Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Audi (https://forum.4tuning.ro/117-masina-mea-audi.html)
-   -   Audi Coupe 2.3 NG (https://forum.4tuning.ro/117-masina-mea-audi/208198-audi-coupe-2-3-ng.html)

cristiandim4 10-09-10 04:56

Audi Coupe 2.3 NG
 
1 Attachment(s)
Salut
Masina are un istoric lung a fost adusa din germania si intretinuta cat de cat
a ajuns la mine un pic jumulita si cu mecanica praf .. plus ceva probleme motor .Am aruncat un brat de facturi inutile dupa ce m-am enervat .. zeci de facturi umflate .. cica tobe inox .. nu stiam ca inoxul rugineste .. in fine teapa altora .. am pastrat decat ce era util ... factura achizitie din germania ~9800 euro si cateva facturi importante.

Specs
audi coupe 2.3 ng ~ 133 calutzi motorul clasic 5 pistoane
aer conditionat ok
geamuri electrice ok
oglinzi electrice ok ( motoras dreapta face un pic zgomot da merge )
incalzire in scaune ok --- damn it feels good :lol:
suspensie sport weitec probabil dupa ce acte am gasit ok .. probleme flanse fata !
bari tuning .. spate ok .. fata trebuie refacuta ..
tobe borla inox cica ... ruginite .. lipsa detenta .. "pe raspunderea clientului"
mecanica praf
un radiator carpit .. am vazut si de ce .. e vreo 7 -9 mil unu ..
pierderi apa
jenti aliaj ... cauciucuri naspa
proiectoare ok
volan naspa va fi inlocuit cu unu sline

testdrive 230 pe autostrada in stadiu actual nici o vibratie am ramas masca !!!



Prima operatie - electrica

s-au scos 3 kile de cablaje din ea fiecare si-a pus alta alarma si nebuneli .. ce era sub bord durere... am gasit inclusiv modul ridicare geamuri .. topit .. printre altele .... :)) rezultat 3 kile de cablaj la tomberon .. o alarma noua cu chei briceag schimbat buton usa stanga geamuri si tras cablaj pt viitoarele boxe .


urmeaza revizia sambata
-sper sa fac macar mecanica fata ( bucsi brat + pivoti + bare directie si flanse fata )

CoCaine 10-09-10 22:03

Re: Audi Coupe 2.3 NG
 
Sa o stapanesti sanatos!
Nu fi zgarcit cu pozele:-)

Am si eu 2 nelamuriri:
-cum este posibil ca un Coupe NG sa coste 9800E in Germania? (poate 980E)
-cum este posibil sa mearga cu 230 km/h cand un S2 are viteza maxima 250 km/h?

Sper sa nu mi-o iei in nume de rau,dar chiar sunt curios de cele scrise mai sus.

cristiandim4 11-09-10 04:51

Re: Audi Coupe 2.3 NG
 
[QUOTE=CoCaine
Am si eu 2 nelamuriri:
-cum este posibil ca un Coupe NG sa coste 9800E in Germania? (poate 980E)
-cum este posibil sa mearga cu 230 km/h cand un S2 are viteza maxima 250 km/h?
[/QUOTE]

atat a costat masina cand a fost luata din germania de primul proprietar roman (am si factura de acolo si traducerea legalizata etc .. ) . Din ce am inteles omu are un tic al lui cu masini tipla .. si nu/l intereseaza banii .. cel putin asa mi s-a spus nu de catre proprietar ci de catre cineva care mai stie ceva despre istoricul acestei masini . Dovada teancu de facturi pe care le-am primit odata cu masina .


cat despre viteza o sa ia si mai mult atata timp cat are 260 pe bord eu zic ca trebuie sa ia macar 240 cat are norma constructiva din fabrica de s2-u tau cu 250 no coment!

---------------------
azi am desfacut distributia si mecanica o sa revin cu poze ..

am aruncat 4 antifurturi de caca in tomberon ..
am avut neplacerea sa gasesc proiectoarele avand capacele lipite cu banda pe spate .. si am comandat 2 noi .. cam greu sa gasesti piese de coupe :( caroserie ma refer !

masinutza a primit si 2 amortizoare de hayon spate noi

urmeaza curea contitech // rola skf // pompa hepu // curele anexe lemforder
si mecanica ..

CoCaine 11-09-10 12:59

Re: Audi Coupe 2.3 NG
 
Spor la treaba,ai ceva de munca din ce zici tu acolo;)

Iar legat de viteza maxima,stai linistit ca nu treci de 210 km/h REALI!
Quote:

Top speed 205 km/h (127 mph)
DOVADA AICI

Si eu am o eroare de 10%, am observat de cand am inceput sa umblu cu GPS-ul. Si jantele sunt cele stock, pe 16".

