Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   FIBRA DE STICLA/CARBON, CHITUL, VOPSEAUA SI ALTELE (https://forum.4tuning.ro/657-fibra-sticla-carbon-chitul-vopseaua-altele.html)
-   -   Despre vopsea si vopsire/lacuire (https://forum.4tuning.ro/657-fibra-sticla-carbon-chitul-vopseaua-altele/218145-vopsea-vopsire-lacuire.html)

criminales 21-03-11 07:00

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
Quote:

Originally Posted by Rinuxxl (Post 4186285)
nu ai pentru ce




nu stiu sigur.
dar vopseaua cu care vopseau toti vopsitori pana cei de la protectia mediului au intocmit legea ca e daunatoare mediului avea in compozitia ei ulei si se dilua cu diluant,si vopsitori ii spun vopsea pe baza de diluant (sau ulei)depinde unde au invata meseria;)
daca am gresit cu ceva va rog sa ma rectificati.

undeva dela fullblowcostom
si vopseaua e pe baza de solventi e cea mai buna
dar cea care e la noi emaur si celelante sunt ... varza
cel mai bune sunt cele de la klar a o gama destul de buna
mai exista" maxmayer" "ppg" " standox"ultimile enumerate sunt de top

iuly_007 22-03-11 19:36

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
salut baieti. am fost azi la o firma care se ocupa cu prepararea vopselelor si mi-am facut 50 ml pentru mici retusuri pe masina, doar ca, nu mi-au dat doar vopseaua ci si inca vreo 2 sticlute cu 50 ml diluant si inca una cu 25 ml catalizator. cum sa diluez cantitatea asta de vopsea? cat diluat sa pun? catalizatorul ce ziceti? il mai pun sau tinand cont ca nu o sa folosesc prea multa vopsea sa renunt la el? multumesc

mike-fullspeed 22-03-11 20:42

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
Poi asta trebuia sa ii intrebi pe ei....
tu stii ce tip de vopsea ai luat si de la ce firma.... dilutia e de la vopsea la vopsea... una are dilutie de ex:20% alta 50% alta 100%. depinde!

turbojack 22-03-11 20:43

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
Nu ai specificat ce vopsea este.
Cantitatile sunt pentru kit-ul de vopsea achizitionata.Se toarna toate gramada intr-un vas, se agita bine si se vopseste in maxim 2 ore.
Vopseaua preparata si neutilizat ,se intareste in decurs de 3-4 ore.

iuly_007 23-03-11 11:35

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
numele imi scapa momentan :( eu tocmai asta vreau sa evit, uscarea vopselei dupa preparare, daca se poate desigur. ma gandesc ca daca n-as pune catalizatorul poate vopseaua ar putea tine mai mult. vreau sa o tin pentru mici retusuri :) se poate ceea ce zic?

turbojack 23-03-11 23:15

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
Nu se poate.
Pastreaza proportii din cele 3 elemente si amesteci cat ai nevoie pentru retursuri.
Culoarea se altereaza in timp,deci inutil de tinut.
Vopseaua fara intaritor nu se usuca.

wheelman2009 25-03-11 15:23

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
@yuly_007 daca ti-au dat 50 ml vopsea si 25 ml intaritor proportia e 1/2 (2 parti vopsea si o parte intaritor) probabil e duralchidica, deci daca nu o folosesti pe toata, faci rost de un pahar gradat sau daca nu ai folosesti o masura si pui 2 de vopsea si una de intaritor, daca vopseaua e cu intaritor trebuie obligat sa il folosesti, iar daca ai pus intaritorul in ea nu o mai poti pastra trebuie sa o dai pe masina si ce ramane arunci ca oricum in 3-4 ore incepe sa se usuce in pahar, iar diluant pui atat cat sa fie fluida si sa o poti da cu pistolul, daca e duralchidica proportia de diluant ar trebuii sa fie de 20%.

LeX_CLK 28-03-11 21:13

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
cine imi poate explica pasii care trebuie sa-i urmez pentru a vopsi un set de jante? Eu sunt din Suceava, am cautat acolo dar unde am mers sau unde am intrebat toti se babaiau ba ca unu nu vopseste doar sableaza ba ca,celalalt face invers.... Momentan sunt in Dortmund in Germania si am fost si aici la mai multe firme dar m-am cam speriat 150-200 e de janta :rolleyes2:rolleyes2 As vrea daca ar putea cineva sa-mi expice ce e de cump si care sunt pasii .... :-)

iuly_007 28-03-11 22:33

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
Quote:

Originally Posted by turbojack (Post 4195599)
Nu se poate.
Pastreaza proportii din cele 3 elemente si amesteci cat ai nevoie pentru retursuri.
Culoarea se altereaza in timp,deci inutil de tinut.
Vopseaua fara intaritor nu se usuca.

