Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Tot ceea ce nu poate fi incadrat (https://forum.4tuning.ro/32-poate-incadrat.html)
-   -   Accidentul de la maternitatea giulesti... (https://forum.4tuning.ro/32-poate-incadrat/204112-accidentul-maternitatea-giulesti.html)

lascarica 16-08-10 23:14

Accidentul de la maternitatea giulesti...
 
Acea maternitate la care asistentele bortzoase erau extrem de preocupate de spaga,insa la capitolul instruire,nu erau in stare a exprima o fraza mai lunga de 5 cuvinte fara a-si da arama pe fata...:(..
Opinia mea,ca si cetatean al tarii :
-Ca in romania.. EVIDENT ca pentru explozia de la maternitatea giulesti.. nici un responsabil nu are vreo vina..VINA au bebelusii care au murit,pentru ca .. ce cautau acolo?...si parte din vina au parintii lor ca ..au ales sa traiasca si sa faca copii in romania... in romania ASTA ,in care legile le fac talharii de frunte , cei mai parsivi si hoti de dinainte de 90,sau odraslele hotilor care au regizat revolutia ca sa dea "liber la furat" ..:( ... Tara in care ORICE lege se face avand in vedere "ce-mi iese mie?" ,tara in care 80% din fondurile din contractele cu statul se duc pe SPAGA , 10% comisioane ale unora al caror merit este ca au un cont in care sa intre banii aia...iar ultimii 10% materii prime,utilaje si mana de lucru...:???:

MarioCrT 17-08-10 00:04

Re: Accidentul de la maternitatea giulesti...
 
Nu a luat foc dintr`o data 30 de mp . Asistentele probabil dormeau sau se lafaiau in spagile primite de la mamele copiilor ca sa aiba grija de copii .Sa iti moara copilul in ziua in care l`ai nascut .Dramatic . Putere pentru parinti .

mihai88 17-08-10 00:07

Re: Accidentul de la maternitatea giulesti...
 
eu nu pot intelege cum un aparat de aer conditionat poate lua foc ....sau ce mama naibii a facut
asta daca nu era din 1900 toamna
cine a montat acel aparat?....nu ca ar avea vreo vina dar poate spune starea aparatului cand a fost montat
chiar nu au luat nici o masura de protectie?
asistentele alea chiar nu puteau lua si ele cate un copil in brate si sa fuga cu el?probabil starea copiilor era mai buna daca unele persoane reduse mintal ar fi facut ceva ,in loc sa fuga
dar problema e ca nu au luat spaga ca sa ii scoata de acolo

imi place cum au transformat problema intr-una politica
pana la urma cum scrie mai sus copii sunt de vina cu parintii lor

oricum starea spitalelor in romania e de tot ***-u
ti-e scarba sa mergi la un control ca trebuie sa te programezi de azi pe maine....ca poate pana maine iti faci apartament din scandura

pacat de copii aia si de familiile lor
vinovati nu va asteptati sa gaseasca pentru ca nu sunt

apropo si ca o paranteza ,imi poate spune ce cauta bmw-ul ala in fata scarilor cand pompierii se chinuiau sa iasa cu copii ?
chiar nu sa gasit nimeni sa o ia pe sus,o platforma,o stanga? nimic?


vai de cururile noastre

ullise 17-08-10 03:09

Re: Accidentul de la maternitatea giulesti...
 
pana la urma care este bilantul? Si cine este vinovat?

nea_gogu_de_la_gaze 17-08-10 08:33

Re: Accidentul de la maternitatea giulesti...
 
Quote:

Originally Posted by ullise (Post 3590362)
pana la urma care este bilantul? Si cine este vinovat?

4 bebelusi morti si foarte multi in stare grava cu arsuri pe peste 80% din suprafata corpului
Totusi...traim in Romania nu ar trebui sa ne mai surprinda nimic,a ajuns sa se moara si de la o fractura http://www.click.ro/actualitate/din_...012698854.html

sweet_insanity 17-08-10 13:47

Re: Accidentul de la maternitatea giulesti...
 
:sad:http://www.click.ro/actualitate/bucu...012698863.html

mihai88 17-08-10 21:33

Re: Accidentul de la maternitatea giulesti...
 
mare mare pacat,anuntu ca au furat un bmw are o mai mare publicitate decat incendiul de la maternitate
https://forum.4tuning.ro/258-bmw/2036...ho/page-4.html
acolo 4 pagini in care toti se jelesc ptr o masina si aici ,unde este vorba de ceva mai delicat deabia 5-6 posturi
cultura romaneasca
pacat....

mitza mtb 18-08-10 00:02

Re: Accidentul de la maternitatea giulesti...
 