Asteptam si restul de poze, eu unul astept poze cu motorul, tare am impresia ca nu are NG-ul :-)
Asa s-ar explica si pretul mai mare si viteza maxima :-)

Spor.

PS: Are cineva un Coupe la dezmembrat,arata foarte bine, si are motorul 7A (2.3 20v, NG e 2.3 10v) un motor foarte reusit!
Uite masina aici

cristiandim4 11-09-10 23:26

Re: Audi Coupe 2.3 NG
 
distributie - rola, pompa apa, curea , 3 curele anexe
mecanica antiruliu 2 meyle
pivoti 2 optimal
bucsi brate 4 / 2per brat meyle hd !
rulment spate 1 optimal
flanse amortizor 2 ( cele vechi erau 1 cm mai scurte , tasate ..)sachs cu rulment incorporat
culise etrier spate 2
buji beru titan x
schimbat antigel g12
ulei filtru ulei filtru benzina filtru polen filtru aer mann .. pe al de ulei scrie china .. unul original comandat ! spalat motor inainte de schimb
ulei cutie cv .. 75w140 motul :D 2.2 litri a intrat


ramas nerezolvat
2 bucsi antiruliu
2 bare directie complete + directia cand o sa am si jentile echipate
bucsi h motor .. pff belea .. mi-a promis cineva niste poliamida ..

pozele luni din pacate ramas camera la munca :(
pe spate placutele sunt ca de golf 4/ pasat / audi .. o sa am nevoie de discuri ... si o toba intermediara .. cred ca s-ar potrivi una de golf 2 gti .. un burlan la juma de metru drept ..

cristiandim4 11-09-10 23:39

Re: Audi Coupe 2.3 NG
 
1 stiu ce scrie in carte .. da nu ma intereseaza .. io-ti zic ce scrie pe bord .. nu e topic sa ma laud ce viteza am prins .. asa ca nu vad care ar fi castigul .. si a mea tot jenti pe 16 are ..si atat indica pe bord ..

2 -- nu ma intereseaza piese sh .. tot ce se monteaza pe masina mecanica - caroserie sunt piese noi



3 il stiu pe omu cu audi ala am vb cu el pt volan pt ca cei dinainte au dat milioane pe un cacat de momo care nu-mi place .. asta e fiecare cu gusturile lui ... acu o sa dau unui prieten volanu care face mai mult decat tarsul lui si o sa cumpar unu sh original de audi .. preferabil su sigla sline pe el .

4 daca ai neaparata nevoie sa vezi cu ochisorii tai imi lasi un nr de fax/ sau un email si iti trimit factura masinii ca sa fie discutia incheiata :)) as prefera sa discutam despre chestii legate despre masina .. si nu despre cat prinde si cati bani a fost :)) masina costa atat cat fiecare si-o doreste si cum si-o doreste

par example pe mine 1 ma intereseaza daca ai gasit faruri noi la pret ok ca am unul nou pe masina si unu matuit .. repet nu ma intereseaza shuri ..

ce solutie ai gasit la bucsile h motor .. eu unu o sa merg pe ce imi spune un mos sa pun poliamida :D ..


sau .. ce ulei folosesti .. chesti din astea .. nu sa ne certam ca indica acu pe bord +- 10% atat indica .. si daca nu vrei sa crezi .. sti unde ma doare ;)) :drunk:

CoCaine 12-09-10 00:04

Re: Audi Coupe 2.3 NG
 
Stai linistit, intentia mea a fost de a te "atentiona" ca masina nu merge chiar asa cum crezi tu, te vei convinge singur cu un GPS si cu asta am incheiat subiectul asta :-)

Legat de faruri - depinde ce cauti - eu recomand farurile de S2 modelul nou/cabrio/RS2 (sunt cu lupa) care costa cam 550E setul (+/-).
Ale mele sunt varza si m-am interesat pentru mine,nu vreau dayline/angel eyes sau mai stiu eu ce altceva,doar cele mentionate mai sus, atasez o poza cu un S2-ul unui prieten ca sa vezi exact la ce ma refer:

https://i906.photobucket.com/albums/a...y/DSCN2314.jpg

Mai am un prieten cu S2 care are farurile cu angel eyes (e multumit de ele noaptea) dar mie nu imi plac :-)

https://i906.photobucket.com/albums/a...y/DSCN2321.jpg

La masina am schimbat de-a lungul timpului tot felul de bucse,dar tampoanele la motor nu.. Acolo nu stiu ce sa-ti recomand..
Oricum sa stii ca sunt diferente foarte mari la piese intre Coupe - Coupe Quattro - S2.
In primul rand difera cam tot ce tine de mecanica, iar preturile urca de la C/CQ/S2.

O varianta la bucse ar fi cele din poliuretan de la PowerFlex: DETALII AICI

Daca mai pot da o mana de ajutor, da-mi un PM sau scrie aici.

