Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Consiliere achizitie auto (https://forum.4tuning.ro/220-consiliere-achizitie-auto.html)
-   -   Microcar (https://forum.4tuning.ro/220-consiliere-achizitie-auto/218031-microcar.html)

R O T M Y H 01-11-10 20:50

Microcar
 
Salut, nici nu stiu cum sa incep ... :D
Ma apropii si eu de 16 ani . Si fiind foarte pasionat de tot ce inseamna " motorsport " parca nu mai rezist inca 2 ani pana la carnet , si tare mult ma intereseaza un microcar .
N-am idee cu ce se mananca pe paine masinuta asta dar ma tot bate gandul la una prin vara, mi-ar fi de folos . :D Bineinteles microcar-ul fiind prima optiune si ultima pana la vasta oficiala .. majora :)) .
As avea nevoie de ceva sfaturi .. cu ce se mananca o asemenea " jucarie " ? :D
Am una prin cartier din cate vad , dar se aude oribil pe motorina , ma gandesc daca si acelasi rezultat e si pe benzina ? sau e mai silentioasa ?

R O T M Y H 09-11-10 22:14

Re: Microcar
 
upppp

Laptiucu 10-11-10 07:18

Re: Microcar
 
adica un microcar e singura ta obtiune sa conduci si te kk pe tine pentru sunet?

R O T M Y H 10-11-10 07:57

Re: Microcar
 
Quote:

Originally Posted by Laptiucu (Post 3799877)
adica un microcar e singura ta obtiune sa conduci si te kk pe tine pentru sunet?


:))))))
pai nu vreau sa-mi urle vecinii la ora 6 dimineata cand pornesc motoru:lol: .
Da ... cam singura optiune :D

Laptiucu 10-11-10 11:13

Re: Microcar
 
eu zic ca, fiind singura solutie trebuie sa-ti pui o singura intrebare: de unde o iau cel mai ieftin. intrebari de genul: culoare, zgomot, cum trage, cum arata, cat portbagaj are nu-si au rostul.

vrei sa-ti iei? cauti una. pretentiile si dorintele de orice fel le lasi pana peste 2 ani ;)

ca idee una diesel a unui amic consuma cam 2-3 in oras (merge doar in oras). probleme nu a avut cu ea in vreo 2 ani. de zgomote si alte alea nu are rost sa discutam. am discuta doar daca ai avea alte alternative ;)

ZaNe94 10-11-10 12:38

Re: Microcar
 
parca si fiat 500 ala vechi intra in calcul la condus de la 16 ani.

oricum de ce nu faci tu a1 si iti iei o mobra de genul Aprilia RS 125, Yamaha YZF, Cagiva Mito, Honda Varadero 125, Cagiva Planet/Raptor 125 (nah cateva exemple de motoare care imi plac mie) ca arata si mai bine decat cutiile alea plus ca merg mai tare si sunt si mai accesibile ca pret

Laptiucu 10-11-10 13:30

Re: Microcar
 
poate omul vrea sa se plimbe si toamna si primavara si iarna nu doar vara :lol:

ZaNe94 10-11-10 14:41

Re: Microcar
 
da iarna iese aia din zapada ?:))
ca sa iasa din zapada... atv... cu b1

R O T M Y H 10-11-10 15:48

Re: Microcar
 
Quote:

Originally Posted by Laptiucu (Post 3800424)
eu zic ca, fiind singura solutie trebuie sa-ti pui o singura intrebare: de unde o iau cel mai ieftin. intrebari de genul: culoare, zgomot, cum trage, cum arata, cat portbagaj are nu-si au rostul.

vrei sa-ti iei? cauti una. pretentiile si dorintele de orice fel le lasi pana peste 2 ani ;)

ca idee una diesel a unui amic consuma cam 2-3 in oras (merge doar in oras). probleme nu a avut cu ea in vreo 2 ani. de zgomote si alte alea nu are rost sa discutam. am discuta doar daca ai avea alte alternative ;)

Preturile sunt de la 3500E in sus , consumul e destul de mic , nu-mi fac griji :D .

