Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Bmw M3 vs. Honda S2000 (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/204800-bmw-m3-vs-honda-s2000.html)

a3ds 24-08-10 01:30

Re: Bmw M3 vs. Honda S2000
 
Americanii sunt fraierii aia cu Corvette ZR1, cu Dodge Viper masini ieftine care dau rusine la supercarurile europene, cu Mustang care bate M3 la juma de pret, mizerii de astea, mai intreaba si tu prin targ :) De cand s-a inventat internetul nu prea mai ai scuze pentru mentalitate de anii 50, google este un serviciu gratuit.

apache 24-08-10 01:35

Re: Bmw M3 vs. Honda S2000
 
si in afara de muscle car si inca 4-5 exceptii ce au facut americanii? un continent intreg

in fine,nu are rost sa imi bat capul
fa-te inginer la la ferrari si invata-i ca nu-i frumos sa ai ture multe la masina atata timp cat ai cuplu indeajuns pentru a muta 7 tancuri din loc la relanti..

hai salut,tie nu-ti mai raspund ca vad ca o dai in jigniri

a3ds 24-08-10 01:38

Re: Bmw M3 vs. Honda S2000
 
apasule, americanii aveau v8 pe masini pe care si le permitea oricine (ca si acum) in anii 40, cand europenii se incaltau cu fesul, la noi in 2010 un v8 e semn de boala psihica sau de saci de bani, cam aia fac americanii.

Nu trebuie sa te dai lovit in aripa dupa ce vii aici si arunci cu mucii ignorantei in poporul american prieten si aliat:)

PS: ferrari nu este masina, este un vis umed, pentru tine pentru mine si pentru 99% dintre oameni.

aleks 24-08-10 01:42

Re: Bmw M3 vs. Honda S2000
 
Quote:

Originally Posted by a3ds (Post 3605769)
Americanii sunt fraierii aia cu Corvette ZR1, cu Dodge Viper masini ieftine care dau rusine la supercarurile europene, cu Mustang

Mustang (ultimul ieşit) e cumva maşina aia cult a īntregii regiuni nord-americane cu plastice mai ieftine decāt la un Fiat Ducato şi cu capacele la prelata de la decapotabilă strāmbe din turnare? Da, cred că aia e...

a3ds 24-08-10 01:51

Re: Bmw M3 vs. Honda S2000
 
Mizeria asta e : http://www.topgear.com/uk/photos/ford-mustang-boss-302

aleks 24-08-10 01:54

Re: Bmw M3 vs. Honda S2000
 
Arată īntr-un mare fel. Absolut corect.
Interiorul şi atenţia pentru detalii e īnsă sub orice critică pentru un asemenea nivel. Am văzut, am mers, am testat-o, cāt m-am priceput eu, nu comentez de performanţele ei, pentru că nu am pregătire şi experienţă de pilot sub nicio formă (cred că sunt printre puţinii de pe secţiunea asta care NU e pilot profesionist şi care NU conduce supercaruri nici măcar īn vise) dar lcrurile pe care le-am scris mai sus m-au frapat maxim, nu mă aşteptam sub nicio formă la asemenea scăpări, să le spun elegant.

a3ds 24-08-10 01:58

Re: Bmw M3 vs. Honda S2000
 
Acum depinde, tu poate esti fan a seis cu plastice premium si motor de 1.9 tedei, americanii prefera un v8 de 400 de cai si plastice mai ieftine pentru senzati tari pe strasse si preturi omenesti. Si eu am mers in Craiova cu un Mustang 2008, are si supercharger pus, deja s-a cam terminat cu smecheria, e vorba de senzatiile pe care ti le ofera masina, nu mi s-a parut asa groaznic interiorul iar senzatiile sunt mai presus de orice descriere. Iar la pretul ala este overkill. Pretul e de audi a6 nou de 2000 tdi, cu tot cu kit de supercharger, masina are pe la 450 whp.Asta la noi, cu transport si taxe de inscriere. In US costa pe la 40 de mii de dolari.

