Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   FIBRA DE STICLA/CARBON, CHITUL, VOPSEAUA SI ALTELE (https://forum.4tuning.ro/657-fibra-sticla-carbon-chitul-vopseaua-altele.html)
-   -   Despre vopsea si vopsire/lacuire (https://forum.4tuning.ro/657-fibra-sticla-carbon-chitul-vopseaua-altele/218145-vopsea-vopsire-lacuire.html)

CyPz 24-08-12 14:44

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
Multumesc mult pentru raspuns!

wheelman2009 24-08-12 15:06

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
Iti trebuie si un spray cu lac, daca dai doar cu vopsea se va zgaria foarte usor si nici nu va fi lucioasa, dupa ce se usuca fara lac are un aspect semimat, lacul e cel care ii da luciu si o protejeaza, iar vopseaua e doar pentru culoare.

CyPz 24-08-12 15:44

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
1 Attachment(s)
Mi-am procurat si lac...tot de la Dupli-Color:
Va multumesc

peddro 25-08-12 00:08

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
As dori sa vopsesc unele zone unde este rugina. Am corectat si urmarit topicul am curatat degresat, tratat tabla impotriva ruginii grunduit vopsit lacuit cu spray.

Problema este ca nu mi-a iesit culoarea. Am fost in 3 locuri in Bucuresti si nu iese. Imi poate recomanda cineva un loc in Bucuresti unde prepara culoarea dupa reteta de pe calculator si iese bine?
Am fost in Lizeanu si in Targ la Vitan, deja am facut 3 spray-uri si nu ma mai tine punga :) sa dau rateuri.

mike-fullspeed 25-08-12 12:11

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
daca mergeai din prima la vopsitor rezolvai si din pirma si bine!

dexter_20 26-08-12 11:05

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
Quote:

Originally Posted by peddro (Post 5150558)
As dori sa vopsesc unele zone unde este rugina. Am corectat si urmarit topicul am curatat degresat, tratat tabla impotriva ruginii grunduit vopsit lacuit cu spray.

Problema este ca nu mi-a iesit culoarea. Am fost in 3 locuri in Bucuresti si nu iese. Imi poate recomanda cineva un loc in Bucuresti unde prepara culoarea dupa reteta de pe calculator si iese bine?
Am fost in Lizeanu si in Targ la Vitan, deja am facut 3 spray-uri si nu ma mai tine punga :) sa dau rateuri.

Daca tu te duci cu codul de vopsea care este scris pe masina, dar aceasta a fost canva vopsita integral dupa alt cod (de exemplu: codul tau este un verde inchis, iar in realitate este un verde mai deschis). Cel mai bine sa te duci cu un element al masinii(capacul de la rezervorul de benzina) pentru ca cei de la magazinul de vopsele sa poate compara cu paletarele lor si apoi sa iti faca o vopsea apropiata. Asta e varianta ieftina

Bogyciu 26-08-12 12:43

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
Cel mai bine e sa mearga cu masina, e posibil ca doar unele panouri de caroserie sa fi fost revopsite si sa nu se pupe culoarea de pe usita de rezervorul cu panoul pe care vrea el sa il vopseasca.

Nici nuantele de fabrica, fara sa fi fost revopsite, nu ies intotdeauna. Asta e cea mai mare problema in momentul de fata in vopsitorie, nuantarea.

dexter_20 26-08-12 13:14

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
In cazul de fata, eu recomand un blend-in, facut de un vopsitor. Nu am fost adeptul retusurilor si chestiilor ieftine.

peddro 27-08-12 19:24

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
Multumesc tuturor pentru sfaturi. O sa incerc sa ajung la vopsitor. Deja ma doare un rinichi de atata zdroaba. Si acumulasem ceva experienta, dar daca nu ai unde si cu ce...

dexter_20 27-08-12 19:30

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
Acum poate iti poti explica de ce vopsirea unui element se invarte in jurul a 300ron (cam asta e media)

Jok3r13 11-09-12 14:23

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
Un cod de culoare subaru gold daca poate sa imi spuna cineva sau de unde pot sa cumpar .Tin sa precizez ca vreau sa vopsesc niste jante !

savasuparman 13-09-12 15:21

aplicare lac la spray ...sfaturi
 
Am aplicat lac la tub peste vopsea, dar dupa cateva zile si a iesit oribil.De ce ?

savasuparman 13-09-12 15:23

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
cine imi poate recomanda o marca de lac spray buna? am incercat cu dupli color si este un pisu de lac , nu e bun de nimic , bani aruncati aiurea

dexter_20 13-09-12 18:37

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
Quote:

Originally Posted by Jok3r13 (Post 5169990)
Un cod de culoare subaru gold daca poate sa imi spuna cineva sau de unde pot sa cumpar .Tin sa precizez ca vreau sa vopsesc niste jante !

GK1
2004 - 2004
BBS GOLD
SUBARU

L920
2006 - 2006
ENKEI GOLD
SUBARU

Sper sa iti fie de ajutor. Daca totusi mai ai neclaritati, link-ul sper sa iti fie de ajutor. http://cdb.sxcolor.info/ro/AdvancedS...rchKeys=subaru

dexter_20 13-09-12 18:39

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
Quote:

Originally Posted by savasuparman (Post 5172478)
cine imi poate recomanda o marca de lac spray buna? am incercat cu dupli color si este un pisu de lac , nu e bun de nimic , bani aruncati aiurea

Problema cu lacul la spray e ca se matuieste destul de repede in timp. Totusi, eu folosesc de la KENT si sunt multumit. Partea proasta e ca asa ceva e pentru uz profesional.


All times are GMT +2. The time now is 21:34.

- Copyright 2024 4Tuning