![]() |
golf r32 vs. golf gti
As vrea sa imi achizitionez o masina cat de cat puternica si nu stiu care dintre cele doua ar fi mai rentabile.Astept niste pareri justificate.
Va multumesc.Stima |
Re: golf r32 vs. golf gti
salut! mergi pe R32 parerea mea...este mult mai puternic ,vreo 260 de cai in loc de 200(GTI) si mie se pare ca are si kitul exterior mai frumos!!!!acuma depinde si in ce bani vrei sa te incadrezi.
|
Re: golf r32 vs. golf gti
Sigur vrei SH si sigur vrei performanta si consum.
|
Re: golf r32 vs. golf gti
Ca posibilitati de tuning, s-ar putea sa mananc submarine maro, dar golf gti e mai rentabil.
Ca masina de fabrica, r32 e mai performant/frumos. Ca-consum....gti stoc e undeva sub r32. |
Re: golf r32 vs. golf gti
ambele sunt masini bune
dar parerea mea la 18 ani daca ai parinti constienti eu zic ca nare rost sa visezi la asaceva nu vreau sa o iei in nume de rau dar daca e alege r32 |
Re: golf r32 vs. golf gti
GTD :lol: R32 ma e strong un fel de 3 in 1
|
Re: golf r32 vs. golf gti
r32 are 4x4(f buna si pe curbe), deci f bun iarna, v6 motor mai echilibrat, putere destul de mare si cam atatea parti bune.
dezavantaj: asigurare+impozit foarte mare, posibilitati de tuning doar daca incepi cu cel putin 5-6000 euro, consum destul de mare ~18l/100 km, pretul pueselor implicit mai mari, mai ales daca o sa ai probleme intr-un fel cu tractiunea sa ti se defecteze. gti avantaje: potential de tuning mare cu bani "infinit" mai mic ca la r32. un gti 5 doar cu soft ajunge la puterea r32 250-255 cp cu doar 4-500 euro. cu 2500 euro o raci umpic racheta, impozit&agigurare mic, consum rezonabil ~10 l/100km oras incet si alergata ~13 l/100km. pe curbe sa se tina bine ii pui un lsd, bara ridigizare+suspensie sport si o sa fie o "alta" masina. dezavantaje: nu are 4x4,iarna are o bila neagra fata de r32, motorul nu este la fel de bine echilibrat, v6 fiind superior unui 4 in linie din pct de vedere al fiabilitatii. eu asa vad lucrurile. |
Re: golf r32 vs. golf gti
Quote:
eu asa vad lucrurile. |
Re: golf r32 vs. golf gti
filip am si eu o intrebare daca e posibil ..
Cu peugeot-ul 1.6 HDi 90cp ce ai facut? I-ai bagat Nos? I-ai bagat turbo ? L-ai dus la 200CP sau consideri ca este prea greu si sari direct la R32? Nu vreau sa par rautacios dar daca nu ai reusit sa faci nimic cu masinuta respectiva ma indoiesc ca o sa faci cu oricare alta ! Din cate am vazut aici pe forum oamenii pasionati depun multa munca si efort pentru a realiza ceea ce-si doresc si chiar daca nu le iese din prima nu se dau batuti ! Somn usor baieti ! |
Re: golf r32 vs. golf gti
R32 clar,e dementiala masina,se conduce super bine,super stabila iar 4x4 face diferenta clara intre gti si r32,sa nu mai vorbim de aspect :D bafta
|
Re: golf r32 vs. golf gti
Quote:
Iar ce a zis ala ca ne luam masini si mergem la consum si m-am simtit un pic pt ca am comentat, prietene nu imi iau masina sa merg la consum, dar ca sa imi consume 20% trebuie sa merg cu 250km/h non stop.. Si nu uita ca esti intr-o tara cu multe gropi..Sa mergi haotic cu o masina cu roti pe 18 si suspensie sport nu prea e bine..Eu ti-am dat consum de om normal..adica o si mai calci, o mai si lasi..Si inca ceva, cand am fost in Germania am avut ocazia sa vb cu un om care lucra la Vw si mi-a spus ca in Germania cand vine vorba de vw totul se rezuma la Bettle si Gti.. Adica Imaginea Gti e impecabila la ei, e ceva sfant.. Iar cu ce vb tu cu biturbo si caii verzi pe pereti.. trezeste-te... Si mai intai invata sa conduci si sa iti asumi responsabilitatea ca ai o masina puternica.. |
Re: golf r32 vs. golf gti
Quote:
R32 a facut parte din masinile eliminate :cry: Concluzia lor a fost ca nu merita cheltuiti banii pe R32 fiindca e scump, consuma mult, si costa mult intretinerea; la bani mai putini si cu cheltuieli mai reduse poti avea aceleasi performante de la GTI !!! Iata cateva rezultate : R32, 250cp V6....... si..... GTI, 200CP L4: .tur circuit: ...............1m05,75sec (7)..............1m05,6sec (6). .0-160km/h................16,9sec (6)...................16,9sec (6). .v.max.circuit...........169,26km/h (5)..................168,14km/h (6). (IN PARANTEZA: locul ocupat la fiecare proba) Castigator in testul respectiv a fost Audi S3, 265cp 4L, care a scos : ...1m03,3sec (1). ...14,57sec (1). ...176,6km/h (1). Pt mai multe detalii cautati revista AUTOCAR numarul din martie 2007 |
Re: golf r32 vs. golf gti
Quote:
|
Re: golf r32 vs. golf gti
Deci, vad ca ai doar 18 ani si nu stiu daca stii ce inseamna sa pui un turbo pe o astfel de masina..O sa te coste cat un 207 nou in primul rand..Il al doilea rand la noi in RO e greu sa faci asa ceva si sa ai si garantie..Eu te cred ca iti doresti sute de cp, si viteza si sa sune tare, si sa se uite lumea dupa tine, si sa apinzi alarmele vecinilor, dar parerea mea, nu te grabii..Lasa figurile, si prostiile si la cum vad ca gandesti invata intai sa fi responsabil de propria ta viata..Si apropo daca ii pui filtru sport si turbo e ``super`` doar ca ce zici tu nu se cheama filtru sport se cheama ``admisie sport``
|
Re: golf r32 vs. golf gti
Quote:
|
| All times are GMT +2. The time now is 02:18. |
- Copyright 2026 4Tuning