Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   4Tuning International (https://forum.4tuning.ro/230-4tuning-international.html)
-   -   Masina inmatriculata in RO care circula in Spania (https://forum.4tuning.ro/230-4tuning-international/218704-masina-inmatriculata-ro-circula-spania.html)

SAX1987 04-11-10 21:52

Masina inmatriculata in RO care circula in Spania
 
Salut !
La anul vreau sa-mi iau maisna in Spania si as vrea sa aflu ceva pareri de la cei care au masina inmatriculata in Romania si circula in alte tari (Spania in special ) .
Stiu ca e o lege care zice ca daca stai mai mult de 6 luni trebuie transcrisa dar nu stiu nimic sigur .

Ati avut ceva probleme ? Care sunt riscurile ? Mersi mult !

nanutzu 20-12-10 19:06

Re: Masina inmatriculata in RO care circula in Spania
 
numai exista chestia asta cu 6 luni.
suntem in (M) UE deci poti circula cat vrei tu.

te salut iti poti lua masina sa o tii pana ne dau astia afara din UE

asfalt uscat!!

madicioco 20-12-10 20:44

Re: Masina inmatriculata in RO care circula in Spania
 
Quote:

Originally Posted by nanutzu (Post 3914156)
numai exista chestia asta cu 6 luni.
suntem in (M) UE deci poti circula cat vrei tu.

te salut iti poti lua masina sa o tii pana ne dau astia afara din UE

asfalt uscat!!

eu cred ca te inseli o data ce ai rezidenta in tara respectiva dupa o anumita perioada tot o sa trebuiasca sa o inmatriculezi la fel si cu permisul de conducere,repet numai daca ai rezidenta daca nu ,doar asa poti sta cat vrei cu masina ca in cazul in care te opreste cineva ii spui ca esti in vacanta;)
ps.credema ca stiu si am patito pe pielea mea:x

wu_vladutz 20-12-10 21:04

Re: Masina inmatriculata in RO care circula in Spania
 
De accord cu madicioco ! A mai patit`o cineva de pe forum, care este tot in Spania. Eu unul sunt cu masina aici de un an de zile, numere de inmatriculare - RO , permis conducere - RO :lol: . Ma opreste politia de 2-3 ori pe saptamana ( minim ) dar nu mi`a zis nimeni nimic. Vor doar asigurare, ITP si permisul. Am rezidenta in Spania de 7 ani, dar daca o sa se ia vreun gabor de mine ca masina este cu nr de ro, etc, ii spun frumos ca sunt in vacanta pentru 2 saptamani :D

Numai bine !

madicioco 20-12-10 21:11

Re: Masina inmatriculata in RO care circula in Spania
 
Quote:

Originally Posted by wu_vladutz (Post 3914553)
De accord cu madicioco ! A mai patit`o cineva de pe forum, care este tot in Spania. Eu unul sunt cu masina aici de un an de zile, numere de inmatriculare - RO , permis conducere - RO :lol: . Ma opreste politia de 2-3 ori pe saptamana ( minim ) dar nu mi`a zis nimeni nimic. Vor doar asigurare, ITP si permisul. Am rezidenta in Spania de 7 ani, dar daca o sa se ia vreun gabor de mine ca masina este cu nr de ro, etc, ii spun frumos ca sunt in vacanta pentru 2 saptamani :D

Numai bine !

acuma vezi na depinde de cine dai pe strada ,dar daca dai de unul pus pe tine si vrea sa aplice legea (pt ca asai legea din cate stiu eu si de cate ori m au oprit pe mine si mi au repetat o)te face de pleci cu taxiul acasa

nanutzu 20-12-10 21:12

Re: Masina inmatriculata in RO care circula in Spania
 
in regula..
eu la chestia fara rezidenta ma refeream ca asta in cazul in care ai rezidenta nu o stiam acum am auzit!!

va salut!
sarbatori fericite!

SAX1987 26-01-11 01:15

Re: Masina inmatriculata in RO care circula in Spania
 
Eu n-am nici un fel de rezidenta !! Doar NIE cu care mi-a facut contract .

Daca mai sunt pareri , astept . Mersi de raspunsuri

Patrulei 26-01-11 01:24

Re: Masina inmatriculata in RO care circula in Spania
 
Sax daca vrei sa stai cateva luni se poate dar nu o "vesnicie":P
Acel user care a mai patit`o cu masina este Cocaine,exact ce zicea madicioco...oricum in Alicante nu cred ca este politia ca in Barcelona(cum se zice ca`s cei mai nesimtiti nu`mi vine in minte numele lor:))).

SAX1987 26-01-11 01:28

Re: Masina inmatriculata in RO care circula in Spania
 
Eu stau din martie pana in decembrie dar lucrez foarte mult si nu circul aiurea ca n-am timp . De aia mai intreb pareri de la altii :D

Patrulei 26-01-11 15:21

Re: Masina inmatriculata in RO care circula in Spania
 
Atunci no pasa nada:))dar nu te duce in nasu lor cand e un filtru ceva daca poti sa ocolesti ai face bine:)

CoCaine 31-01-11 20:22

Re: Masina inmatriculata in RO care circula in Spania
 
Abia acum am vazut topicul:-)

In Spania stiu sigur o chestie, traita pe propria piele: daca ai N.I.E. (numero de identidad de extranjero - hartia aia A4 verde) esti obligat ca in termen de 30 de zile de la dobandirea N.l.E. sa inmatriculezi masina aici (definitiv sau provizoriu, dupa alegere) pentru a circula legal.

