Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   FIBRA DE STICLA/CARBON, CHITUL, VOPSEAUA SI ALTELE (https://forum.4tuning.ro/657-fibra-sticla-carbon-chitul-vopseaua-altele.html)
-   -   Despre vopsea si vopsire/lacuire (https://forum.4tuning.ro/657-fibra-sticla-carbon-chitul-vopseaua-altele/218145-vopsea-vopsire-lacuire.html)

vinyl 08-08-13 22:25

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
Ronaldo, ai un PM.

mike-fullspeed 12-08-13 15:58

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
Revin si eu cu o intrebare...

A mai vopsit cineva cu vopsea si lac de la Breckner???

Vopseaua vad ca e 1k si are dilutie de 100% ......

La lac nu scrie dilutia......

Astept un raspuns/ sfat! ms!

wheelman2009 19-08-13 12:49

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
Sincer n-am vopsit cu vopseaua de care spui tu dar dilutie de 100% n-are cum sa aiba, probabil ca e 50%-50% dar oricum tu ii bagi diluant pana devine destul de fluida eu imi dau seama la ochi cand o amestec. Pentru lac nu iti trebuie mult diluant mai mult de 5-10% sa nu bagi ca o ia tot la vale, intai amesteci lacul cu intaritorul apoi bagi putin diluant ( obligatoriu ai nevoie de pahare gradate sa respecti exact proportiile ) eu in general in prima mana de lac bag mai putin 5% si in a 2-a bag ceva mai mult max 10% si in vopsea si in lac sa bagi diluant acrilic. Bafta.

mike-fullspeed 20-08-13 17:07

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
Am rezolvat-o...... La vopsea am pus 50% dilutie..... si a fost ok... a acoperit bine.... La lac am respectat prospectu', si nu am pus deloc diluant si a fost ok... s-a intins bine si s-a uscat imediat! Recomand produsele acestea, dar fara diluantu' lor care e foarte tare, gen acetona si se usuca vopseaua prea repede..... succesuri..... :)

umbra09 24-08-13 16:22

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
buna. am si eu o intrebare daca se poate. de cati litri de vopsea si lac am nevoie pentru a vopsi un vento integral. cam cati metri patrati are masina. si daca o vopsesc in 2 culori cam cat ma costa sa o trec in talon?? multumesc

mike-fullspeed 24-08-13 17:10

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
Quote:

Originally Posted by umbra09 (Post 5556343)
buna. am si eu o intrebare daca se poate. de cati litri de vopsea si lac am nevoie pentru a vopsi un vento integral. cam cati metri patrati are masina. si daca o vopsesc in 2 culori cam cat ma costa sa o trec in talon?? multumesc

Meseriasu' iti va spune exact de ce ai nevoie..... Asa nu putem sa dam mai multe detalii fara sa spui mai multe.... gen: vopsit si interioare, ce culoare, ai filer in culoare, etc....

andi_cimpean 24-08-13 17:17

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
Quote:

Originally Posted by umbra09 (Post 5556343)
buna. am si eu o intrebare daca se poate. de cati litri de vopsea si lac am nevoie pentru a vopsi un vento integral. cam cati metri patrati are masina. si daca o vopsesc in 2 culori cam cat ma costa sa o trec in talon?? multumesc

Cam 150 de lei. Nu sunt la curent cu tarifele RAR-ului.
Mai întâi o vopseşti şi după vei avea grija schimbării culorii în talon.

dexter_20 25-08-13 22:00

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
Quote:

Originally Posted by umbra09 (Post 5556343)
buna. am si eu o intrebare daca se poate. de cati litri de vopsea si lac am nevoie pentru a vopsi un vento integral. cam cati metri patrati are masina. si daca o vopsesc in 2 culori cam cat ma costa sa o trec in talon?? multumesc

Teoretic 2l lac si 1.5l vopsea

Shady90 07-09-13 13:38

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
Buna ziua! Am o solenza si vreau sa o vopsesc(rosie). Meseriasu la care am fost mi-a spus ca mi-o vopseste cu 1l de vopsea si pe aici vad ca trebuie cam 2l pentru o masina. Mentionez ca am capota neagra, grila si spoilerele. Va intreb pe voi daca e posibil sa fie sufiecient 1l de vopsea, pentru ca ma tem sa nu traga prea mult de ea, sa o dea doar gazat si dupa 1 an sa sara. Ca vopsea am decis sa luam duralchid cu intaritor. Am si cateva indoituri care trebuie sa le indreptam cu chit, si ma gandeam oare daca dau un grundfiller inainte de a aplica vopseaua, ar avea o aderenta mai buna? Ar merge mai multa vopsea daca dau grundfiller? Multumesc!

dexter_20 07-09-13 18:41

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
Dintr-un litru de duralchid faci 1330ml de amestec nediluat. Iar cu diluant te duci in 1.5l. Iar pt o Solenza e acceptabil.

Shady90 11-09-13 15:31

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
A mai vopsit cineva cu kober?:rolleyes2 Acu imi spune meseriasu ca s-ar lucra mai bine decat duralchid

CUPEIST 11-09-13 23:00

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
Sint pe cale sa achizitionez o bara fata si un set de praguri din fibra de sticla neprimeruite.Cam ce costuri ar fi pentru o vopsire argintiu metalizat.O mentiune vreau sa fac:bara are jos o traversa care as vrea sa o vopsesc negru mat.Multumesc anticipat!

dexter_20 12-09-13 14:40

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
Depinde unde te duci. In service intre 500 si 700 ron. La "baieti"...cam 400ron, daca le aduci demontate si le montezi tu.

CUPEIST 12-09-13 18:17

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
La care service te referi, la cele mari gen Hyundai, Toyota, WV, etc?Pretul se refera stict la vopsit fara m/demontat, sa inteleg!

dexter_20 12-09-13 20:43

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
La service-uri cu pretentii, nu neaparat reprezentante. Montatul si demontatul nu stiu, dar de obicei se taxeaza si asta


All times are GMT +2. The time now is 19:50.

- Copyright 2024 4Tuning