Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   LifeStyle & (I)legale & intalniri (https://forum.4tuning.ro/20-lifestyle-and-legale-and-intalniri.html)
-   -   Abuzuri ale politiei rutiere (https://forum.4tuning.ro/20-lifestyle-and-legale-and-intalniri/2255-abuzuri-politiei-rutiere.html)

iasi_drifter 26-10-04 18:15

Abuzuri ale politiei rutiere
 
Ieri 25 oct 2004 trebuia sa ajung la facultate pt ca aveam un seminar de 2 ore si era aproape imposibil sa gasesti un loc de parcare asa ca am parcat masina pe b-dul Carol I la peste 50 m de cele mai apropiate semne de oprire sau stationare (mai precis 80 m in spatele masinii si 100 m in fata masinii. Iar statia de autobuz era la peste 40 m deci peste cei 25 regulamentari. Cand vin inapoi de la seminar, o laie masina. Il vad pe domn politist care ii fericea si pe altii si imi confirma ca masina mea a fost ridicata si dusa la nu stiu ce baza. Si ii spun: pe ce motiv? masina mea era parcata regulamentar.
El pe un ton arogant: \"Domn sef cititi regulamentul. Trebuie cel putin 50 m bla bla bla (alte shituri)\". Evident vorbeam singur si nu rezolvam nimic in plus ce sa mai stai la discutii cu un om cu un coeficient de inteligenta ca al lui...
Bineinteles ca dupa aia am venit am masurat si s-a dovedit ca nu era nici o problema, masina fusese parcata legal.
Nu exista decat o platforma in Iasi pe care se ridica masinile dar eu am avut onoarea ca masina mea sa fie aleasa dintre toate, cand era parcata legal, iar pentru asta ar fi trebuit sa platesc nici mai mult nici mai putin de 1.250.000 lei . Asta pt. marea onoare pe care mi-au facut-o luandu-mi masina de unde o parcasem si ducand-o la mama dracului.
Eu am dovezi foto ca masina mea era parcata legal asa ca o sa vada o **** vreun leu. Ei mi-au cerut 1.250.000 pt. ca mi-au transportat masina, dar in tara asta de *** cine imi da mie vreun ban inapoi din cei cheltuiti pe benzina necesara pt. diverse drumuri dupa diverse hartii ca sa mi se faca dreptate, cine imi da vreun leu inapoiu din cei cheltuiti pe telefoane, cine raspunde pentru faptul ca eu mi-am pierdut si ziua de ieri, si cea de azi si urmeaza sa-mi mai pierd ca sa mi se faca dreptate, cine raspunde pt. nervii pe care mi i-am facut si inca urmeaza sa mi-i fac pana se va solutiona cazul si imi voi lua masina inapoi? Si toate astea rezultatul unei marlanii de k@k@t a politiei care dupa ce ca nu are vreun temei legal nu imi da o simpla amenda ci imi ridica masina, bunul meu propriu si personal si ma lasa sa umblu pe jos pt. ca asa vrea ORGANUL.

Mesajul meu pt. stiu ei cine: Va f*t in gura pe toti m*istii care va credeti mari c*c*ti si ziceti ca faceti lege cand voi bai c*rn*tilor sunteti cei care o incalcati cel mai tare. Intr-o tara normala ar trebui sa platiti pt. magaria pe care mi-ati facut-o mie cat si celorlalti. Mi-e sila de politia romana mai mult ca oricand. Va urez sa aveti fiecare cazanul propriu si personal in fundul iadului, p*lelor ce sunteti. De la mine loserilor n-o sa vedeti nici un leu. O sa dau banii aia pe benzina si o sa va rad in fata cand fac drifturi prin cartier pt. ca stiti ca nici la alea n-aveti ce sa imi faceti, distrusilor. Si sa fiti siguri ca o sa fac mai ales ca din cauza voastra am ajuns sa uit ca ieri am implinit 6 luni de cand sunt cu prietena mea. Asa ca o sa fac niste ilegale pe care vi le dedic personal, l@b@rilor.