Quote:

Originally Posted by wheelman2009 (Post 4199385)
@yuly_007 daca ti-au dat 50 ml vopsea si 25 ml intaritor proportia e 1/2 (2 parti vopsea si o parte intaritor) probabil e duralchidica, deci daca nu o folosesti pe toata, faci rost de un pahar gradat sau daca nu ai folosesti o masura si pui 2 de vopsea si una de intaritor, daca vopseaua e cu intaritor trebuie obligat sa il folosesti, iar daca ai pus intaritorul in ea nu o mai poti pastra trebuie sa o dai pe masina si ce ramane arunci ca oricum in 3-4 ore incepe sa se usuce in pahar, iar diluant pui atat cat sa fie fluida si sa o poti da cu pistolul, daca e duralchidica proportia de diluant ar trebuii sa fie de 20%.

va multumesc pentru sfaturi :)

mike-fullspeed 28-03-11 22:51

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
Quote:

Originally Posted by LeX_CLK (Post 4207741)
cine imi poate explica pasii care trebuie sa-i urmez pentru a vopsi un set de jante? Eu sunt din Suceava, am cautat acolo dar unde am mers sau unde am intrebat toti se babaiau ba ca unu nu vopseste doar sableaza ba ca,celalalt face invers.... Momentan sunt in Dortmund in Germania si am fost si aici la mai multe firme dar m-am cam speriat 150-200 e de janta :rolleyes2:rolleyes2 As vrea daca ar putea cineva sa-mi expice ce e de cump si care sunt pasii .... :-)


Pasii sunt aceiasi ca la orice vopsire.... Costurile sunt in functie si de vopseaua/culoarea care o vrei si de locul unde vrei sa le faci.... Ro sau D

catalin_marin00 29-03-11 17:27

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
salut,
un lac pe care sa il pot da pe niste buze de aluminiu polisate(oglinda) imi poate recomanda cineva? ceva care sa si tina ceva timp pe janta
merci

rjunemagu 29-03-11 18:07

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
salut!
am si eu o skoda octavia si vreau sa-i improspatez culoarea. nu sint un cunoscator in acest domeniu si as vrea niste sfaturi... care e procedura? cit costa vopseaua, manopera?... care vopsea e mai buna?.. va multumesc anticipat:smile:

wheelman2009 01-04-11 14:21

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
@lex_clk nu te apuca sa le faci pe la nemti ca te vor rupe la bani, cel mai bine le faci la noi cand ajungi cu masina in tara si te vor costa toate 4 cam 150-200 EURO, deci cam 150-200 lei de janta, vezi la bursa serviciilor ca sunt baieti care fac jante la preturi bune, procedeul nu are rost sa-l mai explic ca oricum sa mai discutat si daca nu ai mai vopsit pana acum nu le poti face cum trebuie.
@catalin_marin mai rezistent este lacul cu particule de ceramica care e mai rezistent la zgarieturi decat cel normal, dar e mai scump si stiu ca au cei de la DuPont dar nu stiu exact denumirea si mai sunt si altii.
@rjunemagu daca vrei doar sa-i improspatezi culoarea ii poti da un polish la toata masina daca insa e zgariata rau, lac sarit etc trebuie sa o vopsesti, ca si etape ti le spun repede : demontare( bari, faruri, stopuri etc) pregatire (matuire, chit, filler) si in final vopsire, un cost exact nu iti pot spune pentru ca difera in functie de nuanta si tipul de vopsea, volum de munca, pretentiile tale etc. orientativ nu ar trebuii sa te duca peste 25 mil cu tot cu materiale si manopera. Daca o vopsesti cu vopsea normala pe solvent un litru de vopsea e intre 100-300 lei si peste, depinde de marca si nuanta, lacul la fel intre 100-200/300 la fel depinde de marca, ca sa-ti dau un exemplu eu am vopsit cu vopsea pe solvent de la Klar sau DeBeer 1 litru de mix fiind intre 100-150 lei si lac Klar care e cam 110 lei/1l sau DuPont 130 lei/1l si masinile au iesit impecabil, deci poti sa vopsesti si cu materiale ceva mai ieftine daca stii sa le aplici.

AB-04-ASS 01-04-11 14:53

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
Quote:

Originally Posted by rjunemagu (Post 4210168)
salut!
am si eu o skoda octavia si vreau sa-i improspatez culoarea. nu sint un cunoscator in acest domeniu si as vrea niste sfaturi... care e procedura? cit costa vopseaua, manopera?... care vopsea e mai buna?.. va multumesc anticipat:smile:

Improspatarea culorii, daca ai lacul matuit, poate fi facuta si printr-un polish profesional. Depinde ce doresti.

Un exemplu.

iobaniivrot 01-04-11 16:30

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
[QUOTE=AB-04-ASS;4218524]Improspatarea culorii, daca ai lacul matuit, poate fi facuta si printr-un polish profesional. Depinde ce doresti.

am si niste pete de rugina in unele locuri, asa ca ma gandesc ca doar cu lac treaba nu se termina... deocamdata vreau sa estimez costul tuturor "pasilor" sa zic asa.. poate poti sa-mi recomanzi un laborator de vopsele din bucuresti sau mai multe. iti multumesc anticipat


All times are GMT +2. The time now is 16:45.

- Copyright 2024 4Tuning