelui Traian Basescu sau la investigatia Consiliului Concurentei. (A.N.)Oficialul OMV al tuturor companiilor petroliere europene a reactionat, in conditiile in care unii ministrii au facut declaratii publice in favoarea unor preturi mai mici ale petrolului.

Oficialul Petrom a afirmat ca preturile practicate de Petrom sunt sub cele ale tarilor din jur si ca vor fi mentinute modeste. Cu toate acestea, graficele puse la dispozitie de Petrom arata ca pe 29 august pretul brut la pompa a titeiului era in Romania de 0,989 euro/litrul, iar in Bulgaria (tara fara productie de petrol) erau de 0,965 euro/litrul. Si la motorina, bulgarii erau sub noi: 0,860 euro/litrul fata de 0,932 euro/litriul

Petrom exporta circa 45% din productie, a adaugat seful OMV. „Aceasta deoarece titeiul romanesc este unul bun, iar rafinarea lui nu costa mult. Importam titei cu sulf la care pretul de rafinare creste mult“, spune analistul economic, Ilie Serbanescu.

In Romania preturile de productie se ridica undeva la 20 dolari pe baril. Ruttenstorfer a sustinut ca profitul obtinut din diferenta fata de cotatiile internationale va fi investit in modernizarea rafinariilor, a segmentului de productie si in distributie.

In urmatorii patru-cinci ani, un miliard de euro va fi investit in rafinarii, un miliard de euro in modernizarea capacitatilor de exploatare si productie si un miliard de euro pentru modernizarea statiilor de benzina.

Petrom are grija de celelalte companii din Romania. Scaderea preturilor la pompa ar avea consecinte importante asupra celorlate rafinarii din Romania, care nu au rezerve de petrol si importa toata cantitatea de titei de procesat, punandu-le in situatia de a nu-si mai putea plati taxele catre stat sau aducandu-le la faliment, a explicat Ruttenstorfer. Astfel, neputand suporta concurenta Petrom, competitorii ar putea sa considere mult mai profitabila desfacerea produselor la export, ceea ce poate determina dificultati in aprovizionarea pietei interne, apreciaza oficialii Petrom. „Sunt povesti. Ne cam desconsidera. Adevarul este ca acest contract de privatizare este unul perfect colonial. Austriecii pot face ce vor“, spune Serbanescu. Referitor la redevente si clauza din contractul de privatizare care prevede plafonarea acestora pe o perioada de timp, presedintele OMV a spus ca nivelul acestor taxe creste in functie de pretul international al titeiului. „Ele nu sunt aceleasi. Deja au crescut de la 80 de milioane de dolari la 130 de milioane de dolari, si vor continua aceasta tendinta. Nivelul redeventelor in Romania este comparabil cu cel din alte state ale Uniunii Europene.

Ele nu sunt fixe, dar au o anumita stabilitate“, a continuat presedintele grupului austriac. Ruttenstorfer a mai spus ca OMV si Petrom vor acorda tot sprijinul necesar Presedintiei in analiza contractului de privatizare, subliniind ca documentul si intregul proces de trecere in proprietate privata a companiei a fost unul transparent, profesionist si derulat sub atenta supraveghere a Fondului Monetar International sau a Uniunii Europene. (A.N.)

Ungaria scade TVA la carburanti

Incepand cu data de 1 octombrie, Ungaria va reduce taxa pe valoare adaugata aplicata combustibililor, pentru a diminua preturile carburantilor, in pofida obiectiilor Comisiei Europene, transmite Reuters. Oficialii de la Budapesta au informat ca reducerea TVA pentru combustibili reprezinta doar o parte dintr-un program mai amplu de scadere a acestei taxe aplicate bunurilor si serviciilor, de la 25% la 20%, reglementarea urmand sa intre in vigoare incepand cu anul viitor. Comisia Europeana si-a exprimat miercuri speranta ca statele membre UE nu vor reduce taxele pentru a contracara efectele cresterii pretului petrolului si a nominalizat Ungaria. Grupurile OMV, BP si Shell au anuntat ca reduc preturile practicate la combustibili in Austria, dupa ce ministrul de Finante, Karl-Heinz Grasser, a avertizat ca ar putea introduce o taxa speciala pentru firmele petroliere, transmite Reuters. Franta a decis acordarea de reduceri fiscale si de compensatii in valoare de 30 de milioane de euro (36,83 de milioane de dolari) destinate fermierilor si a anuntat masuri de incurajare a productiei de combustibili ecologici, transmite Reuters.

MnezO 07-01-11 09:04

Re: Data Boicot 2011 a.k.a Marea Miscare
 
7 11 2011 ora 16:00 dar locul de intalnire ?

alex_maf2007 07-01-11 09:17

Re: Data Boicot 2011 a.k.a Marea Miscare
 
stadion copou

criminales 07-01-11 10:12

Re: Boicot Benzinărie
 
neajunsurile pentru care MERITA sa protestam ar fi MULTE dar cele mai improtante CAMATARIE pe fata :
1: Ridicarea Masinilor parcate NEREGULAMENTAR !!!
2: Benzina care creste fara rost in PROSTIE !!!
3: Taxa auto ILEGALA !!!
4: IMPOZITELE exagerate de mari !!! IN germania sunt MUUULT mai ieftine !!!
5: ..prea multe TAXE de drum , taxe de viniete , taxe de autostrade (zici ca e DRUM COMUNAL autostrada SOARELUI la INTRARE in BUCURESTI asfaltata cu BETON .... ROMANICA !!

si altele !!!

danielNEC 07-01-11 10:40

Re: Boicot Benzinărie
 
In ce tara se mai plateste taxa de drum(inclusa in pretul benzinei), vigneta si TVA la accize?

mituc 07-01-11 10:56

Re: Data Boicot 2011 a.k.a Marea Miscare
 
Am inteles ca la nivel national se doreste ca in zilele de 17, 18 si 19 ianuarie sa nu alimentam in semn de protest.
Nu stiu ce inseamna asta, dar probabil ca pe 16 si mai ales pe 20 vor fi cozile de pe lume. Eu unul voi incerca sa nu mai alimentez de pe 16 pina pe 21-22.

criminales 07-01-11 10:57

Re: Boicot Benzinărie
 
Quote:

Originally Posted by danielNEC (Post 3961865)
In ce tara se mai plateste taxa de drum(inclusa in pretul benzinei), vigneta si TVA la accize?

Romania


All times are GMT +2. The time now is 16:14.

- Copyright 2024 4Tuning