Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii Bmw (https://forum.4tuning.ro/291-discutii-bmw.html)
-   -   BMW M6 a iesit din productie! (https://forum.4tuning.ro/291-discutii-bmw/208072-bmw-m6-iesit-productie.html)

Hondarul 09-09-10 14:07

BMW M6 a iesit din productie!
 
1 Attachment(s)
Incepand cu aceasta saptamana, BMW M6 nu se mai fabrica. Vestea vine dupa ce fabrica a anuntat in iulie "moartea" lui M5. Nu numai normele de poluare sunt de vina ci si faptul ca BMW pregateste cele doua generatii de M6 si M5 noi. Acestea vor fi cel mai probabil vazute la Salonul Auto de la Paris.


BMW a produs in total 14.152 de unitat de M6, dintre care 9.087 coupe si 5.065 decapotabile. Acestea au fost fabricate din 2005 si pana in prezent. BMW a incetat deja sa mai produca motorul diviziei Motorsport, acel superb V10 de turatie inalta, un 5.0 litri de 507 cp aspirat.


Piata principala pentru cele doua modele de M6, coupe si cabrio, erau Statele Unite, urmate de Germania si Anglia. Vanzarile de M5 insa au fost mai numeroase, acestea numarand peste 20.000 de masini in 5 ani, incluzand si aproape 2.000 de unitati din varianta break de M5, adica Touring.


O veste trista, insa cu totii asteptam noua generatie de M5 si M6, bazate pe noile BMW Seria 5 si Seria 6.


All times are GMT +2. The time now is 01:16.

- Copyright 2026 4Tuning