Quote:

Originally Posted by ZaNe94 (Post 3800642)
parca si fiat 500 ala vechi intra in calcul la condus de la 16 ani.

oricum de ce nu faci tu a1 si iti iei o mobra de genul Aprilia RS 125, Yamaha YZF, Cagiva Mito, Honda Varadero 125, Cagiva Planet/Raptor 125 (nah cateva exemple de motoare care imi plac mie) ca arata si mai bine decat cutiile alea plus ca merg mai tare si sunt si mai accesibile ca pret

M-am gandit si la asta , mi se pare mult mai ok din toate punctele de vedere microcar-ul fata de altele .. .. De fiat chiar nu prea stiu nimic :D

mitza mtb 10-11-10 16:33

Re: Microcar
 
Quote:

Originally Posted by ZaNe94 (Post 3800642)
parca si fiat 500 ala vechi intra in calcul la condus de la 16 ani.

oricum de ce nu faci tu a1 si iti iei o mobra de genul Aprilia RS 125, Yamaha YZF, Cagiva Mito, Honda Varadero 125, Cagiva Planet/Raptor 125 (nah cateva exemple de motoare care imi plac mie) ca arata si mai bine decat cutiile alea plus ca merg mai tare si sunt si mai accesibile ca pret

Ca in aia te ploua , te ninge , pe vreme dasta te cc pe tine de frig + ca e posibil ca incepator sa cazi sa-ti rupi picioarele sau sa intri in vrunu .. si sa mori ca prostu :)
In microcar nu te ninge , nu te ploua ,e cald , e bine .. mai o muzica .. e altceva:) ..parerea mea..

SAX1987 10-11-10 16:40

Re: Microcar
 
Cumpara un scuter sau o motocicleta !

Microcar-ul e ridicol ! Doar o sa incurci circulatia cu el !:D

RideTheRiddle 10-11-10 16:41

Re: Microcar
 
ceea ce trebuie toti sa stiti e ca va trebuie PERMIS DE CONDUCERE CATEGORIA B1, nu se conduce altfel decat daca are motor de scuter( am vazut si cu motor de 49cmc care se conduce cu un simplu curs de legislatie). zgomotul de la motor e infernal, trage sa moara, doamne fereste sa nimeriti vreo panta mai abrupta pe care sa o urcati, sau sa va tamponeze vreunu, dar fiind singura voastra optiune de a conduce, puteti trece peste aceste aspecte. si cautati ceva mai bine, se gasesc si mai ieftin de 3500 de euro!

ps: luati in calcul si piesele de schimb, care nu se gasesc la noi deloc!!! un prieten a stat 2 saptamani dupa piese si l-a costat cureaua de distributie si 2 filtre 300 de euro!

R O T M Y H 10-11-10 16:57

Re: Microcar
 
:)))) zgomotul lasa de dorit ... dar nu asta e problema...
mersi mult baieti pt tot ....

in microcar ma simt mai bine decat pe un scuter sau altceva. . :lol:
astept oferte , pana la vara mai e oricum :D .

R O T M Y H 10-11-10 16:59

Re: Microcar
 
Quote:

Originally Posted by SAX1987 (Post 3801205)
Cumpara un scuter sau o motocicleta !

Microcar-ul e ridicol ! Doar o sa incurci circulatia cu el !:D

Neeahhh :))) nu ma bag la un asemenea sport extrem cu motoru sau scuteru prin bucuresti , risc sa mor de tanar .:lol:

ZaNe94 10-11-10 17:23

Re: Microcar
 
desi ar mai fi fost o chichitza in lege parca, sa poti conduce orice are limitarile de rigoare.... deci daca iti iei lamborghini si il limitezi la 45 km pe ora si 4-5 cai cat ziceau ei il conduci folosind cursul de legislatie. si la b1 limitarile care ar fi (nu le stiu alea... stiu ca la a1 e 90 km pe ora si 15 cai ar trebui sa fie la fel)


All times are GMT +2. The time now is 08:19.

- Copyright 2026 4Tuning