Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Audi A8 Vs BMW seria 7 (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/200838-audi-a8-vs-bmw-seria-7-a.html)

Timofte 27-07-10 00:58

Audi A8 Vs BMW seria 7
 
Comparam Audi A8 model nou si BMW-ul seria 7 actual

Timofte 27-07-10 01:08

Re: Audi A8 Vs BMW seria 7
 
10 Attachment(s)
Personal prefer A8-ul . Mi se pare genial

GTR 27-07-10 01:28

Re: Audi A8 Vs BMW seria 7
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by Timofte (Post 3545002)
Personal prefer A8-ul . Mi se pare genial

Se vede ca preferi A8-ul dupa foto interior "de studio", puteai sa alegi foarte usor echivalentul BMW gen asta:

Una peste alta clar interiorul de A8 este mai frumos insa exteriorul cam dezamageste.
Seria 7 este mai frumos in realitate decat in poze dar oricum nu exceleaza.

Mai intra in discutie si sasiuri, motoarizari, etc., lunga discutie.

a3ds 28-07-10 19:46

Re: Audi A8 Vs BMW seria 7
 
Imi place mai mult seria 7, este mai sobra masina overall. In plus, luminile alea rosii din bord de la Audi mi se par foarte obositoare.

UNLORD 28-07-10 22:51

Re: Audi A8 Vs BMW seria 7
 
Quote:

Originally Posted by Timofte (Post 3545002)
Personal prefer A8-ul . Mi se pare genial

Zici ca e un A4 mai umflat ... Nu am votat inca, personal nu imi place niciuna cu adevarat (sincer daca as fi nevoit sa imi aleg o masina din clasa asta, ar fi noul Jaguar) astept mai multe teste comparative. In mod normal as merge pe BMW pt motorizarile superioare dar Audi compenseaza prin sasiul construit din aluminiu. La interior sunt destul de apropiate, parca plansa de bord a A8-ului e un pic mai misto ca design (e prima oara cand BMW-ul e mai sobru la interior decat Audi) si in sfarsit vad mai putine butoane la Audi, ceea ce e un mare plus in viziunea mea. Dinamic cred ca BMW-ul e mai bun, dar ma seaca faptul ca e greu ca un porc. Mai astept ... :D

adyamg 28-07-10 23:00

Re: Audi A8 Vs BMW seria 7
 
Au inceput sa exagereze cei de la Audi cu farurile astea ... sunt din ce in ce mai chicioase!! Cei de la BMW inca nu si-au revenit complet dupa era Bangle.

vreau un S in poll

GTR 29-07-10 00:53

Re: Audi A8 Vs BMW seria 7
 
S-ul asa cum este el mai vechi tot REGE in clasa este.

_anaconda_ 29-07-10 01:05

Re: Audi A8 Vs BMW seria 7
 
Vreun test vs noul A8 sau pe ce te bazezi ? M-as mira ca S sa fie peste noul A8.

In versusul asta clar A8, interiorul este MULT, mult mai frumos, exteriorul de asemenea imi place mai mult, greutate mai mica. Septarul actual e urat ca porcul din spate, si eu care credeam ca e greu sa iasa mai urat ca modelul precedent care de asemenea era mai urat ca predecesorul sau. Astia regreseaza in loc sa progreseze, la Seria 5 e la fel, E39 mi se pare foarte, foarte reusita in timp ce E60 nu l-as lua nici gratis. Ce ti-e si cu gusturile astea...

GTR 29-07-10 01:18

Re: Audi A8 Vs BMW seria 7
 
Quote:

Originally Posted by _anaconda_ (Post 3549746)
Vreun test vs noul A8 sau pe ce te bazezi ? M-as mira ca S sa fie peste noul A8.

