Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Oltcit (https://forum.4tuning.ro/119-masina-mea-oltcit.html)
-   -   Oltcit Club 11RM - B 05 NUH - readucerea la viata (https://forum.4tuning.ro/119-masina-mea-oltcit/22143-oltcit-club-11rm-05-nuh-readucerea-viata.html)

Ja_Rule 17-08-06 20:26

Oltcit Club 11RM - B 05 NUH - readucerea la viata
 
3 Attachment(s)
salut ... stiu ca o sa dureze ceva timp pana sa o pot aduce din nou la viata.. dar sa vedem cat putem, asta si in functie de buget ...
ce parere aveti despre masina mea?

Spark 17-08-06 21:00

re: Oltcit Club 11RM - B 05 NUH - readucerea la viata
 
pai .. e in stare bunicica ...
da` ce planuri ai pt ea ? ...
un restaurat complet ... sau tuning pe ea ...
la ce anume te gandesti ?

Ja_Rule 17-08-06 21:20

re: Oltcit Club 11RM - B 05 NUH - readucerea la viata
 
5 Attachment(s)
pai momentan m`am apucat impreuna cu un prieten Marius ( Fauru 13 XWN ) sa`i schimb articulatzia ca era cam cazuta ... apoi schimb tot ce e legat de frana ... tinichigerie ...niste bări (da nu mare tuning).... o vopsea frumusica ... si peste ceva timp sa fac cate ceva pe la motor ( poate ma ajuta Bogdan :) )

Spark 17-08-06 22:39

re: Oltcit Club 11RM - B 05 NUH - readucerea la viata
 
aham ... dak ziceai ca ai de gand sa faci franele ..
vrei sa le schimbi complet .. in sensu` ca sa pui alte discuri (la fel sau mai mari) sau doar schimbat de placutze de frana

oricum .. spor la treaba ;)

Ja_Rule 19-08-06 08:59

re: Oltcit Club 11RM - B 05 NUH - readucerea la viata
 
mersi frate .. acu` m`am trezit ... si ma duc sa ma apuc de partea stanga... hmmm tre sa ma duc sa`mi cumpar un rulment .. shet

Fauru_13_XWN 21-08-06 11:04

re: Oltcit Club 11RM - B 05 NUH - readucerea la viata
 
si normal iar o sa ma puna pe mine la munca ... el tzigari, cola,si poze ... :)
... intr`un final .. e super baiat ... tot respectu` bro

Spark 21-08-06 11:15

re: Oltcit Club 11RM - B 05 NUH - readucerea la viata
 
thats what brother are for ... :lol:

Ja_Rule 21-08-06 16:53

re: Oltcit Club 11RM - B 05 NUH - readucerea la viata
 
postez si eu :D sa vedem poze cu marius cand imi schimba discurile de frana pe spate :) sa vad daca se descurca

vali-tgm 21-08-06 18:17

re: Oltcit Club 11RM - B 05 NUH - readucerea la viata
 
pai eu zic ca la motor ajunge cel de trs si o cutie de vit cu 5 trepte daca se poate franceza (if your lucky) daca nu romaneasca. si sa fie reglat k-lumea si aprindere electronica , maruntisuri. parerea mea

bogdanlascu 21-08-06 20:33

re: Oltcit Club 11RM - B 05 NUH - readucerea la viata
 
Quote:

Originally Posted by Spark (Post 523205)
aham ... dak ziceai ca ai de gand sa faci franele ..
vrei sa le schimbi complet .. in sensu` ca sa pui alte discuri (la fel sau mai mari) sau doar schimbat de placutze de frana

oricum .. spor la treaba ;)

crezi ca se pot pune discuri de frana mai mari?
eu nu cred

Ja_Rule 21-08-06 21:10

re: Oltcit Club 11RM - B 05 NUH - readucerea la viata
 
deja mi`am cumparat discurile de frana si aproape tot ce`i legat de frana ... mai putin pe fata (ca alea`s de dacie)

Ja_Rule 21-08-06 21:13

re: Oltcit Club 11RM - B 05 NUH - readucerea la viata
 
1 Attachment(s)
am uitat de poză :D

bogdanlascu 21-08-06 21:17

re: Oltcit Club 11RM - B 05 NUH - readucerea la viata
 
Quote:

Originally Posted by Ja_Rule (Post 527255)
am uitat de poză :D

pacat ca este rm,incearca si fa un efort financiar si fa-l oltcit ,cv fr in 4sau 5,discuri la cv ......

