Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Opel (https://forum.4tuning.ro/116-masina-mea-opel.html)
-   -   Maşina mea: Un astra F (https://forum.4tuning.ro/116-masina-mea-opel/203793-masina-mea-astra.html)

rares_912 14-08-10 23:17

Maşina mea: Un astra F
 
6 Attachment(s)
Salut! Sunt si eu de curand posesorul unu astra f ... masina am cumparat-o din autovit cu 1500 de euro ... era adusa din germania de 2 3 zile nu mai stiu exact dar avea numerele de germania
Inmatricularea m-a dus inca pe atat RAR 8 mil (cu omologare nush ce) taxa poluare 35 mil alte taxe impozite asigurare bla bla ... 4 5 mil nici nu mai stiu ...
Ca dotari are cam tot ce imi doream A/C servodirectie si 2 airbaguri ...
Motorul este un 1.6 destul de puternic pt bucuresti 16V de 101 cp
Ca modificari nu am inca cu ce sa ma laud dar promit ca voi recupera ... masina este stock in afara de sistemul audio care este o corcitura intre sony Xpload(cd player si boxe) magnat(statia) si subwooferul (incinta MTX si difuzor SONY XTREAM) dar se aude f bine si sunt multumit ...
Ca putere nu stiu sa va spun exact dar statia are undeva la 260 W rms la 4 ohmi parca ... o sa ma uit si revin cu detalii
nu stiu ce sa mai zic ... urc niste poze si mai completez cand imi mai aduc aminte de ceva sau cand i mai schimb ce i mai schimb ...

rares_912 14-08-10 23:20

Re: Un astra F
 
Aaaaa da cel mai important ... planurile de viitor ...
In primul rand incep cu chestiile mai ieftine ... fole / geamuri toba sport ... poate scot catalizatorul dupa o suspensie sport niste jante 15 sau 16 nu mai mari ... si ce o sa imi mai treaca prin cap sau ce imi mai propuneti si voi :D

catalin266 14-08-10 23:21

Re: Un astra F
 
motorul care il ai tu este foarte reusit, multi km fara probleme si bafta la tunat.

vipermihai 14-08-10 23:21

Re: Un astra F
 
bine ai venit printre noi !!!
frumoasa masina ,spor la modificat 8)

sias 14-08-10 23:27

Re: Un astra F
 
Salutare :D bine ai venit, cum de te-ai gandit sa iti prezinti masina ?
Sora geamana a masinii mele :X doar ca a ta nu e "macheata" e naturala :))
spor la modficari !!

rares_912 14-08-10 23:31

Re: Un astra F
 
Quote:

Originally Posted by sias (Post 3586046)
Salutare :D bine ai venit, cum de te-ai gandit sa iti prezinti masina ?
Sora geamana a masinii mele :X doar ca a ta nu e "macheata" e naturala :))
spor la modficari !!


Ia ghici cum de m-am gandit ... exact cum te-ai gandit si tu :)) m-a pus VIPER :D


Masina mea e inca tanara pe drumurile noastre asa k nu are inca machiaj :D dar va avea imediat ce isi da seama cum sta treaba pe aici ... adica in momentul in care o sa am eu bani sa o fac ...


MULTUMESC MULT PT APRECIERI SI PENTRU PRIMIRE

sias 14-08-10 23:43

Re: Un astra F
 
eh toate la timpul lor mai bine incet si sigur, decat repede si prost....si lasa vrajeala baga la semnatura ce am si eu :lol:

rares_912 14-08-10 23:49

Re: Un astra F
 
Gata :D e ok asa ?

alex.p7m 15-08-10 23:17

Re: Maşina mea: Un astra F
 
bravo cocos s`o stapanesti sanatos si bine ai venit printre posesorii de f`uri ... multi km fara incidente

faza cu omologarea .... deh omologare europeana domne ca m0rti pe maS@ cu raru lor ....

eu am avut 9 mil rar cu tot cu depreciere , 5-6 mil taxele - asig nr etc etc , 10 mil taxa de poluare .... da e 1.4 :P ne fura si ei cum pot ... nu fi suparat ... hai fao rea :> ca acum sunt destule f`uri :> si ptr 18 ani e buna :>

rares_912 16-08-10 08:00

Re: Maşina mea: Un astra F
 
Quote:

