Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Ford tuning (https://forum.4tuning.ro/143-ford-tuning.html)
-   -   Ford Focus 1.6i 16v 2002 (https://forum.4tuning.ro/143-ford-tuning/20607-ford-focus-1-6i-16v-2002-a.html)

KEJS 17-07-06 13:50

Ford Focus 1.6i 16v 2002
 
Masina este rulata 80.000km si este in stare buna, reviziile au fost facute la timp si piesele ce au fost schimbate sunt de calitate. Nu are nici o piesa profesionala pe ea si as vrea sa umblu putintel la motor pentru putere, dar ceva mai avansat decat filtru si evacuare sport..Ce e de facut? M-ar interesa o parere de specialitate! + Care este cea mai mare dimensiune de roata ce poate fi montata pe masina? Merci..

UNLORD 24-07-06 16:49

Re: Ford Focus 1.6i 16v 2002
 
am incercat sa remapez acelasi motor la rabane si mi-a zis ca nu poate sa il chipuiasca! incearca la aspad sau la dimsport! daca pot sa il remapeze sa postezi!
jante merg de 17 ca la st170 si cred ca merg si 18 ca la rs!

UNLORD 24-07-06 17:02

Re: Ford Focus 1.6i 16v 2002
 
http://www.chippoint.com/index.html?...t.com/ford.htm

o firma de remapari!

dubmaniacks 01-08-06 21:34

Re: Ford Focus 1.6i 16v 2002
 
ce valori are motoru momentan?

KEJS 21-08-06 01:59

Re: Ford Focus 1.6i 16v 2002
 
Nu stiu ce valori are exact.. Oricum are 100 de cai si la 65000 de km a luat 220 pe autostrada...

ferocus 24-08-06 20:27

Re: Ford Focus 1.6i 16v 2002
 
...si porcii zboara veseli prin vazduh
focusu benzina e limitat la 5000 rpm ceea ce inseamna 200km/h in a 5-a
cum ai prins tu 220 ?

omarica 26-08-06 19:16

Re: Ford Focus 1.6i 16v 2002
 
poate era la vale :D :)) si cu vantul din spate....

BAD_MF 26-08-06 19:34

Re: Ford Focus 1.6i 16v 2002
 
Jante, daca vrei sa mai circurli prin Ro pune-i pe 16 arata bestial. Sa o stapanesti sanatos si oricum poti incepe cu filtru/evacuare.

ffocus 31-08-06 19:25

Re: Ford Focus 1.6i 16v 2002
 
Quote:

Originally Posted by KEJS (Post 526461)
Nu stiu ce valori are exact.. Oricum are 100 de cai si la 65000 de km a luat 220 pe autostrada...

pai da...la 65000 ia 220....calculu e simplu...
rulajul / rpm * road elevation + (remaining fuel * outside temperature + wheel size)....dap...fix 220

sponsoru 08-09-06 01:02

Re: Ford Focus 1.6i 16v 2002
 
focus de 1.6 220 ? :o inseamna ca are eroare maricica vitezometrul tau...in talon parca are 18? si ceva...oricum motorul de 1.6 cu bani multi ii mai dai cateva zeci de cai..aspirat benzina etc...oricum sa mergi cu grija :) ciao

Cataaa 12-12-06 02:25

Re: Ford Focus 1.6i 16v 2002
 
cate aberatii pe aici :)
q cum sa fie limitat la 5000 focus benzina cand eu ii dau zilnic 7000rpm :D
si cum sa ia 220 1.6 cand eu trag de ea la 2.0 170 cp sa trec de 205 :D

NWZeu 13-12-06 20:53

Re: Ford Focus 1.6i 16v 2002
 
hmmm la faza cu 7000rpm fara sa intre limitarea vreau si eu sa vad ;) ..... legat de 2 litrii si 170 de cp poate detaliezi, e cam neclara "treaba" ....

Zaf 16-12-06 08:07

Re: Ford Focus 1.6i 16v 2002
 
de unde se poate achizitiona cold air intake din romania pt focus 1.6 16v ?
Are cineva codul bujiilor NGK pt acelasi motor si de unde se pot achizitiona ?

NWZeu 16-12-06 11:41

Re: Ford Focus 1.6i 16v 2002
 
@zaf - cold air intake poti gasi la racing nick -> https://forum.4tuning.ro/235-promotii-4tuningro/26351-cold-air-intake-admisie-directa-injen-incepand-238euro-discount-4tuningro-5-a.html

la bujii solutia ideala se pare ca sunt cele motorcraft sau denso, nu stiu daca ngk au unele compatibile.

Zaf 20-12-06 17:18

Re: Ford Focus 1.6i 16v 2002
 
NWZeu am vaz merci mult pt informatii.


All times are GMT +2. The time now is 20:59.

- Copyright 2026 4Tuning