![]() |
Nelămurire mașină SH
Dacă aș avea īn plan șă cumpăr o mașină la māna a 2a care ar fi alegerea mai bună, una cu km multi īn bord ( peste 15.000 de km pe an pe benzină, peste 30.000 de km pe an pe motorină ) sau una cu km puțini ( sub 15.000 , sub 30.000 ). De exemplu dacă ar fi 2 mașini amandouă produse īn 2007 și una cu 50.000 km īn bord și una cu 12.000 km īn bord ( benzină ambele ) sau 120.000 km in bord și 30.000 km īn bord ( motorină ambele ), care din ele ar fi mai recomandate ? Cele cu km mai mulți sau cele cu km mai puțini ?
Din cāte am auzit eu este mai bun un motor rulat decāt unul stătut dar nu știu cāt de adevărat este. Sper să se īnțeleagă ideea, dacă nu reformulez :D |
Re: Nelămurire mașină SH
recomandata ar fi cea care a fost ingrijita si nelovita
|
Re: Nelămurire mașină SH
depinde si de marca. Ca intre un Renault cu 50000 km si un vw cu 150000 eu as alege vw. depinde si de starea masinii, pretul, km rulati, etc.
|
Re: Nelămurire mașină SH
Eu vorbeam de exact aceeasi masina. De exemplu sunt 2 Skoda Octavia 2, din anul 2007, 1.9 tdi, una are 5.000 de km in bord si una are 60.000km in bord ... care ar fi alegerea mai buna ?
|
Re: Nelămurire mașină SH
eu zic sa o i-ei pe aia cu 180 mii km. cum sa intrebi asa ceva mah??:shock: inainte sa o cumperi o pui pe tester si aflii km reali dupaia decizi
|
Re: Nelămurire mașină SH
Hmmm nu știu ce e așa amuzant sau distractiv la īntrebare ... 8-|
|
Re: Nelămurire mașină SH
Quote:
normal ca o iei pe aia cu km putini frate ...bineinteles daca nu sunt dati inapoi.... si din 2007 ce sa fie statut la motoru ala??? poate sa fie si din 1900 toamna daca e statut nare treaba...da bine asta nu inseamna sa fi stat vreo 10 ani abandonat prin mai stiu eu ce sura |
Re: Nelămurire mașină SH
Asta era o discutie pe care am auzit-o de mai multe ori la mai multe persoane, si cautam aici printre voi o explicatie calumea daca asa e cum ziceam eu sau nu, dar vad ca nu da nimeni nici o explicatie :), asa ca decat sa intrebati cum se poate pune o asemenea intrebare mai bine aruncati acolo o explicatie de ce e asa si nu e invers ... Astept si alte pareri de preferat si cu explicatii, si anul 2007 era dat ca si exemplu.
|
Re: Nelămurire mașină SH
Nu exista motor ''statut'' atata timp cat a trecut prin revizii si i s-au schimbat toate cele necesare, indiferent daca a facut sau nu km
E prima oara cand aud asemenea intrebari, dar.. cand cumperi o masina sh, indiferent ca are 80 000 sau 15 000 km trebuie paduchita f bine, chiar si cea cu km f putin poate avea probleme, nu exista reguli generale, dar tot omul se orienteaza spre masina cu km cat mai putini. Loterie e si cand o cumperi de noua apoi sh. |
| All times are GMT +2. The time now is 01:04. |
- Copyright 2026 4Tuning