Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Forumul Participantilor la Curse (https://forum.4tuning.ro/223-forumul-participantilor-curse.html)
-   -   Incadrare grupe - 74 kw si 96 Kw (https://forum.4tuning.ro/223-forumul-participantilor-curse/20835-incadrare-grupe-74-kw-96-kw.html)

Hooya1985 25-07-06 18:51

Re: Incadrare grupe - 74 kw si 96 Kw
 
Quote:

Originally Posted by zGb
chiar daca ramane tot la A...geo...de ce sa te dai acolo? eu nu te inteleg...eu de cand am golfu nu m-am dat niciodata cu vreo masina mai slaba decat daca a insistat proprietarul si doar daca consideram eu ca e catusi de putin echilibrata cursa; tot timpul am aspirat la masini mai puternice pentru ca si satisfactia e mult mai mare asa daca te dai la A si tot A-ul la rand unde ti-e satisfactia? :) ...exclud cand zic mai slabe masini gen r5 gtt si altele de genul asta...si cand zic mai slabe ma refer doar ca si cai putere adica gen mai putin dar cu greutatea mult mai mica decat a masinii mele...intelegeti voi ce vreau sa zic

Eu am vorbit si cu Voinea si am zis ca oricum saream eu la B ca si asa nu mai avea rost.
Eu ma bat pe chestia dintr-un singur motiv ca ma obliga si nu vine de la mine,asta e problema.
Deci mi se pare normal cine are 74 kw sa intre la A ,dar eu am sa sar la B sa vad ce reusesc sa fac.Intelegi ?
Dar vreau in continuare masinile cu 74kw sa ramana la A.
Iar eu urc in B ca nu are rost sa mai fiu la A,daca te uiti la vot eu am zis sa merg in B .
Deci pana la urma urc ca vreau eu grupa nu ca sunt obligat.
NU trebuie sa imi impuna cineva ce sa fac.

aleks 26-07-06 13:09

Quote:

Originally Posted by yknot
dupa tine daca masina mea e din '87 cam cati cai ar trebui sa scadem?.... vre-o 20-25???.. nu de alta dar poate ajung si eu in gr. A .......
ma tot minunez cum vor unii sa traga derogari asupra lor de parca am fi in parlament.... haideti fratilor ca se apropie alegerile parlamentare si poate aveti vre-o sansa...

yknot, stai linistit, nu trag nicio derogare asupra-mi... eu am 136 de cai cu chip remapat, nu prea am unde sa ma duc in jos in grupa inferioara
cat despre masina ta din 87, sper ca nu ai credinta ca ai caii din talon dupa 20 de ani de la fabricare....

scuze, nu am mai putut edita postul, sper sa mi-l lipeasca moderatorul
afirmatia de mai sus cu caii morti e valabila in cazul in care nu ai facut modificari ulterioare la motor, si deasemeni nu spun ca ar trebui luata varsta masinii in calcul la incadrarea in grupe, pentru ca astfel ar iesi un haos general, tot ce spuneam e ca nu e cazul sa exageram: pentru ceva fractii dupa virgula sa urcam masina o grupa...

200SX 26-07-06 17:59

Re: Incadrare grupe - 74 kw si 96 Kw
 
Quote:

Originally Posted by aleks
tot ce spuneam e ca nu e cazul sa exageram: pentru ceva fractii dupa virgula sa urcam masina o grupa...

pai tocmai despre asta e vorba, in topicul asta despre acele fractii de dupa virgula

1.9 TDI de 130cp, ceva>0.5
si
1.9 TDI de 100CP, ceva>0.5

aleks 26-07-06 20:28

Re: Incadrare grupe - 74 kw si 96 Kw
 
nu ma prind... ce legatura are ?
explica putin...

Hooya1985 27-07-06 02:40

Re: Incadrare grupe - 74 kw si 96 Kw
 
Deja mie mi se pare ca s-a facut prea mult caz pentru nimic .
Grupele sunt bune si parerea mea ca asa trebuie sa ramana .
Astept ziua de maine sa vad si eu cum se termina voturile.

aleks 27-07-06 12:26

Re: Incadrare grupe - 74 kw si 96 Kw
 
nu modifica nimeni grupele, ideea era daca masina cu cateva fractii de hp dupa virgula trebuie dusa automat la grupa superioara sau poate ramane la grupa de baza...