ApocalypseXL 24-08-10 02:02

Re: Bmw M3 vs. Honda S2000
 
Quote:

Originally Posted by a3ds (Post 3605759)
Ce legatura au performantele cu puterea litrica? Pe tine ce te intereseaza, performante/pret sau putere litrica? BMW nu ofera motor de 2000 pe z4, acum ce sa fac, sa renunt la ideea de BMW pentru ca am eu fetish cu motor de 2000? Logic se compara masini cu puteri apropiate, nu una de 240 de cai lesinati obtinuti la 8000 rpm cu una de 150 doar ca sa iti iasa tie calculele la centimetri cubi. Numai la fanii rasnite japoneze am vazut logica asta. Singurul motiv pentru care mi-as lua un motor exagerat de turat ar fi daca nu mi-as permite(fiscal taxe etc) unul mai mare aspirat si in lipsa unui turbo de aceeasi capacitate. Stii cum isi bat joc americanii de Honda nu? Torqueless wonder...si tot ei zic: there is no replacement for displacement. Dar desigur, ce stiu americanii despre motoare, nu-i asa? :D

:lol::lol::lol::lol::lol:
Fata draga nu fi trista īntr-o zi o sa ai si tu Dacia ta .

Hai so luam pe bucăți . In primul rāșnitele alea domina topurile de fiabilitate din īn ultimii 20 de ani . Unele din rāșnite se numesc : Evo FQ 400 , Evo X , Subaru Impreza STi , Skyline , GTR , Celica , Supra , RX-8 , 370Z . Nici nu are rost sa pomenesc despre umilul Civic căruia i sau implantat toate motoarele știute de om si care de la 200 de cai e trimis la 1000 cu un motor de 1.8 .

Acei cai leșinați vin foarte repede si lasă in spate marea majoritate a europenelor si americancelor (aici vorbesc de mașini sub 30.000 de EUR) . Iar in ceea ce privește feelingul , niciodată un motor care merge la 4.000 RPM nu o sa sune mai bine decāt unul care urla la 9.000 RPM . Dacă cumva ai auzit sunetele alea din F1 afla ca sunt produse la 24.000 RPM de motoare cu capacitate destul de mica .

Torque e mai necesar pentru carat decāt pentru viteza . Iar acele umile torquless wonder scot niște timpi demni de supercaruri cu modificări nu prea mari .

Prostia cu capacitatea cilindrica te rog sa n-o mai scoți din gura ca pute . Amintește-ti principiile de baza ale funcționarii motorului cu ardere interna .

Quote:

Originally Posted by a3ds (Post 3605769)
Americanii sunt fraierii aia cu Corvette ZR1, cu Dodge Viper masini ieftine care dau rusine la supercarurile europene, cu Mustang care bate M3 la juma de pret, mizerii de astea, mai intreaba si tu prin targ :) De cand s-a inventat internetul nu prea mai ai scuze pentru mentalitate de anii 50, google este un serviciu gratuit.

Corvete si Dodge pun la rușine ce ? Dodge a scos Viperul . Iar Corvete e la fel de fiabila precum creierul lui Becali (pardon vroiam sa zic neuronul ars) . Uitate ca proprietarii sa plāng pe propriile lor fan forumuri ca la fierbe lichidul de ambreiaj la drum de 200 de Km .

Mustang-ul bate M3-ul cu ce ? Cu palma pe umăr ? Shelby-ul ii poate tine piept M3-ului . Dar e făcut muci de adevăratul concurent al Mustangului , o conserva de-și zice M6 .

aleks 24-08-10 02:11

Re: Bmw M3 vs. Honda S2000
 
Quote:

Originally Posted by a3ds (Post 3605796)
Acum depinde, tu poate esti fan a seis cu plastice premium si motor de 1.9 tedei

Nu. Absolut deloc.

a3ds 24-08-10 02:12

Re: Bmw M3 vs. Honda S2000
 
@apocalipsa dupa Iasi :

Hai ca esti mai fanboy decat gtr. Desigur, ce conteaza ca s2000 isi ia omoru' de la z4, important este ca se tureaza la 9000 de rpm si sunetul ala compenseaza :) Pacat ca nu se mai fabrica ultima honda sport, aveai si tu o bucurie de la viata.Despre restul ingaimarilor, ce sa zic, esti tare doctore, acolo in lumea ta. Te fac un bruderschaft?