Morala: Daca aveti cea mai mica banuiala ca aveti dreptate verificati si nu dati banii ca sa ii ingrasati pe porcii astia.

RoSonic 26-10-04 18:24

Pai din cate tin minte indicatorul ce interzice oprirea (stationarea) nu are o zona de x metri in care este valabil....
ci este valabil pana la urmatoarea intersectie sau pana la intalnirea unui semn ce permite oprirea.... sau in cazul semnelor care au si o mica sagetuza alba - cand e in jos... pana acolo este interzisa oprirea iar cand e in sus .. de acolo incepe zona de interdictie pana la intalnirea unui semn cu sageata in jos....

eu asa stiam ca scrie la lege...

iasi_drifter 26-10-04 18:30

atunci cand nu e prezenta vreo sagetica din aia simpla are o raza de actiune de 50 m. Ce pana mea, daca nu e indicatorl ala cu sagetica inseamna ca nu pot parca nici la Bucuresti? :lol:

RoSonic 26-10-04 18:30

Quote:

Art. 98. (4) Semnificatia indicatoarelor de interzicere sau restrictie incepe sau este aplicabila din dreptul acestor indicatoare. In lipsa unei semnalizari care sa precizeze lungimea sectorului pe care se aplica reglementarea ori a unor indicatoare care sa anunte sfarsitul interdictiei sau al restrictiei, semnificatia acestor indicatoare inceteaza in intersec.ia cea mai apropiata. Cand indicatoarele de interzicere sau restric.ie sunt instalate impreuna cu indicatorul ce anun.a intrarea intr-o localitate, semnificatia lor este valabila pe drumul respectiv, cu exceptia locurilor unde alte indicatoare dispun altfel.

iasi_drifter 26-10-04 18:32

stiu ca legea e scrisa de cacat dar am sunat ieri la Politia Rutiera si am intrebat. da-ti seama ca nu poate fi valabil la infinit semnul ala. Nu degeaba sunt marcati aproape toti stalpii in mod normal. Pe restul strazii erau marcati din 2 in 2 stalpi (aprox 60 m). Dar eu am parcat masina intr-un loc unde erau cam 180 m intre stalpii marcati, cam la jumatatea distantei.

Cand o sa am verdictul final o sa postez.

RoSonic 26-10-04 18:36

Pai, unde-i lege nu-i tocmeala... ala va veni cu articolul care ti l-am aratat si contestatia ta nu va fi luata in seama.

si desi e valabil pana la prima intersectie, este pus des pentru a reaminti ca e zona cu interdictie...

iasi_drifter 26-10-04 18:46

eu cred ca se aplica chestia asta:

Quote:

9. Oprirea, stationarea si parcarea
Art. 173. - (1) În localitati vehiculele oprite sau stationate voluntar pe partea carosabila trebuie asezate cât mai aproape de marginea din dreapta a sensului de mers, paralel cu trotuarul sau cu axul drumului, pe un singur rând, daca printr-un mijloc de semnalizare nu se dispune altfel. Motocicletele fara atas, ciclomotoarele si bicicletele pot fi oprite sau stationate cel mult doua, una lânga alta.

(2) Pe drumurile cu sens unic, oprirea sau stationarea voluntara a vehiculelor este permisa si pe partea stânga, daca ramâne libera cel putin o banda de circulatie.

(3) În afara localitatilor oprirea sau stationarea voluntara a vehiculelor se face în afara partii carosabile, iar atunci când nu este posibil, cât mai aproape de marginea din dreapta drumului, paralel cu axul acestuia.