Originally Posted by alex.p7m (Post 3587900)
bravo cocos s`o stapanesti sanatos si bine ai venit printre posesorii de f`uri ... multi km fara incidente

faza cu omologarea .... deh omologare europeana domne ca m0rti pe maS@ cu raru lor ....

eu am avut 9 mil rar cu tot cu depreciere , 5-6 mil taxele - asig nr etc etc , 10 mil taxa de poluare .... da e 1.4 :P ne fura si ei cum pot ... nu fi suparat ... hai fao rea :> ca acum sunt destule f`uri :> si ptr 18 ani e buna :>

asta e viata ... dar nu imi pare rau ... eu cred k mi-am ales o masina f buna ... :D dupa ce i repar si aerul si un suierat care il are ori de la pompa de apa ori de la rulmentul de compresor incep sa investesc si in capitolul tuning ... mai aveti rabdare cateva luni :D
Faza naspa e k sunt si putin in datorii dupa inmatriculare ... dar usor usor le fac eu pe toate :D
Viata e frumoasa pacat k e asa cald afara :lol::lol::lol:

Radu_print 16-08-10 09:05

Re: Maşina mea: Un astra F
 
welcome si din partea mea :)
bravo pentru masina, vad ca arata chiar foarte bine, sa ai grija de ea.
Ca sfat de le fost posesor de motor ca al tau, daca crezi ca e ok pentru tine, scoate catalizatorul si usureaza volanta. Vei simti o diferenta destul de mare. Si grija la forje, ii cam plkace uleiul la motorul asta :P

nutzu4pub 16-08-10 09:59

Re: Maşina mea: Un astra F
 
frumoasa si intretinuta..sa`ti traiasca...seamana leit cu a mea doar ca a mea nu are ac si are 8 valve....abia astept sa ne vedem mai multi pe 29 :lol::lol::lol:

rares_912 16-08-10 22:29

Re: Maşina mea: Un astra F
 
chiar ma gandeam la catalizator dar il scot cand imi iau toba sport k sa umblu o singura data ... de mancat ulei stiu ca mananca am bidonul in permanenta in portbagaj .. in 4 luni de cand o am am pus pe putin 4 l la 8000 de km ... mai are rost sa i fac schimbul de ulei ?
Si eu abea astept sa ne vedem pe 29 :D poate reusesc sa i fac ceva pana atunci cine stie :-?? macar folie pe geamuri sper :)

Radu_print 17-08-10 08:17

Re: Maşina mea: Un astra F
 
bineinteles ca are rost sa ii faci schimbul, poti incerca de fiecare data alt ulei, cu unele consuma mai mult, cu altele mai putin.
Oricum, sfatul meu este sa nu incerci sa refaci motorul, ai sanse foarte mici sa iasa bine.
Lasa-l asa pana nu scoate fum deranjant, si bucura-te de masina ;)

rares_912 17-08-10 12:13

Re: Maşina mea: Un astra F
 
Quote:

Originally Posted by Radu_print (Post 3590503)
bineinteles ca are rost sa ii faci schimbul, poti incerca de fiecare data alt ulei, cu unele consuma mai mult, cu altele mai putin.
Oricum, sfatul meu este sa nu incerci sa refaci motorul, ai sanse foarte mici sa iasa bine.
Lasa-l asa pana nu scoate fum deranjant, si bucura-te de masina ;)

Era o gluma normal ca il schimb ... fum f mult nu scoate decat atunci cand accelerez brusc f tare ... mi-a zis un prieten dar eu ma uitam in spate si nu am vazut ...

