Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   LifeStyle & (I)legale & intalniri (https://forum.4tuning.ro/20-lifestyle-and-legale-and-intalniri.html)
-   -   Abuzuri ale politiei rutiere (https://forum.4tuning.ro/20-lifestyle-and-legale-and-intalniri/2255-abuzuri-politiei-rutiere.html)

CT-03-ART 07-03-05 19:10

pai fraticule daka tot ii dai in gusha cumpara un detector de radar...

Psycho 21-05-05 02:13

nush daca ati auzit sau ati ami auzit asta .. .. shtiatzi k la accidente se fura .. ? telefoane .. casetofoane .. etc .. de catre politzie si nu numai ?

fatman 27-01-08 13:20

Re: Abuzuri ale politiei rutiere
 
Salut
Am si eu o speta, daca stie cineva un proces similar si cum s-a finalizat. In urma cu doua luni, in timp ce eram parcat regulamentar, pe dreapta - fără a exista nici o interdictie de acest gen - am fost acrosat de o desteapta, cu oglinda. Practic oglinda in oglinda. A mea nu a patit nimic, practic, o scurta "razuire", greu de depistat. Cea care m-a acrosat mi-a propus sa ne vedem fiecare de treaba lui, pentru ca se grabea, precizand ca isi va rezolva singura problema cu oglinda, a ei fiind mai avariata. Am plecat si eu, vazandu-mi de treaba. La cateva zile m-am trezit cu citatie de la politie, sa ma prezint pentru a mi se lua declaratie pt ca am fost protagonistul unui accident si nu m-am prezentat la politie. Proactic, a doua zi cucoana s-a prezentat la politie si a declarat ca m-a acrosat cu masina. Acolo mi s-a intocmit proces-verbal de contraventie in care, culmea, se precizeaza clar ca ea e vinovatul de producerea accidentului, ca oglinda mea a fost usor zgariata - desi doar o expertiza r putea stabili acest lucru - si mi-a fost suspendat permisul pt trei luni. Am contestat la judecatorie procesul-verbal si am pierdut, pt ca a venit jigodia, chipurile, cu doi martori, dar pe care eu nu i-am vazut in viata mea. Nici vorba ca aia sa fi fost pe acolo. Acum am facut apel. Ce spuneti, am vreo sansa, si ce ar trebui sa invoc? De precizat ca jigodia e avocat si fosta colega cu judecatorul de fond, chestiune pe care am aflat-o abia dupa aceea. Ma puteti ajuta?

Sindrom 27-01-08 17:11

Re: Abuzuri ale politiei rutiere
 
vino si tu cu 20 de martori sa vedem ce zice

Daniel_Toa 28-01-08 14:37

Re: Abuzuri ale politiei rutiere
 
chair si eu te sfatuiesc sa vii cu 2-3 martori si sa jure ca au fost acolo si au vazut ca cucoana aia te-a lovit

BC-20-LET 28-01-08 14:59

Re: Abuzuri ale politiei rutiere
 
@fatman - Mare grija cu avocatii astia .
Anul trecut in mai, am trimis si eu un VW G4 pe lumea aialalta, la volan fiind o doamna avocat care nu a cedat trecerea .
Am stat la politie de la 10 seara pana a 2-a zi dim. la 7 cand mi-a venit randul in tot acest timp cucoana fiind acasa .
Ce crezi ca scria in declaratia ei ?! Numai aberatii, cum ca eu nu am cedat trecerea, ca s-a intamplat in alt loc si care are si 2 martori si ea era singura in masina .

Norocul meu ca port tot timpul aparatul foto la mine si am avut inspiratie si cand am reusit sa ma dau jos din masina am facut fotografii la tot(indicatoare, intersectii, cucoana respectiva( cat inca era in masina deoarece eu nu mutasem masina si ea nu putea iesi) ) .