Intrebarea mea evidenta a fost urmatoarea: daca am N.I.E. de 2 ani (sau 1 an,3 ani,etc.) si ma duc in RO sa imi aduc masina, intru cu ea in Spania si sunt oprit pentru motivul de mai sus (am numere de RO si am N.I.E.) ce se intampla?
Adica, ei pot demonstra ca sunt in Spania cu masina de X zile si ca am avut timp sa inmatriculez masina si nu am facut-o? Eu nu cred ca pot, am inteles ca la Vama nu au vreo baza de date sau ceva de genul asta pentru asa ceva.. Din punctul meu de vedere toata legea asta e o japca pe fata, sa va spun si de ce:
- suntem obligati sa inmatriculam masinile aici, chiar daca noi avem platita asigurarea,impozit la primarie, ITP valabil (toate astea costa bani!)
- tot procedeul asta este destul de costisitor: se plateste impozit la primarie aici, se plateste taxa de numere (provizorii + definitive), se platesc placutele cu numere (10E/bucata),primesti numerele verzi, se plateste o taxa de inmatriculare (am inteles ca e cam 350E), se face polita de asigurare si ITP si apoi se merge pentru numerele definitive, carte de identitate si certificat de inmatriculare).
Toata treaba asta m-ar fi costat pe mine in jur de 1500E (cea mai ieftina asigurare pe 6 luni ma costa 600E) si bineinteles ca am preferat sa tin masina in fata blocului/garaj si sa-mi iau alta masina de banii aia,cu care sa circul.
Motivul pentru care fac ei treaba asta e destul de simplu: banii nostrii sa se duca la ei!Nu ne convine,sanatate! Daca avem masinile cu numere de RO nu platim nici amenzi de parcare, nici radarele nu vin acasa, nici asigurarea nu e platita la ei,etc.

Eu locuiesc la 15 km de Madrid, in Rivas-Vaciamadrid.
Mergeam linistit intr-o duminica dupa-amiaza cand aud in spate masina de Politie.M-au tras pe dreapta si mi-au cerut actele. Habar nu aveam de existenta acelei legi. Eram foarte linistit,aveam toate actele in regula,trusa medicala,nu aveau ce sa imi faca (credeam eu:lol:) Mi s-a explicat care e treaba,au chemat masina cu platforma si mi-au luat-o pe sus si au dus-o la depozitul municipal de masini si m-am ales si cu o amenda de 450E!
Ca sa iau masina de acolo am fost nevoit sa imi scot numere verzi (~250E parca) si sa merg la Politia Locala sa platesc platforma si o zi de stat in depozit (90E).

Sper ca nu v-am plictisit prea tare,daca mai sunt intrebari la care pot raspunde, cu cea mai mare placere, sa nu mai patiti si altii ca mine;)

Bafta!

PS: Politia Locala din Rivas-Vaciamadrid a intrat in Cartea Recordurilor cu numarul imens de amenzi aplicate. Este foarte posibil ca asta sa fie explicatia de ce lui Vladutz nu i-au facut nimic chiar daca l-au oprit de atatea ori prin alte parti si mie mi-au aplicat legea din prima..

wu_vladutz 10-02-11 15:39

Re: Masina inmatriculata in RO care circula in Spania
 
Cocaine, ai perfecta dreptate. Toata chestia cu inmatriculatul vine de la "problema" banilor. Cum ei pierd f. multi bani din cauza ca cei cu alte numere de inmatriculare nu platesc amenzi de parcare,radare si alte nebunii este normal sa se puna pe ei !

Eu luna viitoare fac un an de zile de cand sunt cu masina aici si nu am avut nici o problem. Saptamana trecuta mi-am inchiriat garaj pt ca, timp de 1 an primeam zilnic 2-3 amenzi de 90 euro pentru parcare ( in cartierul unde stau este numai zona verde ), iar o data si-odata se saturau de mine si chemau grua sa-mi ridice masina.

De cand mi-ai spus ca ti s-a intamplat in Rivas incerc sa evit zona. Cand ajung pe acolo merg cat mai "regulamentar" posibil, etc .

PS : Poate ne vedem la o bere, ca na...a dat caldura :) Si inca ceva ... daca stii pe cineva care vinde jante pe 17, anunta-ma pt ca sunt interesat . Imi cer scuze pt off-topic !

Numai bine !

SAX1987 13-02-11 22:25

Re: Masina inmatriculata in RO care circula in Spania
 
Multumesc mult de sfaturi baieti !!

La mine in zona sunt multi cu masini inmatriculate in alte state , de RO si de BG vad zilnic cateva .

Problema la mine e ca am roti pe 19 care se observa repede si "cireasa de pe tort " folie pe geamurile fata :D

brownshark 13-02-11 22:48

Re: Masina inmatriculata in RO care circula in Spania
 
sax - " Problema la mine e ca am roti pe 19 care se observa repede si "cireasa de pe tort " folie pe geamurile fata "....quieren sembrar cabron ???

:yes:

Patrulei 22-02-11 00:13

Re: Masina inmatriculata in RO care circula in Spania
 
Quote:

Originally Posted by brownshark (Post 4082237)
sax - " Problema la mine e ca am roti pe 19 care se observa repede si "cireasa de pe tort " folie pe geamurile fata "....quieren sembrar cabron ???

:yes:

hahahaaa:))


All times are GMT +2. The time now is 20:21.

- Copyright 2024 4Tuning