Quote:

Originally Posted by mihai88 (Post 3591989)
mare mare pacat,anuntu ca au furat un bmw are o mai mare publicitate decat incendiul de la maternitate
https://forum.4tuning.ro/258-bmw/2036...ho/page-4.html
acolo 4 pagini in care toti se jelesc ptr o masina si aici ,unde este vorba de ceva mai delicat deabia 5-6 posturi
cultura romaneasca
pacat....

Mai dale-n ....... de fiare .. ca alea se repara , se gasesc , se cumpara ...
Asta e o tragedie .. cand am auzit .. mi s-a facut pielea de gaina .. eu ca simplu privitor imi venea sa le rup gatu' ca la pui asistentelor alea IMPUTITE , care dorm in rezerve si care cer bani ca sa iti poti arata PROPRIUL copil rudelor care vin la tine .. NISTE NENOROCITI !!!! MI-E RUSINE CA TRAIESC IN ROMANIA , NU CA SUNT ROMAN !!!
Dar chiar la maternitate .. unde sunt bebelusii aia saracii care abea au forta sa planga .. :( TRIST , FOARTE FOARTE TRIST!
Si taranu ala cu bemveu , de ce rahat parcheaza acolo ? Exact la intrare? E un jm3k3r si ii e lene la om sa mearga pe jos de la locu de parcare pana la intrare.. ce sa faci .. daca e smecher .. nu s-a gasit nici unu sa-i traga agregatu d-acolo ? Doamnee , da-le minte cand le dai si bani !

nyk_19 18-08-10 00:50

Re: Accidentul de la maternitatea giulesti...
 
Amin...bine spus!

Sincer eu stii ce-as face.....asistentele...unde erau...?evident ca focul a mocnit ceva vreme pina s-a aprins dulapul ala,sau ce naiba era...noptiera...fum ceva s-o fi simtit...daca treceau nu din 5 in 5 minute...din 10 in 10 minute nu se intimpla asa ceva......

Deci asistente.......puscarie 30 ani
Doctor sau manager cum i se spune mai nou....30 ani
Cine a montat aerul...........30 ani

Fara comentarii..........si asa mai departe.Evident ca pedepsele astea ar trebui sa inceapa cu aia care ne-au condus si ne conduc.......pui de lele,javre ordinare,tilhari de ultima speta,vagabonzi notorii care isi dau ifose de mari politicieni pe la TV......atit timp cit in tara asta nu o sa raspunda nimeni pt faptele sale va fi vai si amar de noi(si asta o sa ne fie soarta)

Continui.....

Flagrant mita....30 ani
Din administratie si justitie......50 ani
Politicieni......100 ani

Fratilor....pe loc fara comentari....si va spun eu ca dupa 10-15 exemple deja or sa existe multe retineri cind va fi vorba sa faca vreo smecherie.Din pacate trebuie sa gasesti si pe cineva curat ca lacrima sa faca asta....hot pe hot nu se infunda niciodata!!!!

De-aia nu avem bani pt salarii,somaj,pensii,autostrazi,spitale,scoli,etc.

Un singur lucru imi doresc sa li se intimple la toate scursurile astea.......sa primeasca la 2 noapte telefon ca fisu sau fisa a facut accident pentru ca a dat intr-o groapa sau s-a surpat soseaua cu el de buna ce era si e la urgenta...sa-i spuna ca a lelit ca n-a venit salvarea ca n-avea motorina si daca a venit nu avea oxigen,ca spitalu nu avea lumina sa opereze ca avea datorii,ca nu aveau aparate din lipsa de fonduri si ca in loc de medici s-au bagat in operatie paznicii de la intrare!!!Ar fi cea mai tare chestie.......sa vada si ei pe pielea lor cum traim noi zi de zi in mizeria asta generalizata......

Ingerasul99 18-08-10 00:51

Re: Accidentul de la maternitatea giulesti...
 
Am aceeasi parere ca si lascarica :
Quote:

Originally Posted by lascarica (Post 3590050)
Acea maternitate la care asistentele bortzoase erau extrem de preocupate de spaga,insa la capitolul instruire,nu erau in stare a exprima o fraza mai lunga de 5 cuvinte fara a-si da arama pe fata...:(..
Opinia mea,ca si cetatean al tarii :
-Ca in romania.. EVIDENT ca pentru explozia de la maternitatea giulesti.. nici un responsabil nu are vreo vina..VINA au bebelusii care au murit,pentru ca .. ce cautau acolo?...si parte din vina au parintii lor ca ..au ales sa traiasca si sa faca copii in romania... in romania ASTA ,in care legile le fac talharii de frunte , cei mai parsivi si hoti de dinainte de 90,sau odraslele hotilor care au regizat revolutia ca sa dea "liber la furat" ..:( ... Tara in care ORICE lege se face avand in vedere "ce-mi iese mie?" ,tara in care 80% din fondurile din contractele cu statul se duc pe SPAGA , 10% comisioane ale unora al caror merit este ca au un cont in care sa intre banii aia...iar ultimii 10% materii prime,utilaje si mana de lucru...:???:

cu prima ocazie am plecat din jegu' asta de tara.

ullise 18-08-10 00:53

Re: Accidentul de la maternitatea giulesti...
 