Ideea e, sa fugi ca de dracu de acesti "avocati" si sa nu te puna naiba sa te increzi in cuvantul lor :o .

sebaaa 28-01-08 22:02

Re: Abuzuri ale politiei rutiere
 
Quote:

Originally Posted by BC-20-LET (Post 1319490)
@fatman - Mare grija cu avocatii astia .
A

Ideea e, sa fugi ca de dracu de acesti "avocati" si sa nu te puna naiba sa te increzi in cuvantul lor :o .

si eu vreau sa devin avocat.. sunt anul I la drept.. si imi place la nebunie sa mint:)) am o pasiune sa mint gagicile si sa le iau la misto..si de vreo 10 ani de zile o mint pe mama in fatza , fara sa clipesc..
incet incet devin un profesionist
cat despre accidente..de cacat..am mai auzit eu faze d-astea
n-are rost sa pov acuma..

BC-20-LET 28-01-08 22:08

Re: Abuzuri ale politiei rutiere
 
@Sebaaa - Nu ii bag pe toti in aceeasi oala , iar daca am lezat pe cineva prin cele spuse, imi cer , in mod public, scuze . ;)

vlad_9791 29-01-08 09:05

Re: Abuzuri ale politiei rutiere
 
daca erai parcat regulamentar cel mai simplu ar fi fost sa zici ca nu erai in masina si nici n-ai observat ceva cand ai ajuns la masina
in conditiile date conform legii esti vinovat ca nu te-ai prezentat imediat la politie chiar daca nu esti vinovat de producerea accidentului iar moral nu esti vinovat de nimic

Geo_ZGA 07-02-08 11:38

Re: Abuzuri ale politiei rutiere
 
Quote:

Originally Posted by fatman (Post 1317321)
Salut
Am si eu o speta, daca stie cineva un proces similar si cum s-a finalizat. In urma cu doua luni, in timp ce eram parcat regulamentar, pe dreapta - fără a exista nici o interdictie de acest gen - am fost acrosat de o desteapta, cu oglinda. Practic oglinda in oglinda. A mea nu a patit nimic, practic, o scurta "razuire", greu de depistat. Cea care m-a acrosat mi-a propus sa ne vedem fiecare de treaba lui, pentru ca se grabea, precizand ca isi va rezolva singura problema cu oglinda, a ei fiind mai avariata. Am plecat si eu, vazandu-mi de treaba. La cateva zile m-am trezit cu citatie de la politie, sa ma prezint pentru a mi se lua declaratie pt ca am fost protagonistul unui accident si nu m-am prezentat la politie. Proactic, a doua zi cucoana s-a prezentat la politie si a declarat ca m-a acrosat cu masina. Acolo mi s-a intocmit proces-verbal de contraventie in care, culmea, se precizeaza clar ca ea e vinovatul de producerea accidentului, ca oglinda mea a fost usor zgariata - desi doar o expertiza r putea stabili acest lucru - si mi-a fost suspendat permisul pt trei luni. Am contestat la judecatorie procesul-verbal si am pierdut, pt ca a venit jigodia, chipurile, cu doi martori, dar pe care eu nu i-am vazut in viata mea. Nici vorba ca aia sa fi fost pe acolo. Acum am facut apel. Ce spuneti, am vreo sansa, si ce ar trebui sa invoc? De precizat ca jigodia e avocat si fosta colega cu judecatorul de fond, chestiune pe care am aflat-o abia dupa aceea. Ma puteti ajuta?

Pt nedeclararea accidentului in termen de 48 ore asta e: suspedarea permisului pe 90 zile si amenda contraventionala (am patit-o si eu cu un dobitoc, dar eu il lovisem...e cu totul alta poveste). Aici nu ai ce sa mai faci, daca ai declarat deja adevarul. Tie nu ti-a suspendat permisul pt ca ai fi fost vinovat de accident, ci pt ca nu te-ai prezentat sa-l declari.
Acum cred ca e prea tarziu sa te prezinti cu martori, daca ai declarat deja adevarul.
Daca imi spui exact ce ai scris in PV, poate ne gandim la o minciuna frumoasa ;) Ai declarata adevarul, ai mintit ceva, ai negat totul?
si apropos: erai stationat acolo, nu parcat. parcarea se face doar in locurile special amenajate.

