![]() |
As vrea si eu sa construiesc un sistem audio auto
Salut !
Am un renault megane hatchback 1.6e si vreau sa ii schimb sistemul audio Eu mam gandit la un sistem format dintr-un casetofon kenwood KDC-W241AY, un amplificator Blaupunkt EMA 460 (700w) si doua difuzoare renegade RX 830 (300w) Astept parerile voastre !!! e convenabil ce vreau eu ? ca bani si ca sunet ? Daca nu astept sfaturi de la voi ! Buget : 13 mil :D [IMG]http://www.***********/data/product3244.jpg[/IMG] http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:6..._536_1.jpg&t=1 http://www.extremeaudio.de/images/Renegade_RX830.jpg |
Re: As vrea si eu sa construiesc un sistem audio auto
Problema 1: Esti sigur ca vrei sa mergi pe varianta de difuzoare amplificate in bugetul asta ?....
Problema 2: Playerul ala kenwood nu are preout => nu poti sa montezi stati decat folosind intrarea de nivel inalt sau un adaptor de nivel => o calitate proasta.... Recomandarea mea este sa mergi intai pe un player bun cu niste difuzoare ok si cand mai strangi niste banuti sa investesti intr-un amp. Cauta ceva cu 2 sau 3 perechi de iesiri RCA (preout) si alege dintre Alpine , Pioneer , Kenwood .... nu te baga la Sony , JVC sau altceva de genul asta.... daca te intereseaza ce-ti propun eu atunci o sa-ti caut si 2 - 3 configuratii. |
Re: As vrea si eu sa construiesc un sistem audio auto
dami si mie niste exemple : casetofon, difuzoare si amplificator
ce crezi tu ca ar fi mai bun si daca poti sa imi construiesti tu un sistem cu difuzoare si submofer tot la banii astia ms |
Re: As vrea si eu sa construiesc un sistem audio auto
Uite cum as proceda eu daca as avea 13 mil :
Mi-as schimba player-ul cu ceva de la Alpine sau pio : http://www.****************/CDE-111RM http://www.****************/DEH-3200UB Eu as merge pe Alpine dar si Pioneer au modele bune. Dupa aparat as merge pe un pachet de bass : http://www.****************/Power-Box-Bass-Pack sau http://www.****************/Band-Pass-Pack Si aici tot pachetul Alpine e varianta optima dar asta e mai scump si te cam scoate din buget .... (nu are cablurile incluse in pachet si astea costa cam 90 ron) .....cand mai strangi ceva banuti schimbi si boxele. Varianta 2 .... http://www.****************/CDE-113BT --- asta iti ofera si bluetooth si 2 perechi de RCA-uri http://www.****************/KDC-W6047U --- un model foarte interesant , 3 perechi de RCA-uri + egalizator grafic pe 5 benzi .... Si boxe .... eu imi aduc aminte ca pe megane ai 13 pe fata si 16.5 pe spate : fata : http://www.****************/SPG-13CS si spate http://www.****************/spg-17c2 Mie imi place mai mult prima configuratie dar aici conteaza si ce vrei sa obtii ... mai mult bass sau mai multa calitate ;) |
Re: As vrea si eu sa construiesc un sistem audio auto
cam scumpe casetofoanele eu nu vreau sa dau mai mult de 3,5 mil pe unu si sincer nu prea vreau sa ii pun submofer ca imi cam ocupa spatiu in portbagaj :P
de aceea vreau amplificator si 2 difuzoare puternice deci daca poti sa imi arati decat amplificator si difuzoare oricum ms pt sfat |
Re: As vrea si eu sa construiesc un sistem audio auto
uite alta configurare ce pot sa pun pe masina
submofer : ground zero titanium GZTW 20T sau jbl GTO 804 difuzoare : ground zero GZIF 5203X sau alpine SPG-13C2 sau jbl GTO 528 statie : ground zero iridium GZIA 2075HPX casetofon : pioneer DEH-1220MP ce zici merge ? tiam zis nu imi permit sa iau butelie (submofer) k imi ocupa spatiu in masina k mai pui un bagaj si te incomodeaza asta daca e fac gaura la haion si il pun k nu e greu |
Re: As vrea si eu sa construiesc un sistem audio auto
submofer : magnat b30 280 lei
amplificator : ground zero GZIA 2075HPX 285 lei difuzoare : 2 bucati magnat Edition 132 190 lei (amandoua) casetofon : pioneer DEH-2200UB 390 lei merge ? imi trebuie si condensator pt statia cu submofer ? |
| All times are GMT +2. The time now is 14:40. |
- Copyright 2026 4Tuning