Sunt curios ... daca vom pleca cu totii...cine va ramane in tara asta? Ce se va intampla cu Romania?

nea_gogu_de_la_gaze 18-08-10 08:42

Re: Accidentul de la maternitatea giulesti...
 
Quote:

Originally Posted by ullise (Post 3592493)
Sunt curios ... daca vom pleca cu totii...cine va ramane in tara asta? Ce se va intampla cu Romania?

Sa facem un exercitiu de imagniatie...presupunem ca pana si ultimul roman va sta la coada la aeroport la plecari.Ghiciti cine(intre 2 pauze de scuipat seminte)ii va face cu mana,va cheama lautarii si va pune o manea de jale?("unde te dusesi fratemeleeeeuuu")

SUPAPA_Jr 18-08-10 09:44

Re: Accidentul de la maternitatea giulesti...
 
asistentele nu aveau ce face mai mult de atat...o tot dati pe spaga si alte rahaturi...maaa...ati fost voi acolo si ati vazut ca nu s-a pus mana sau ce?
copiii aia nu aveau voie sa fie scosi din incubatoare...erau nascuti de 1 zi si erau nascuti prematur...si smurdul cand i-a scos ,i-a scos cu totul...relativ conectati la aparate.
S-a facut tot ce era in puterea lor...asta e...se intampla si tragedii de acest gen...

lascarica 18-08-10 14:53

Re: Accidentul de la maternitatea giulesti...
 
Supapa... cati copii ai avut acolo in maternitate? ..sau macar..de cate ori ai intrat si ai interactionat TU cu personalul de acolo ?
Gandesti cu capul sau..?!(LASA berea deoparte te rog !)..."nu aveau ce face" ..pai crezi cumva ca incendiul ala a izbucnit asa deodata cu flacari de 1metru? sau poate o fi aruncat cineva cu napalm ?! ... atunci cand vezi ca o priza se incinge,si scoate fum..sau un cablu asemenea...asta daca nu ai(asa cum ele nu au) instruire nici macar de 4 clase,chiar daca pe diploma scrie altceva (este evident.. oricine a stat de vb cu ele), ce ti-ar asigura un minimum de stiinta care sa te ajute a intelege ca NU poti supraincarca o retea de 2x peste nivelul maxim admis fara a se produce dezastre,chiar daca tie,o animala plina de cefe de porc ,ti-e foarte cald si transpiri precum scroafa la taiere. Nu ai retea adecvata,NU dai forja in aparate de 12.000btu ... SAU ..te duci la puscarie sa te maseze intern gardienele cu instrumentele din dotare..ca poate mai dai jos suncile si mai imparti si cu altii banii adunati din ciordeala si tot felul de combinatii mizere facute pe saracia si disperarea oamenilor...:???:

G0rdy 18-08-10 20:58

Re: Accidentul de la maternitatea giulesti...
 
Quote:

Originally Posted by lascarica (Post 3593528)
Supapa... cati copii ai avut acolo in maternitate? ..sau macar..de cate ori ai intrat si ai interactionat TU cu personalul de acolo ?
Gandesti cu capul sau..?!(LASA berea deoparte te rog !)..."nu aveau ce face" ..pai crezi cumva ca incendiul ala a izbucnit asa deodata cu flacari de 1metru? sau poate o fi aruncat cineva cu napalm ?! ... atunci cand vezi ca o priza se incinge,si scoate fum..sau un cablu asemenea...asta daca nu ai(asa cum ele nu au) instruire nici macar de 4 clase,chiar daca pe diploma scrie altceva (este evident.. oricine a stat de vb cu ele), ce ti-ar asigura un minimum de stiinta care sa te ajute a intelege ca NU poti supraincarca o retea de 2x peste nivelul maxim admis fara a se produce dezastre,chiar daca tie,o animala plina de cefe de porc ,ti-e foarte cald si transpiri precum scroafa la taiere. Nu ai retea adecvata,NU dai forja in aparate de 12.000btu ... SAU ..te duci la puscarie sa te maseze intern gardienele cu instrumentele din dotare..ca poate mai dai jos suncile si mai imparti si cu altii banii adunati din ciordeala si tot felul de combinatii mizere facute pe saracia si disperarea oamenilor...:???:

din camerele de suparaveghere reiese clar ca nu era nimeni in incapere...deci daca acel scurt circuit a fost si cineva era in incapere nu se ajunge unde s-a ajuns.dar vb unora de aici...asistente erau preocupate cu altelte. romania......


All times are GMT +2. The time now is 14:01.

- Copyright 2024 4Tuning