Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Colt Legislativ (https://forum.4tuning.ro/221-colt-legislativ.html)
-   -   Intrebare ROVIGNETA ! (https://forum.4tuning.ro/221-colt-legislativ/217355-intrebare-rovigneta.html)

bib_andrey 29-10-10 11:48

Intrebare ROVIGNETA !
 
Am si eu o intrebare..

Am cumparat o masina SH inmatriculata RO..eu am schimbat numerele de inmatriculare..insa prorietarul masinii mi`a lasat rovigneta..spunand ca este valabila chiar daca nu mai are masian numerele vechi..pt ca scrie seria masinii pe rovigneta..

Deci intrebarea este: pot circula cu rovigneta asta chiar daca numai este nr de inmatriculare vechi dar este seria masinii?

Astept raspunsuri de la voi,multumesc!

ArCaDa 29-10-10 22:31

Re: Intrebare ROVIGNETA !
 
Logic, ca rovigneta este luata pe masina , cum ar veni,nu pe numar ! seria masini ramane aceiasi :)

bib_andrey 29-10-10 23:12

Re: Intrebare ROVIGNETA !
 
Deci sa inteleg ca este valabila,nu?

ArCaDa 30-10-10 11:16

Re: Intrebare ROVIGNETA !
 
Da, este valabila !

bib_andrey 30-10-10 12:19

Re: Intrebare ROVIGNETA !
 
Multumesc pt raspuns !

Daca mai are cineva o parere este binevenita,daca nu SE POATE INCHIDE !

julaikos 30-10-10 12:39

Re: Intrebare ROVIGNETA !
 
iti confirm si eu ca este valabila rovigneta ;)

Clodius 30-10-10 12:56

Re: Intrebare ROVIGNETA !
 
Conform Legii nr. 424/2002
"(7) În cazul schimbării proprietarului autovehiculului sau cedării dreptului de folosinţă rovinieta îşi menţine valabilitatea."

bib_andrey 30-10-10 21:24

Re: Intrebare ROVIGNETA !
 
Multumesc,cred ca m`am convins ca este valabila.

Se poate inchide !

Clodius 05-11-10 23:00

Re: Intrebare ROVIGNETA !
 
Este o problema insa, conform Ordinului 769/2010 privind aprobarea Normelor metodologice pentru aplicarea tarifului de utilizare a retelei de drumuri nationale din Romania

Art. 9
(1) In cazul schimbarii numarului de inmatriculare al vehiculului, rovinieta isi mentine valabilitatea numai in conditiile in care utilizatorul solicita efectuarea modificarii in baza de date, in scris, la CNADNR — S.A.
(2) Pentru efectuarea modificarii utilizatorul se va prezenta la unul dintre punctele de lucru ale CNADNR — S.A. cu urmatoarele documente:
a) cerere scrisa, conform formularului-tip care se regaseste pe pagina web a CNADNR — S.A.;
b) cartea de identitate a autovehiculului in copie si originalul acesteia pentru verificarea conformitatii.
(3) Solicitarea se verifica pe loc si, daca aceasta este justificata, dupa achitarea de catre utilizator a tarifului de modificare a numarului de inmatriculare in baza de date, se efectueaza aceasta modificare.
(4) Tariful de modificare a numarului de inmatriculare in baza de date este de 20 lei, fara TVA, pentru fiecare numar modificat.
(5) Odata cu modificarea numarului de inmatriculare, in baza de date se va elibera, prin intermediul SIEGMCR, un document care atesta efectuarea modificarii si valabilitatea rovinietei pentru noul numar de inmatriculare, in doua exemplare identice, dintre care:
a) unul va fi stampilat de catre CNADNR — S.A. si va fi inmanat solicitantului;
b) unul va fi semnat de catre solicitant si va ramane la CNADNR — S.A.

bib_andrey 06-11-10 18:38

Re: Intrebare ROVIGNETA !
 
Deci sa inteleg ca daca ma opreste politia ma ia la intrebari? :-s:rolleyes2

bib_andrey 16-11-10 22:57

Re: Intrebare ROVIGNETA !
 
Se poate inchide!

rdy4ever 18-11-10 22:47

Re: Intrebare ROVIGNETA !
 
mai nou te ia pe camere si iti vine amenda direct acasa. camerele iti scaneaza numarul, daca nu este inreg in baza de date => amenda

bib_andrey 18-11-10 23:32

Re: Intrebare ROVIGNETA !
 
Da..mi`au spus multi treaba cu camerele..oricum week`endul trecut cand am iesit din Buc..mi`am luat rovigneta pe 7 zile sa fiu sigur..

julaikos 18-11-10 23:52

Re: Intrebare ROVIGNETA !
 
Ca sa fac si eu putin offtopic aici,zilele trecute am vazut la Tancabesti o masina cu o antena parabolica indreptata spre vest,si langa o camera de filmat cu cablu pana in masina,cred ca erau cei care "Scaneaza" masinile pentru robineta asa ca aveti grija,chiar daca ocoliti "the hotspots"(adica zonele cu camere fixe de verificat vignetele) este posibil sa apareti la camera ascunsa cu bilet la suprataxa primit prin posta

bib_andrey 20-11-10 21:31

Re: Intrebare ROVIGNETA !
 
Asa mi`a zis si mie cineva..ca era pe autostrada Buc-Pitesti o masina de politie..cu un stalp sus pe ea..cu camera indreptata catre masini..


All times are GMT +2. The time now is 12:32.

- Copyright 2024 4Tuning