GHICI 16-03-08 01:37

Re: Abuzuri ale politiei rutiere
 
1 Attachment(s)
Incep prin ami cere scuze de la admin pt ca am sa postez o adresa de site .
Dar tinand cont ca acest site vine in sprijunul multor din utilizatorii 4tuning sper sa fiu iertat :)

www.politiadinromania.ro etse un forum unde intentionam sa apara toate abuzurile savarsite de "militieni"

Pentru toate abuzurile lor suntem de vina noi cei care acceptam zi de zi aceasta situatie.
EU NU MAI VREAU SA FIU VINOVAT
NU MAI FI NICI TU VINOVAT

Eu mam saturat de militieni incopententi si nesimtiti .

stefanasss 28-03-09 21:23

Re: Abuzuri ale politiei rutiere
 
Uitati ce am patit si eu...:?:
Astazi, sambata 28.03.2009, am fost sa cumpar o masina in Arad. La intoarcere, in localitatea Odorhei, judetul Bihor, m-a oprit un politist, pe motiv ca circulam fara faza de intalnire, dar aveam pozitia, si e scris la alte mentiuni in procesul verbal. Mi-a cerut actele, si simteam din glasul lui dorinta de a gasi motive sa ma amendeze. Am coborat din masina, m-a luat cu trusa de prim - ajutor si stingatorul, pe care nu le aveam, masina mi-a fost vanduta fara ele, si mi-a aplicat 2 puncte de penalizare si 6 de amenda in total o amenda de 180 ron, si asta cu mare greutate ca a vrut sa imi dea maximul, respectiv o amenda de 480 ron. L-am suparat ca am cerut sa imi arate daca are trusa si stingator. Tot repeta ca ma invata minte sa nu il mai jignesc, desi nu l-am injurat si nici nu am zis ceva rau. Pur si simplu mi-am sustinut drepturile si am cerut sa imi justifice de ce merit o pedeapsa asa aspra ca am circulat doar cu pozitie si fara trusa. Politistul era singur, si eu stiu ca nu au voie sa actioneze sa actione decat in echipaj de minim 2. Eu eram cu fratele si sotul meu. Aveam numere rosii de Arad si aveam senzatia ca avea ceva personal cu cei din Arad si Timisoara. Am imtit abuzul politistului, dorinta lui de a arata ca el e cel mai tare, sa imi dea maximul punctelor, de a ma umili doar pentru ca l-am intrebat cate ceva. Tot repeta ca l-a jignit. Nu consider ca merit pe deplin aceasta pedeapsa, consider justificat - ca nu avem luminile de intalnire, si trusa, dar nu inteleg dc cauta sa imi caute "nod in paura": a remarcat ca nu mai sunt incepatoare de 2 luni, si ii pare rau "ca nu ma poate amenda si pentru lipsa portocalei". Vreau sa contest amenda in justitie, mai bine platesc un avocat decat amenda, si consider ca politistul merita sa invete o lectie. Multumesc mult, astept raspuns cat mai curand posibil, pt ca nu vreau sa platesc amenda integral.
Va rog frumos dati-mi un sfat.

Mustang 31-03-09 10:27

Re: Abuzuri ale politiei rutiere
 
Politistul nu va pati nimic. Poate daca ai inainta o plangere penala pentru abuz in functie si exces de zel. Insa nu stiu sigur daca vei rezolva ceva.

Tu vei scapa de amenda in urma procesului impotriva amenzii.

indianu 20-04-09 16:03

Re: Abuzuri ale politiei rutiere
 
Mie vroiau sa-mi dea vineri amenda pentru zgomot, daca ii vine cuiva sa creada asa ceva.

Bytzu 21-04-09 09:21

Re: Abuzuri ale politiei rutiere
 
mie mi-a luat talonul pt zgomot, asa ca nu te mai mira....bine..la mine era o ilegalitate totala :)) , dar le-a placut masina si au fost finuti


All times are GMT +2. The time now is 23:41.

- Copyright 2024 4Tuning