Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Brasov (https://forum.4tuning.ro/50-brasov.html)
-   -   Nelămurire mașină SH (https://forum.4tuning.ro/50-brasov/226671-nelamurire-ina-sh.html)

Cipri10 11-12-10 11:05

Nelămurire mașină SH
 
Dacă aș avea īn plan șă cumpăr o mașină la māna a 2a care ar fi alegerea mai bună, una cu km multi īn bord ( peste 15.000 de km pe an pe benzină, peste 30.000 de km pe an pe motorină ) sau una cu km puțini ( sub 15.000 , sub 30.000 ). De exemplu dacă ar fi 2 mașini amandouă produse īn 2007 și una cu 50.000 km īn bord și una cu 12.000 km īn bord ( benzină ambele ) sau 120.000 km in bord și 30.000 km īn bord ( motorină ambele ), care din ele ar fi mai recomandate ? Cele cu km mai mulți sau cele cu km mai puțini ?

Din cāte am auzit eu este mai bun un motor rulat decāt unul stătut dar nu știu cāt de adevărat este.

Sper să se īnțeleagă ideea, dacă nu reformulez :D

sKyNeT 12-12-10 08:40

Re: Nelămurire mașină SH
 
recomandata ar fi cea care a fost ingrijita si nelovita

djandrewbv 12-12-10 15:41

Re: Nelămurire mașină SH
 
depinde si de marca. Ca intre un Renault cu 50000 km si un vw cu 150000 eu as alege vw. depinde si de starea masinii, pretul, km rulati, etc.

Cipri10 12-12-10 16:47

Re: Nelămurire mașină SH
 
Eu vorbeam de exact aceeasi masina. De exemplu sunt 2 Skoda Octavia 2, din anul 2007, 1.9 tdi, una are 5.000 de km in bord si una are 60.000km in bord ... care ar fi alegerea mai buna ?

eddy12 12-12-10 17:06

Re: Nelămurire mașină SH
 
eu zic sa o i-ei pe aia cu 180 mii km. cum sa intrebi asa ceva mah??:shock: inainte sa o cumperi o pui pe tester si aflii km reali dupaia decizi

Cipri10 12-12-10 18:11

Re: Nelămurire mașină SH
 
Hmmm nu știu ce e așa amuzant sau distractiv la īntrebare ... 8-|

costinbv 12-12-10 19:11

Re: Nelămurire mașină SH
 
Quote:

Originally Posted by Cipri10 (Post 3891420)
Hmmm nu știu ce e așa amuzant sau distractiv la īntrebare ... 8-|

acuma pe bune ce intrebare e asta???
normal ca o iei pe aia cu km putini frate ...bineinteles daca nu sunt dati inapoi....
si din 2007 ce sa fie statut la motoru ala???
poate sa fie si din 1900 toamna daca e statut nare treaba...da bine asta nu inseamna sa fi stat vreo 10 ani abandonat prin mai stiu eu ce sura

Cipri10 12-12-10 23:11

Re: Nelămurire mașină SH
 
Asta era o discutie pe care am auzit-o de mai multe ori la mai multe persoane, si cautam aici printre voi o explicatie calumea daca asa e cum ziceam eu sau nu, dar vad ca nu da nimeni nici o explicatie :), asa ca decat sa intrebati cum se poate pune o asemenea intrebare mai bine aruncati acolo o explicatie de ce e asa si nu e invers ... Astept si alte pareri de preferat si cu explicatii, si anul 2007 era dat ca si exemplu.

Paul 12-12-10 23:19

Re: Nelămurire mașină SH
 
Nu exista motor ''statut'' atata timp cat a trecut prin revizii si i s-au schimbat toate cele necesare, indiferent daca a facut sau nu km
E prima oara cand aud asemenea intrebari, dar.. cand cumperi o masina sh, indiferent ca are 80 000 sau 15 000 km trebuie paduchita f bine, chiar si cea cu km f putin poate avea probleme, nu exista reguli generale, dar tot omul se orienteaza spre masina cu km cat mai putini. Loterie e si cand o cumperi de noua apoi sh.


All times are GMT +2. The time now is 01:04.

- Copyright 2026 4Tuning