Ja_Rule 21-08-06 21:26

re: Oltcit Club 11RM - B 05 NUH - readucerea la viata
 
bogdane stiu ce spui tu .. dar gandeste`te ca in masina asta am crescut ... o am de 16 ani ... tu ai renunta la ea?

valib 21-08-06 21:46

re: Oltcit Club 11RM - B 05 NUH - readucerea la viata
 
Quote:

Originally Posted by Ja_Rule (Post 527261)
bogdane stiu ce spui tu .. dar gandeste`te ca in masina asta am crescut ... o am de 16 ani ... tu ai renunta la ea?

nu renunti.
o imbunatatesti.
vei avea frane mult mai OK, de fapt incomparabile cu franele actuale.
;)

Ja_Rule 21-08-06 21:54

re: Oltcit Club 11RM - B 05 NUH - readucerea la viata
 
valib frate .. crezi ca daca aveam bani, no` faceam? frate si eu muncesc pe un salariu ... si tre sa mai si mananc ... gandeste`te .. o sa schimb si caroseria daca o sa fie nevoie, dar asta poate peste un timp .. macar sa`mi mearga mie ... asa stock cum a dato fabrica.. si porma ma duc la bogdan sa`mi faca ce vrea el pe masina ... dar repet, peste un timp

bogdanlascu 21-08-06 21:55

re: Oltcit Club 11RM - B 05 NUH - readucerea la viata
 
Quote:

Originally Posted by valib (Post 527282)
nu renunti.
o imbunatatesti.
vei avea frane mult mai OK, de fapt incomparabile cu franele actuale.
;)

planetare,discuri ,fuzete +o cv in 4 franta

Ja_Rule 21-08-06 22:03

re: Oltcit Club 11RM - B 05 NUH - readucerea la viata
 
fratilor daca se iveste ceva si o sa am bani la momentul respectiv.. o sa tzin cont si de sfaturile voastre...

vali-tgm 21-08-06 23:02

re: Oltcit Club 11RM - B 05 NUH - readucerea la viata
 
acuma fara suparare
dar cam de bune pot fi cele la CV decat cele de la RM?
chiar asa se vede diferenta ?
pe mine cele de la CV ma enerveaza e prea inghesuit.

Fauru_13_XWN 22-08-06 22:14

re: Oltcit Club 11RM - B 05 NUH - readucerea la viata
 
fratilor fara suparare, va ginditi prea departe,masina lui (ja rule) abea trece revizia cu rotile din fata...........mai intii sa fie functionala din toate punctele de vedere,si dupaia imbunatatiri.Cu rabdare se rezolva totu,orcum o sa iasa misto o sa vedeti

Ja_Rule 22-08-06 23:01

re: Oltcit Club 11RM - B 05 NUH - readucerea la viata
 
he he mariuse, cat avem de munca .... timp si bani sa avem si le facem pe toate :) maine ma duc sa cumpar ce`mi mai trebuie pe fata si poate pun si discurile alea noi pe spate .. sa vad ce timp am :D

Ja_Rule 23-08-06 20:22

re: Oltcit Club 11RM - B 05 NUH - readucerea la viata
 
cine ma invata si pe mine ce sa`i fac volanului sa nu mai scarrrrrtz.. face ca tot dracii si il desfac .. il ung .. nu mai face ... dupa 2 saptamani incepe iar ... scârtzzz

valib 23-08-06 22:04

re: Oltcit Club 11RM - B 05 NUH - readucerea la viata
 
Quote:

Originally Posted by Ja_Rule (Post 529826)
cine ma invata si pe mine ce sa`i fac volanului sa nu mai scarrrrrtz.. face ca tot dracii si il desfac .. il ung .. nu mai face ... dupa 2 saptamani incepe iar ... scârtzzz

seu de oaie;)

Adryx 24-08-06 00:33

re: Oltcit Club 11RM - B 05 NUH - readucerea la viata
 
Quote:

Originally Posted by Ja_Rule (Post 529826)
cine ma invata si pe mine ce sa`i fac volanului sa nu mai scarrrrrtz.. face ca tot dracii si il desfac .. il ung .. nu mai face ... dupa 2 saptamani incepe iar ... scârtzzz