Spor!

EDIT: La ulei motor - iar nu are rost comparatia - 2.3 10v N/A vs. 2.2 20v T - :D

DrifterGT 12-09-10 03:16

Re: Audi Coupe 2.3 NG
 
Quote:

Originally Posted by CoCaine (Post 3650649)
Spor la treaba,ai ceva de munca din ce zici tu acolo;)

Iar legat de viteza maxima,stai linistit ca nu treci de 210 km/h REALI!

DOVADA AICI

Si eu am o eroare de 10%, am observat de cand am inceput sa umblu cu GPS-ul. Si jantele sunt cele stock, pe 16".

Asteptam si restul de poze, eu unul astept poze cu motorul, tare am impresia ca nu are NG-ul :-)
Asa s-ar explica si pretul mai mare si viteza maxima :-)

Spor.

PS: Are cineva un Coupe la dezmembrat,arata foarte bine, si are motorul 7A (2.3 20v, NG e 2.3 10v) un motor foarte reusit!
Uite masina aici

Ce e interesant ca pe internet si eu peste tot gasesc la a mea 203 KM/h maxim , si duce 220 (stock 131cp) :| , totusi nu inteleg , si kilometrajul e reglat dupa gps , arata identic + - 2km.

Cat despre Coupe-ul baiatului , frumos sa il faca "sanatos" :) , si nu conteaza cat prinde sau ce pret are , ca nu ne ajuta daca ai dat 10000 ori 100 pe el ... conteaza sa iti placa tie! :-)

cristiandim4 12-09-10 09:05

Re: Audi Coupe 2.3 NG
 
3 Attachment(s)
deocamdata mai are nr de prahova pt ca nu pot face rarul pana nu termin mecanica . ( poza e mai veche )

stikerele de pe parbriz luneta .. etc au fost inlaturate
ce am gasit pe masina crapat / spart si am putut cumpara la un pret acceptabil
semnalizari albe magneti marelli 65ron/ buc
proiectoare depo 135ron/buc ( au lupa :lol: ) geam sticla !! :D

cristiandim4 12-09-10 11:18

Re: Audi Coupe 2.3 NG
 
1 Attachment(s)
pozitia 30 si 31 sunt bucsile buclucase
porflexul nu da bucsi pt acolo se poate aduce dar mi s-a spus ca cele normale nu or sa ma tina prea mult
de asemenea ma supara tampoanele hidraulice motor .. sper sa gasesc unele doar din cauciuc

cristiandim4 12-09-10 14:12

Re: Audi Coupe 2.3 NG
 
primele sunt ok .. a 2-a e naspa .. cerculetze .. la bmw .. asta e audi .. nui sta bine ..

vreau sa schimb lichidu de frana si cel de servo .. in vasu de lichid de frana e o combinatie galbuie .. spre maroniu ..

bobby_gsi2 13-09-10 21:22

Re: Audi Coupe 2.3 NG
 
Ba daca nu o cobori de spate stii ce se intampla :)
Ps: sa nu va certati cu el pe seama pieselor :P

cristiandim4 14-09-10 06:30

Re: Audi Coupe 2.3 NG
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by bobby_gsi2 (Post 3655926)
Ba daca nu o cobori de spate stii ce se intampla :)
Ps: sa nu va certati cu el pe seama pieselor :P

nu gasesc o solutie viabila deocamdata .. e pacat de suspensia sport sa fac ce vrei tu .. si daca o modific si nu iese ... inapoi sti ca no mai faci :))

Imi place cum sta pe drum acuma daca o sa fiu nevoit sa schimb jentile o sa o las mai jos , vreau sa o duc sa o descalt sa verific jentile si trebuie sa ma rog de mosu sa-mi dea un set de la 90'u lui vreau sa vad daca jentile sunt ok bdw .. mi s-a cerut 10 mil pe anvelope noi :(( pfff un fleac .. m-au ciuruit :)) da inca nu le iau pana nu vad care e treaba cu jentile .

o poza din service :D cand era la distributie

new parts arrived :)) un cablu de la usa sofer ca era rupt si facuta improvizatie .
intre timp a fost inscrisa la primarie , anu asta cica moka da la anu 9 milioane impozit :D

cristiandim4 14-09-10 07:12

Re: Audi Coupe 2.3 NG
 
bdw ca sa schimbi filtru de aer fumezi 3 tigari ...si bei 2 cafele :)))

bobby_gsi2 14-09-10 09:36

Re: Audi Coupe 2.3 NG
 
In loc sa fi mandru ca lucreaza la masina un mecanic cunoscut care face asistenta la un campion national , tu te vaiti de cafele si tigari. Am eu o vaga idee ca motorul asta cu un filtru k&n ar suna deosebit :).


All times are GMT +2. The time now is 09:09.

- Copyright 2024 4Tuning