Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii Daewoo (https://forum.4tuning.ro/313-discutii-daewoo.html)
-   -   Cielo 97' ajutor (https://forum.4tuning.ro/313-discutii-daewoo/203015-cielo-97-ajutor.html)

vlad300 10-08-10 01:07

Cielo 97' ajutor
 
Salut , am si eu un cielo din 97' made in Korea 97.000 km reali si as dori daca se poate niste sugestii despre ce modificari as putea face masinii ca sa ajung si eu la 100 de caluti dar sa nu imi manance foarte mult.(as dori daca se poate sugestiile sa fie de pe 4tunning Shop ca sa stiu la ce pret duce).
Multumesc!

hammerphilosopher 10-08-10 01:10

Re: Cielo 97' ajutor
 
Ce motor ai? E SOHC sau DOHC?

vlad300 10-08-10 12:20

Re: Cielo 97' ajutor
 
Motorul este Sohc

banzay 10-08-10 22:27

Re: Cielo 97' ajutor
 
Tuningul ideal... Sa consume putin si sa aibe putere mare :) tu vorbesti de ~25 de cai... Astia nu se scot asa usor dintr-un motor aspirat de 75 de cai. Stiu ca se facusera niste teste cu niste injectoare/pompa cu debit mai mare, admisie fortata, in locul farului dreapta, dar si consumul sarea.

vlad300 11-08-10 17:27

Re: Cielo 97' ajutor
 
Ar fi o solutie dar cineva mi-a recomandat micsorararea camerei de ardere :lol: mi-a "garantat" el ca daca fac asta masina va fi mult mai nervoasa dar si durata de viata va scadea semnificativ.Micsorarea cica se face cu ceva metal topit pentru a umple camera de ardere si a o face mai mica.(Sincer mi s-a parut insane).

turmentatu 12-08-10 09:16

Re: Cielo 97' ajutor
 
Quote:

Originally Posted by vlad300 (Post 3579065)
Ar fi o solutie dar cineva mi-a recomandat micsorararea camerei de ardere :lol: mi-a "garantat" el ca daca fac asta masina va fi mult mai nervoasa dar si durata de viata va scadea semnificativ.Micsorarea cica se face cu ceva metal topit pentru a umple camera de ardere si a o face mai mica.(Sincer mi s-a parut insane).

tu iti dai seama ceea ce ai scris aici?

de ce nu incepi si tu ca toata lumea cu un filtru sport (stai linistit, nu iti da cai in plus), schimbai evacuarea, poate ceva injectoare de opel si modificat debitul la pompa de benzina (la ultimele 2 iti va creste consumul, deci nu este ideal).

vlad300 12-08-10 10:35

Re: Cielo 97' ajutor
 
Asta mi-a zis el , omul se pricepe e mecanic.Mi-a zis ca daca vreo sa o omor , sa ajung sa iau 316i la semafor sa o aduc la el sa imi micsoreze camera de ardere.Dar mi-a si zis ca mai mult de o saptamana masina nu va duce.

hammerphilosopher 12-08-10 12:45

Re: Cielo 97' ajutor
 
Mai repede un engine swap, 2000cmc 8v de Opel (C20NE), pleci deja cu 115 cai.
Sau ii faci conversia la dohc.

ing3r 12-08-10 21:41

Re: Cielo 97' ajutor
 
Quote:

Originally Posted by vlad300 (Post 3580492)
Asta mi-a zis el , omul se pricepe e mecanic.Mi-a zis ca daca vreo sa o omor , sa ajung sa iau 316i la semafor sa o aduc la el sa imi micsoreze camera de ardere.Dar mi-a si zis ca mai mult de o saptamana masina nu va duce.

Ala cred ca nu are ce face...

vlad300 13-08-10 00:15

Re: Cielo 97' ajutor
 
da este un pic cam exagerata treaba cu camera de ardere.

banzay 13-08-10 07:35

Re: Cielo 97' ajutor
 
cred ca se referea la treaba cu alezatul chiuloasei...

Seryoga 13-08-10 07:41

Re: Cielo 97' ajutor
 
Quote:

Originally Posted by vlad300 (Post 3580492)
Asta mi-a zis el , omul se pricepe e mecanic.Mi-a zis ca daca vreo sa o omor , sa ajung sa iau 316i la semafor sa o aduc la el sa imi micsoreze camera de ardere.Dar mi-a si zis ca mai mult de o saptamana masina nu va duce.

316i il faci si cu bicicleta.

vlad300 13-08-10 16:37

Re: Cielo 97' ajutor
 
Quote:

Originally Posted by Seryoga (Post 3582588)
316i il faci si cu bicicleta.

sa nu exageram acuma E36 316i nu poate fi facut de un cielo decat daca soferul bmw-ului este inapt.
Revenind la cielo omul acela se refera la umplerea camerei de ardere cu ceve metal topit astfel micsorando si crescand puterea masinii(zgomotul crescand si el evident).
Oricum multumesc pentru sfaturi in concluzie o evacuare sport si un filtru sport ar fi ideale pentru masina mea.

ing3r 14-08-10 03:25

Re: Cielo 97' ajutor
 
Quote:

Originally Posted by banzay (Post 3582580)
cred ca se referea la treaba cu alezatul chiuloasei...

Subscriu...
Quote:

Originally Posted by vlad300 (Post 3583716)
Revenind la cielo omul acela se refera la umplerea camerei de ardere cu ceve metal topit astfel micsorando si crescand puterea masinii(zgomotul crescand si el evident).

Inca o data zic: astea-s povesti ! Cum doamne iarta-ma sa iti umple camera de ardere cu metal topit? Ce, e Mittal Steel?
Eu unul nu as face asa ceva la masina mea...

gabilx 14-10-10 10:29

Re: Cielo 97' ajutor
 
Quote:

Originally Posted by vlad300 (Post 3575340)
Salut , am si eu un cielo din 97' made in Korea 97.000 km reali si as dori daca se poate niste sugestii despre ce modificari as putea face masinii ca sa ajung si eu la 100 de caluti dar sa nu imi manance foarte mult.(as dori daca se poate sugestiile sa fie de pe 4tunning Shop ca sa stiu la ce pret duce).
Multumesc!

Pune-i o axa cu came de cielo 1.5 8v e-tech. Creste puterea motorului cu 5 cai iar consumul nu se modifica. Mai poti sa-i pui o evacuare sport, filtru sport si un cip tuning. Castigi maxim 15 cai din toate astea, cam atat poti sa faci din motorul asta. Daca vrei mai multa putere deja preturile sunt mult prea mari si nu se merita, mai bine schimbi masina:???:


All times are GMT +2. The time now is 15:06.

- Copyright 2026 4Tuning