Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   FIBRA DE STICLA/CARBON, CHITUL, VOPSEAUA SI ALTELE (https://forum.4tuning.ro/657-fibra-sticla-carbon-chitul-vopseaua-altele.html)
-   -   Despre vopsea si vopsire/lacuire (https://forum.4tuning.ro/657-fibra-sticla-carbon-chitul-vopseaua-altele/218145-vopsea-vopsire-lacuire.html)

dragos_auto 01-12-12 20:04

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
Multumesc pentru sfaturi baieti!

aleks 02-12-12 23:56

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
Quote:

Originally Posted by wheelman2009 (Post 5259360)
vopseaua de la Klar e foarte buna si poti sa iei fara nici o grija, eu am vopsit cu Klar o gramada de masini si nu am avut niciodata probleme cu ea, la fel si lacul de la Klar e bun, la vopsire integrala e bun 12-1 2K MS, vopsitorul care ti-a spus ca nu e buna probabil ca iti venea el cu o alta vopsea mai scumpa sa te faca de bani, ca de vopsit tot cu Klar sau ceva si mai ieftin ti-o vopsea, ca si cantitate iti trebuie cam 1,5 l de vopsea si lac tot cam atat 1,5 l + intaritor. Acum referitor la vrajeala multor vopsitori referitor la materialele ieftine, eu unul pot sa spun ca am vopsit si cu materiale scumpe si am folosit si din gama celor mai ieftine si masinile au iesit foarte bine, deci in final cel mai mult conteaza daca cel care o vopseste stie meserie si o si respecta sau iti face treaba in bataie de joc.

Sigur ca iese si cu Klar, dar daca nu vezi diferente intre lacuri, si ti se par toate ca si Klar-ul, avm o problema de atentie la detalii, de exemplu...
Sa nu spunem de cum lucreaza in timp, cum se matuiesc lacurile, sau cum lucreaza culoarea, e normal ca arata dcent dupa vopsire, dar clientii si-ar dori piesele frumoase si dupa 1-2 ani de la interventie, de exemplu...
Klar, la vopsele, produce pigmenti decenti, dar cu putine variante (in cazul vopsirilor partiale treaba asta conteaza), care duc deseori la diferente vizibile de nunante intre piese, cu puteri de acoperire decente, dar atat, si putem continua discutia, desi tu o intuiesti si nu e nevoie, pentru ca inteleg ca ai experienta destula in domeniu.

wheelman2009 04-12-12 13:32

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
@aleks uitat-te mai bine la ce am scris, nu am spus nicaieri ca nu exista diferente intre lacuri, cu siguranta diferente exista, dar stiu din experienta ca 90% dintre cei care isi vopsesc masinile nu vor sa plateasca acea diferenta, daca ii spui unuia ca il cota 100 E 1l de lac si inca 100 E 1 l de vopsea zice ca vrei sa il jecmanesti si atunci apare celebra expresie : dar mai ieftin nu se poate mai frate ! si asta am intalnit-o la oameni cu bani si cu masini scumpe, nu cu niste amarate de Dacii. E adevarat ca gama de vopsele Klar facute pe cod are probleme la nimeritul nuantelor, dar treaba asta am intalnit-o si la alte tipuri de vopsele, important e ca cel/cea care iti face vopseaua sa aiba experienta si daca e cazul sa o mai ajusteze, iar daca vezi ca nu e chiar exact nuanta nu o vopsesti cant in cant si ii faci o pierdere, apoi polish.
Cred ca am mai spus, dar o repet, am vopsit cu toate tipurile si natiile de vopsele de la emaur, duralchidica si pana la Standox, Du Pont etc. si raman la parerea mea, ca cel mai important e ca cel care vopseste sa stie meserie si sa o si respecte, degeaba dai materiale scumpe daca faci treaba de mantuiala si in alta ordine de idei masinile pe care le-am facut eu cu Klar nu au iesit decent, au iesit chiar bine, acum cat rezista lacul in timp la matuire zgarieturi fine etc. e o alta discutie, aici un lac cu microparticule ceramice e cel mai bun dar si pretul lui e pe masura.
Discutia o putem continua fara probleme, iar legat de experienta mea nu stiu daca vreo 10-12 ani ar fi mult sau putin, dar pot sa spun ca ceea ce stiu, stiu bine.

mike-fullspeed 05-12-12 20:24

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
wheelman2009 cum faci pierderile, mai exact...?

vwvento 12-12-12 15:00

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
Quote:

Originally Posted by mike-fullspeed (Post 5274887)
wheelman2009 cum faci pierderile, mai exact...?