Cu ce îl ungi? Cu unsoare? Nu e bună...încearcă cu ce a zis valib sau dacă n-ai aşa ceva, cu cremă de mâini...nu contează marca :P

fasso 24-08-06 09:17

re: Oltcit Club 11RM - B 05 NUH - readucerea la viata
 
cel mai simplu e sa schimbi chestia aia de plastic care vine in jurul axului volanului!stiu ca imi facea si mie la fel...am schimbat aia si nu mai face...si l-am uns f f putin...acum vreo 3 luni...deci macar 3 luni sa te tina din scartait si tot e mai bine decat 2 saptamani:)

mad_mike 24-08-06 09:42

re: Oltcit Club 11RM - B 05 NUH - readucerea la viata
 
Quote:

Originally Posted by valib (Post 529966)
seu de oaie;)

Imi scuzati incultura dar CE E CHESTIA AIA?:oops:

valib 24-08-06 09:56

re: Oltcit Club 11RM - B 05 NUH - readucerea la viata
 
Quote:

Originally Posted by mad_mike (Post 530386)
Imi scuzati incultura dar CE E CHESTIA AIA?:oops:

e unsoare(untura) de oaie, preparata intr-un fel anume.
nu miroase urat, nu miroase nicicum, deci nu ai probleme cu mirosul in masina.
e mult mai buna ca vaselina pentru asemenea cazuri

fasso 24-08-06 10:39

re: Oltcit Club 11RM - B 05 NUH - readucerea la viata
 
cred ca se referea la chesti de care ziceam eu ca vine in jurul axului volanului!e ca o garnitura numai ca e de plastic ce vine pe langa ax ca sa nu capete joc!aia e chestia aia:)

fasso 24-08-06 10:40

re: Oltcit Club 11RM - B 05 NUH - readucerea la viata
 
nu se referea la aia:)scuze:))abia acum am vazut quote-ul:)

COJONES2GOOD 24-08-06 11:53

re: Oltcit Club 11RM - B 05 NUH - readucerea la viata
 
In primul rand salutari ptr Ja Rule;cu toate ca multi vor sa vada progresele de pe o zi pe alta ,lucrurile bune necesita timp si perseverenta(si nu in ultimul rand bani);totusi daca vrei sa ai un OLTEAN bun trebuie sa iei in consideratie sfatul lui bogdan cu privire la cutia si etr+planetare Franta.Spor la treaba si numai de bine! In leg cu solutia "seu de oaie" garantat este cea mai buna,diferenta inainte si dupa este ca de la cer la pamant;asa ca nu ezitatzi sa o folositzi:D

mad_mike 24-08-06 19:29

re: Oltcit Club 11RM - B 05 NUH - readucerea la viata
 
Cu faza cu seul de oaie chiar merge???Eu ma gandeam ca e nu stiu ce produs chimic complicat si e un pseudonim "seu de oaie".Si unde se gaseste?.Astept raspuns.

fasso 25-08-06 15:17

re: Oltcit Club 11RM - B 05 NUH - readucerea la viata
 
da mah...dupa aceea e ca si cum ti-ai pune servo directie...hai mah nu mai exagerati si voi...e buna intr-adevar solutia...si confirmarea o ai pe www.oltcit.ro,dar nu cred ca e cazul sa exagerati cu "diferenta ca de la cer la pamant"!eu v-am zis...am schimbat tija aia de plastic si nu mi-a mai facut probleme de atunci...daca face...ma apuc sa ucid oile vecinilor!!!scuze ca sunt rautacios...dar domnul Ja Rule m-a comparat mai demult un pic cu doarr4u17...si la cum inainteaza cu proiectu...cam el seama cu acel individ...nu eu!eu macar stiu ca merg in continuare cu chestii esentiale!nu mi-a picat bine deloc Ja Rule cand m-ai comparat cu ala pt ca stii bine ca nu o sa abandonez proiectul!stiu cum e sa muncesti pe un salariu si pe ala sa-l bagi pe tot in masina...crede-ma ca stiu...dar mai abtine-te si tu de la comentarii si comparatii care nu-si au rostul!

fasso 25-08-06 15:19

re: Oltcit Club 11RM - B 05 NUH - readucerea la viata
 
inca o data imi cer scuze ca sunt rautacios...ce pot sa zic...bafta in continuare cu proiectul...sper sa iasa ceva frumos si nemaiintalnit!!!ganduri mari avem cu totii...faza finala e mai interesanta!succes!

valib 25-08-06 16:25

re: Oltcit Club 11RM - B 05 NUH - readucerea la viata
 
daca nu ai incercat, si nu stii ce diferenta face...atunci te rog sa nu comentezi acest aspect.
ideea e ca fiecare a zis cea mai buna solutie din punctul lui de vedere, iar proprietarul pana la urma va face ceea ce doreste.

ai mai facut ceva la masinutza?

