Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Cum facem rost de mai multi cai putere ? (https://forum.4tuning.ro/19-facem-rost-cai-putere.html)
-   -   Oettiger si Neuspeed (https://forum.4tuning.ro/19-facem-rost-cai-putere/21745-oettiger-neuspeed.html)

Compus San 09-08-06 21:22

Oettiger si Neuspeed
 
Ambele firme de tuning, renumite zic, eu propun prima la 450 euro si a doua la 329 turbo intake pipe sau hose si se jura ca acest lucru odata montat aduce in plus intre 5 si 7 kw.Ce parere aveti, vor sa dea teapa in lume sau nu?

MaxX_82 10-08-06 13:33

Re: Oettiger si Neuspeed
 
asta depinde si de cati cm cubi are motorul. pe un motor mic (ex. 1.4) tare ma indoiesc sa iti dea atatia cai. admisia trebuie sa fie f prost construita din fabrica...la motoarele mari... probabil...

Compus San 10-08-06 13:45

Re: Oettiger si Neuspeed
 
Cele doua firme aveau aproximativ acelasi produs pentru motoarele de 1,8T din grupul VAG.Prima oferea kit-ul din aluminiu iar cea de-a doua din silicon de unde rezulta, cred, diferenta de pret.Off line se importa produsele celor doua in Romania?Stie cineva?

Nautilus 11-08-06 09:54

Re: Oettiger si Neuspeed
 
"Turbo intake pipe" e tubul de aluminiu prin care intra aerul la turbo, si care la 1.8T e turtit la mijloc si curbat ca o banana. Cel de la Neuspeed e mai larg, cu sectiunea aproape rotunda.

De castigat ai putea castiga ceva, dar la pretul asta nu se merita. Daca ai monta tubul si apoi ai face o remapare custom pentru debit marit de aer, ar fi mai bine.

~Nautilus

beck 11-08-06 15:05

Re: Oettiger si Neuspeed
 
sa dai atatia bani pe o teava?

Nautilus 11-08-06 16:00

Re: Oettiger si Neuspeed
 
Daca au fost multi care au dat 350 EUR + TVA pe filtru BMC, si l-au montat apoi pe un Diesel, de ce nu si un tub de aer Neuspeed?.. :D

~Nautilus

beck 11-08-06 19:30

Re: Oettiger si Neuspeed
 
pt ca filtru ala bmc e cel mai tare din lume (cred) dar o teava o poti face chiar singur

tuningul este oricum inutil atat timp cat exista cel putin o masina mai puternica decat a ta in oras :d

Nautilus 11-08-06 20:23

Re: Oettiger si Neuspeed
 
1. Filtrul "ala" nu e nici pe departe cum sustine reclama ca ar fi :D

2. Orice filtru sport pus la un Diesel nu ajuta, din motive pe care le-am mai scris undeva pe-aici

3. Daca ai fi vazut cum arata "turbo intake pipe" de la Neuspeed n-ai fi riscat s-o faci singur, poate daca ai turnatorie de aluminiu in curte si nu stim noi

http://www.awesome-gti.co.uk/images/turbointakepipe.jpg

4. Tubul de aer pentru turbo sau cel pentru intercooler te ajuta destul de putin. Cea mai eficienta modificare mecanica la un 1.8T este mutarea intercoolerului pe fatza (sau montarea in fatza a unui intercooler Forge sau Neuspeed)

~Nautilus

Nautilus 11-08-06 20:37

Re: Oettiger si Neuspeed
 
Mai exista si un tub de aer pentru 1.8T fabricat custom de un atelier din Slovenia, cu diametru mai mare decat cel de la Neuspeed:

http://www.seatcupra.net/images/intake/pre/5.jpg

How to install a Turbo intake pipe
Written by Surfer_D
Tuesday, 01 October 2002
What is this “Turbo intake pipe”
It's an end replacement for serial pipe which is used to take the air into turbine.

What are the benefits


In compare to the standard one it is not grave in the inside, it fits tight and perfectly (the standard one doesn't) and there is no canal in between due to the shape which is created to fill this canal. All inside and outside is polished for better air flow. At the end the benefit is about 10 – 15 more horse power which can be sensed at higher rpm (4000 and more).


Mai multe detalii, instructiuni de montaj si poze:

http://www.seatcupra.net/knowledge_b...take_pipe.html

For all information about ordering and prices you can send e-mail to [email protected]

Pretul e de vreo 210 EUR, plus transport.

~Nautilus

beck 12-08-06 06:32

Re: Oettiger si Neuspeed
 
cine a spus ca o fac din aluminiu?

oricum la preturile astea pui alt intercooler in fata

cat despre bmc, ma refeream ca nu sunt turcisme, e irelevant pe ce masina il pune clientul

Compus San 14-08-06 13:35

Re: Oettiger si Neuspeed
 
Neuspeed il face din silicon iar Oettiger il face din aluminiu.Importan este daca se castiga sau nu putere.Off post cum e mai bine sa faci toate mod. la admisie si evacuare si dupa aceea remapare sau care este ordinea?

Compus San 14-08-06 18:52

Re: Oettiger si Neuspeed
 
Quote:

Originally Posted by Nautilus
Mai exista si un tub de aer pentru 1.8T fabricat custom de un atelier din Slovenia, cu diametru mai mare decat cel de la Neuspeed:

http://www.seatcupra.net/images/intake/pre/5.jpg

How to install a Turbo intake pipe
Written by Surfer_D
Tuesday, 01 October 2002
What is this “Turbo intake pipe”
It's an end replacement for serial pipe which is used to take the air into turbine.

What are the benefits


In compare to the standard one it is not grave in the inside, it fits tight and perfectly (the standard one doesn't) and there is no canal in between due to the shape which is created to fill this canal. All inside and outside is polished for better air flow. At the end the benefit is about 10 – 15 more horse power which can be sensed at higher rpm (4000 and more).


Mai multe detalii, instructiuni de montaj si poze:

http://www.seatcupra.net/knowledge_b...take_pipe.html

For all information about ordering and prices you can send e-mail to [email protected]

Pretul e de vreo 210 EUR, plus transport.

~Nautilus

Super dar ceea ce vad la tine pe post nu semana deloc cu ce ofera cei doi tuneri.Oare vb de acelasi lucru?La forge am gasit un intercooler dar este pt audi B5 si nu B6(2000-2004) oare potriveste sau trebuie sa mai caut?

Nautilus 16-08-06 07:58

Re: Oettiger si Neuspeed
 
"Turbo intake pipe" e tubul care aduce aerul la turbo, si care se vede in poze, e din otel (tunerii il inlocuiesc cu unul de aluminiu) si arata ca o banana :) "Turbo hoses" sunt tuburile de cauciuc care aduc aerul de la turbo la intercooler si de la intercooler la galeria de admisie, si care pot fi inlocuite la randul lor cu unele mai solide, din silicon

~Nautilus


All times are GMT +2. The time now is 11:20.

- Copyright 2026 4Tuning