Art. 174. - Se interzice oprirea voluntara a vehiculelor:

a) în zona de actiune a indicatorului \"Oprirea interzisa\" si a marcajului cu semnificatia de interzicere a opririi;

b) la o distanta mai mica de 50 m de o trecere la nivel cu calea ferata;

c) pe poduri, pe si sub pasaje denivelate, pe viaducte si în tuneluri;

d) în curbe si în alte locuri cu vizibilitate redusa sub 50 m;

e) în locul unde este instalat indicatorul \"Trecere pentru pietoni\" sau pe marcajele de traversare pentru pietoni ori la mai putin de 25 m înainte si dupa acestea;

f) în intersectii, inclusiv cele cu sens giratoriu, precum si în zona de preselectie unde sunt aplicate marcaje continue, iar în lipsa acestora, la o distanta mai mica de 5 m de coltul intersectiei;

g) la mai putin de 25 m de indicatorul statiei pentru mijloacele de transport public de persoane;

h) în dreptul altui vehicul oprit pe partea carosabila, daca prin aceasta se stânjeneste circulatia a doua vehicule venind din sensuri opuse, precum si în dreptul marcajului continuu, în cazul în care conducatorii celorlalte vehicule care circula în acelasi sens ar fi obligati, din aceasta cauza, sa treaca peste acest marcaj;

i) pe sectoarele de drum unde este instalat indicatorul cu semnificatia \"Depasirea interzisa\";

j) în dreptul unui indicator sau semnal luminos, daca prin aceasta se împiedica observarea lor;

k) pe sectoarele de drum unde sunt instalate indicatoarele cu semnificatia \"Drum îngustat\", \"Prioritate pentru circulatia din sens invers\" sau \"Prioritate fata de circulatia din sens invers\";

l) pe pistele obligatorii pentru pietoni si/sau biciclisti ori pe benzile rezervate unor anumite categorii de vehicule, semnalizate ca atare;

m) pe platforma caii ferate sau de tramvai ori în apropierea acestora, daca circulatia vehiculelor pe sine ar putea fi stânjenita sau împiedicata;

n) pe autostrazi, pe drumurile expres si pe cele nationale europene (E).

Art. 175. - Se interzice stationarea voluntara a vehiculelor:

a) în toate cazurile în care este interzisa oprirea voluntara;

b) în zona de actiune a indicatorului cu semnificatia \"Stationarea interzisa\" si a marcajului cu semnificatia de interzicere a stationarii;

c) pe drumurile publice cu o latime mai mica de 6 m;

d) în dreptul cailor de acces care deservesc proprietatile alaturate drumurilor publice;

e) pe partea carosabila a drumurilor nationale. În cazul în care nu este posibila scoaterea vehiculelor în afara partii carosabile, acestea vor stationa cât mai aproape de marginea drumului;

f) în pante si în rampe;

g) în locul unde este instalat indicatorul cu semnificatia \"Stationare alternanta\", în alta zi sau perioada decât cea permisa, sau indicatorul cu semnificatia \"Zona de stationare cu durata limitata\" peste durata stabilita.

Art. 176. - (1) Orice vehicul care stationeaza pe timp de noapte pe partea carosabila a unui drum public, acolo unde stationarea este permisa, trebuie sa fie semnalizat cu anterne de pozitie, daca locul de stationare nu este iluminat.

(2) Se interzice stationarea pe drumurile publice în timpul noptii a tractoarelor, masinilor

RoSonic 26-10-04 19:22

pai da... se aplica...
nu stiu ce rost a avut ce ai pus....dar unde in citatul respectiv arata ca zona de actiune a indicatorului de \"Oprirea interzisa\" e de doar 50m ???

dar nu ma mai chinui sa te conving ca vad ca o ti pe a ta...

Slym 09-12-04 11:47

El ca el dar sa vrea sati ia permisul pt ca ai depasit pa trecerea de piton , cand defap ai schimbat banda cu vreo 30m mai in fata si chiar ai oprit sa lasi prioritate pietonului , cei drept pa linia de tramvai , dar este legal pana cand dai de un refugiu !

Cand ma tra pe dreapta ( era cu o solenta basita ) si cand a spus cuvintele
\"va retin permisul de conducere pt 3 luni de zile \" numi venea sa cred si apoi a mai zis ca \" Asta e ,o sa stai pe dreapta 90zile \" ma buvnit rasul !!!!
Pana la urma ma lasat sa plec dupa ce a realizat ca imi vorbea de 5mil. amenda si eu tot radeam in hohote , poate so fi gandit cat de PENAL e .