B 88 URS 17-08-10 14:44

Re: Maşina mea: Un astra F
 
Salutare frumoasa masina sa o stapanesti sanatos si fara incidente 8)

rares_912 18-08-10 18:51

Re: Maşina mea: Un astra F
 
Ms urs sper sa ne vedem pe 29
Maine dimineata ma duc la service sa i repar suieratul ala :D:D:D cine stie cum se aude isi da seama cat de incantat sunt ... cei de la service mi-au promis k e gata intr-o zi ... sper sa fie asa :D

rares_912 28-08-10 19:42

Re: Maşina mea: Un astra F
 
GATAAAAAA am scapat de suieratul de la rola intinatoare :D:D:D sunt f fericit !!! de acum pot sa inceapa modificarile ... bineinteles cand or sa mai fie si bani :lol::lol:

PoToS 29-08-10 00:29

Re: Maşina mea: Un astra F
 
ai luat si tu boala modificatului opelurilor..a modifica un F..sa te apuci..frumos..si ca posesor de astra f iti spun ca mereu vei dorii mai mult:)
spor in toate si sper sa reusesti cat mai multe din cate iti propui...bafta!

sias 29-08-10 02:16

Re: Maşina mea: Un astra F
 
ma bucur ca ai rezolvat :D ne vedem Duminica

Quote:

Originally Posted by PoToS (Post 3616922)
ai luat si tu boala modificatului opelurilor..a modifica un F..sa te apuci..frumos..si ca posesor de astra f iti spun ca mereu vei dorii mai mult:)
spor in toate si sper sa reusesti cat mai multe din cate iti propui...bafta!

adevarat zice PoToS :)) e boala grea asta...putin sunt cei ce se vindeca...:twisted::twisted:

GJ 64 GAB 29-08-10 05:22

Re: Maşina mea: Un astra F
 
Quote:

Originally Posted by sias (Post 3617007)
e boala grea asta...putin sunt cei ce se vindeca...:twisted::twisted:

Nu cred că s-a găsit un leac pānă acum pentru această boală :lol:

Planuri ? Cu ce te ocupi prima dată ?

PoToS 29-08-10 10:09

Re: Maşina mea: Un astra F
 
scuze de offtopic dar referitor la data de 29..ar trebuii sa ne intalnim si in tara undeva ca sa putem venii maimulti..parerea mea..

bafta:d

danydaniel19 08-10-10 19:00

Re: Maşina mea: Un astra F
 
Quote:

Originally Posted by rares_912 (Post 3590109)
chiar ma gandeam la catalizator dar il scot cand imi iau toba sport k sa umblu o singura data ... de mancat ulei stiu ca mananca am bidonul in permanenta in portbagaj .. in 4 luni de cand o am am pus pe putin 4 l la 8000 de km ... mai are rost sa i fac schimbul de ulei ?
Si eu abea astept sa ne vedem pe 29 :D poate reusesc sa i fac ceva pana atunci cine stie :-?? macar folie pe geamuri sper :)

primul opel astra f 1,4l asa i-mi consuma si mie ulei....dupa aia mai mult,mai mult,a inceput sa ma sperie....nu a durat 3 zile si mi-a papat toata apa din motor....dar chestia interesanta,baia goala si radiatorul gol,iar masina mergea brici,si nici nu mai scotea fumul ala griu,cenusiu pe toba....:lol:.si m-am apucat sa-mi segmentez motorul singur singurel si am reusit si motorul acum nu mai papa nici ulei si nici apa din motor....de aceea te sfatuiesc sa-l verifici in fiecare zi....numai bine,spor la tuning

rares_912 27-11-10 00:11

Re: Maşina mea: Un astra F
 
12 Attachment(s)
Revin dupa o pauza foarte mare ... masina a capatat niste faruri angel eyes FK cu xennon pe faza scurta
Momentan o parte din faruri sunt pe birou :))) si cealalta parte la un priten care le monteaza in seara asta leduri albe in loc de becurile originale ... am desfacut azi farurile cu totul pt k erau fff prafuite pe interior si sunt f mandru de ce am realizat ... deocamdata pun poze cu farurile imediat dupa achizitionare si o sa pun si poze noi dupa ce le montez la loc :))

sias 27-11-10 18:23

Re: Maşina mea: Un astra F
 
i-ai pus ochelari :)) deja isi pierde vederea?:))
ii sta bine bv bn ca schimbi ledu...asteptam pozele noi

rares_912 27-11-10 21:10

Re: Maşina mea: Un astra F
 
4 Attachment(s)
Nu isi pierde vederea ... am avut eu grija sa o imbunatatesc ... :> uite si poze doveditoare ... nu intrebati cum s-a ars ledu ala ...:)) o sa incerc sa il schimb :D