Adryx 26-08-06 00:51

re: Oltcit Club 11RM - B 05 NUH - readucerea la viata
 
Quote:

Originally Posted by fasso (Post 532052)
da mah...dupa aceea e ca si cum ti-ai pune servo directie...hai mah nu mai exagerati si voi...e buna intr-adevar solutia...si confirmarea o ai pe www.oltcit.ro,dar nu cred ca e cazul sa exagerati cu "diferenta ca de la cer la pamant"!eu v-am zis...am schimbat tija aia de plastic si nu mi-a mai facut probleme de atunci...daca face...ma apuc sa ucid oile vecinilor!!!

Da' de unde ai scos-o p-asta cu servo direcţia? N-a zis nimeni aşa ceva...doar am dar un sfat pentru a scăpa de acel scârţţţţ enervant.
Tija aia de plastic e de fapt o bucşă...şi ai avut noroc cu ea. Majoritatea celor produse acum sunt ba prea largi....ba trebuie să le pileşti că să poţi băga volanu' înapoi. Eu am altceva acolo, o bucşă metalică, ceva gen rulment, da' nu are partea interioară, acele vin direct pe axul metalic al volanului. Faţă de cea normală, avantajele ar fi lipsa acelui scârţ şi o mai uşoară virare...în schimb troncăne niţel pe drum prost, pentru ca e rigidă. E aproape insesizabil acel zgomot.

Ja_Rule 27-08-06 22:05

re: Oltcit Club 11RM - B 05 NUH - readucerea la viata
 
multumesc tuturor celor care ma sprijina, salutari cojones.. si va asigura fratele vostru` ca proiectul meu nu va inceta pana nu va fi cel putin trei sferturi din a lui bogdan lascu ..
fasso sorry fratelo ... dar ... sti cum e ... comentariu de moment :)

Ja_Rule 27-08-06 22:07

re: Oltcit Club 11RM - B 05 NUH - readucerea la viata
 
Quote:

Originally Posted by valib (Post 532115)
daca nu ai incercat, si nu stii ce diferenta face...atunci te rog sa nu comentezi acest aspect.
ideea e ca fiecare a zis cea mai buna solutie din punctul lui de vedere, iar proprietarul pana la urma va face ceea ce doreste.

ai mai facut ceva la masinutza?

valib frate o sa incerc cu seu de oaie .. sa vad daca merge .. oricum mersi de pont ...
la masina n`am mai facut nimik pt ca am stat si eu cateva zile la mare .. dar ma apuc de poimaine (maine`s la munca :( )

mad_mike 29-08-06 12:20

re: Oltcit Club 11RM - B 05 NUH - readucerea la viata
 
Si la urma urmei de unde pot sa iau seu de oaie din bucuresti ca la alimentara din colt' am incercat si a zis ca nu are:oops:

Ja_Rule 29-08-06 14:26

re: Oltcit Club 11RM - B 05 NUH - readucerea la viata
 
sa`mi bag picioarele .. am desfacut discurile pe spate, le`am schimbat .. si acu` nu pot sa scot pistonasele din etriere :( ce sa fac? sa ma duc sa cumpar alte etriere? astea`s blocate ... nici bani nu prea mai am :( are cineva vre`o idee?

Ja_Rule 29-08-06 19:13

re: Oltcit Club 11RM - B 05 NUH - readucerea la viata
 
4 Attachment(s)
am cumparat etrieri, pistoane,garnituri. Am montat doar partea stanga azi :( intrebarea mea e .. are ceva daca am anulat frâna de mana? ca etrierii sunt simpli .. n`am gasit pt RM .. o sa trec itp`u sau tre sa gasesc o solutie?


All times are GMT +2. The time now is 12:21.

- Copyright 2024 4Tuning