Oricum sunt niste basiti , aproape toti !!!!

Combinatia cea mai tare e sa ai Nr deafara !!! te pis pa ei si gata cu discutii si alte prostii !!!

TYE 09-12-04 12:41

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"iasi_drifter\"
da-ti seama ca nu poate fi valabil la infinit semnul ala.

Semnul (cu sagetica) este valabil pana la un altul (care il anuleaza pe primul) sau pana la prima intresectie.

Si acum sa va spun patania mea!
Intr-una din serile friguroase de noiembrie (7.11.2004 mai precis) eram in parcarea de la Victoriei cu cativa amici la un pahar de vorba. La un moment dat apar din senin 2 echipaje de politie chititi pe luat taloane.
Ii ia pe cativa la intrebari despre folie si alte alea ... dupa care apare intrebarea \"Cine e cu ialomita (IL) ?\".
Raspund respectuos: \"Eu\".
El: \"Sunt agent ... va rog prezentati actele la control\". I le inmanez, dupa care incepe circul. Imi zice \"dansul\" ca o sa-mi ia certificatul de inmatriculare pentru ca am folie pe geamuri. Ii spun calm ca nu este folie geamurile sunt ionizate. La care respectivul se uita neincrezator la mine, ma pune sa deschid portiera spate, sa las geamul jos ... dupa care incepe el cu unghiile sa vad ce este intr-adevar pe nenorocitul ala de geam. Vede el ca nu poate \"sa ma prinda\" cu folia dupa care racneste cat putea el mai bine pe frigul ala ...... \"ROTILEEEEE!!\".
Zic eu: \"Da, dom'le .. ce e cu rotile?\"
El: \"Le-ai schimbat, nu?\"
Eu: \"Nu!\"
El: \"Pai stai asa .. sa verificam\". Scoate lanterna din dotare si incepe sa citeasca de pe anvelope. \"165/65 R14\". Se uita in talon ... dupa care zice \"Opaaaaaaaaa .. te-am prins!\"
Eu nedumerit zic: \"Cuma asa?\".
El: \"Ce aveti dumneavostra pe masina acum .... nu se pupa cu ce e in talon\".
To make a long story short: Mi-a luat talonul pentru ca aveam pe masina 165/65 R14 si in talon scria 165/70 R13 cu toate ca masina este o solenza scala pe care asa am cumparat-o de la un dealer Dacia. M-am certat cu el vreo jumatate de ora ca este o greseala de tiparire in talon ... si ca de fapt eu nu am incalcat legea rutiera cu nimic. El o tinea pe-a lui cum ca si el are solenza cea mai full, modelul ala Europa si el are roti pe 13 ... si tot asa. In fine imi dau eu seama ca nu pot s-o scot la capat cu Dl. AGENT si o las balta cu gandul ca a doua zi imi iau talonul inapoi. Il intreb pe stimabilul unde ajunge talonul. El imi spune ca la Candiano Popescu si il las in plata Domnului sa se duca.
Bun.
Ma duc a doua zi la Candiano Popescu cu cartea de identitate (in care sunt trecute ambele dimensiuni). Stau la coada vreo 45 de minute, ajung in fata,cand colo ce sa auzi? Domnii de acolo imi spun ca nu ajung la ei astea din provincie, astea ajungand la Udristei. Zic \"OK\".
Ma duc la Udristei. Ajung acolo unde era si talonul meu. Dansii nu vor sa mi-l dea sub motivul ca nu pot face asta si ca trebuie sa astept sa ajunga la Slobozia (pe Ialomita este inmatriculata masina ... eu fii din Urziceni). Tot persoana imi spune sa nu-mi fac griji pentru ca a doua zi o sa plece cu posta si in 3-4 zile ma pot duce sa-l ridic.
Plec de la Udristei nervos din cale'afara ... ce %#@$&^%&$%#^ doar pierdusem cateva ore bune, plecat de la servici .... invoit pentru 30 de minute.
Ma duc eu la Slobozia dupa 13 zile de la incident (aveam dovada pentru 15 zile). Cand aici ..... SURPRIZAAAA ! ... Talonul nu a ajuns. Bun .. 130 km facuti degeaba. Ma duc sa-mi prelungeasca dovada. SURPRIZA din nou. Nu se poate pana nu faci ITP (sa dovedesti ca masina are anvelopele corespunzatoare). Pai Cartea de Identitate nu buna? (zic eu). NU.
Bun.
Ma duc sa fac ITP ... 450.000 lei cheltuiti pentru Inspectia Tehnica Periodica.
Imi prelungeste ala dovada .. plec la bucuresti .. inca 130 km.
Ma duc inca o data dupa 28 zile de la incident ...imi iau talonul (alti 260 km).