Vopsesti piesa ce necesita vopsire integral, iar celelalte de langa ea partial apoi lac si nu se vede(asta stiu multi vopsitori, eu nu sunt)!

mike-fullspeed 12-12-12 20:17

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
Asta stie toata lumea!

vreau un raspuns mai "tehnologic"... mai ales la culorile metalizate deschise(gri, bej, etc)..

Bogyciu 13-12-12 20:49

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
https://www.youtube.com/watch?v=ff1POzGgu3o

Ceva de genul, doar ca cel de acolo e clar un incepator sau amator in ale vopsitoriei

mike-fullspeed 16-12-12 15:20

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
as fii prefereat un raspuns!nu niste imagini de pe youtube! si oricum in filumlet e o culoare inchisa care permite! Oricum Nu imi place ca a lasat mult luciu pe usa de spate inainte de supra lacuire!

Inca astept!

paul bmw 17-12-12 15:13

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
multi vorbesc de pierderi ,da stiu prea putin despre ele:!:
la noi defapt toata lumea cunoaste meserie ,mai bine zis teorie da de la una la alta e diferenta mare!!!
vorbiti de KLAR,vopseaua aia e jalnica si lacu nare rost sa vorbim,acuma pentru unii oameni este super lux,ma refer de cei ce au trecut de la emaur la klar ,este o diferenta destul de apreciabila dar ce nu poti sa spui este ca masinile vopsite cu klar ies bine!!poti sa fi vopsitoru lu peste daca materialu nu-i bun nu poti sa-i faci nimic!!este doar parerea unui simplu vopsitor cu 15 ani de experienta !!
un salut!!

wheelman2009 18-12-12 15:09

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
@paul bmw de ce nu ne luminezi tu cum e cu pierderile astea, mai ales ca ai 15 ani de experienta si inseamna ca vopsesti de la 14 ani deci practic te-ai nascut cu pistolul de vopsit in brate si cred ca ai vopsit numai Bmw-uri :lol:
ce face baiatul ala in filmulet nu e pierdere, dar e oarecum ceva pe acolo, oricum la cat lac a dat ma mir ca nu a luat-o la vale, da noroc cu cabina, pistolul si cu intaritorul rapid din lac.
@mike-fullspeed o sa raspund aici pe forum dupa ce raspunde @paul bmw, ca sa vedem si noi astia cu mai putina experienta care e treaba cu pierderile.:-)

mike-fullspeed 18-12-12 15:33

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
Ok....

Cat despre calitatea produselor de la KLAR nu pot sa spun ca este chiar asa de proasta! Singurul lucru care nu imi place, e faptul ca au putine variante de culoare! In rest, nu prea am ce sa le reprosez... Folosesc cel mai mult lacul lor, cel HS si acum pe perioada asta intaritor rapid! Pentru mine este foarte bun, pret ok...

Eu am o camera de vopsit destul de bine pregatita, dar nu este o cabina profi! Drept urmare mai iasa cate un gunoias, 2,3..... Si oricum trebe sa polisez pentru ca rezultatul sa fie cel dorit!

Dupont nu vinde la pers fizice, Mipa, dupa parerea mea e prea scump pt ce stie sa faca si se poliseaza greu....

