Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Opel (https://forum.4tuning.ro/116-masina-mea-opel.html)
-   -   Maşina mea: Un astra F (https://forum.4tuning.ro/116-masina-mea-opel/203793-masina-mea-astra.html)

rares_912 15-08-10 00:17

Maşina mea: Un astra F
 
6 Attachment(s)
Salut! Sunt si eu de curand posesorul unu astra f ... masina am cumparat-o din autovit cu 1500 de euro ... era adusa din germania de 2 3 zile nu mai stiu exact dar avea numerele de germania
Inmatricularea m-a dus inca pe atat RAR 8 mil (cu omologare nush ce) taxa poluare 35 mil alte taxe impozite asigurare bla bla ... 4 5 mil nici nu mai stiu ...
Ca dotari are cam tot ce imi doream A/C servodirectie si 2 airbaguri ...
Motorul este un 1.6 destul de puternic pt bucuresti 16V de 101 cp
Ca modificari nu am inca cu ce sa ma laud dar promit ca voi recupera ... masina este stock in afara de sistemul audio care este o corcitura intre sony Xpload(cd player si boxe) magnat(statia) si subwooferul (incinta MTX si difuzor SONY XTREAM) dar se aude f bine si sunt multumit ...
Ca putere nu stiu sa va spun exact dar statia are undeva la 260 W rms la 4 ohmi parca ... o sa ma uit si revin cu detalii
nu stiu ce sa mai zic ... urc niste poze si mai completez cand imi mai aduc aminte de ceva sau cand i mai schimb ce i mai schimb ...

rares_912 15-08-10 00:20

Re: Un astra F
 
Aaaaa da cel mai important ... planurile de viitor ...
In primul rand incep cu chestiile mai ieftine ... fole / geamuri toba sport ... poate scot catalizatorul dupa o suspensie sport niste jante 15 sau 16 nu mai mari ... si ce o sa imi mai treaca prin cap sau ce imi mai propuneti si voi :D

catalin266 15-08-10 00:21

Re: Un astra F
 
motorul care il ai tu este foarte reusit, multi km fara probleme si bafta la tunat.

vipermihai 15-08-10 00:21

Re: Un astra F
 
bine ai venit printre noi !!!
frumoasa masina ,spor la modificat 8)

sias 15-08-10 00:27

Re: Un astra F
 
Salutare :D bine ai venit, cum de te-ai gandit sa iti prezinti masina ?
Sora geamana a masinii mele :X doar ca a ta nu e "macheata" e naturala :))
spor la modficari !!

rares_912 15-08-10 00:31

Re: Un astra F
 
Quote:

Originally Posted by sias (Post 3586046)
Salutare :D bine ai venit, cum de te-ai gandit sa iti prezinti masina ?
Sora geamana a masinii mele :X doar ca a ta nu e "macheata" e naturala :))
spor la modficari !!


Ia ghici cum de m-am gandit ... exact cum te-ai gandit si tu :)) m-a pus VIPER :D


Masina mea e inca tanara pe drumurile noastre asa k nu are inca machiaj :D dar va avea imediat ce isi da seama cum sta treaba pe aici ... adica in momentul in care o sa am eu bani sa o fac ...


MULTUMESC MULT PT APRECIERI SI PENTRU PRIMIRE

sias 15-08-10 00:43

Re: Un astra F
 
eh toate la timpul lor mai bine incet si sigur, decat repede si prost....si lasa vrajeala baga la semnatura ce am si eu :lol:

rares_912 15-08-10 00:49

Re: Un astra F
 
Gata :D e ok asa ?

alex.p7m 16-08-10 00:17

Re: Maşina mea: Un astra F
 
bravo cocos s`o stapanesti sanatos si bine ai venit printre posesorii de f`uri ... multi km fara incidente

faza cu omologarea .... deh omologare europeana domne ca m0rti pe maS@ cu raru lor ....