Cocluzia:
Din cauza Politiei care a gresit cand au facut talonul, mi s-a luat talonul pentru o masina aflata intr-o parcare .... am facut 520 km si platit 450.000 lei la ITP, am pierdut aproape 3 zile de la servici si nu mai spun cati nervi.

Bogdan_16v 09-12-04 13:14

Concluzia: uita-ti talonul acasa...e cel mai bine, crede-ma...

TheSinner2 10-12-04 23:50

atata timp cat masina e parcata.. deci nu e pusa in circulatie pe drumurile publice, poti sa-i pui si roti pe 26, sa scoti numerele, sa lipesti postere cu aracet pe geamuri... n-au ce sa iti faca. trebuia sa-i pui sa astepte sa pleci de acolo :)

D_M_X 11-12-04 19:14

corect. E ca si cum mi-ar cere mie politia talonu la masina si eu schimb bateria la a mea si eu sa am nr rosii expirate. Ce sa-mi faca? Sa ma S** sau ce ...i-a d`omne b i si da-ti cu praf de mers. Tre sa ai si putzin sange pe carda si daca stii ca ai cat de cat dreptate si esti la limita legii sa te tziganesti cu el ca altfel te face de nai aere in tine mai ales cand te vede din alt judet. La noi vara e teroare cu ianpoiatii de gabori din alte judete (asta vara mi-a dat amenda ca aveam cauciucuri foiae de hartie si lipsa bara pe spate ca cica sa-mi ia talonu...Hai marshh Finalu Amenda ca nu purtam centura250 00 ) deci tre sa nu faci pe prostu dar nici sa ai papagalu mare

piersi 14-12-04 20:26

referitor la ce a zis Tye eu chiar i-as da in judecata. stiu ca te costa bani si \"timp\" dar sa vezi ce ar casca ochii data viitoare daca ar exista mai multe antecedente. Inafara de asta din surse sigure stiu ca anumite ministere au fost date in judecata iar respectivii cetateni au castigat. Sa vezi ce atentie presteaza acum organele statului...Noroc ca nu mi s-a intamplat niciodata. ;)

Dimitris 16-12-04 00:58

Sunt si eu curios de ceva... Motoru meu e pt mom limitat la 11 kw, da cand m-am dus la rar mi-au zis ca ei au omologarea pe 19 kw si ca nu poa sa imi treaca decat 19 kw...
La politie, in talon mi-au scris 20 de kw, inka 1 asa, pt deranj banuiesc... La Udriste, toate lumea, inclusiv colonelul de la circulatie mi-a zis ca daca am o copie dupa cartea verde a motorului (unde este specificat ca are 11 kw) nu e nici o problema... da imi e ca o sa dau si eu peste un nenea \"corect\" care o sa zica ca nu e, ca dosar penal, ca alea alea, ca nu stie el nemteste...
Sa las talonu akasa??? In cazu asta ce draq imi face???


All times are GMT +2. The time now is 07:27.

- Copyright 2024 4Tuning