Astept un raspuns la pierderi.... ms

paul bmw 18-12-12 22:22

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
Quote:

Originally Posted by wheelman2009 (Post 5289686)
@paul bmw de ce nu ne luminezi tu cum e cu pierderile astea, mai ales ca ai 15 ani de experienta si inseamna ca vopsesti de la 14 ani deci practic te-ai nascut cu pistolul de vopsit in brate si cred ca ai vopsit numai Bmw-uri :lol:
ce face baiatul ala in filmulet nu e pierdere, dar e oarecum ceva pe acolo, oricum la cat lac a dat ma mir ca nu a luat-o la vale, da noroc cu cabina, pistolul si cu intaritorul rapid din lac.
@mike-fullspeed o sa raspund aici pe forum dupa ce raspunde @paul bmw, ca sa vedem si noi astia cu mai putina experienta care e treaba cu pierderile.:-)

practic nu ma-m nascut cu pistolul de vosit in mana dar....am crescut de mic printre masini,tatal meu a avut un service auto la noi acasa!ca vopsesc de 14 e adevarat de asta spun ca am 15 ani vechime,bine acuma am inceput ca majoritatea de la dacii ,de la 14 la 17 am bagat la dacii de mia sarit capacele,asta iti spun casa iti faci o idee ca nu am vopsit numa bmw!!in momentul de fata sunt vopsitor sef intr-un service auto din strainatate ,am plecat din tara cand aveam 22 ani cu un bagaj important de cunostinte in vopsitorie dobandita de la cei mai buni meseriasi din arad,ceea ce ma ajutat sa ma realizez in strainatate!
acuma sa vorbim despre pierderi,tu ce experienta ai nu stiu dar ce pot sa-ti spun este ca pierderea sau blendingu sau cum vrei tu sa-i spui nu are nici o treaba cu polishu cum spuneai mai sus!
cand lucram in tara cu vopsele pe baza de diluant metalizate pierderile le faceam in felul urmator :un exemplu un colt de aripa fata,lovita langa semnalizator,o mana subtire peste fuller ,doar in acel loc,a doua mana putin incarcata extindu-ma,a treia mana jumatate de mana extindu-ma si mai mult,in asa fel intotdeauna sa nu se vada pierderea ,cei de meserie inteleg ce spun!
la vopsele pe baza de apa cu care lucrez de 7 ani de zile povestea se schimba,marca folosita de mine in atelier este glasurit,o marca foarte cunoscuta pe plan mondial si cu renume!ceea ce pot sa spun despre ea este ca nu poti sa vopsesti nimic cant in cant,totul se face cu pierdere indiferent de culoare!
la culorile pretentioase cum ar fi auriu,bej sau argintiul LA7W de ex de vw , ca sa faci o pierdere la meserie sa nu se vada nimic trebui sa folosesti un produs m50 se numeste la glasurit,care se aplica prima data in zona unde nu se vopseste si dupa se aplica vopseaua,intotdeauna ud pe ud,mai bine zis se pierde pe el!ce este produsul acesta?este un fel de lac pe baza de apa care are rolul atunci cand faci o pierdere gazele sa nu ajunga pe piesa uscata,find umeda gazele se aseaza diferit si nu se vede nimic ,din orice unghi!!nu stiu daca intelegeti dar mai bine nu stiu sa explic!!
salutare!!

paul bmw 18-12-12 22:26

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
cea ce am spus in primul post nu a fost din rautate,sper sa intelegeti asta!!
va stau la dispozitie daca aveti probleme si nu le gasiti rezolvarea!!
un salut!!

paul bmw 18-12-12 23:38

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
am uitat sa mentionez legat de pierderi,INTOTDEAUNA DE FAC PIERDERILE PE DIAGONALA//// pentru un refinish de calitate!aparte sunt culori care necesita alegerea variantei mai inchise pentru a putea face o pierdere de calitate deoarece se deschid !!si mai sunt culori care nu se pot pierde,si se recomanda de fabricant vopsire cant in cant!:oops:
:oops:imi pare rau wheelman2009 daca am fost cam dur:oops:dar cine stie stie si cine stie zice:oops:!

mike-fullspeed 19-12-12 17:26

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
Aici voiam sa ajung..... Nici odata nu mi-au iesit pierderile perfect pe culorile deschise fara sa folosesti acea "rasina" ii spun eu.... e cea care se pune in vopsea atunci cand se prepara.... sau liant, nu stiu denumirea stiintifica!
De fiecare data se vedea patata, umbre.... nu le vedea oricine, dar eu ca stiam ca acolo e pierderea imi sarea in ochi!

Paul a explicat foarte bine!

De asta am intrebat.... credeam ca stiti voi alte variante! ms!


All times are GMT +2. The time now is 07:44.

- Copyright 2024 4Tuning