eu am avut 9 mil rar cu tot cu depreciere , 5-6 mil taxele - asig nr etc etc , 10 mil taxa de poluare .... da e 1.4 :P ne fura si ei cum pot ... nu fi suparat ... hai fao rea :> ca acum sunt destule f`uri :> si ptr 18 ani e buna :>

rares_912 16-08-10 09:00

Re: Maşina mea: Un astra F
 
Quote:

Originally Posted by alex.p7m (Post 3587900)
bravo cocos s`o stapanesti sanatos si bine ai venit printre posesorii de f`uri ... multi km fara incidente

faza cu omologarea .... deh omologare europeana domne ca m0rti pe maS@ cu raru lor ....

eu am avut 9 mil rar cu tot cu depreciere , 5-6 mil taxele - asig nr etc etc , 10 mil taxa de poluare .... da e 1.4 :P ne fura si ei cum pot ... nu fi suparat ... hai fao rea :> ca acum sunt destule f`uri :> si ptr 18 ani e buna :>

asta e viata ... dar nu imi pare rau ... eu cred k mi-am ales o masina f buna ... :D dupa ce i repar si aerul si un suierat care il are ori de la pompa de apa ori de la rulmentul de compresor incep sa investesc si in capitolul tuning ... mai aveti rabdare cateva luni :D
Faza naspa e k sunt si putin in datorii dupa inmatriculare ... dar usor usor le fac eu pe toate :D
Viata e frumoasa pacat k e asa cald afara :lol::lol::lol:

Radu_print 16-08-10 10:05

Re: Maşina mea: Un astra F
 
welcome si din partea mea :)
bravo pentru masina, vad ca arata chiar foarte bine, sa ai grija de ea.
Ca sfat de le fost posesor de motor ca al tau, daca crezi ca e ok pentru tine, scoate catalizatorul si usureaza volanta. Vei simti o diferenta destul de mare. Si grija la forje, ii cam plkace uleiul la motorul asta :P

nutzu4pub 16-08-10 10:59

Re: Maşina mea: Un astra F
 
frumoasa si intretinuta..sa`ti traiasca...seamana leit cu a mea doar ca a mea nu are ac si are 8 valve....abia astept sa ne vedem mai multi pe 29 :lol::lol::lol:

rares_912 16-08-10 23:29

Re: Maşina mea: Un astra F
 
chiar ma gandeam la catalizator dar il scot cand imi iau toba sport k sa umblu o singura data ... de mancat ulei stiu ca mananca am bidonul in permanenta in portbagaj .. in 4 luni de cand o am am pus pe putin 4 l la 8000 de km ... mai are rost sa i fac schimbul de ulei ?
Si eu abea astept sa ne vedem pe 29 :D poate reusesc sa i fac ceva pana atunci cine stie :-?? macar folie pe geamuri sper :)

Radu_print 17-08-10 09:17

Re: Maşina mea: Un astra F
 
bineinteles ca are rost sa ii faci schimbul, poti incerca de fiecare data alt ulei, cu unele consuma mai mult, cu altele mai putin.
Oricum, sfatul meu este sa nu incerci sa refaci motorul, ai sanse foarte mici sa iasa bine.
Lasa-l asa pana nu scoate fum deranjant, si bucura-te de masina ;)

rares_912 17-08-10 13:13

Re: Maşina mea: Un astra F
 
Quote:

Originally Posted by Radu_print (Post 3590503)
bineinteles ca are rost sa ii faci schimbul, poti incerca de fiecare data alt ulei, cu unele consuma mai mult, cu altele mai putin.
Oricum, sfatul meu este sa nu incerci sa refaci motorul, ai sanse foarte mici sa iasa bine.
Lasa-l asa pana nu scoate fum deranjant, si bucura-te de masina ;)

Era o gluma normal ca il schimb ... fum f mult nu scoate decat atunci cand accelerez brusc f tare ... mi-a zis un prieten dar eu ma uitam in spate si nu am vazut ...


All times are GMT +2. The time now is 11:53.

- Copyright 2024 4Tuning