PS: gtr e masina aia la care crapau transmisiile (costau cat o treime din masina si nu voiau sa o faca pe garantie :D) daca plecai mai tare de pe loc? Miracolu'?

a3ds 24-08-10 02:20

Re: Bmw M3 vs. Honda S2000
 
Quote:

Originally Posted by aleks (Post 3605801)
Nu. Absolut deloc.

Ma bucur sa aud, nici nu ma asteptam la altceva.

ApocalypseXL 24-08-10 02:29

Re: Bmw M3 vs. Honda S2000
 
Quote:

Originally Posted by a3ds (Post 3605803)
@apocalipsa dupa Iasi :

Hai ca esti mai fanboy decat gtr. Desigur, ce conteaza ca s2000 isi ia omoru' de la z4, important este ca se tureaza la 9000 de rpm si sunetul ala compenseaza :) Pacat ca nu se mai fabrica ultima honda sport, aveai si tu o bucurie de la viata.Despre restul ingaimarilor, ce sa zic, esti tare doctore, acolo in lumea ta. Te fac un bruderschaft?

PS: gtr e masina aia la care crapau transmisiile (costau cat o treime din masina si nu voiau sa o faca pe garantie :D) daca plecai mai tare de pe loc? Miracolu'?

Dacă te uiti la posturile mele din topicul asta o sa vezi ca nu sunt avocatul vehement al S2000 . De fapt dacă o iei stock pe stock M3-ul din ultima generație cāștigă detașat .

Cāt despre ce fabrica Honda acum eu m-as mulțumi cu un Legend V6 AWD . Sau cu asa ceva click .

Nu īncerca sa discreditezi GTR-ul , nu are rost . Poate sa fie făcuta si din carton cu guma de mestecat . E o mașină care trăiește in umbra legendei numita Skyline . Si atāta timp cat are patru roti sa faci un tur de pista marea majoritate o vor aplauda frenetic .

a3ds 24-08-10 02:32

Re: Bmw M3 vs. Honda S2000
 
Pai tu ai adus vorba de fiabilitate, nu eu. Inghite doctoria, doare, e amara, asta e viata. Cand faci masini performante e mai dificil sa pastrezi fiabilitatea decat la 1.8 aspirat de 140 de cai(miracolul Honda nowadays :) ) sau majoritatea zdrobitoare de la Toyota si Nissan.

ApocalypseXL 24-08-10 02:43

Re: Bmw M3 vs. Honda S2000
 
Quote:

Originally Posted by a3ds (Post 3605822)
Pai tu ai adus vorba de fiabilitate, nu eu. Inghite doctoria, doare, e amara, asta e viata. Cand faci masini performante e mai dificil sa pastrezi fiabilitatea decat la 1.8 aspirat de 140 de cai(miracolul Honda nowadays :) ) sau majoritatea zdrobitoare de la Toyota si Nissan.

Ce doctorie amara omule ? Vorbești prostii . Crezi ca dacă sunt proprietar de Honda le fac statuie ? Honda in 2010 e plina de mașini care nu se remarca in nici un fel . Īn special la capitolul cutii de viteza Honda a rămas blocata undeva īn 1993 toamna . Numai ca uite asa cum sunt ele fără creativitate Hondele tot sunt excelente prin calitate .

Cat despre R18 e un motor de tot disrespectul . Dar poți sa-l scuipi si sa implantezi un K :twisted:

cavaliere 24-08-10 07:59

Re: Bmw M3 vs. Honda S2000
 
Omul conduce o antichitate cu pedale ,dar vorbeste de honde de 1000 de cai .
Singurul model sport adevarat a fost Honda Nsx . In ziua de azi mare parte a motoarelor japoneze este preponderent 1.6 1.8 ,minuni palide pana in 150 de cai .


All times are GMT +2. The time now is 17:15.

- Copyright 2024 4Tuning