Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   FIBRA DE STICLA/CARBON, CHITUL, VOPSEAUA SI ALTELE (https://forum.4tuning.ro/657-fibra-sticla-carbon-chitul-vopseaua-altele.html)
-   -   Despre vopsea si vopsire/lacuire (https://forum.4tuning.ro/657-fibra-sticla-carbon-chitul-vopseaua-altele/218145-vopsea-vopsire-lacuire.html)

Fachiru 22-07-11 13:03

Re: Colantare / Vopsire BMW E36
 
Quote:

Originally Posted by Lucian_GXZ (Post 4480537)
Pai de ce vrei sa cumperi culoarea aia daca nu iti place :) si daca tot nu iti place culoarea de ce ai alege sa o faci cu carbon dar tot verde? :).
Revenind. Sfatul meu este sa nu ii faci nimic cu folie de carbon pentru ca e cocalarism cu atat mai mult verde... Cu pret nu te pot ajuta, pentru ca nu cunosc.

In talon modifici atunci cand vei avea talon :)
La numere rosii ai un rca pe o luna si o autorizatie de circulatie provizorie unde nu e trecuta nicio culoare.

M-am gandit la "carbon" verde...ca sa nu modific talonu...ca e trecuta in talon "green"... :D..

Lucian_GXZ 22-07-11 13:45

Re: Colantare / Vopsire BMW E36
 
Pai mi se pare mai logic daca are probleme cu vopseaua sa nu o cumperi decat sa cumperi o masina si s-o colantezi/vopsesti imediat... cu atat mai mult cu cat nu e nici inmatriculata...

Oahu 22-07-11 19:26

Re: Colantare / Vopsire BMW E36
 
Te duci cu masina direct ce culoare vrei tu asta inainte sa iti faci identificare la R.A.R pentru ca ei iti fac si C.I.V-ul masinii si ai trecuta ce culoare are masina in prezent nu ce culoare avea in brief . Ei oricum iti verifica seriile de la motor si caroserie nu culoarea din brief . Sa ai bafta de masina ingrijita .

Teroarea 22-07-11 22:39

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
Quote:

Originally Posted by mike-fullspeed (Post 4475110)
Daca nu gasesti la policolor, unde e mai ieftin, incearca la Basicra sau la Mipa! Dar ei a preturile mai mari!

nu au la policolor iar pretul de la basicra este pe masura,speram sa aflu un alt magazin site online cu preturi mai ok.

turbojack 24-07-11 23:12

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
Quote:

Originally Posted by brotacel (Post 4477178)
sal baieti ca sa revopsesc niste bari mai trebuie dat cu primer peste vopseaua matuita ?

Pe barile deja vopsite nu mai trebuie aplicat primerplast.

brotacel 25-07-11 13:40

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
asa mi se pare si mie normal da mia zis un nene meserias ca cica trebuie dat cu plastofix peste vopseaua matuita ,ms turbojack

wheelman2009 25-07-11 16:27

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
@brotacel spune-i ”meseriasului” ca e varza, daca dai cu plastofix peste vopsea se va incretii, deci daca barile au deja vopsea pe ele si nu au zgarieturi doar le matuiesti si le vopsesti.

brotacel 25-07-11 20:54

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
asa ma gindeam si eu cu toate ca nu le am cu vopsitoria da este logic ca peste o vopsea nu ai cum sa dai plastofix , de asta mam mirat si eu il intrebasem de 3 4 ori si el ba da ca trebuie, ce sa le faci meseriasi de duzina

wheelman2009 27-07-11 13:34

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
da pai din pacate sunt multi care se pretind ”meseriasi” dar in realitate sunt varza, acum daca nu ai vopsit inca barile ar fi bine daca ai pune in lac un aditiv elasticizant, vezi ca au la Klar, ar merge si fara dar cu elasticizant o sa suporte mult mai bine deformarile usoare.

brotacel 27-07-11 16:40

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
asa este ai dreptate , am alb boreal si are lac in vopsea acum nu stiu daca o sa le mai vopsesc aveam mai multe in cap , am inteles ca merge sa dai un lac peste nu ? ms mult wheelman2009

turbo29L 28-07-11 13:16

am nevoie de un sfat-zgarieturi
 
2 Attachment(s)
Salut as dori sa sa stiu si eu cum pot scoate aceste zgarieturi!Poate exista vreo solutie ceva sa o pot face acasa.Multumesc!

wheelman2009 28-07-11 16:05

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
sa nu te puna naiba sa dai lac peste duralchidica ca se exfoliaza, eu am vazut asa ceva la niste prosti, peste duralchidica nu mai dai cu nimic, amesteci vopseaua cu intaritorul, apoi o diluezi, vezi ca exista diluant special pentru ea si vopsesti ce ai de vopsit, (atentie la timpii de aerare intre cele 2 straturi) si daca ti se pare dupa aia ca nu e intinsa bine ( putina coaja de portocala ) o lasi 2-3 zile sa se usuce in profunzime si o iei pe apa cu P2000 si apoi ii dai un polish toate cele 3 paste 1,2 si 3 si daca esti tipicar rau il dai si pe ultimul pentru efectul de panza de paianjen ca sa-i dea un luciu perfect.

brotacel 28-07-11 19:17

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
am inteles, ms mult

mike-fullspeed 28-07-11 20:31

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
Asa e.... fara polish nu prea faci mare lucru! La ce pretentii sunt pe la noi! Am vazut masini aduse si revopsite acolo in germania si erau pline de gunoaie/imperfectiuni!

kowally 28-07-11 23:26

Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire
 
Imi cer scuze wheelman2009 ca nu am mai dat nici un semn de viata dar prin oras nu prea am gasit tot ce imi trebuie.Acum cateva zile , Luni trebuia sa ma duc la Bucuresti la policolor cu un prieten sa isi cumpere vopsea pt masina si ma gandeam ca sa iau de acolo sau macar sa ma uit la preturi sa vad la cat m-ar ajunge dar o sa ma duc lunea viitoare ca a intervenit ceva.Eu as vrea sa mai aman vopsirea jantelor pt ca as vrea sa fac niste spoilere din fibra si sa ma duc la un tinichigiu sa pun niste pasaje de golf 2 pe masina si poate le vopsesc atunci, pentru ca nu vreau sa ma cumpar produsele cu taraita ca mi-e frica sa nu le mai gasesc pe urma pe celelalte.(Am mai avut probelma asta si am avut de pierdut).Iti multumesc mult de tot pentru tot ajutorul acordat.Apropo.Stie cineva daca este deschis si duminica la policolor? Vreau sa trec si pe la targ prin vitan.


All times are GMT +2. The time now is 20:44.

- Copyright 2024 4Tuning