Yonutzzz 27-11-10 21:26

Re: Maşina mea: Un astra F
 
frumos cu smd-uri:)da foarte bine in locul ledurilor..in rest foarte frumoasa masina..bafta la tunat!

sias 27-11-10 21:30

Re: Maşina mea: Un astra F
 
da..ii sta bine...nu ii pune ledu intre inele cum am eu...e mai fumos asa bv

rares_912 27-11-10 21:34

Re: Maşina mea: Un astra F
 
multumesc mult pt aprecieri ...
@ sias ... farurile mele sunt FK si nu au led unde spui tu ... sunt fara ..:D
O sa le vezi maine sunt diferite cu semnalul separat de far nu sunt dintr-o bucata ceea ce pe mine cel putin ma incanta

Yonutzzz 27-11-10 23:40

Re: Maşina mea: Un astra F
 
Quote:

Originally Posted by rares_912 (Post 3850157)
multumesc mult pt aprecieri ...
@ sias ... farurile mele sunt FK si nu au led unde spui tu ... sunt fara ..:D
O sa le vezi maine sunt diferite cu semnalul separat de far nu sunt dintr-o bucata ceea ce pe mine cel putin ma incanta

dar tu ai dat geamu jos ca sa le pui si pe cele din margine(ledurile)?
...asta daca le-ai schimbat tu ledurile la faruri..le ai exact ca ale mele numai ca is de alta culoare;)..si au beculetze:Dcate 4 pe fiecare inel!

rares_912 28-11-10 09:32

Re: Maşina mea: Un astra F
 
Quote:

Originally Posted by Yonutzzz (Post 3850422)
dar tu ai dat geamu jos ca sa le pui si pe cele din margine(ledurile)?
...asta daca le-ai schimbat tu ledurile la faruri..le ai exact ca ale mele numai ca is de alta culoare;)..si au beculetze:Dcate 4 pe fiecare inel!

Eu am desfacut cu totul farul pentru ca se stransese foarte mult praf inauntru de la ala de la care le-am cumparat care nu le pusese capacul de la faza lunga (ala de cauciuc) adica am scos si sticla si lupe tot =)) si cu ocazia asta am schimbat si ledurile cu ajutorul unui prieten caruia i-am dat instalatiile pt ca altfel e chinul naibii sa bagi ledurile alea la loc acolo daca ai acelasi model de faruri stii ce inghesuite sunt .. probabil ca as fi reusit si fara sa desfac farul dar daca tot le aveam dezmembrate toate in fata am zis sa profit de ocazie

Yonutzzz 28-11-10 10:12

Re: Maşina mea: Un astra F
 
Quote:

Originally Posted by rares_912 (Post 3850794)
Eu am desfacut cu totul farul pentru ca se stransese foarte mult praf inauntru de la ala de la care le-am cumparat care nu le pusese capacul de la faza lunga (ala de cauciuc) adica am scos si sticla si lupe tot =)) si cu ocazia asta am schimbat si ledurile cu ajutorul unui prieten caruia i-am dat instalatiile pt ca altfel e chinul naibii sa bagi ledurile alea la loc acolo daca ai acelasi model de faruri stii ce inghesuite sunt .. probabil ca as fi reusit si fara sa desfac farul dar daca tot le aveam dezmembrate toate in fata am zis sa profit de ocazie

stiu:))eu le-am pus asa...doar 2 mi-au dat batai de cap...dar na...am reusit pana la urma...faza proasta e ca sunt preturile destul de piperate la niste leduri smd...oricum frumos;)..bafta in continuare!

rares_912 28-11-10 11:05

Re: Maşina mea: Un astra F
 
am avut norocul de a le primi cadou :)


All times are GMT +2. The time now is 16:33.

- Copyright 2024 4Tuning