![]() |
Cursele de indemanare. Senzationale sau nu ?
https://www.4tuning.ro/forum/viewtopic.php?p=87815#87815
inainte de a vota sau de argumenta va rog sa urmariti filmuletzul de la linkul de mai sus |
:flamed:
Asa ceva rar vezi :D Cel putin eu nu am mai vazut un parchet de chibrituri sa faca 360* atat de repede, sa \"alunece\" in halu' ala si sa-i traga motoru' atat de demential! Bine Mini-ul e de afara, dar... in Romania, de ce nu vedem asa ceva? Nu neaparat Mini d'asta, dar masini bune de indemanare avem si noi in tara. Si ca sa raspund la intrebarea topicului: DA, cursele de indemanare pot fi spectaculoase! :peace: |
da,cursele de indemanare pot fii spectaculoase deoarece avem pilotzi priceputzi shi talentatzi dar stam un picutz mai prost la capitolul tehnologie,din cauza econimiei...
|
:lol: si la viteza iti trebuie indemanare (pentru perfect shift ca sa zic asa). orice cursa in care se aude motoru turat si cauciocele fumega e spectaculoasa
|
e misto. pacat ca in Iasi nu s-a mai facut din 2001 nici o indemanare :(. Se fac playuri peste playuri dar indemanare nu se face nici macar odata :(
Quote:
eu unul am taiat si-am spanzurat intre Dacii de 1400 cmc cu a mea 1300 cmc la play pe 3 octombrie pe aeroport si tot nu mi se pare ca am realizat mare lucru. nu vad care e marea scofala la playuri. pleci la verde ai grija sa nu patineze prea mult ii dai 2,3,4,5,6 si cate mai are la turatia de putere maxima si asta e tot. Eu nu sunt adept al playurilor si cu toate astea intre Dacii am avut vreo 9 victorii si o singura infrangere facand play cu cele 5 Dacii cu care m-am dat pe 3 oct pe aeroport. Si in general cand am mai facut play am castigat. La indemanare in schimb am vazut o caruta de habarnisti. |
cursele de indemanare pot fi senzationale!!! :wink:
la o cursa de indemanare se pot vedea adevaratele calitati ale unui sofer. Mie imi se par mult mai interesante decat liniutZele. e adevarat .. fiecare cursa are farmecul ei, insa proba de indemanare arata cu adevarat ce poate soferul... |
indemanarea scoate in evidentza adevaratele calitatzi ale unul shofer!!!asa ca da ar fi nevoie si de asa ceva.de exemplu indemnare pe jaloane si viteza pe traaseu montan!!!ar veni multi!!!ideea e cati termina...?!!!pa pa!!
|
eu cred ca abilitatile un sofer adevarat constau in 90% indemanare si 10% pedala de acceleratie. am vazut de multe ori o masina mai slaba facand varza prin oras la slalom alta mult mai bengoasa (vezi TICO :lol: )
|
eu intotdeauna in oras prefer dacie... daca gasesc una pe la birou
ma strecor mai bine, fara stresu ca mi-o zgarie cineva, sau ca o zdruncin pe gropi, linii de tramvai eu stitzi ca nu ma dau la liniutze... inca dar de cateva ori am batut cu o dacie standard, 1300, ruginita, amici cu 100-150 cp, la genul urmator de cursa: suntem aici, da? sa vedem cine ajunge primul la... (o alta destinatie )... asa ca votez inca o data pentru indemanare |
ambele curse au formecul lor, si dupa mine la indemnare iese spectacolul mai mare, un drift, un cerculetz, o curba pe 3 roti ;)
|
Indemanarea prin definitie e mai spectaculoasa.
Cei care n-au fost macar o data la volan in ambele genuri de curse vor avea o parere strict subiectiva. Si da, pentru un oras ca Bucurestiul, masina ideala este Tico , Matiz&alte asemenea, si abia apoi dacia(bine, in stare de functionare) Si da, filmul e penal --> invataminte: 7o-8o% din greutatea unei masini invingatoare la \"indemanare\" trebuie sa fie pe fata ;) >am uitat-si tractiunea sa fie fata |
Quote:
|
LEGAL RACING
Pot spune ca ambele tipuri de intrecere au farmecul si rolul lor. Cel mai bine sunt totusi vazute etapele de viteza unde publicul isi manifesta interesul mult mai direct.Nr spectatorilor e f mare uneori prea mare fata de capacitatile noastre organizatorice limitate ca si buget. |
mie unu imi place mai mult indeminarea ptr ca acolo vezii cu adevarat ce poate un sofer si cit de bine mere masina .La liniutze se da toata lumea dar la indeminare ..............doar ce indeminatici:))))))))
|
|
| All times are GMT +2. The time now is 02:08. |
- Copyright 2026 4Tuning