![]() |
Citroen AX sau matiz sau solenza
Sunt intr-o mare dilema, am strans cu truda vreo 1200 de euro si ma gandeam sa-mi cumpar un matiz, speram si in ajutorul lui taica-miu, eram sageata pe matiz, aveam impresia ca are consum mic, cand am primit o oferta de la o cunostinta pt un citroen ax din 95, 1.6 diesel, consum extraurban de 4%, mi-a luat ochii, nu stiu ce sa fac, are problema ca trebuie revopsit, a fost lacuit si i se ia lacu' acuma, taica-miu a zis ca-mi da si el pana fac o mie de euro. Sunt intr-o dilema totala, deci am un buget de aprox 2000 de euro cu posibilitate de extinderere si mi-e greu sa aleg:
- citroen axo din 95, 1.6 diesel consum 4% extraurban, testat, inchegat, propietar cunoscut - indragostit de el, nu stiu de ce, probleme cu lacul ce se ia de pe vopsea, pret 50 de milioane lei vechi - matiz, la banii astia nu prea stiu din ce an si cati kilometrii, cel mai important nu stiu cat consuma, am auzit ca ar consuma mult ca e in 3 pistoane - dacia solenza, tot in 2000 de euro, am auzit ca consuma putin, are taica-miu da nu i-am facut niciodata consumu' Ideea principala este ca nu am experienta cu masinile, as lua citroenul, as ramane cu bani in buziunar, consum redus, as putea invata meserie pe el, dar nu stiu daca merita 50 de mil mai ales ca tre vopsit ( caroseria e buna pe el, l-am testat la greu dar am auzit ca piesele de citroen sunt scumpe, sunt rare, etc, ideea e daca merita 50 de mil Inca o treaba, sunt tanar si as vrea sa imi schimb locul de munca, sa ma duc intr-un oras mare si o sa am nevoie si de bani, nu stiu ce sa fac, luminati-ma |
Re: Citroen AX sau matiz sau solenza
cel mai bine e sa iei citroen-ul mai ales ca il cunosti pe proprietar si probabil stii cum a folosit masina si ce probleme ar avea
|
Re: Citroen AX sau matiz sau solenza
Quote:
Da, dar mi se pare ca cere prea mult pe el, si nu stiu daca se mai gasesc piese pt el, are un mare dezavantaj - trebuie revopsit |
Re: Citroen AX sau matiz sau solenza
din cum am vazut eu citroenul pare un hatchback mic, si mai gasesti in banii astia corsa b, fiesta, punto (primul), sau mai mare un escort.
solenza in 1200 nu stiu cam ce gasesti :sad: cat sa fie bun, nu taxiu matizul suna si el bine :), daca gasesti unu bun esti profesor :) |
Re: Citroen AX sau matiz sau solenza
Quote:
Criteriul principal dupa care vreau sa aelg masina e consumul, nu stiu care din cele 3 consuma mai putin, dar eu am impresia ca citroenul o face detasat. Am auzit ca matizul consuma cam multicel, asta m-a desumflat pe mine la cumpararea matizului Cel de-al 2lea criteriu important este intretinerea, am auzit ca citroenu e foarte scump la intretinere, si nu se mai gasesc piese pt el Eu nu m-as supara daca as mai ramane cu ceva in buzunar, mai ales ca vreau sa fac cateva schimbari radicale, optez pt citroen, dar nu sunt hotarat, nu stiu daca merita 50 de milioane |
Re: Citroen AX sau matiz sau solenza
Citoren-ul este bun, dacă respectiva cunoştiinţă mai lasă ceva. Şi eu sunt de părere că este mult cāt cere pentru o maşină atāt de veche şi cu probleme de estetică.
Dacă tu ai buget de maxim 2000 de euro, eu zic că īţi vezi găsi un Matiz bun. Consumul eu zic că nu este aşa de mare. Are 3 pistonaşe, mai dă-l īncolo. Ţii minte că īnainte, taximetriştii īşi lipeau pe maşini (dacă nu avea Tico sau Matiz) "tarif Tico", "tarif Matiz", doar doar să īncānte şi ei clientul. |
Re: Citroen AX sau matiz sau solenza
Quote:
|
| All times are GMT +2. The time now is 14:41. |
- Copyright 2026 4Tuning