Eu cand vobesc de clasa LUX nu ma intereseaza performantele sportive (care oricum exista cu S600, 63AMG si 65AMG), ma intereseaza performantele de confort, ma intereseaza vizual atat in interior cat si in exterior.
Si chiar daca per total prefer BMW ca brand in fata Mercedesului cand vine vorba de clasa mare de LUX consider ca atat BMW cat si AUDI sunt destul de departe de ceea ce ar trebui sa reprezinte. Cand vezi un S stii ce reprezinta, stii cum merge, stii pentru ce este, restul sunt inca niste incercari, iar privind confortul BMW 7 isi ia bateie de la vechiul S, A8 sigur nu are nici o sansa in fata lui, nu vreau sa ma gandesc cand vine urmatorul S ce se intampla.

Atat A8 cat si seria 7 le vad ca niste masini exceptionale, frumoase, dar poate pentru un target de business-man ceva mai tanar, care vrea sa combine luxul si imaginea cu tineretea si caracterul mai putin sobru si elegant.

a3ds 29-07-10 01:40

Re: Audi A8 Vs BMW seria 7
 
Quote:

Originally Posted by GTR (Post 3549736)
S-ul asa cum este el mai vechi tot REGE in clasa este.

Nu pot sa cred, nu e Lexus? Nu are cum sa fie Mercedes peste Lexus, pur si simplu nu pot sa cred ca ai spus asa ceva... :!: Te rog sa rectifici. Rege IN AFARA DE LEXUS!! :D

GTR 29-07-10 01:44

Re: Audi A8 Vs BMW seria 7
 
Quote:

Originally Posted by a3ds (Post 3549770)
Nu pot sa cred, nu e Lexus? Nu are cum sa fie Mercedes peste Lexus, pur si simplu nu pot sa cred ca ai spus asa ceva... :!: Te rog sa rectifici. Rege IN AFARA DE LEXUS!! :D

HOHO, imi place rau de tot Lexusul LS si merge incredibil, este si mai exclusivist, nici reprosuri nu prea ai ce sa-i faci, dar trebuie sa recunosc ca nu este la nivelul Mercedes S si a ramas putin in urma concurentei cu aparitia modelelor noi de la BMW si Audi, cel putin deocamdata.

vacaroz 03-08-10 01:30

Re: Audi A8 Vs BMW seria 7
 
3 Attachment(s)
cred ca astea se potriveau mai bine
avand in vedere ca le-am testat pe amandoua si pe circuit si pe munte si pe apa cred ca sunt cel mai vizat sa-mi dau cu parerea
deci parerea mea bmw rullz!! :))
ps. nuj dc ziceti voi dar interiorul bmw-ului nu mi se pare mai prejos deloc decat cel de haudi

Stage1 03-08-10 14:36

Re: Audi A8 Vs BMW seria 7
 
Quote:

ps. nuj dc ziceti voi dar interiorul bmw-ului nu mi se pare mai prejos deloc decat cel de haudi
Ai spus bine, nu ti se pare, dar este mai prejos, din pacate...

aleks 04-08-10 11:04

Re: Audi A8 Vs BMW seria 7
 
Quote:

Originally Posted by Stage1 (Post 3561345)
Ai spus bine, nu ti se pare, dar este mai prejos, din pacate...

Concret pe ce considerente? Designul e o chestiune prea subiectivă, în afară de asta, cum încadrezi la clasa lui, la un model nou, care anume "e mai prejos"?

Stage1 04-08-10 18:46

Re: Audi A8 Vs BMW seria 7
 
Quote:

Concret pe ce considerente? Designul e o chestiune prea subiectivă
Asa e.
Quote:

cum încadrezi la clasa lui, la un model nou, care anume "e mai prejos"?
Chiar daca apreciez bmw, am remarcat din 2003-2004, la aparitia noilor modele, o schimbare la interior, o schimbare spre risc, o schimbare extravaganta, foarte multe persoane sustin ca-i esuata, fata de mercedes sau in cazul de fata, audi.
Seria 7 a fost mereu ceva iesit din comun dar, la fel a fost si este un A8. Personal sustin ca, daca ne raportam la interior, A8 a fost si este mai placut fata de s7, la exterior in schimb, dimporiva.


All times are GMT +2. The time now is 01:27.

- Copyright 2024 4Tuning