200SX 27-07-06 13:19

Re: Incadrare grupe - 74 kw si 96 Kw
 
Quote:

Originally Posted by aleks
nu ma prind... ce legatura are ?
explica putin...


daca 130. ceva CP a intrat la grupa de 100-130CP asa si 100,ceva CP ar fi normal parerea mea sa intre la grupa 75-100CP

mie mi se pare normal sa se rotunjeasca la fel pentru toti

aleks 27-07-06 14:03

Re: Incadrare grupe - 74 kw si 96 Kw
 
a, ok, asta spuneam si eu... suntem p aceeasi lungime d unda, doar k eu ma prind mai greu azi :)

yknot 27-07-06 14:33

Re: Incadrare grupe - 74 kw si 96 Kw
 
lamuriti-ma si pe mine, poate nu cunosc bine Limba Romana, ce inseamna cand zici "pana in" ? ... ca poate este o chestiune de nuanta si nu pricep...

aleks 27-07-06 14:36

Quote:

Originally Posted by yknot
lamuriti-ma si pe mine, poate nu cunosc bine Limba Romana, ce inseamna cand zici "pana in" ? ... ca poate este o chestiune de nuanta si nu pricep...

pana in 100, si de la 101 in sus
e confuza exprimarea, dar asa se fac separarile in orice domeniu
uite, la calculul datoriei vamale la autoturisme, se iau in calcul plajeme de centimetri cubi de la 1901 la 2000 de exemplu, urmatoarea grupa fiind 2001 -2101
principiul e acelasi, kiar daca domeniile sunt diferite

PS: scuze, mai sus am vrut sa scriu 2001-2100, mea culpa

Lucian 27-07-06 19:37

Re: Incadrare grupe - 74 kw si 96 Kw
 
Ideea e alta cred eu. Este un regulament si nu inteleg ... daca organizatorul a hotarat un regulament de ce atatea discutii ? Poate daca nu erau R5 gtt - urile la B ar fi tipat lumea ca sunt tdi-uri de 131 cai in B . Sa fim seriosi ... un tdi de 131 cipat + turbina + injectoare + intercooler ..... sigur nu mai are nici o sansa un motor aspirat de 115 cai sa zicem . La fel si Geo .... astept cu nerabdare sa vad ce Logan va avea o sansa cu Geo . :)) In alta ordine de idei .... si sa ramai la A Geo ... parca e ca si cum m-as baga eu cu a mea la A1 . Doar e Dacie , nu ? :))))

yknot 28-07-06 09:18

Re: Incadrare grupe - 74 kw si 96 Kw
 
Quote:

Originally Posted by Lucian
Ideea e alta cred eu. Este un regulament si nu inteleg ... daca organizatorul a hotarat un regulament de ce atatea discutii ? Poate daca nu erau R5 gtt - urile la B ar fi tipat lumea ca sunt tdi-uri de 131 cai in B . Sa fim seriosi ... un tdi de 131 cipat + turbina + injectoare + intercooler ..... sigur nu mai are nici o sansa un motor aspirat de 115 cai sa zicem . La fel si Geo .... astept cu nerabdare sa vad ce Logan va avea o sansa cu Geo . :)) In alta ordine de idei .... si sa ramai la A Geo ... parca e ca si cum m-as baga eu cu a mea la A1 . Doar e Dacie , nu ? :))))

bine punctat!

Catalyn 28-07-06 09:26

Re: Incadrare grupe - 74 kw si 96 Kw
 
varianta doi in grupele B si C

Hooya1985 28-07-06 14:00

Re: Incadrare grupe - 74 kw si 96 Kw
 
Quote:

Originally Posted by Lucian
Ideea e alta cred eu. Este un regulament si nu inteleg ... daca organizatorul a hotarat un regulament de ce atatea discutii ? Poate daca nu erau R5 gtt - urile la B ar fi tipat lumea ca sunt tdi-uri de 131 cai in B . Sa fim seriosi ... un tdi de 131 cipat + turbina + injectoare + intercooler ..... sigur nu mai are nici o sansa un motor aspirat de 115 cai sa zicem . La fel si Geo .... astept cu nerabdare sa vad ce Logan va avea o sansa cu Geo . :)) In alta ordine de idei .... si sa ramai la A Geo ... parca e ca si cum m-as baga eu cu a mea la A1 . Doar e Dacie , nu ? :))))

Incerc sa nu iau in calcul mistourile tale.Poti sa zici ce vrei ca eu unul nu ma cert cu tine.Ti-am zis abia astept masina ta la treaba si iti doresc cat mai multe bucurii alaturi de ea.Decat sa imi dai mie sfaturi mai bine gasesti masina sa ma bata .Intra la A1 si e totul ok

Lucian 28-07-06 17:10

Re: Incadrare grupe - 74 kw si 96 Kw
 
Frate tu ai o problema !!! Ce mistouri ? Hai sa-ti spun ceva - nu toata lumea este de acord cu tine ! Daca eu nu sunt de acord cu tine te iau la misto ?? Vorbeste frate singur pe viitor , nu mai scrie pe forumuri publice !


All times are GMT +2. The time now is 19:51.

- Copyright 2024 4Tuning